Archive for اخبار کارگری

یادی از استوره مقاومت!

در انتخابات مجلس ششم رقابت محجوب و منتجب نیا آخرین نفرات لیست اصلاح طلبان به دور دوم کشیده شده بود. خانه کارگر تبلیغات وسیعی را شروع کرده بود. ضمنآ دست به دامن کانون بازنشستگان تهران شده بود. سالن اجتماعات کانون پر از جمعیت بود. حسن صادقی سخنران جلسه بود او درباره ضعف طبقه کارگر صحبت می کرد و اینکه باید تمام تلاش مان را بکنیم که تنها نماینده طبقه کارگر یعنی محجوب در مجلس باقی بماند و بعد راجع به ضعف طبقه کارگر و نداشتن تشکل سندیکایی و نداشتن تاریخچه جنبش کارگری داد سخن داد.

همینجا فریاد آقای علیرضا فرهادی رییس هیات مدیره کانون بازنشستگان تهران بلند شد که:« آقای صادقی شما به سندیکاها و اتحادیه ها حمله کردید. شما اسناد سندیکاها، تمام صورت جلسات، اعلامیه، اساسنامه و اسناد تاریخی سندیکاها را با حمله مسلحانه تخلیه کردید. کجا بردید اسناد تاریخی جنبش کارگری را؟؟ کجا بردید ماحصل دهها سال تجربه طبقه کارگر ایران را؟؟ شما باید جوابگو باشید. شماها باید بابت خیانت هایی که به مردم ما، به طبقه کارگر ما کردید شرمنده و پاسخگو باشید نه اینکه حالا با کمال وقاحت خودتون را نماینده طبقه کارگر بدونید و زجه موره کنید که فعالیت های تاریخی طبقه کارگر ثبت و ضبط نشده و ما سند تاریخی نداریم. تمام حرکات جنبش کارگری و سندیکایی سند داشت تو و برادرهای چماق دارت غارت کردید.کجا بردید؟ چکارش کردید؟» …بیشتر

حذف یارانه دارو چراغ خاموش!

مرتضا حاجی کاظمی مدیرکل تامین اجتماعی اصفهان:« طرح بزرگ حذف سوبسید (یارانه) دارو در سال جاری آغاز شد. تغییر نظام یارانه دارو کار بزرگی بود که حدود ٢٠٠ تا ٣٠٠ درصد برای بیمه هزینه ایجاد می کرد. این طرح از تیرماه شروع شد» روزنامه شرق ١٠ بهمن ١٤٠١

خوشحالی ابلهانه و افتخار این مدیرکل تامین اجتماعی در حالی است که از تیرماه داروهای قلب بازنشستگان در سراسر کشور به صورت ٥٠ درصدی داده می شود یعنی اگر بازنشسته ای ١٠٠ قرص احتیاج داشته باشد فقط ٥٠ تای آن را دریافت می کنند و مابقی را باید خود تهیه کنند. به بعضی از بیماران که دوره ای و به صورت مرتب دارو می گرفتند و بعد از ٢ ماه مراجعه به پزشک و دریافت دارو داشتند نیز می گویند فقط داروی یکماه را می دهیم و ماه بعد دوباره باید مراجعه کنید. در همین راستا مراکز ملکی که بصورت هیات امنایی اداره می شوند چون بیمارستان میلاد هزینه دارو را از مراجعه کنندگان می گیرند. …بیشتر

اعتصاب بازنشستگان مجتمع مس سرچشمه

بر اساس گزارش دریافتی از گزارشگر پیام سندیکا در مجتمع مس سرچشمه ، در روز ١٠ بهمن ١٤٠١ بازنشستگان مجتمع مس سرچشمه با جمعیتی انبوه در درگاه ورودی این مجتمع دست به اعتصاب زدند.

بنا به گزارشات دریافتی از این اعتصاب، پس از انتصاب مدیرعامل جدید شرکت ملی مس ایران، ،آقای رستمی، ظاهرا تغییرات ناخوشایندی در نظام این شرکت در حال روی دادن است. بدین ترتیب که طی یکی از تصمیمات ایشان در ٥ اسفند ١٤٠٠، صندوق بازنشستگان مس بدون اطلاع و رضایت سهامداران این صندوق به زیر مجموعه ی وزارت رفاه منتقل شده است.

