Archive for اخبار کارگری

حق نظارت بر صندوق های بازنشستگی!

در روز سه شنبه اول بهمن ٤٠٠ نفر از شاغلین شرکت سایپا که عضو صندوق بازنشستگی آینده ساز هستند به دیدار آقای گرجی پور معاون وزیرکار رفتند تا مشکلات این صندوق را با ایشان در میان بگذارند. صندوق آینده ساز از سوی سازمان گسترش در دهه ٧٠ فعال گشت و باعث عضویت زوری کارگران به این صندوق به جای تامین اجتماعی شد. مدیریت صندوق آینده ساز سالهاست که مدعی ورشکستگی این صندوق بوده و حتا نمی توانند خدماتی در حد سازمان تامین اجتماعی به اعضا ارایه کند. این در حالی است که مدیران این صندوق از شفاف سازی مسایل مالی خوداری می کنند.
…بیشتر

اعتراضات کارگران ادامه دارد!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، با توجه به اعتراضات شدید و مستمر کارگران در خصوص بیمه تکمیلی و فرسوده بودن کارگاهها و وضعیت بد رفاهی کارگران و کارکنان که مدتهاست در نشریه ما منعکس می شود بالاخره شورای معاونین ذوب آهن طی جلسه ای موارد زیر را مصوب نمودند:

١- اصلاح و بهبود وضعیت بیمه کارگران و کارکنان از طریق بررسی مجدد شرکت های بیمه ای به نحوی که در بیمه کارکنان خللی وارد نشود

٢- بهبود هرچه سریعتر کیفیت غذای شرکت …بیشتر

نامه کنفدراسیون سندیکایی جهانی اینداستریال به رئیس جمهور روحانی

کنفدراسیون سندیکایی جهانی اینداستریال خواستار رعایت حقوق بنیادین کار در مجتمع پتروشیمی امام خمینی ماهشهر می باشد.

با انتشار خبر شروع اعتصاب کارگران مجتمع پتروشیمی امام خمینی ماهشهر در طلب خواسته های قانونی و مشروع صنفی خود، دبیرکل کنفدراسیون سندیکایی اینداستریال در نامه ای در روز پنبج شنبه 3 بهمن ماه از دولت ایران خواست که بطور عاجل در رابطه با رفع مشکلات کارگران این مجتمع عمل نماید. متن کامل این نامه به قرار زیر است: …بیشتر

پیمانکاران شیاد را رسوا کنیم!

باسلام خدمت دوستان عزیزم، چند روز پیش یکی از پیمانکاران پیام و شماره ای گذاشته بدین مضمون که فیتر نیاز دارد و یکی از دوستان کارگر که نیاز به کار داشت از طرف رفقای گروه پایپینگ شماره را در اختیارش نهاده شد. کارگر با تماس با شماره مزبور به تبریز می رود. صبح همان روز که قرار بوده به صاحب کار مراجعه کند با همان شماره تماس می گیرد. ولی جوابی از سوی پیمانکار حاصل نشد. تا عصر همان روز که خود پیمانکار تماس میگیرد از عسلویه و جالبیش اینجاست که رفیق قدیمی درمی آیند. پیمانکار پافشاری می کند که بیاید عسلویه تست نمی خواهد و پروژه اتاق با همه امکانات و یخچال وووو دارد. کارگر بیکار میرود عسلویه و میرود شرکت آن پیمانکار نابکار. اما تمام حرف هایش دروغی بیش نبوده، آنهم در این موقعیت و نداری. این پیمانکار نابکار حتا تلفن رفیق ما رو جواب نمی دهد. کسی که این کار را کرده شخصی نبوده بجز آقای سیامک رستمی بابادی . …بیشتر

