Archive for Felezkar

چگونه سازمان تامین اجتماعی را ورشکست کردند!

مدتهاست که مسوولین از ورشکستگی سازمان تامین اجتماعی سخن می گویند اما از دلایل این ورشکستگی حرفی نمی زنند. سازمان تامین اجتماعی نهادی است مستقل و متعلق به کارگران که از زمان رضاخان با قران قران کارگران راهسازی که راه آهن شمال را می ساختند شکل گرفت. بیش از ٨٠ سال است که در این صندوق اندوخته های کارگران به ثروتی عظیم تبدیل شده است و به همین دلیل چشم طمع محمدرضا شاه و دولت های پس از انقلاب بارها باعث ناخنک زدن به این ثروت گردیده است.

در خبرها آمده بود که صندوق تامین اجتماعی با وام گرفتن از بانک ها مستمری کارگران را در شب عید ٩٧ پرداخت کرده است در حالی که خود ١٨٠ هزار میلیارد تومان از دولت طلب دارد. اینکه چرا همه دولت ها از زمان اقای رفسنجانی تاکنون بدهی خود را به تامین اجتماعی را نمی پردازند و سود بانکی این بدهی چگونه از جیب کارگران به یغما می رود خود داستان مفصلی است. عمده دلایل ورشکستگی تامین اجتماعی به شرح زیر است: …بیشتر

پیام سندیکا، شماره 77 اردیبهشت سال 1398 منتشر شد!

نشریه پیام سندیکا، پیام آور سندیکاهای کارگری شماره 77 اردیبهشت سال 98 به صورت چاپی و الکترونیکی در ایران منتشر شد.

در این شماره می خوانید:
…بیشتر

روز کارگر به روایت کارگران

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا در کارخانه سیم و کابل همدان با بیش از ١٠٠ کارگر روز کارگر در کارخانه تعطیل بود ولی کارگران در روز قبل با پخش شکلات این روز را به هم تبریک گفتند.
در کارخانه گنده له سازی بافق یزد نه تنها روز کارگر تعطیل نبود و ١٢٠ کارگر به سرکار رفتند بلکه کارگران به دوستانی که برای جشن روز کارگر تلاش می کردند چنین می گفتند:« آخه روز کارگر جشن داره که ما بگیریم ما باید عزاداری کنیم» « روز کارگر نداریم روزمون کجا بود»
این کارگران از سال ١٣٩٦ تاکنون با حقوق سال ١٣٩٥ کار می کنند و کارفرما اضافه حقوق را اعمال نمی کند و اداره کار هم چشم پوشی می کند به این بی قانونی.

مصاحبه مازیار گیلانی‌نژاد رییس هیات مدیره تعاونی مسکن کارگران فلزکارمکانیک با خبرگزاری ایلنا

تاخیر ۱۰ ساله در تحویل مسکن مهر کارگران

رییس هیات مدیره تعاونی مسکن کارگران فلزکارمکانیک عنوان کرد: بعد از ۱۰ سال هیچ کدام از اعضای تعاونی ما از طریق پروژه مسکن مهر پرند خانه‌دار نشده و بعضا مجبور شده‌اند امتیاز خود را با قیمت ناچیز واگذار کنند.

مازیار گیلانی‌نژاد (رییس هیات مدیره تعاونی مسکن کارگران فلزکارمکانیک) در گفتگو با خبرنگار ایلنا گفت: با کلید خوردن طرح مسکن مهر در سال ۸۶ اعضای تعاونی ما نیز جزو کسانی بودند که برای دریافت خانه ثبت‌نام کردند و قرار شد در شهر پرند حدود ۵۰ واحد مسکونی به آنها تحویل داده شود. …بیشتر

طبقه كارگر ايران ازجنگ بيزار است! بياييد نگذاريم فرزندان زحمتكشان در معرض کشتار بى دليل قرار گيرند!

رفقای فولادگر آمریکایی

دولت آمریکا درماه ها و هفته هاى اخیر برخورد ها و سياست خطرناكى را در رابطه با كشورما در پيش گرفته است. دونالد ترامپ يكسال قبل با خروج از موافقتنامه برجام- كه با تایيد جهانى و شوراى امنيت سازمان ملل امضا شده بود – و از سرگيرى دوباره و گسترش تحریم های اقتصادی، مالی و بانکی در رابطه با ايران شرايط دشواری را برای زحمتکشان ایران و وضعیت تهديد آميزى را در خاورميانه رقم زده است. او درصدد تحمیل سیاست های ماجراجویانه خود به نفع عده ای قلیل درآمریکا و سیستم سرمایه داری جهانی است.