به تبع این تصمیم، تعداد زیادی از شرکت های مقتدر زیر مجموعه ی صندوق بازنشستگی رو به ورشکستگی رفته و منابع مالیِ حقوق بازنشستگان و مزایای ایشان که قبلا مستقل بود در حال انتقال به سازمان تامین اجتماعی بوده و امکان تامین مزایا و تسهیلات قبلی را برای بازنشستگان ندارد.

طی این تجمع درخواست بازگرداندن بازنشستگان به صندوق مطرح بوده و بازنشستگان موکدا اعلام کرده اند که در صورت محقق نشدن مطالبه شان، این اعتصابات ادامه خواهد یافت.

قابل ذکر است که به طور هم زمان بازنشستگان در همین روز روبروی دفتر مرکزی شرکت ملی صنایع مس واقع در خیابان ولی عصر تهران نیز دست به تجمع زده اند.

گزارشگر پیام سندیکا- مجتمع مس سرچشمه

تا نتیجه نگیریم همچنان هستیم!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، در ٩ بهمن بازنشستگان مطالبه گر تهرانی با وجود سرما در مقابل کانون بازنشستگان تهران تجمع کردند. این بازنشستگان که به عملکرد کانون اعتراض دارند و می گویند کانون به دنبال مطالبات آنان از جمله ٢٥ درصد همسان سازی باقی مانده سال ٩٩، بهبود درمان و پیگیری نکردن پولی شدن داروها در بیمارستان میلاد، افزایش مستمری سالانه، عیدی مانند کارگران ٢ ماه، جلوگیری نکردن از فروش بانک رفاه،…..گرد هم آمده بودند. این بازنشستگان در پاسخ بازنشسته ای که می گفت:«آیا این اعتراضات نتیجه خواهد داد؟» یکصدا گفتند: تا نتیجه نگیریم همچنان هستیم!

نمایندگانی بی خبر از همه جا!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، علی دهقان کیا رییس کانون بازنشستگان تهران در خصوص پولی شدن داروهای بیمارستان میلاد در تاریخ ٤ بهمن به خبرگزاری ایلنا می گوید:«بیمارستان های ملکی تامین اجتماعی که هیات امنایی اداره می شوند برای دارو پول می گیرند. قبلن ٩٠ دارو از شمول بیمه خارج کرده بودند و حالا هم ١٥ قلم داروی ساده و پرمصرف سرماخوردگی را در بیمارستانی چون میلاد پولی کردند»

متاسفانه هیات مدیره های کانون های بازنشستگی نه تنها در غفلت و بی خبری به سر می برند بلکه با این اظهارات بی عرضگی خود را به نمایش می گذارند. قبلن به دهقان کیا گفته شده بود:« نماینده کسی است که برای گرفتن حق بازنشستگان رختخوابش را جلوی درب اتاق مسوولین پهن کرده تا گرفتن نتیجه پیگیر باشد» …بیشتر

رنج‌های بازنشستگان/ در بیمارستان میلاد دارو رایگان نیست!

احمد قاسمی فعال در امور بازنشستگان می گوید:« چند ساعت وقت صرف کنی و از سوی دیگر شهر خودت را به «میلاد» برسانی و تازه متوجه شوی، «هیات امنا» برای بیمه‌ای که سی سال با خون دل پرداخته‌ای، تکلیف تازه مقرر کرده‌ است.»

«آیا بیمارستان میلاد فروخته شده؟…»

پیرمرد با محاسن سفید، فیش‌های واریزی را در دست داشت؛ به راحتی قدم برنمی‌داشت اما مصمم بود که بداند چرا برای یک سرماخوردگی ساده در بیمارستان میلاد –بزرگ‌ترین بیمارستان ملکی تامین اجتماعی در کشور- باید ۵۱ هزار و ۵۰۰ تومان بابت دارو بپردازد، داروهایی بسیار ساده مثل قرص سرماخوردگی بزرگسالان و شربت سینه…. وقتی سراغ ما آمد که قبل از آن برای شکایت سراغِ کانون بازنشستگان تهران رفته بود. …بیشتر

کلاه گشاد بودجه بر سر کارگران!

بودجه سال ١٤٠٢ در حالی به مجلس می رود که انتقادها بر آن هر روز افزایش یافته و از دیدگاههای متفاوتی ابراز می شود. از دیدگاه زحمتکشان سوال این خواهد بود که این بودجه چه نفع و ضرری برای ستمکشان دارد. با توجه به ابراز نظر کارشناسان اقتصادی کسری این بودجه مبلغی در حدود ٣٧٦ هزار میلیارد تومان است که این کسری باعث افزایش تورم و خالی تر شدن سفره های کارگران است.

