Archive for اخبار

یکشنبه های اعتراض!

به گزارش خبرنگاران پیام سندیکا، اعتراضات بازنشستگان تامین اجتماعی به وضعیت بد معیشتی و همسان سازی نادرست و بی اعتنایی کانون های بازنشستگی به وضعیت نامناسب بازنشستگان منجر به تجمع در شهرهای تهران، اصفهان، خرم آباد، قزوین، رشت، کرمانشاه، اهواز، تبریز و مشهد که از قبل اعلام شده بود، گردید. در تهران نزدیک به ١٠٠ بازنشستگان در مقابل مجلس تجمع کرده و آقایان ناصرآغاجری و نورایی و خانم ژاله همسر بازنشسته زندانی اسماعیل گرامی برای جمع صحبت کرده و بازنشستگان دیگری نیز مشکلات خود را بیان کردند.
…بیشتر

نه به بی قانونی و گرسنگی! (٥٠)

به گزارش خبرنگاران پیام سندیکا، امروز ١٨ مرداد ماه شرکت سینا صنعت خط فلر پارس فنل لغو قرارداد شده است و به جایش پیمانکار دیگری قرار است کار کند. البته کمپین همچنان در این شرکت ادامه دارد و کارگران به کار برنگشته اند. در همین راستا کارفرما، شرکت باختر با آنکه صورت وضعیت به روز را از کارفرما دریافت کرده است اما حقوق خردادماه کارگران را به گروگان برداشته و به کارگران نمی دهد.

شرکت سازه و سازه پاد واقع در پتروشیمی بوشهر به سرپرستی مهندس جعفرزاده که قراردادشان با دلار است و تاکنون با بالا رفتن دلار کلی سود به جیب زده است از پرداخت حقوق کارگران و پیمانکارانش از اردیبهشت ماه تاکنون طرفه رفته است و کسی هم جوابگوی کارگران نیست. شرکت پتروالکتریک هم یکی دیگر از شرکت هایی است که با دلار قرارداد بسته و قیمت دلار هرچه بالاتر رود به نفع آنهاست. مالک شرکت آقای سالاری است. دکتر چمن مدیر پروژه، مهندس کمالی سرپرست کارگاه هستند که کارگران را به سرکار کشانده بعد از سه ماه، نصف حقوق توافق شده را به کارگر می پردازند. به این دغلکاران اخطار می کنیم هرچه زودتر حقوق کارگرانشان را بپردازند تا نام هایشان را به بازرسی کل کشور و وزارت نفت نداده ایم. …بیشتر

از بیمه تامین اجتماعی، واقعن چه چیزی باقی مانده؟!!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، گزارش میدانی به نقل از یک بازنشسته ی تامین اجتماعی را در اینجا منتشر می کنیم.

دوستان من بیماری قلبی دارم و باید هر سه ماه یکبار برای اکو و تجدید داروهایم به پزشک متخصص قلب مراجعه نمایم. سه‌شنبه است ( ٢٠ آبان ) و برای آنکه جزو نوبتهای اول باشم صبح خیلی زود از خونه می زنم بیرون برای مراجعه به بیمارستان ملکی تامین اجتماعی که هزینه‌های دارو و درمان نداشته باشم.

پس از ویزیت پزشک به داروخانه بیمارستان مراجعه می کنم اما آنها می گویند دارویت را باید استعلام کنیم که یک ساعت طول می کشد.

پس از یک ساعت می گویند زود آمدی برو فردا بیا. دفترچه را می گیرم و از بیمارستان بیرون می آیم. …بیشتر

9 سالگی پیام سندیکا شادباش!

٩ سال پیش در ١٠ مهر ١٣٩٠ نشریه پیام سندیکای امروز، پا به عرصه تاریخ روزنامه نگاری میهن کارگریمان گذاشت تا صدای رسایی باشد برای طبقه زحمتکش. این نشریه که بیشتر جنبه آسیب شناسی جنبش سندیکایی را مد نظر قرار داده بود، در روند پویایی خود به نشریه ای آموزشی، اجتماعی، خبری، فرهنگی تبدیل شد و آنچه امروز منتشر می شود دسترنج بیش از ٣٠ کارگری است که در طول این سالها نشریه را به چنین شکلی در آوردند. تلاش ما برای انعکاسوضعیت زنان کارگر، کودکان کار، دانشجویان این کارگران فردا همچنان در سر لوحه تلاش هایمان قرار دارد. پخش نظرات سندیکاهای برادر و اخبار آنان از همان روزهای آغازین از مهمترین کارهای نشریه به حساب آمد. امروز وقتی به راه طی شده نگاه می کنیم، خرسندیم که به صدای زحمتکشان میهن مان تبدیل گشته ایم و در جای جای کشورمان خوانده می شویم و در خانه های کارگران جزیی از زندگی شان شده ایم.

