Archive for اخبار

یلدا بر همه سرخوشان عاشق عدالت و برابری و آزادی گوارا و شادباد!

روابط عمومی سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران

شکنجه فعالان اتحادیه های کارگری همزمان با گسترش اعتصاب ها در ایران

موج اعتصاب ها در استان خوزستان منجر به دستگیری و شکنجه رهبران و فعالان کارگری شده است.

کارگران کارخانه فولاد ملی ایران در اهواز با ادامه اعتصاب های مکرر خود در طی یک سال گذشته، خواهان پرداخت دستمزد های معوقه و بازگشت کارخانه به مالکیت عمومی شده اند. آنها با کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه، که بیش از یک ماه است در رابطه با دیرکرد در پرداخت دستمزد و فساد اداری مدیران در اعتصاب می باشند، اعلام همبستگی نموده اند. همچنین، اعتصابات دیگر در پالایشگاه نفت آبادان، پروژه مترو اهواز و در میان کارمندان شهرداری حمیدیه در جریان است.

علی خامنه ای ادعا کرده است که اعتصاب ها توسط دشمنان خارجی کشور هدایت می شوند که سعی در از بین بردن اقتصاد دارند. اما کارگران با این توصیف که “ایران شده دزد خونه، توی جهان نمونه” پاسخ می دهند و تاکید دارند که “دشمن ما همینجاست، دروغ میگن آمریکاست”.
…بیشتر

نامه درخواستي اعضا ايران خودرو از ریاست کل صندوق آینده ساز

از تاریخ بیاموزیم!

رژیم استبداد سلطنتی بیش از آنچه تصور می رفت در برابر مردم ایستادگی کرده بود. این رژیم می بایست در انقلاب مشروطه و حتا در جنبش تنباکو در سال۱۸۹۱، که مردم جلوی شمس العماره فریاد میزدند: «ما شاه نمیخواهیم»، سرنگون می شد. نزدیک به یک قرن رژیم پوسیدهٔ سلطنتی با اتکا به حمایت ارتجاع داخلی و استعمار خارجی، به خصوص با تکیه بر حمایت آمریکا، در برابر خواست مردم ایستادگی کرد و مانع از استقلال و پیشرفت گردید. انقلاب۱۳۵۷، طبیعی ترین پاسخی بود که به رژیم سلطنتی وابسته داده شد. مردم ایران زیر بار ستم دوگانهٔ رژیم ساواکی ـ سلطنتی پهلوی و تسلط نواستعماری آمریکا قرار گرفته بودند. مردم از بار سنگین مالیاتی، هزینه های کمرشکن نظامی، گرانی سرسام آور، تورم شتابان، محرومیت از بهداشت، آموزش و مسکن رنج می بردند. تا به امروز هم مدعیانی هستند که می گویند گویا همه چیز از بازی کارتر در دفاع از حقوق بشر آغاز شد. 

…بیشتر

تسلیت به بازماندگان حادثه سقوط هواپیمای تهران – یاسوج

این حادثه تلخ تحملش فقط برای خانواده های قربانیان سخت نیست بلکه تحمل آن برای تمام ایرانیان سخت است.
برای طبیعت ومحیط زیست هم سخت است که عده ای ازحافظان و دلسوزان خود را که برای دفاع از همکاران زندانی خود به تهران آمده بودند از دست داد.
برای زلزله زدگان کرمانشاه سخت است که دراین شرایطی که تا کمر در گل ولای فرو رفته اند, کسانی از کمک کنندگان خود را از دست داد.
برای جامعه دانشگاهی و پزشکی سخت است که عده ای از دلسوزان و تلاشگران خود را از دست داد. …بیشتر

دروود بر کارگران سرزمینم!

غل و زنجیرها را از دست و پاهایمان باز کنیم و نفسهای حبس شده در گلویمان را به فریاد واداریم. تولید بیکاری و غارت سفره های زحمتکشان از ترفندهای سرمایه داری است.  دلالان حکومتی و مافیای نفتی بدترین ستمها و بی انصافیها را از کارگران پروژه ای دریغ نمی دارند. آنها منت بر سر ما می گذارند که ما روزی دهنده تمامی افراد اجتماع هستیم.

