Archive for Felezkar

شادباش نوروزی

دوستان پرتلاش سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه
نوروز را به شما شادباش گفته برای همه اعضای سندیکا آرزوی سلامتی و شادکامی و موفقیت آرزومندیم. امید که در سال پیش رو بتوانیم متحد و هماهنگ بر علیه خصوصی سازی که هفت تپه را به نابودی کشانده است و همچنین احکام ناروایی که به زندانی شدن علی نجاتی، اسماعیل بخشی و خانم سپیده قلیان منجر گردیده را بی اثر نموده و آزادیشان را بی قید و شرط فراهم کنیم. همچنین دوشادوش هم مبارزه کرده و برنامه های ضدکارگری را خنثا کنیم.
دوستان بی تردید تفرقه در جنبش کارگری عامل اصلی ناکامی های سالهای اخیر است. بیاییم سال جاری را به اتحاد همه جانبه سندیکاهای کارگری تبدیل کنیم.

با احترام خسرو زرگریان
مسول آموزش سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران
نوروز ١٣٩٧

نوروز بر همگان شادباش!

سالی که رفت حاصل مبارزات ماست و سالی که خواهد آمد سال برنامه ریزی برای آینده فرزندانمان و مهین عزیزمان است.

از یاد نخواهیم برد برادران و خواهران زندانی مان را،

خانواده هایی را که بدون دریافت دستمزد پذیرای پدر خانواده هستند،

و خانواده هایی را که در حوادث شغلی کشته شدند.

اما عشق به زحمتکشان و میهن عزیز کارگریمان و نو شدن طبیعت شادی است که هرگز ما را نخواهد فسرد.
…بیشتر

دستور کشتار خانواده های کارگری!

با روی کار آمدن آقای شریعتمداری به عنوان وزیرکار و بی اعتنایی های مکرر نسبت به دستمزدهای کارگران و برگزار نکردن جلسات شورای عالی دستمزد، سرانجام با دوبار برگزاری جلسه ای فرمایشی با نماینگان کارگری و کارفرمایی با افزایش ٤٠٥ هزار تومانی دستمزد موافقت کردند. این موافقت پس از سخنرانی اقای دکتر روحانی و اعلام اینکه دولت نمی تواند بیش از ٤٠٠ هزار تومان افزایش دستمزد را بپذیرد، انجام گرفت.

در اطلاعیه قبلی سندیکا متذکر شدیم که آقای شریعتمداری برای نابودی دستاوردهای کارگری به این منصب فرا خوانده شده اند و الحق که دستورات صندوق بین المللی پول را در این زمان کوتاه به خوبی اجرا کرده است. بی تردید میلیاردرهایی که در شورای عالی کار حضور دارند نخواهند گذاشت اتفاقی به نفع زحمتکشان رقم بخورد.

با همت وزیرکار حقوق کارگران نسبت به سال گذشته کمتر از نصف شده است. اگر شاخص دلار را در نظر بگیریم سال گذشته حداقل حقوق ١ میلیون ١١١هزار تومان و ٣٦٠ تومان بود که با محاسبه دلار ٤٢٠٠ تومانی، کارگر ایرانی ماهانه ٢٦٥ دلار دستمزدش بود.امسال با حداقل حقوق ١میلیون ٥١٦هزار تومان و ٨٨٢ تومان و با محاسبه دلار ١٢ هزار تومانی دستمزد هر کارگر به ماهانه ١٢٦ دلار تقلیل یافته است و این در حالی است که نماینده کارگری در شورای عالی دستمزد از افزایش 1 میلیون ٨٠ هزار تومانی دستمزد برای امسال صحبت می کرد.

این همدستی آشکار دولت و کارفرمایان و تمکین نماینده گانی که از توان و ظرفیت کارگری نمی خواهند برای پیشبرد خواسته های زحمتکشان استفاده ببرند و همه چیز را در مذاکره خلاصه کرده اند، کاری جز محروم کردن بیش از پیش خانواده های زحمتکشان از بهداشت و درمان و غذا و کار کردن با نصف دستمزدی سال قبل، فرمان کشتار خانواده های کارگری است. این فرمان در حالی صادر شده است که اختلاس گران یا از راههای امن و یا در دادگاههای بی خاصیت در امان هستند. سیاست حقوق های نجومی و دلالی با جان مردم توسط دولت گوش به فرمان ثروتمندان، سالهاست به اجرا گذاشته شده است.

