Archive for Felezkar

سر در گمی مدیریت ذوب آهن!

در حالی که بارها مدیریت قول داده است برنامه ریزی لازم برای برگزاری کلاس های آموزشی اتوماسیون جدید برای کارگران و کارکنان ترتیب دهد بعد از گذشت ٤ ماه هنوز خبری از این کلاس ها نیست

این در حالی است که مدیریت با بلند پروازی قول برگزاری کلاس های بلند مدت و آموزش های تخصصی خارج از شرکت را هم به کارگران فنی داده بود …بیشتر

یادواره ای به قتلِ دکتر فرشید هکی

دو روزی از او بی خبر بودند؛ دکتر فرشید هکی ناپدید شده بود. اولین بار به صدای دکتر مدیریِ ارجمندم شنیدم که طی پیغامی صوتی گفت: در ۲۵ مهرماه ۱۳۹۶ پیکر بی جان و سوخته ی دکتر فرشید هکی را یافتند.

چند روز پیش تر در دو مرحله، خانه شان تفتیش شده بود؛ صریح بود و قانون مدار؟ متخصص حقوق بود و بی پروا!

او بود که می گفت: “ما برده و رعیت نیستیم، ما شهروندیم!”

دستانِ غیبِ دیکتاتوران و سرکوبگران، به ضرباتِ چاقو در حالی که با دستانِ از پشت بسته احشاء ش را بیرون ریخته بودند در خودروی شخصی اش به آتش ش کشیدند و گفتند، خودکشی کرد! …بیشتر

چه کسی باید موارد رفاهی کارکنان و کارگران را رفع کند؟

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا و با توجه به سودآوری ذوب آهن در دو سال گذشته متاسفانه با اینکه بارها کارگران در مورد مسایل رفاهی به مدیران نامه نوشته و در دیدارهای حضوری این موارد را گوشزد کرده اند اما مشکلات همچنان باقی است:

١- کیفیت و کمیت پذیرایی شیفت بسیار نامطلوب است و کارگران بارها با اعتصاب غذا و نخوردن و ریختن غذا در سطل آشغال اعتراض خود را بیان داشته اند

٢- با توجه به هوای گرم داخل ریخته گری آبسرد کن ایستگاه ٥ ریخته گری خراب است.
…بیشتر

وضعیت کار در پروژه ها

وضعیت کار به طوری فجیع شده است که بیشترین درخواست ها مربوط به کارگر ساده ،کمکی و سنگ زن بوده که با توجه به تشکر از لطفی که به این قشر از نیروی کار می شود هیچ درخواستی برای نیروی با تجربه پروژه از سطح پایین که جوشکار پلیت باشد تا سطح بالاتر که سوپروایزرهای کارازموده و مجرب ایرانی باشد دیده نمیشود.

و این خارج از سیاست های غلط دولت های گذشته که بستر جامعه را برای ورود متولدین دهه های پنجاه و شصت با وجود انفجار جمعیتی از سی میلیون نفر به هشتاد میلیون نفر مهیا نکردند ، ریشه در بیسوادی قشر فنی در ایران دارد که شامل نداشتن آگاهی از حق و حقوق پروژه ای و تن دادن به مشاغلی با حقوق ناچیز در برابر حقوق های بین المللی شده که باعث رشد پیمانکاران جاه طلب خصوصی و ثروت اندوزی روز به روز این افرادی شده که متاسفانه در روزگاری نه چندان دور با همین قشر فنی در چمن های کنار غذا خوری مشغول غذا خوردن بودند .

متاسفانه با کج اندیشی های مالی تعداد خیلی محدودی از این افراد فنی در کشورهای همسایه نیروهای فنی ایرانی با رکود شدید دستمزدها مواجه شدند که باز تن دادن تعدادی از ماهرین عرصه پروژه به کار با این افراد از شأن ایرانی در بازارهای خارجی هر روز کمتر شد تا جایی که دستمزدها کمتر از دوستان بنگلادشی فلک زده شده است.

پس بیایید با اتحاد سطح آگاهی را بالا برده و افرادی که به حیثیت پروژه ای ضربه می‌زنند را تحریم کنیم.

