Archive for اخبار کارگری

تحریم های کارگری موثر است!

تجربه یکی از کوشندگان کارگری را که با تحریم کارگری باعث بهبود شرایط زیستی کارگران گردید را در اینجا نقل می کنیم:

با سلام

با توجه به اینکه من ارتباطات گسترده ای با کارگران دارم و برایشان در حد توانم کار پیدا می کنم لذا بسیاری از شرکت ها برای استخدام کارگران با تجربه و حرفه ای با من تماس می گیرند.

چندی قبل رییس یکی از کارگاههای عسلویه از من درخواست نیرو کرد. تعدادی کارگر معرفی کردم. کارگران همان شب زنگ زده و اعلام کردند که ما داخل خوابگاه نمیرویم. وضعیت خوابگاه نامساعدی است. همان شب به کارگران گفتم وسایلشان را برداشته به شرکت پتروپالایش بروند.
…بیشتر

سوم خرداد و دو خاطره!

سوم خرداد هر سال مترداف است با شهادت یکی از کوشندگان به نام کارگری و جنبش آزادیخواهی ایران، اسکندرصادقی نژاد. اسکندرصادقی نژاد از زمره کوشندگان کارگری بود که توانست خود را در سه عرصه بالا بکشد. اول کوهنوردی دوم صنفی و سوم آزادیخواهی. این کارگر میل لنگ تراش با راه اندازی گروه کوهنوردان فلزکار در سندیکای کارگران فلزکارمکانیک، که اولین گروه ورزشی کارگری در ایران بود، توانست در دهه چهل به همراه جلیل انفرادی، ناصرگارسچی، محمدولایتی زبده ترین سنگنوردان ایران باشند. اما هوش او فقط در عرصه کوهنوردی نبود که چشم ها را خیره می کرد بلکه فضای سندیکا و آرمان های رهبرانش چنان در او تاثیر گذاشت که در برنامه های کوهنوردی به دنبال کسانی بود که فقط دغدغه کوهنوردی نداشته باشند. عشق به مردم و بهروزیشان درس هایی بود که در سندیکا و گروه کوهنوردان فلزکار مدام تکرار می شد و به همین خاطر در سال ١٣٤٤ او نیز به جمع هیات مدیره سندیکا راه یافت و در اول ماه مه به خاطر سخنرانی پر شورش در سندیکا روانه ٦ ماه زندان شد. هیات مدیره سندیکای کارگران فلزکارمکانیک همیشه وزن سیاسی خود را طی سالها حفظ کرده و با آنکه نحله های مختلف سیاسی در هیات مدیره حضور داشتند اما از وظایف سندیکایی خود عدول نکردند. زندانهای مکرر زنده یاد هدایت اله معلم و سپس اسکندرصادقی نژاد و حضور عناصر کارگری-سیاسی ثابت قدم قبل از ٢٨ مرداد، از سندیکای فلزکارمکانیک چهره ای ورای سندیکاهای دیگر ساخته بود. اسکندرصادقی نژاد و جلیل انفرادی در صعودهای کوهنوردی، یاران آرمانخواه دیگری در گروه کوهنوردی کاوه پیدا کرده و از سال ١٣٤٨ برای ضربه نخوردن سندیکا به دلیل فعالیت های سیاسی شان، از سندیکا کناره گرفتند. …بیشتر

پاداش بعد از اعتراض!

