Archive for Felezkar

تامین اجتماعی و مصایب کارگران!

متاسفانه سیستم غلط در تامین اجتماعی و عمل نکردن به مقررات سازمان تامین اجتماعی توسط بازرسان و مدیریت نالایق و سفارشی باعث مصایبی برای کارگران بیمه شده می شود نمونه آن را در زیر بخوانیم:

نامه رسیده به پیام سندیکا:

دوستان، من سی ساله در محیط سخت زیان آور کار میکنم ، سالن بدنه خودرو که هم زمان چهارصد دستگاه نقطه جوش با هم کار میکند که تمامشان هنگامی که ورق روغنی را جوش میدهی دود تولید میکند و پنجاه دستگاه جوش co2 و سر و صدای ۹۰ دسیبل. مدت سی سال هم پیوسته در همین سالن بوده ام همکارانم ده سال پیش بازنشسته شدن رفتند با پول سنواتشون خانه و مغازه خریدن سه برابر من درآمد دارند. کلا شانس ندارم دو سال جبهه رفتم چهار سال قبل از ایران خودرو در جای دیگری کار کردم که بیمه آنجا هم تامین اجتماعی نبود یعنی از سال ۶۶ تا به حال ۳۴ سال کار کردم که با سربازی ۳۶ سال با سخت زیان اور میشود ۵۱ سال سابقه ولی هنوز بازنشسته نشدم .

مدیران ایران خودرو کارایی ندارند!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، کارگران ایران خودرو از بی مدیریتی و بی عرضگی مدیرانشان نمی دانند به کجا شکایت برند. به بخشی از مشکلات آنان که به سادگی قابل رفع هستند نظری بیفکنیم:

١- کارگران خطوط تولید اعلام کردند که ٣ سال است کفش کار به آنان داده نشده است

٢- ماسک های داده شده بی کیفیت بوده و کش ماسک نزده پاره می شود

٣- ٤ ماه است که نه از فیش حقوقی چاپی خبری هست و نه جایی که بتوان پیگیر حقوق های واریزی شد

٤- کارگران ترابری سنگین می گویند با توجه به اینکه ماهیت کارمان سخت و زیان آور است فقط به دلیل یک اشتباه در ثبت عنوان شغلی، ٥ سال است سختی کار به ما تعلق نمی گیرد.

پیام سندیکا: البته از مدیران سفارشی و بیسواد بیش از این انتظار بی مورد است

بار عمده خدمات بهداشتی – درمانی بر عهده ی پرستاران است.

بسیاری از پرستاران پس از چندین سال کار مداوم سلامت خود را از دست میدهند، یکی از دلایلی که پرستاران رنج دوری از خانواده را تحمل میکنند و به کشورهای دیگر برای کار میروند این است که در کشورمان به پرستاران کم توجهی شده است .

در ایران پرستاران در سمتی کار می کنند که سنگینی بار کاری بر دوش جامعه پرستاری است و آنها بیشترین خدمات را ارائه میدهند ،اما پولها در جیب کسان دیگری میرود .تفاوت در پرداخت دستمزدها گاهی نزدیک به صد برابر است.

بعلاوه برخی از پرستاران مواجهه با عدم امنیت شغلی و قراردادهای موقت هستند و در مواردی حقوق آنها چندین ماه به عقب افتاده است . …بیشتر

خدمات پرستاران و اهمیت آن در دوران کرونایی

پرستاران بزرگترین گروه کارکنان نظام سلامت را تشکیل میدهند و نقش موثری در جامعه و حیات اجتماعی آن دارند.

پرستاری با گرایش های مختلف: درمانی, بهداشتی, روانی, آموزش و پیشگیری, توانبخشی, فوریتهای پزشکی و مراقبتهای پزشکی ویژه, در همه عرصه‌های بهداشت و درمان و در همه‌ی مراحل زندگی انسان از نوزادی تا سالمندی نقشی حیاتی و موثر دارد .

پرستاری به ویژه در بخش درمان از شغل های بسیار سخت به شمار میرود، از این رو نیازمند حمایت های ویژه است
…بیشتر

وضعیت کارگران کک واحد ٢ ذوب آهن!

کارگران کک واحد ٢ ذوب آهن به خبرنگار پیام سندیکا چنین گفتند:

١- شرایط محیط کارمان طوری است که رعایت کلیه دستورهای بهداشتی عملن ممکن نیست و باید شرایطی مهیا شود تا اصول بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی در محل استقرار کارگران از جمله رختکن، اتوبوس حمل کارگران، دستشویی، حمام، کارت زنی و کلیه محل هایی که کارگران به اجبار در آنجا حضور دارند به وضعیت بهتری درآید.

٢- برای تشویق کارگران باید دستمزدها را متناسب سازی با حجم کاری نمود تا انگیزه ها بیشتر شود …بیشتر

قرارداد جدید بیمه تکمیلی؟!!