تحمیل چنین زندگی فقیرانه ای برای تامین بودجه دولت است. آن هم بازی با سلامت و جان ٩٠ درصد انسان های این مرز و بوم. این تامین بودجه نه با گرفتن مالیات از نهادهای رسمی که از دادن مالیات فرار می کنند، نه با زندان افکندن دلالان، بلکه با ارعاب طبقه کارگر و به زندانی کشاندن کوشندگان هفت تپه، گروه ملی فولاد، سندیکای کارگران شرکت واحد و فلزکارمکانیک ایران و با تصویب دستمزدی نصف سال گذشته، صورت می گیرد.

دولت دکتر روحانی برخلاف گفته اقتصاددانان نه تنها ناکارآمد نیست بلکه بسیار کارآمد بوده و در راستای حفظ منافع سرمایه داران داخلی و خارجی و اجرای دستورات صندوق کارگر کُش بین المللی پول کار می کند. دولت در راستای جهانی کردن قیمت کالاهاست اما از جهانی کردن قیمت نیروی کارمان چشم پوشی می کند.

خواهران و برادران زحمتکش،

چاره کار ما فقط اتحاد است و بس. با قفل شدن دست های خسته از کارمان می توان آینده ای در خور فرزندانمان رقم بزنیم. تصمیم با ماست.

باز هم تکرار می کنیم، ما دست اتحاد بسوی همه تشکل های کارگری دراز کرده و از آنان می خواهیم با درک شرایط حاضر به تحکیم پیوند در جنبش کارگری همت گمارند.

متحد شویم و دستمزد و دوستان دربند خود را از اسارت نجات دهیم.

سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران

٢٨ اسفند ١٣٩٧

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از تجمع بازنشستگان صندوق آینده ساز

امروز ٢٧ اسفند بنابر در خواست بازنشستگان صندوق آینده ساز، بیش از ١٠٠ نفر از بازنشستگان از استان های مرکزی، اراک، گیلان، آذربایجان، تهران، البرز در اعتراض به عدم شفاف سازی دراین صندوق و حیف و میل های فراوان در مقابل سازمان مدیریت صنعتی در تهران تجمع کردند.
این بازنشستگان که در کارخانه هایی چون ایران خودرو، ماشین سازی تبریز، ماشین سازی اراک… شاغل بودند به بلایی که سازمان گسترش در پیرانه سر بر آنان روا داشته و سختی کار آنان در زمان بازنشستگی لحاظ نشده و همچنین حقوق های نجومی و دست اندازی های مدیران دولتی گمارده شده در این صندوق که منجر به ورشکستگی این صندوق گردیده، معترض بودند. این بازنشستگان حتا به اندازه بازنشستگان تامین اجتماعی حقوق شان رعایت نشده و خواهان تحت پوشش قرار گرفتن اعضای خود در تامین اجتماعی هستند و سازمان تامین اجتماعی هم آنان را تحت پوشش خود قرار نمی دهد. با توجه به اندوخته این صندوق بازنشستگی که در روزهای گذشته خبرهایی از آن را در سایت سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران منتشر کردیم، این صندوق تا دوسال دیگر ورشکسته کامل خواهد شد و بازنشستگانش از مستمری محروم می گردند.

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از مشکلات کارگران ذوب آهنی

١- مشکلات کارگران با عوض شدن بیمه دانا به جای بیمه ایران در موضوع بیمه های تکمیلی بسیار زیاد شده است. از موضوع طرف قرارداد داروخانه ها، مراکز چشم پزشکی، داندن پزشکی تا الی آخر. چرا مدیریت این موضوع این قدر برای کارگران مشکلات ایجاد کرده است.

٢- سهم ٣ درصدی بیمه بیکاری کارکنان موقت فصل ١٦ پرداخت نشده است چرا؟ …بیشتر

دست فاسدان از صندوق آینده ساز کوتاه!