روز دوم خرداد اطلاعیه ای از سوی شرکت فولاد خوزستان به در و دیوار ذوب آهن و فولاد زده شد که ١ میلیون تومان پاداش به کارکنان شرکت، پیمانکاران، بازنشستگان از طریق بن کارت آن هم به دلیل رکورد روزانه ٨١ ذوب، داده خواهد شد. از نظر افرادی که بیرون شرکت ذوب آهن هستند بخششی است از سوی هیات مدیره. اما واقعیت آن است که پس از عید اعتراضات کارگری در بخش های مختلف ذوب آهن و فولاد در گرفت و حتا بازدیدهای فیزیکی مدیران و مدیرعامل که همیشه منتظر مجیزگویان بودند برخلاف انتظارشان با اعتراض های شدید کارگران در مورد ناچیز بودن دستمزدها در قبال کار صورت گرفته، عدم اجرای طبقه بندی مشاغل بصورت اصولی، قراردادهایی که باعث عدم امنیت شغلی شده است، عدم استخدام کارگران جدید که کارشان به دوش کارگران باقی مانده افتاده است و از همه مهمتر سودهای کسب شده در سال گذشته که کارگران از آن نصیبی نبره اند. این اعتراضات که از قسمت کوره ها و تعمیرات آغاز شد به دیگر قسمت ها هم سرایت کرد و در نتیجه ١ میلیون تومان ناچیز به کارگران و بازنشستگان داده شد. تا به صورت موقت اعتراضات کارگران را مهار کنند. زهی خیال باطل

پرستاران، قهرمانان عرصه درمان!

در این روزها که پرستاران بیش از ٩٠ روز است برای مهار و نابودی بیماری کرونا با تمام توان به میدان آمده اند، متاسفانه نه تنها زحمات این قهرمانان در تبلیغاتی پر سروصدا دیده نشد، بلکه وضعیت شغلی و تندرستی شان نیز به خطر افتاد. اخراج دستجمعی پرستاران بیمارستان آتیه، عقب افتادن حقوق پرستاران به مدت چند ماه، عدم دریافت اضافه کاری و پاداشی در خور، از مصایب این روزهای پرستاران است. به گفته دبیرکل خانه پرستار: حقوق پرستاران ٢٠ برابر کمتر از پزشکان بوده و اجرا نشدن قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری که در سال ٨٦ مصوب شده و از همه مهمتر اینکه کشور با کمبود ١٠٠ هزار پرستار در کشور مواجه است و کار این ١٠٠ هزار نفر بر دوش پرستاران سنگینی کرده و درصد خطای آنان را بالا می برد، از اهم خواسته های پرستاران است. فشار کاری که می توانست با استخدام پرستاران بیکار از آن کاسته شود و حتا با دعوت از پرستاران بازنشسته شده می توانست یاریگر این روزهای پرستاران گردد که شوربختانه با بی توجهی وزارت بهداشت روبرو شد.
…بیشتر

گزارشی از شرکت جهان توسعه صنعت!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، شرکت جهان توسعه صنعت در فاز ١٤ عسلویه

در حال ساخت مخازن دوجداره بتنی است. این شرکت پس از آنکه شرکت پناه ساز کار را نیمه تمام گذاشت برای تکمیل ساخت مخازن شروع به کار کرد.

متاسفانه این شرکت نیز جا پای شرکت های بدحساب گذاشته و حقوق کارگران را رعایت نمی کند:

١- حقوق ماههای بهمن و اسفند کارگرانش را نپرداخته

٢- در این شرکت به کارگران عیدی وسنوات نمی دهند …بیشتر

مصوبات شرکت ذوب آهن

١- قدردانی زبانی از کارگران

٢- تولید باید مطابق برنامه انجام شود

٣- ورود شرکت های شرکت ذوب آهنی به بورس

٤- تامین لکوموتیو و افزایش حمل و نقل ریلی

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا این مصوبات شورای معاونین شرکت ذوب آهن است. نه خبری از نقایص بهداشتی شرکت از جمله کمبود ماسک در بخش هاست و نه خبری از مشکلات کارگران. از قرار زندگی کارگران برای معاونین و مدیریت اهمیت ندارد. مدیریت کارگران را همچون ابزارکار می بیند که هر وقت خراب شدند باید دور انداخت و دیگری را به جایش گماشت.

دغدغه کارگران ذوب آهنی چیست؟

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، به مناسبت روز کارگر برای اولین بار گفتگویی ویدیویی با مدیرعامل هلدینگ صدر تامین با نمایندگان کارگری!!!! شرکت ذوب آهن برگزار شد.