کارگران کوره بلند اصفهان چه می خواهند؟

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، کارگران کوره بلند ازفشار کاری، کمی دستمزد، نبود قانون سختی کار، عدم اجرای طبقه بندی مشاغل در عذاب هستند. با وجود اینکه در گفتگو با مسوولین بارها این موضوعات از سوی کارگران مطرح شده است اما بی تفاوتی مسوولین باعث دلسردی کارگران گشته است. کارگران بارها اعلام کرده اند که باید کارگران متخصص و مجهز به دانش روز در این بخش کار کنند تا هم ازفرسودگی جسمی و فکری کارگران در این بخش کاسته شود و هم با آمدن این متخصصان استفاده از تجهیزات امکان پذیر شده و عمر کاری دستگاهها هم افزایش یابد. آنها اعلام کردند با تامین نیروی انسانی متخصص و دستمزد مناسب با این کار بی تردید هزینه ها در تین بخش کاهش خواهد یافت.

زاد روز محمدحسین خوان یغما شادباش

پای اگر فرسودم و جان كاستم

آنچنان رفتم كه خود می ‌خواستم

هر چه گفتم جملگی از عشق خاست

جز حديث عشق گفتن دل نخواست

اول بهمن زاد روز یکی از سرفرازان جنبش کارگری محمدحسین خوان یغماست. کارگر، کوهنورد، نمایشنامه نویس، بازیگر، شاعر، روزنامه نگار و مشاور سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران. چه زیبا م.آرین سندیکالیست نوشته است: …بیشتر

وضعیت کارگران در مجتمع مس سرچشمه

براساس گزارش دریافتی از گزارشگر پیام سندیکا در مجتمع مس سرچشمه، معوقه های پرداخت پرسنلی و کارگری در این مجتمع صنعتی به شرح زیر است:

مشارکت سبافام: این مجموعه با وجود آن که بیش از یک سال از راه اندازی پروژه ی فلش گذشته و شرکت در وضعیتی غیرفعال است، کماکان بدهی پرسنل و پیمانکاران دست دوم خود را از سال ٩٧ پرداخت ننموده است.

شرکت آبادگران کریمان: پیمانکار جزءِ پروژه ی فلوتاسیون تغلیظ، از مردادماه نسبت به پرداخت حقوق نفرات خود اقدام نمی نماید. …بیشتر

مصاحبه ایلنا با مازیار گیلانی نژاد عضو سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران

ایلنا بررسی کرد؛

دودِ تندِ فساد در بازرسی‌ها در چشم کارگران و مردم می‌رود/ انباشتِ شکایت‌‌های کارفرمایان علیه دستگاه‌های اجرایی

رسیدگی به شکایت‌های واحدهای تولیدی از حوزه بازرسی دستگاه‌های اجرایی و نظارتی باید با جدیت صورت گیرد؛ اما آیا می‌توان سرِ نهاد نظارت را به خاطر فسادی که در آن شیوع پیدا کرده، از بیخ و بن قطع کرد؟
…بیشتر

مشکلات کارگران ذوب آهن کم شدنی نیست!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، بخشی از مشکلات کارگران ذوب آهن به قرار زیر است:

١- مقدار و کیفیت پذیرایی شب برای کارگران شیفت شب قابل قبول نیست

٢- نحوه محاسبه و میزان تعرفه هزینه های دندان پزشکی چرا معلوم نیست …بیشتر

مشکل عدم استخدام کارگران جدید در ذوب آهن چیست؟

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، سالهاست استخدام در ذوب آهن با بازنشستگی کارگران قدیمی صورت نگرفته است. با اینکه در حال حاضر وضعیت مالی ذوب آهن خوب است اما استخدامی در کار نیست.

نیامدن کارگر جدید به جای کارگر بازنشسته باعث شده تا کار کارگر بازنشسته شده بر روی دوش کارگران دیگر بیافتد. شرکت برای آنکه هزینه کمتری را متحمل شود ازبازنشستگان می خواهد با قرارداد جدید دوباره به کار برگردند. سید مطلب حسینی در سال ٧٥ بازنشسته شده اما هنوز به عنوان آتشکار ارشد مشغول به کار است. کارخانه نه تنها دیگر برایش لیست بیمه رد نمی کند بلکه با حقوقی بسیار کمتر ازقبل از ایشان کار می کشد.
…بیشتر