اعضای محترم و مال باخته صندوق آینده ساز،

بهوش باشیم که ریشه اصلی فساد و تباهی در صندوق بوده و هست و باید در اولین قدم با بیرون راندن این متخلفین نجومی خوار رانتی، راه را برای رسیدن به خواسته های قانونی و بر حقمان هموار نمائیم ، زیرا که ؛

١- با عنایت به گزارشات مالی صندوق و بازرس قانونی خودشان و تحلیل نسبتاً جامع آن که صد البته فقط نمودی از عمق فساد و تخلف را به ظاهر نشان داده و اگر خواسته های ما که در مصوبات شورای عالی واقعی در ۱۵ مرداد آمده و حسابرسی ویژه شده، عملی گردد ، به لایه هائی از فسادمالی و تخلفات وسیع و فجیع دست خواهیم یافت که بسی فراتر از این تحلیل های مستند به گزارشات سطحی در دست و منتشره می باشد. لذا مطالعه تحلیلی که بنده در مردادماه گذشته نموده و تقدیم حضار محترم در جلسه ۱۵ مرداد گردید و در افق نیز منتشر شد لازم میدانم نکات عمده ای از آن را در اینجا مطرح نمایم تا روشن شود ، با این شعبده بازیها ، از جمله طرح تحول دروغین و موقت درمان و یا با شوهای تبلیغاتی و نمایش های مبتذلی که صندوق در فضای مجازی به راه انداخته است ، فریبی بیش نبوده و فقط برای کش دادن و سرگرم کردن اعضاء می باشد که مفری برای خود و اربابانشان پیدا کنند !! …بیشتر

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از مشکلات کارگران ذوب آهنی

١- مشکلات موجود در طرح طبقه بندی مشاغل و سختی کار کارگران و کارکنان باید رفع شود

٢- کارکنان شرکت فن آوری سپاهان خواستار شرایط استفاده ار بیمه تکمیل درمان بیمه دانا هستند.

٣- سرویس های بهداشتی انبار مرکزی خراب و فرسوده است و باید شرکت سریعن برای بازسازی اقدام کند. …بیشتر

اتحاد تنها چاره کار است!

مذاکرات دستمزدی به بن بست خورده است و وزارت کار تمایلی به افزایش مناسب دستمزد ندارد و به همین دلیل مذاکرات شورای عالی دستمزد را فرسایشی کرده است. از سوی دیگر نمایندگانی که در روی صندلی های کارگری نشسته اند نمی خواهند از توان و ظرفیت کارگری برای پیشبرد خواسته های زحمتکشان استفاده ببرند و همه چیز را در مذاکره خلاصه کرده اند. این درحالی است که اسماعیل بخشی، سپیده قلیان، جعفرعظیم زاده زیر فشار پلیس سیاسی روزگار تلخی را می گذرانند.

این دو مقایسه به این دلیل است که حاکمیت می خواهد توان جنبش کارگری را هم با ارعاب و هم در وزارت کار با فرسایشی کردن تعیین مزد در آخرین روزها به یاس بکشاند. …بیشتر

نامه کارگران پارس جنوبی به نمایندگان مجلس

١٣٠ کارگر پروژه ای پارس جنوبی طی نامه ای که با کدملی امضا شده بود به نمایندگان فراکسیون خوزستان در مجلس به ریاست آقای خادمی و خانم سهیلا جلودارزاده و علیرضا محجوب که به دفترشان تحویل داده شده است، چنین نوشتند:
…بیشتر

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از مشکلات کارگران ذوب آهنی

١- مشکلات کارگران با عوض شدن بیمه دانا به جای بیمه ایران در موضوع بیمه های تکمیلی بسیار زیاد شده است. از موضوع طرف قرارداد داروخانه ها، مراکز چشم پزشکی، داندن پزشکی تا الی آخر. چرا مدیریت این موضوع این قدر برای کارگران مشکلات ایجاد کرده است.

٢- سهم ٣ درصدی بیمه بیکاری کارکنان موقت فصل ١٦ پرداخت نشده است چرا؟

٣- برای گرفتن نوبت در بیمارستان شهیدمطهری خانواده های بیمار کارگران و کارکنان سرگردان هستند و نوبت دهی خراب است. کی درست خواهد شد؟؟
…بیشتر