در این نشست ویدیویی، خنده دار ترین موضوع اینگونه شکل گرفت. نماینده کارگری گفت: «بزرگترین دغدغه کارگران نبود مواد اولیه پایدار به ویژه سنگ آهن است» اینکه این نماینده چرا دغدغه اش جان کارگران و سفره آنان نیست بحثی است اصلی ولی حدا از این مطلب.

در ادامه این نشست مدیرعامل هلدینگ هیچ واکنشی در مورد خواسته های کارگران نشان نداد و حرف های کلی تحویل داد. البته در روز ١٠ اردیبهشت همزمان با بازدید مدیرعامل شرکت ذوب آهن، یزدی زاده از روند بازسازی کوره بلند شماره یک، کارگران در مورد موضوع پیشگیری کرونا و کمبود ماسک، کمی دستمزدها، پاداش و قراردادها و طبقه بندی مشاغل به ایشان گوشزد کردند که ایشان گفت:« انشااله درست می شود» این انشاله چه تاریخی است معلوم نیست.

تصحیح یک اشتباه

در اطلاعیه ٢١ اردیبهشت که با تیتر «ارزنده باد ١٥ سال تلاش و کوشش» منتشر شده است متاسفانه اشتباهی رخ داده که به این وسیله تصحیح می گردد. در آن اطلاعیه نوشته شده است:« راه اندازی پویش نه به ته سیگار در کرج و ارتباط فعال با دیگر تشکل های زیست محیطی در شهرهای دیگر»

«پویش نه به ته سیگار» که بنیان گذارش دوست خوب ما خانم فرانه بهاور می باشند، بوده است و گروه کوهنوردی فلزکار نیز در این راستا با ایشان همکاری فعال داشته و یکی از ارکان این پویش می باشد. لذا کلمه« راه اندازی» در این اطلاعیه اشتباه بوده که تصحیح می کنیم.

سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران

٢٩ اردیبهشت ١٣٩٩

حق مان را می خواهیم!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، امروز شنبه ٢٧ اردیبهشت طبق قرار قبلی برادران و خواهران خانواده فولاد ذوب آهن در مقابل ساختمان استانداری اصفهان شجاعانه ندای اعتراض و حق طلبی خودرا به گوش مسئولین رساندند. در این تجمع از شهرهای مختلف استان اصفهان از جمله از نجف آباد، مبارکه و فلاورجان به اصفهان آمده بودند تا در این تجمع شرکت کنند.

تعداد بازنشستگان حدود ٣٥٠ نفر بودند که ابتدا آقای احمدی مدیر کانون اصفهان صحبت کرد ومنظور تجمع تقریبا”مشکلات بیمه ودرمان ومانع تراشی کارخانه ذوب اهن بود وآقای احمدی پس از تذکر واعتراض من نسبت به هدفها که معتقد بودم همسان سازی هم باید جزو برنامه باشد گفت ما این همسان سازی را قبول نداریم و تبصره ٥ باید کامل اجرا شود که در حال اقدام برای اجرایش هستیم. بهر حال از بین تجمع کننده ها کسی در مورد حقوق حرفی نزد و اصل خواسته آنها درمان بود که بعداز رفتن به داخل استانداری و مذاکره با استاندار قرار گذاشته اند فردا از ذوب اهن بیایند. قضیه را تمام کنند . …بیشتر

آزادی حق همه انسانهاست!

منوچهر سراج عضو سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران در آذر ۹۶ دستگیر و با تحمل سلول انفرادی بند ۲۰۹ اوین با سیصد میلیون وثیقه موقتن در آن زمان آزاد شد. در اردیبهشت ۹۷ در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب توسط قاضی مقیسه محاکمه و به یک سال زندان محکوم شد و اکنون در شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران شش ماه حکم حبس او تایید شده و باید به زودی روانه زندان شود.

سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران اعلام می دارد آزادی بیان و تفکر و فعالیت صنفی حق همه انسانهاست که هم در قوانین حقوق بشر و قانون اساسی و شعارهای روزهای انقلاب، از خواست های اساسی مردم بوده است و این حکم مغایرت اساسی با این موارد را داراست.
…بیشتر