Archive for اخبار

اخراج به دلیل حق خواهی!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، پس از اعتصاب ٣ روزه ٢٠٠ کارگر شرکت سرما آفرین در کرج و برخورد قلدر منشانه مدیرعامل آقای کلاهدوز با این کارگران نسبت به عقب افتادن حقوق ها، ٥ کارگر این شرکت را اخراج و ٢ نفر از آنان نیز توسط پلیس دستگیر و زندانی شدند.

وزارت کاری که باید به عملکرد کارفرمایان نظارت کند، و می بایست وارد ماجرا شده نه تنها مدیرعامل این شرکت را جریمه می کرد بلکه از اخراج این کارگران حق خواه هم جلوگیری می نمود، اما نه تنها وارد عمل نشد بلکه چشمان خود را طبق معمول به روی این اجحافات کارفرمایان بست و از این حرکت های غیرقانونی هم پشتیبانی می کند.

وزارت کار تبدیل به وزارت کارفرما شده است.

گزارشی از کمپ پیمانکاری شیرانی

این گزارشی از وضعیت بسیار تاگواری است که کارگران در این کمپ بسر میبرند.

وضعیت در خوابگاههای پیمانکاری شیران ساویس پتروشیمی انتخاب در عسلویه

نامه بازنشستگان کانون بازنشستگان تهران در مورد تخلفات هیات مدیره کانون به شماره 84234/90/011 به تاریخ 26/5/1401

به نام دادگر

حضور محترم آقای همدانی ریاست کارگری کارفرمایی اداره کا و تعاون استان تهران

با سلام و احترام، با توجه به نامه 85459 به تاریخ 14/4/1401 که در اداره شما ثبت گردیده است، اعلام نمودیم که می بایست در انتخابات پیش رو، اساسنامه کانون بازنشستگان تهران تغییراتی ایجاد و در مجمع عمومی به عنوان دستور جلسه قید شود. متاسفانه هیات مدیره کانون در یک اقدام غیرقانونی اطلاعیه مجمع دور اول به تاریخ 10/5/1401 به روزنامه کاروکارگر داده است که جزو موارد اعتراضی ما بازنشستگان بوده است. در این اطلاعیه هیچ دستور جلسه ای مبنی بر تغییرات اساسنامه ای درج نگردیده است لذا اعلام می کنیم:

1-روزنامه کاروکارگر به هیچ وجه روزنامه کثیرالانتشار نمی باشد و حتی در تهران اصلا توزیع نمی شود که بتوان اطلاع رسانی درست صورت گرفته باشد. حتی اطلاعیه این مجمع تا روز 23 مرداد در کانون نیز نصب نگردیده و مهمتر از همه به کاندیداها هم اطلاع رسانی نشده است وای به حال اعضای کانون (تخلف اول در خصوص اطلاع رسانی) …بیشتر

اعتراض به ربوده شدن«نان»!

به گزارش خبرنگاران پیام سندیکا، سومین روز اعتراضات بازنشستگان به مصوبه غیرقانونی هیات دولت در خصوص افزایش ١٠ درصدی بازنشستگانی که بیش از حداقل مستمری دارند، همچنان ادامه دارد. امروز ١٨ خرداد در شهرهای اهواز، کرمانشاه، یزد، اراک، کرج، قزوین، کرمان، تهران، شوش و تبریز تجمع و راهپیمایی اعتراضی صورت گرفت. در اهواز باز هم بازنشستگان در شهر راهپیمایی کردند.

در قزوین بازنشستگان از شب قبل با تماس تلفنی پلیس سیاسی روبرو شدند که آنان را از رفتن به تجمع برحذر داشته و اعلام کردند پیگیر خواسته هایتان هستیم. بازنشستگان قزوینی که به مقابل استانداری رفته بودند با فشار پلیس به پارک هشت بهشت رفته و شعار می دادند. بازنشستگانی با ویلچر، عصا در صف اول تظاهر کنندگان بودند. با هجوم پلیس بخشی از بازنشستگان را سوار ون و مینی بوس کردند پس از ساعاتی آزاد کردند. در همان زمان هم خانه کارگر و کانون بازنشستگان در شهر صنعتی تجمعی را سازمان داده بودند که زیاد مورد توجه بازنشستگان قرار نگرفت. اسدی رییس کانون بازنشستگان قزوین یکی از افرادی است که همراه با علی اصغر بیات سالهاست بازنشستگان را با تصمیمات بیخردانه بیچاره کرده اند و وضعیت امروز بازنشستگان دست پخت این آقایان است.
…بیشتر

یکشنبه های اعتراض!