این تحریم ها نه تنها جنگی خاموش علیه كارگران و خانواده های زحمتکشان ایران است بلکه همچنين جنبش مطالباتى مردم و مبارزه كارگران در ايران را ضعیف کرده و موجب به صحنه آمدن نیروهای تندرو در ایران خواهد شد.

آنچه دراین میان جان فرزندان مردم آمریکا و ایران و زندگى همه ما را تهدید می کند افزایش تنش در منطقه و اعلام كشور ما ايران به عنوان هدف تهاجم نظامى بى توجيه از سوى ساكنان كاخ سفيد است. ما مصمم به دفاع همه جانبه از صلح و مخالفت با يك جنگ جديد در منطقه خاورمیانه به هردليل و از سوى هر يك از طرفين می باشيم. كارگران منفعتى در این جنگ نخواهند داشت. با شليك اولین گلوله منافع ملی واقعى و امنيت مردم هر دو کشور به خطر خواهد افتاد . فرزندان شما و فرزندان ما درگیر جنگی خواهند شد که فقط كنسرنها و انحصارهاى اسلحه سازى جهان در كشورهاى سرمايه دارى ازآن سود می برند و منافعش به جیب عده ای سودجو خواهد رفت و صلح جهانی و منطقه حساس خاورميانه را با خطر روبرو خواهد ساخت. کافی است نظری به آمار کشته شدگان نظامی آمریکایی در افغانستان و عراق بیاندازیم.
…بیشتر

اعتراض حق ماست!

دوستان فدراسیون جهانی سندیکایی اینداستریال

همانگونه که اطلاع دارید به دعوت سندیکای کارگران شرکت واحد و فلزکارمکانیک ایران و دیگر تشکل ها تجمعی آرام به مناسبت اول ماه مه، روز جهانی کارگر، در مقابل مجلس ایران صورت گرفت و متعاقب آن عده ای دستگیر شدند که هنوز تعدادی از آنان وضعیت نامعلومی دارند. حسن سعیدی، اعظم خضری، مرضیه امیری، ندا ناجی، عاطفه رنگریز، ناهید خداجو، فرهاد شیخی و نسرین جوادی، کیوان صمیمی، فرهاد شیخی از آن جمله اند. …بیشتر

قراردادهای کارگران کارخانه ایران خودرو

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا قراردادهای کارفرمای ایران خودرو با کارگرانش هم هر ششماه یکبار تجدید می شود تا اگر کارگری دست به فعالیت های کارگری زد بتوانند او را به راحتی از محیط کار دور کنند. قراردادهایی که در ٤ نسخه تهیه می شد برای اجحاف بیشتر به کارگران در یک برگ تهیه و نزد کارفرما باقی می ماند و بازرسین وزارت کار هم به این خلاف چشم پوشی می کنند. همچنین کارگرانی که باید بعد از سه سال کار مداوم در شرکت مطابق آیین نامه رسمی شوند بیش از ١٥ سال است که منتظر عملی شدن این خواست هستند و مدیریت ایران خودرو هم از آن تخطی می کند.

سالهاست کارگرانی که اقدام به تحصیل کرده اند و یا از قبل تحصیل کرده بودند مدارکشان در سوابق اداری و کاری اعمال نمی شود تا حقوقشان افزایش یابد و وزارت کار هم کماکان چشم های خود را به این خلاف آشکار و طبقه بندی نکردن کارگران ایران خودرو بسته است.

