Archive for Felezkar

سخنانی افشاگرانه و مستند!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، مصاحبه وزیرکار با خبرگزاری ایلنا به تاریخ ٢٢ اردیبهشت، افشاگرانه و نشان از قدرت مافیا در اقتصاد ایران است.

وزیرکار:« ماموریت وزارت صمت [صنايع، معادن و تجارت ] در زمان روی کار آمدن دولت یازدهم، مسوولیت تنظیم بازار بود. وزارتخانه مامور شد که سیاست تخصیص ارز ٤٢٠٠ تومانی را در تنظیم بازار مداخله دهد تا مردم با هزینه های خیلی پایین تر، مایحتاج خود را خریداری کنند. اما کالاها و مواد اولیه ای که با ارز ٤٢٠٠ تومانی وارد می شد، به قیمت هر دلار ٥٠ هزار تومان به دست مردم می رسید.»

به نظر خواننده گرامی با این سخنان، امروز که نرخ ارز دولتی ١٢ هزار تومان است، اجناس با چه قیمتی به دست مصرف کننده می رسد؟ با دلار ١٥٠ هزار تومانی؟ با دلار ٢٠٠ هزار تومانی؟؟؟ راستی چرا ما باید به این مدیران بی عرضه حقوق بدهیم که از پس وظایفشان بر نمی آیند؟

نکات تکمیلی بر «نظری بر کارنامه 16 سال فعالیت سندیکایمان»!

با انتشار «نظری بر کارنامه ١٦ سال فعالیت سندیکایمان» دوستانی با سندیکا تماس گرفته و نکاتی را متذکر شدند:

١- در طی ١٦ سال فعالیت سندیکا می توان ادعا کرد که بیش از ٥٠٠ مورد کاری که به کارگران بیکار سندیکایی و خانواده هایشان پیشنهاد شد، منجر به استخدام این عزیزان گردیده است و این یکی از فعالیت های ثمربخش ما بوده که از قلم افتاده است.

٢- بعد از اشتغال به کار این کارگران، سندیکا مواردی چون نحوه و مبلغ دستمزد، ساعت کار، رد شدن لیست بیمه کارگران به سازمان تامین اجتماعی را رصد کرده و چنانچه اجحافی در حق کارگری می شد با پیگیری سندیکا حق کارگر گرفته شده است. …بیشتر

حیله های پیمانکاران پروژه ای در سال جدید!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا،

١- در شرکت جهانپارس واقع در مهران پالایشگاه نفت آذر با ٧٠٠ کارگر به سرپرستی کارگاه فریدون دهکردی، چند روزی است که زمان کاری از ۲۵روز به ۲۳روز تغییر کرده اما جمعه ها را تمام وقت نموده اند. به هیچکس هم حقوق ها را اعلام نکرده اند و گفته اند زمان اولین واریز حقوق ها مشخص خواهد شد. صبحانه، نهار، شام که افتضاح است. مثلن شنبه ها ناهار عدسی با برنج میدهند.

٢- در پروژه تهران جنوب در بندر مجیدیه ماهشهر هنوز قراردادی در سال جدید با کارگران نبسته اند. …بیشتر

نظری بر کارنامه 16 سال فعالیت سندیکایمان!

با ورود به سال 1400 می طلبد که نگاهی داشته باشیم به 16 سال فعالیت اعضای سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران.

از 21 اردیبهشت سال 84 که اولین نشست بازگشایی سندیکای کارگران فلزکارمکانیک رقم خورد 16 سال می گذرد. 16 سالی که توام با فعالیت های پیگیرانه در دورانی سخت بود. هنوز موضوع فعالیت سندیکایی در جامعه جا نیفتاده بود و زحمتکشان جوان از چند و چون اینگونه فعالیت ها خبر نداشتند. لازم بود آموزش ببینیم و این آموزش ها را به میان نسل جوان ببریم. کاری بس سخت و پُر هزینه اما چاره ای جز این نبود.

در طی سالها افرادی سودجو، شهرت طلب، خودبزرگ بین که فکر می کردند می توانند سندیکا را نردبان امیال حقیر خود کنند، به سندیکا آمدند اما با فعالیت های آرمان گرایانه و سخت کوشانه اعضای سندیکا پی بردند که آدرس را عوضی آمده اند و با کوله باری انباشته از تهمت و افترا بر علیه سندیکا، به محاق رفتند. …بیشتر

نه به نئولیبرالیسم!

پیروزی کارگران نیشکرهفت تپه سرآغاز نوینی در جنبش کارگری است. از آغاز دهه نود جنبش کارگری متحد و یکصدا علیه سیاست خصوصی سازی که سر منشایی جز نئولیبرالیسم ندارد بپا خاسته و با دادن هزینه های بسیار این پیروزی را بر سرمایه داری رانتخوار لانه کرده در دولت تحمیل کردند.

امروز روز جشن تمامی کارگرانی است که به خاطر سیاست های خصوصی سازی مورد هجوم قرار گرفته، بیکار شدند و یا کارخانه هایشان به زباله دانی تبدیل شد.

روزی که چهره های درهم شکسته شده اسماعیل بخشی و سپیده قلیان رسانه ای شد، سرآغاز پیروزی بود. سیستم رانتخوار دلال صفتی که تمام نیرویش را به کار گرفته بود تا مبارزات کارگران را بی ثمر نشان دهد، نشان داد که چقدر ضعیف و شکننده است. …بیشتر

فریاد اعتراض علیه سازشكارى آشکار کانون های بازنشستگی!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، در حالی که تقدیر و تشکر از خيانت سازمان تامین اجتماعی به بازنشستگان از سوی کانون های بازنشستگی تهران، اصفهان، خراسان جنوبی، لرستان، مازندران در حال انجام است و از چند هفته پیش به بسیاری از گروههای بازنشستگی مستقل پیام داده شده بود که موضوع همسان سازی به پایان رسیده است و تجمعات این چنینی از نظر پلیس سیاسی صنفی تلقی نمی شود، امروز ١٩ اردیبهشت طبق فراخوان داده شده، بازنشستگان در تهران، کرج، شوش، شیراز، سنندج، تبریز، اصفهان، کرمانشاه، مشهد در اعتراض به دروغگویی مسوولین سازمان تامین اجتماعی و سازشكارى آشکار کانونهای بازنشستگی در مقابل سازمان تامین اجتماعی شهرهایشان دست به تجمع زدند.