نمی توانیم از مشاوره های راهگشایانه محمدحسین خوان یغما پیشکسوت سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران در دهه ٤٠ و زنده یاد رضا فراهانی کنگرانی یاد نکنیم. عزیزانی که آرمان کارگری چون خون در رگ هایشان بوده و هست. …بیشتر

#نه_به_گرسنگی –

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، خبرگزاری کارگری ایلنا امروز ٢٥ مرداد خبر ارسال نامه کارگران پروژه ای به مقامات عالی رتبه کشور را درج کرد. این نامه ها که با امضای هزار کارگری که با نوشتن کدملی خود، برای رهبری، ریاست جمهوری، ریاست قوه قضاییه،
رییس مجلس، وزیر نفت، وزیرکار، بازرسی کل کشور، دبیر مجمع تشخیص مصلحت محسن رضایی ارسال گردیده است.

همچنین شب گذشته بخشی از کارگران پروژه ای ساکن شهر ایذه در پارک انزان جمع شده و در مورد مطالبات خود و در خانه ماندن تا بالا رفتن دستمزدها گفتگو کردند. …بیشتر

یلدا بر همه سرخوشان عاشق عدالت و برابری و آزادی گوارا و شادباد!

روابط عمومی سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران

شکنجه فعالان اتحادیه های کارگری همزمان با گسترش اعتصاب ها در ایران

موج اعتصاب ها در استان خوزستان منجر به دستگیری و شکنجه رهبران و فعالان کارگری شده است.

کارگران کارخانه فولاد ملی ایران در اهواز با ادامه اعتصاب های مکرر خود در طی یک سال گذشته، خواهان پرداخت دستمزد های معوقه و بازگشت کارخانه به مالکیت عمومی شده اند. آنها با کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه، که بیش از یک ماه است در رابطه با دیرکرد در پرداخت دستمزد و فساد اداری مدیران در اعتصاب می باشند، اعلام همبستگی نموده اند. همچنین، اعتصابات دیگر در پالایشگاه نفت آبادان، پروژه مترو اهواز و در میان کارمندان شهرداری حمیدیه در جریان است.

علی خامنه ای ادعا کرده است که اعتصاب ها توسط دشمنان خارجی کشور هدایت می شوند که سعی در از بین بردن اقتصاد دارند. اما کارگران با این توصیف که “ایران شده دزد خونه، توی جهان نمونه” پاسخ می دهند و تاکید دارند که “دشمن ما همینجاست، دروغ میگن آمریکاست”.
…بیشتر

نامه درخواستي اعضا ايران خودرو از ریاست کل صندوق آینده ساز

از تاریخ بیاموزیم!

رژیم استبداد سلطنتی بیش از آنچه تصور می رفت در برابر مردم ایستادگی کرده بود. این رژیم می بایست در انقلاب مشروطه و حتا در جنبش تنباکو در سال۱۸۹۱، که مردم جلوی شمس العماره فریاد میزدند: «ما شاه نمیخواهیم»، سرنگون می شد. نزدیک به یک قرن رژیم پوسیدهٔ سلطنتی با اتکا به حمایت ارتجاع داخلی و استعمار خارجی، به خصوص با تکیه بر حمایت آمریکا، در برابر خواست مردم ایستادگی کرد و مانع از استقلال و پیشرفت گردید. انقلاب۱۳۵۷، طبیعی ترین پاسخی بود که به رژیم سلطنتی وابسته داده شد. مردم ایران زیر بار ستم دوگانهٔ رژیم ساواکی ـ سلطنتی پهلوی و تسلط نواستعماری آمریکا قرار گرفته بودند. مردم از بار سنگین مالیاتی، هزینه های کمرشکن نظامی، گرانی سرسام آور، تورم شتابان، محرومیت از بهداشت، آموزش و مسکن رنج می بردند. تا به امروز هم مدعیانی هستند که می گویند گویا همه چیز از بازی کارتر در دفاع از حقوق بشر آغاز شد. 

…بیشتر

تسلیت به بازماندگان حادثه سقوط هواپیمای تهران – یاسوج

این حادثه تلخ تحملش فقط برای خانواده های قربانیان سخت نیست بلکه تحمل آن برای تمام ایرانیان سخت است.
برای طبیعت ومحیط زیست هم سخت است که عده ای ازحافظان و دلسوزان خود را که برای دفاع از همکاران زندانی خود به تهران آمده بودند از دست داد.
برای زلزله زدگان کرمانشاه سخت است که دراین شرایطی که تا کمر در گل ولای فرو رفته اند, کسانی از کمک کنندگان خود را از دست داد.
برای جامعه دانشگاهی و پزشکی سخت است که عده ای از دلسوزان و تلاشگران خود را از دست داد. …بیشتر