عضو گروه پایپینگ و اکیپ پروژه ای ها

کارگران و کارکنان ذوب آهن ناراضی اند!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا کارگران و کارکنان ذوب آهن با توجه به از دست دادن قدرت خریدشان در دیدارهای مدیران از قسمت های مختلف ذوب آهن نسبت به:

١- تسریع در پرداخت شایستگی و اضافه حقوق کارکنان در سال ٩٨

٢- رفع مشکل موجود در طرح طبقه بندی مشاغل با توجه به تصویب مشاغل سخت و زیان آور
…بیشتر

پیام سندیکا، شماره ٧٩ تیر سال ١٣٩٨منتشر شد!

ماهنامه نشریه پیام سندیکا، پیام آور سندیکاهای کارگری ایران شماره ٧٩ تیرماه ١٣٩٨ در ایران بصورت چاپی و الکترونیکی منتشر شد.

در این شماره می خوانید:

…بیشتر

بازنشسته منتظر مرگ نیست، زندگی می خواهد!

به مناسبت ٢٥ تیر، سالروز تاسیس سازمان تامین اجتماعی و به دعوت تشکل های بازنشستگان تجمعی امروز از ساعت ١٠ صبح در خیابان آزادی مقابل وزارت کار برگزار شد. در این تجمع که جمعی از بازنشستگان تامین اجتماعی و کشوری و صندوق فولاد شرکت داشتند خواهان معیشتی انسانی، حق تشکل و سندیکا، اعتراض به درمان نازل، و رایگان شدن درمان بودند. در سخنرانی یک بازنشسته مرد و یک باز نشسته خانم موضوع ناکارآمدی بیمه درمان بازنشستگان، گرانی و مستمری های حقیرانه و عدم پاسخگویی وزیر به مطالبات بازنشستگان بیان گردید.

در ساعت ١٢ با خواندن قطعنامه و سرود ای ایران تجمع پایان یافت.

خبری از کارخانه پرشین صنعت ایرانیان

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، کارخانه پرشین صنعت ایرانیان در زرند ساوه واقع شده و سازنده تابلوهای برق می باشد. این کارخانه از سه بخش رنگ کاری، آهنگری، و مونتاژ با ٣٥ کارگر مشغول به کار است.
…بیشتر

در کارخانه های واگن سازی چه می گذرد؟

کارخانه های واگن سازی کشور در خوش بینانه ترین موقعیت با ٣٠ درصد ظرفیت خود کار می کنند و این در حالی است که کشور به ٢٠٠٠ واگن جدید نیاز دارد.

در واگن سازی تهران که سقف تولیدش ٣٦٠ واگن در سال است در حال حاضر ٧٠ واگن در سال تولید دارد و برای رسیدن به سقف تولید باید نیروی کار خود را ٣ برابر کند که چنین کاری را انجام نمی دهد.

برای ساخت ٢٠٠٠ واگن از سوی تمامی کارخانه های واگن سازی های کشور با تولید کنونی به زمانی ١٥ ساله نیازمندیم. واگن های مترو به ویژه در خط ٥ تهران به کرج ٢٠ سال است تعویض نشده اند و واگن جدیدی هم به این خط اضافه نشده است. وضیعت در راه آهن سراسری از این هم اسفناک تر است. …بیشتر

دشمنی با کارگران و قوانین بین المللی کار

قانون کار پس از قانون اساسی مهمترین قانون در هر جامعه ای به شمار می رود زیرا تنظیم کننده روابط کار در جامعه است و بر جریان و روابط تولید اجتماعی ناظر است. کارگران میهن مان در نظام جمهوری اسلامی این امر را با پوست و گوشتشان و به خوبی احساس کرده اند و می کنند . کافی است به سیاست های مبتنی بر اشتغال کامل و امنیت شغلی به منزله رکن ضرور توسعه متعادل و موزون اقتصادی و اجتماعی تامل کرد که از جمله مصوبات سازمان ملل متحد و سازمان بین المللی کار می باشد و کشورهای مختلف به اجرای آن متعهدند . برای ارائه نمونه ای از این مصوبه ها میتوان به مقاوله نامه ۱۲۲ سازمان بین المللی کار در ارتباط با موضوع اشتغال کامل اشاره کرد. …بیشتر