در اصفهان پلیس مانع از تجمع بازنشستگان شد اما با آمدن بازنشستگان فولاد فریاد اعتراض باریدن گرفت. در تبریز با آنکه از سوی کانون بازنشستگی اعلام شده بود تجمع پایان یافته اما بیش از ٥٠ بازنشسته به مقابل سازمان تامین اجتماعی رفتند. در رشت به ابتکار بازنشستگان این شهر، بیش از ١٥٠ بازنشسته به کانون مراجعه کرده و به هیات مدیره شان اعلام کردند که اگر با این همسان سازی موافقند پاسخ بازنشسته ها را بدهند و اگر موافق نیستند نامه تهیه شده با امضای ١٥٠ بازنشسته را به تهران فرستاده، اعتراض خود را اعلام کنند. …بیشتر

توقف کار در ذوب آهن اصفهان!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، امروز ١٨ اردیبهشت کارگران بخش هایی غیر a qتولیدی در ذوب آهن در ساعت ١١ صبح دست از کار کشیده و اعتراض خود را نسبت به حقوق های کم، پاداش، طبقه بندی کاملا ناقص، ندادن خارج از مرکز، کارانه، هزینه اشل بیماری زایی، ساعات اضافه شیفت و … اعلام کردند. این اعتراض نشسته تا ساعت ١٢ ادامه داشت.

این کارگران از فردا ساعت ١٠ صبح تا ساعت ١٢ دوباره دست از کار خواهند کشید تا مدیریت نسبت به خواسته های آنان عمل کند.

این کارگران می گویند:« مسئولین به این نتیجه رسیدند که با این پرداختی ها کار انجام می شود و نیاز به پول بیشتری نیست، پس ما باید ثابت کنیم که اشتباه فکر می کنند و برای تولید و درآمد بیشتر، ما هم باید سهم بیشتر که چه عرض کنم لااقل به حقمان برسیم. پس فردا مینشینیم تا ببینند ذوب آهن روی گرده چه کسانی پیش میرود»

اعتراضات بازنشستگان پایانی ندارد!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، امروز ١٨ اردیبهشت گردهمایی بازنشستگان سازمان نوسازی و گسترش صنایع ایران تحت پوشش صندوق بازنشستگی آینده ساز ساعت ١٠ و نیم صبح مقابل دفتر صندوق مزبور واقع در خیابان رازان شمالی بلوار میرداماد برگزار شد. مطالبات در خصوص اجرای طرح همسان سازی دستمزد بازنشستگان صندوق آینده ساز در چارچوب مقررات تامین اجتماعی و اجتناب از فرمول های بدون مقررات قانونی بود. بازنشستگان از مسوولین صندوق توضیح خواستند که معاون فنی صندوق به میان بازنشستگان آمده و گفتند:« بعد از انجام جلسه با کانون بازنشستگان صندوق آینده ساز نتیجه مذاکرات استخراج و اعلام خواهد شد و تا در آن جلسه امضاء نشود در واقع نهایی نخواهد شد» کارگران دست نوشته هایی که مطالبات صنفی نیروی کار سازمان نوسازی بود در دست داشتند. …بیشتر

با شرایط غیر انسانی کار نکنیم!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، کارگران شرکت نماسازان در فاز ٢ پالایشگاه آبادان به خاطر وضعیت بد سرویس، غذا، خوابگاه و آمار و عدم افزایش حقوق در سال جدید دست به اعتصاب زد و شرکت هم اخراجشون کرد. کارگران اخراجی از همکارانشان توقع دارند کسی برای این به این شرکت نرود. کارگران می بایست غذا باید خودشان درست کنند سرویس درست حسابی ندارد. امکانات خوابگاه بسیار پایین و هر روز باید یه ساعت پیاده رفت تا به محل کار رسید. عصر هم همین مسیر را باید برگشت. ابزار کارش هم افتضاحه یک مینی سنگ درست حسابی ندارند. از کارگران توقع داریم این شرکت را تحریم کارگری کرده تا امکاناتشان و درست کنند

گروه پایپینگ و اکیپ پروژه ای ها

سندیکای کارگران فلزکارمکانیک خوزستان

از این همه سود ایران خودرو، حق کارگر کجاست؟

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، به همت کارگران و با توجه به بومی سازی دستگاهها و استفاده از قطعات بدون استفاده برای واحد تعمیرات ایران خودرو دستگاه هیدرولیکی بازسازی و راه اندازی شد. این یکی از ١٢٥ پروژه خودکفایی در ایران خودرو بوده که به کاهش ارزبری ١٣٣ میلیون یورویی در ایران خودرو منتهی شده است. همچنین با تلاش کارگران افزایش تولید به نقطه خوبی در ایران خودرو رسیده است. اما مدیریت چشمانش را به این همه تلاش بسته و خود را به گری و کوری زده است. به عنوان مثال افزایش ٤٠ درصدی آکورد سال گذشته هنوز اجرایی نشده و کارگران نه تنها خواستار افزایش آکورد هستند بلکه افزایش پاداش ها و دستمزد را نیز می خواهند.