در حالیکه بازنشستگان سی سال هر ماه حق بیمه پرداخت کرده اند که در هنگام بستری شدن در بیمارستان و یا برای علاج بیماری خود یک کمک هزینه درمان مناسب از سازمان دریافت نمایند، دولت یک بیمه دیگری بنام بیمه تکمیلی را به آنها تحمیل کرده است که ناچارا هر ماه باید یک حق بیمه دیگری را پرداخت نمایند. قرارداد سال ١٣٩٨ بیمه تکمیلی آتیه سازان با کانون بازنشستگان در پایان آذر ماه به پایان رسیده و قرارداد جدیدی مجددا نوشته شده است. علی اصغر بیات رئیس کانون عالی کارگران بازنشسته و مستمری بگیر تامین اجتماعی کشور در رابطه با این قرارداد میگوید که در این قرارداد سهم سازمان تامین اجتماعی ٧ برابر یعنی از ٣ هزار تومان به 21 هزار تومان و سهم کارگران از 41 هزار تومان به 44 هزار تومان رسیده است. او توضیح نمیدهد که سازمان تامین اجتماعی این 21 هزار تومان را از کجا میآورد، آیا از آسمان میآورد؟ یا دولت آنرا به سازمان پرداخت میکند؟ …بیشتر

معوقه های پرداختی در مجتمع مس سرچشمه

بنا به گزارش دریافتی از گزارشگر پیام سندیکا در مجتمع مس سرچشمه، مطالبات کارگری در این مجتمع کارخانه ای دچار تاخیرات زیر در پرداخت می باشد:

_ شرکت سبافام از سال ١٣٩٧ با وجود خاتمه ی فعالیت پیمانکاری اش، نسبت به تسویه حساب پیمانکاران دست دوم و برخی از نفرات خود اقدام ننموده است.

_ شرکت فولمن در سال جاری از بیمه نمودن پرسنل در ماههای گذشته اجتناب نموده و از شهریور ماه موفق به پرداخت حقوق پرسنل نگردیده است؛ این شرکت ٥ ماه است از پرداخت مطالبات پرسنل تسویه حساب شده ی خود امتناع می ورزد.

_ شرکت آزمون جوش از مرداد ماه نسبت به پرداخت حقوق پرسنل خود اقدام نکرده است. …بیشتر

در چه وضعیتی هستیم؟!

رفقای سندیکایی و هموطنان عزیز!

آنچه در نامه های ارسالی به رییس جمهور و وزیر بهداشت پیش بینی کرده بودیم متاسفانه اتفاق افتاد.

طوفان کرونا با توجه به رطوبت بالای پاییز و زمستان پیش رو با دستورهای اعلامی از سوی دولت و وزارت بهداشت جز کشتار بیشتر مردم هیچ نتیجه دیگری نخواهد داشت. سودمحوری یا ارزشمندی زندگی انسانها، این دو روشی است که در جهان برای مبارزه با کرونا اتخاذ شده است. چین، ویتنام و کوبا با اتخاذ قرنطینه های سخت و تامین مایحتاج مردم در قرنطینه توانسته اند به این بیماری مهار زده جان هموطنانشان را حفظ کنند. در روش سودمحوری و همه گیری همگانی جز کشتار مردم فقیر، سالمندان، بی خانمان ها، مبتلایان به بیماری های خاص و زمینه ای، اتفاق دیگری نیفتاده و نخواهد افتاد همچنانکه در آلمان، ایتالیا، انگلیس و برزیل و آمریکا افتاده است. پس بیاییم چاره ای برای این بیماری بکنیم. …بیشتر

سختی کار معضل کارگران ایران خودرویی!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، ٦٠ نفر از کارگران موتورسازی که در سالن تری مری کار می کنند از سختی کار محرومند و بارها اعتراضات خود را به مدیریت منعکس کرده اند. اینان را با عنوان شغلی تعمیرکار، مدیریت از تحت پوشش قرار گرفتن در موضوع سختی کار مانع شده است. وضعیت کاری این کارگران که در ١٠ متری زیر زمین کار می کنند و با هوای آلوده در تماس هستند و آن را تنفس می کنند وضعیت بهداشتی آنان را، با خطر روبرو کرده است و آنان در معرض آسم و سمی شدن دستگاه تنفسی و خونی قرار دارند. این کارگران به هنگام خرابی دستگاه مجبورند بدون ماسک مخصوص و کپسول اکسیژن داخل دستگاه را تعمیر کنند. متاسفانه هواکش هم قدرت کافی برای تهویه و هوارسانی ندارد و برای مدیریت هم اهمیت ندارد که آن را با فن قوی تری تعویض کند. …بیشتر

پیمانکار دیگری از سلسله دغل بازان را بشناسیم!

نامه رسیده به پیام سندیکا از طرف چند کارگر به ما را با هم بخوانیم:

آیت قنبری به ما زنگ زده با خواهش و التماس که:« تا بعد عید کار دارم عیدی مزایا سنوات روزی سیصد میدم بیاین خوشحالتون می کنم جبران می کنم» ما هم اومدیم بعد دو هفته کارش خوابید. روزی ۱۸۰حساب کرد. ۱۴روزکار کردیم ۹روز برامون حساب کرد. الانم همونم نداده نفری یه میلیون تومن به ما داد و میگه ضرر کردم و نمی صرفه و نمیشه آیا این انصافه ؟؟؟؟؟؟؟ گفت حقوق ماه به ماه میدم هر وقت پول بخواین میدم. حالا همه پولو خورده و رفته» …بیشتر