به گزارش خبرنگاران پیام سندیکا، اعتراضات بازنشستگان تامین اجتماعی به وضعیت بد معیشتی و همسان سازی نادرست و بی اعتنایی کانون های بازنشستگی به وضعیت نامناسب بازنشستگان منجر به تجمع در شهرهای تهران، اصفهان، خرم آباد، قزوین، رشت، کرمانشاه، اهواز، تبریز و مشهد که از قبل اعلام شده بود، گردید. در تهران نزدیک به ١٠٠ بازنشستگان در مقابل مجلس تجمع کرده و آقایان ناصرآغاجری و نورایی و خانم ژاله همسر بازنشسته زندانی اسماعیل گرامی برای جمع صحبت کرده و بازنشستگان دیگری نیز مشکلات خود را بیان کردند.
…بیشتر

نه به بی قانونی و گرسنگی! (٥٠)

به گزارش خبرنگاران پیام سندیکا، امروز ١٨ مرداد ماه شرکت سینا صنعت خط فلر پارس فنل لغو قرارداد شده است و به جایش پیمانکار دیگری قرار است کار کند. البته کمپین همچنان در این شرکت ادامه دارد و کارگران به کار برنگشته اند. در همین راستا کارفرما، شرکت باختر با آنکه صورت وضعیت به روز را از کارفرما دریافت کرده است اما حقوق خردادماه کارگران را به گروگان برداشته و به کارگران نمی دهد.

شرکت سازه و سازه پاد واقع در پتروشیمی بوشهر به سرپرستی مهندس جعفرزاده که قراردادشان با دلار است و تاکنون با بالا رفتن دلار کلی سود به جیب زده است از پرداخت حقوق کارگران و پیمانکارانش از اردیبهشت ماه تاکنون طرفه رفته است و کسی هم جوابگوی کارگران نیست. شرکت پتروالکتریک هم یکی دیگر از شرکت هایی است که با دلار قرارداد بسته و قیمت دلار هرچه بالاتر رود به نفع آنهاست. مالک شرکت آقای سالاری است. دکتر چمن مدیر پروژه، مهندس کمالی سرپرست کارگاه هستند که کارگران را به سرکار کشانده بعد از سه ماه، نصف حقوق توافق شده را به کارگر می پردازند. به این دغلکاران اخطار می کنیم هرچه زودتر حقوق کارگرانشان را بپردازند تا نام هایشان را به بازرسی کل کشور و وزارت نفت نداده ایم. …بیشتر

از بیمه تامین اجتماعی، واقعن چه چیزی باقی مانده؟!!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، گزارش میدانی به نقل از یک بازنشسته ی تامین اجتماعی را در اینجا منتشر می کنیم.

دوستان من بیماری قلبی دارم و باید هر سه ماه یکبار برای اکو و تجدید داروهایم به پزشک متخصص قلب مراجعه نمایم. سه‌شنبه است ( ٢٠ آبان ) و برای آنکه جزو نوبتهای اول باشم صبح خیلی زود از خونه می زنم بیرون برای مراجعه به بیمارستان ملکی تامین اجتماعی که هزینه‌های دارو و درمان نداشته باشم.

پس از ویزیت پزشک به داروخانه بیمارستان مراجعه می کنم اما آنها می گویند دارویت را باید استعلام کنیم که یک ساعت طول می کشد.

پس از یک ساعت می گویند زود آمدی برو فردا بیا. دفترچه را می گیرم و از بیمارستان بیرون می آیم. …بیشتر

9 سالگی پیام سندیکا شادباش!

٩ سال پیش در ١٠ مهر ١٣٩٠ نشریه پیام سندیکای امروز، پا به عرصه تاریخ روزنامه نگاری میهن کارگریمان گذاشت تا صدای رسایی باشد برای طبقه زحمتکش. این نشریه که بیشتر جنبه آسیب شناسی جنبش سندیکایی را مد نظر قرار داده بود، در روند پویایی خود به نشریه ای آموزشی، اجتماعی، خبری، فرهنگی تبدیل شد و آنچه امروز منتشر می شود دسترنج بیش از ٣٠ کارگری است که در طول این سالها نشریه را به چنین شکلی در آوردند. تلاش ما برای انعکاسوضعیت زنان کارگر، کودکان کار، دانشجویان این کارگران فردا همچنان در سر لوحه تلاش هایمان قرار دارد. پخش نظرات سندیکاهای برادر و اخبار آنان از همان روزهای آغازین از مهمترین کارهای نشریه به حساب آمد. امروز وقتی به راه طی شده نگاه می کنیم، خرسندیم که به صدای زحمتکشان میهن مان تبدیل گشته ایم و در جای جای کشورمان خوانده می شویم و در خانه های کارگران جزیی از زندگی شان شده ایم.

نمی توانیم از مشاوره های راهگشایانه محمدحسین خوان یغما پیشکسوت سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران در دهه ٤٠ و زنده یاد رضا فراهانی کنگرانی یاد نکنیم. عزیزانی که آرمان کارگری چون خون در رگ هایشان بوده و هست. …بیشتر

#نه_به_گرسنگی –

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، خبرگزاری کارگری ایلنا امروز ٢٥ مرداد خبر ارسال نامه کارگران پروژه ای به مقامات عالی رتبه کشور را درج کرد. این نامه ها که با امضای هزار کارگری که با نوشتن کدملی خود، برای رهبری، ریاست جمهوری، ریاست قوه قضاییه،
رییس مجلس، وزیر نفت، وزیرکار، بازرسی کل کشور، دبیر مجمع تشخیص مصلحت محسن رضایی ارسال گردیده است.

همچنین شب گذشته بخشی از کارگران پروژه ای ساکن شهر ایذه در پارک انزان جمع شده و در مورد مطالبات خود و در خانه ماندن تا بالا رفتن دستمزدها گفتگو کردند. …بیشتر