این بودجه بندی کلاه گشادی را می خواهد بر سر طبقه زحمتکش بگذارد، از نان گرفته تا موضوع درمان و صندوق تامین اجتماعی.

یارانه نان امسال ٧١ هزار میلیارد بود که برای سال آینده به ٥٦ هزار میلیارد تقلیل پیدا کرده و به معنای آن است که نان حداقل ٢٠ تا ٢٥ درصد گران تر خواهد شد و یا از کیفیت و وزنش کاسته می گردد. …بیشتر

دستاوردهایی که از دست طبقه کارگر می رود!

به گزارش پیام سندیکا، بیمارستان میلاد تهران که متعلق به تامین اجتماعی است به تازگی اقدام به گرفتن مبلغ داروهای تجویزی پزشک از بیمه شده های تامین اجتماعی کرده است. با دادن اطلاع به کانون بازنشستگان تهران برای پیگیری، جناب آقای دهقان کیا رییس هیات مدیره در تماس تلفنی با ریاست بیمارستان میلاد، این اقدام را تایید کرد.

این مقدمه ای است برای از بین بردن درمان رایگان بطور کامل آن هم در بیمارستان های ملکی تامین اجتماعی. این یکسوی موضوع است اما سوی دیگر آن بی اطلاعی کانون بازنشستگان به عنوان نماینده بازنشستگان تهران و متولی امور بازنشستگان است و همچنین بی عرضگی این نمایندگان در پاسداشت و نگهداری دستاوردهای زحمتکشان.

بی تردید این موضوع را پیگیری کرده و نخواهیم گذاشت مافیای دارو و درمان و همچنین سیاست های خانه خراب کن نئولیبرالیستی دولت، به حقوق کارگران دست اندازی کند.

گفته بودیم ما را به هماوردی خود نخوانید که پشیمان تان خواهیم کرد.

یکشنبه های اعتراض!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، امروز ٢ بهمن بازنشستگان در شهرهای تهران و شوش تجمع کردند. بازنشستگان شوش، کرخه و حر که در مقابل اداره کل تامین اجتماعی شوش تجمع کرده بودند خواستار:

١- اجرای ۲۵ درصد متناسب‌سازی سال۱۴۰۰ ٢- اجرای متناسب‌سازی سال ۱۴۰۱

٣- پرداخت عیدی کارگری به بازنشستگان

٤- اجرای ماده ۸۹ تامین اجتماعی و درمان رایگان

٥- اجرای انتخابات کانون بازنشستگان شهرستان …بیشتر

کارگرانی که «ساده» باقی ماندند!

انتقاد مازیارگیلانی نژاد نماینده ٢٠٠٠ کارگر پروژه ای از تعلل مدیران وزارتخانه در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا در تاریخ اول بهمن ١٤٠١

کارگرانی که «ساده» باقی ماندند!/ چگونه تامین اجتماعی ده‌ها میلیارد تومان منابع جدید به دست می‌آورد؟

به گزارش خبرنگار ایلنا، خبرهای زیادی از بحران و ورشکستگی سازمان تامین اجتماعی به گوش می‌رسد؛ این بحران بدون تردید، جدا از عدم پرداخت بدهی‌های انباشته دولت به این صندوق، دلایل دیگری هم دارد؛ مازیار گیلانی نژاد (فعال کارگری) یکی از عوامل اصلی بحران و سقوط تامین اجتماعی را بی‌توجهی مدیران تامین اجتماعی به سیر نزولی ورودی‌های این سازمان می‌داند.

او می‌گوید: در تاریخ ۲۰ دیماه وزیر کار طی اظهاراتی که در رسانه‌ها منتشر شد، اعلام کرد: «در افق ۱۴۰۵ منابع صندوق تامین اجتماعی و کشوری، کسری ۷۵۹ همت (۷۵۹ هزار میلیارد تومان) خواهد داشت. در سال ۱۴۰۰ ورودی به صندوق ۲۵۳ همت و مصارف ۳۷۵ همت بوده است» که به معنای ورشکستگی کامل صندوق تامین اجتماعی خواهد بود. آنچه به عنوان نماینده بخشی از کارگران پروژه‌ای شاهد آن هستم این است که وزارت کار و به تبع آن سازمان تامین اجتماعی خواهان ورشکسته شدن صندوق درمان و خود سازمان تامین اجتماعی هستند؛ چراکه هیچ تلاش معناداری در جهت حل مشکلات صورت نمی‌دهند. …بیشتر