بازنشستگان صندوق آینده سازچه می خواهند؟

کانون بازنشستگان صندوق آینده ساز پیش تر تعامل سازنده و قابل قبولی با آقای “ثابت” رئیس کل وقت صندوق حمایت و بازنشستگی آینده ساز داشت. تفکر غالب در آن مقطع انجام اصلاحات بود و ما به واسطه “خردورزی” و “تدبیر” به نتایج خوب و امیدوار کننده دست یافتیم. نارضایتی ها، اساساً از وقتی شدت گرفتند که افراد فاقد صلاحیت، در این صندوق بازنشستگی مسئولیت پذیرفتند و سیاست “تفاهم” با سیاست “تقابل” معاوضه شد. کسانی که هیچ گونه رویکرد دلسوزانه و تجربه تخصصی مفید و قابل قبول نداشتند صرفاً باهدف دستیابی به منافع قابل توجه از دارایی های ما، در صندوق حمایت و بازنشستگی آینده ساز مسئولیت مدیریتی پذیرفتند. همین کجروی های، نفع طلبانه و ویرانگر، گروه اقلیت حاکم بود که زمینه مناسب را برای گسترش تعارضات و نیز کشمکش های اجتناب ناپذیر فراهم کرد و ما دیدیم غیر از تجمعات اعتراض آمیز برای بهبود اوضاع راهکار دیگری وجود ندارد.

اکثریت بازنشستگان ستم دیده صندوق حمایت و بازنشستگی آینده ساز، نه فرصت طلب هستند و نه آشوبگر. آنان نگران آینده مبهم و تاریک خود هستند. متاسفانه اذعان می دارم که تا اندازه زیادی در تحکیم و تثبیت پایه های این صندوق بازنشستگی نقش داشته ام. حالا از کرده خویش بسیار پشیمانم و فکر می کنم که در گذشته زمینه ساز رفاه و آسایش گروه معدودی انسان عوام فریب بوده ام. …بیشتر

٧٥مین سال تاسیس سندیکای کارگران فلزکارمکانیک شادباش!

٧٥ سال از بهار سال ١٣٢٣ که جمعی از کارگران ارمنی مکانیک دور هم جمع شدند تا اتحادیه کارگران مکانیک اتومبیل را تاسیس کنند، می گذرد. آنان فکر نمی کردند که این حرکت کارگری باعث تربیت کارگران آگاهی خواهد شد که جنبش سندیکایی به آنان افتخار خواهد کرد.

از سال ١٣٢٣ تا ١٣٣٢ به مدت ٩ سال زمان لازم بود تا کوشندگان این اتحادیه در افشاندن بذر آگاهی میان مکانیک های اتومبیل تلاش کنند و با همکاری با دیگر اتحادیه های کارگری به ویژه شورای متحده کارگران و زحمتکشان ایران، قانون کار، بیمه تامین اجتماعی، و مهمتر از همه ٨ ساعت کار را قانونی کنند. اما برای اجرای این قانون از سال ١٣٣٢ تلاش گردید این قوانین به مورد اجرا گذاشته شود و از روی کاغذ به صورت عملی به اجرا در آید. کارگران مکانیکی که در آن سالها در تعمیرگاههای ٥ و ٦ نفره عضو اتحادیه کارگران مکانیک اتومبیل شده بودند، شاگردان خود را نیز نه تنها تشویق به عضویت در اتحادیه می نمودند بلکه خود پیشقدم اجرای ٨ ساعت کار بودند. این مبارزه ای سخت در شرایط آن سالها بود. به ویژه پس از ٢٨ مرداد که سرکوب سندیکاهای کارگری و دستگیری کوشندگانش سیاست روز محمدرضاشاه دیکتاتور و ماموران آمریکایی بود. …بیشتر

موج تعدیل نیروی کار و مطالبات کارگری در مجتمع مس سرچشمه

بنا به گزارشات دریافتی از گزارشگر پیام سندیکا در مجتمع مس سرچشمه، با شروع سال جدید و خاتمه یافتن برخی پروژه ها در مجتمع مس سرچشمه، موج تعدیل نیروی کار به راه افتاده و متاسفانه کارفرمای اصلی طرح و برنامه ای برای ساماندهی این نفرات در سایر پروژه ها ندارد.

پس از خاتمه یافتن راه اندازی پروژه ی فلش و تعدیل عده ی کثیری از نفرات شاغل در آن واحد که در سالِ پیش تر روی داده بود، راه اندازی واحدِ اسید جدید – توسط شرکت فناوران پارسیان- در پایان سال ٩٧ نیز منجر به تعدیل بیش از ٢٠٠ نفر نیروی کارگری و مهندسی گردید.
…بیشتر