 سخن از بیکاری نیروی انسانی کارگران هست که تابستان را با تمام سوز شرجی و گرما از سر خویش گذرانده اند؛ و هم اکنون کوله بار بر دوش بایستی شهر به شهر با هزار منت و رو زدن به این و  آن در طلب کار باشند تا شاید از شر قسطهای لعنتی که سود دیر پرداختشان را محاسبه می نمایند و سیستم بانکی از ریالی نمیگذرد، را پروار بنمایند. شارژ می خرند و تماس می گیرند و از دوستانشان تقاضای کار می نمایند؛ اما دوست قدیمی و همکارش در جواب می گوید که وضعیت کار خراب هست و من هم خودم به دنبال کار میگردم.

…بیشتر

آذربایجانا تسلیت!

آذربایجان از بی مدیریتی باز هم داغدار شد. سیل ویرانگر نشان داد که وطن از چه در رنج است. اگر مردم زحمتکش جنوب را بی تدبیری خفه می کند در آذربایجان این سیل است که از بی لیاقتی مدیران، دهقانان را خانه خراب می کند. این مدیران تنها کاری که یاد گرفته اند طلب مغفرت کردن برای حادثه دیدگان است.
ما ضمن مقصر دانستن استاندار و فرمانداران و شهرداران این شهرها، با زحمتکشان و دهقانان عجبشیر و آذرشهر و آهالى روستاى چينار اعلام همدردی می کنیم.
سیلین تلفاتین بوتون داغدیده لره خصوصیله عجب شیرلی و آذرشهرلی دوسلاریمیزا تسلیت دئییریک. آذربایجان باشین ساغ اولسون.
یاشاسین شرفلی و سرافرازلی آذربایجان خلقی
سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران
٢٦  فروردین ١٣٩٦

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از ذوب آهن اصفهان

١- رخت کن مدیریت بخش کوره بلند فاقد روشنایی کافی شیرآلات مناسب و فن های مربوطه هستند. با اینکه چندمین بار است که تذکر داده می شود ولی این مشکل رفع نگردیده است.

٢- با ساخت و بهره برداری از راه بند الکتریکی ضریب ایمن با کنترل بیشتر و به موقع کامیون ها افزایش یافته و امر تخلیه با راندمان خوبی انجام می گیرد. امیدواریم که پاداش خوبی برای کارگران و کارکنان تعمیرگاه مرکزی ، مکانیک و برق زغال در نظر گرفته شود.

٣- با اتمام قرارداد شستشوی لباس ها ی کارکنان ، کارگران با مشکل مواجه شده اند و هنوز مسوولین ترتیب اثری برای این مشکل نداده اند

…بیشتر

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از عسلویه

با توجه به صدمات روحي و جسمي كه كار ممتد در روز و در ماه به نيروي كار پروژه‌ای ‌وارد می‌كند، نيروهاي كار پروژه‌ای ‌انتظار دارند براساس قانون كار و مقاوله نامه‌هاي بين‌المللي كه ايران يكي از امضاء‌كنندگان آن است، كار پروژه‌ای ‌را به صورت دو هفته كار و دو هفته مرخصي (‌طرح اقماري) برنامه‌ريزي كنند. بدون اين كه روي حقوق آن‌ها تاثير منفي به جا بگذارد. زيرا :

طي دو هفته، يك ماه ساعت كاري را انجام می‌دهند و حداقل 16 ساعت بيشتر

كار به صورت اردوگاهي و ‌دور از شهر و خانواده و اسكان در خوابگاه است

ساعت طولاني كار در روز، 12 ساعت

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از شرکت های ساختمانی

یکی از شگردهای این روزهای شرکت های ساختمانی چه در تهران و چه در عسلویه و در جای جای ایران دیر پرداخت کردن دستمزد کارگران است. در شرکت های ساختمانی دیر دادن سه ماه حقوق کارگران به یک امر عادی تبدیل شده است. به عنوان نمونه شرکت هاب بزرگ ساختمانی که در اتوبان تهران کرج و در مجاورت دریاچه چیتگر فعالیت های ساختمانی می کنند و در سایر شهرستان ها هم پروژه دارند با دیر پرداخت کردن حقوق کارگران حداقل سه ماه و گاه 5 ماه به سود های افسانه ای دست پیدا می کنند. …بیشتر