مطالب ویژه

<< >>

اوضاع نابسامان در پتروپالایش بیلیش!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، پتروپالایش بیلیش واقع در ضیاآباد تاکستان قزوین وضعیت نابسامانی دارد. در ابتدای کار مدیریت به کارگر می گوید:« اینجا کار اورهال است و 20 تا

مصائب بازنشسته شدن در ذوب آهن!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، بازنشسته شدن در ذوب آهن فرایندی نفس گیر و احمقانه ای است، چرا که مافیای ذوب آهن به دلیل نپرداختن 4 درصد حق سخت و

وعده ها

وعده ها دادند سفره ها رنگین شود مرهم زخم دل غمگین شود، سفره بیچارگان رنگی ندید نیم رنگی هم که داشت، آن هم پرید. باله مرغی بود، آن هم نیست

پیام سندیکا، شماره ١٢٥ شهریور ماه سال ۱۴۰٢منتشر شد!

ماهنامه نشریه پیام سندیکا، پیام آور سندیکاهای کارگری ایران شماره ١٢٥/ سال یازدهم/ شهریور ۱۴۰٢ در ایران بصورت چاپی و الکترونیکی منتشر شد. در این شماره می خوانید:

یکشنبه های اعتراض!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، یکشنبه های اعتراضی تحت تاثیر نظامی شدن شهرها و اعتراضات مردم نسبت به نادیده گرفتن آزادی های تصریح شده در قانون اساسی امروز در شهرها

اوضاع نابسامان در پتروپالایش بیلیش!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، پتروپالایش بیلیش واقع در ضیاآباد تاکستان قزوین وضعیت نابسامانی دارد. در ابتدای کار مدیریت به کارگر می گوید:« اینجا کار اورهال است و 20 تا 30 روز بیشتر کار نیست» و پیشنهاد دستمزدی روزی 2 تا 3 میلیونی می دهند و اگر به قول آنها:« کار را زودتر تمام کنی پاداش هم خواهی گرفت. و آن حقوق یکماه کامل است»

اما، پتروشیمی به حدی وضعیت خرابی دارد که در حد یک تعویض روغنی هم نیست. کاملن ورشکسته با لوله های مستعمل و غیر قابل استفاده. روز اول در هتل ساکن خواهی شد و می گویند:« سرویس با خودتون و یا اینکه بیایید خوابگاه مستقر شوید.» خوابگاهی که حتا تشک و پتو هم ندارد وقتی اعتراض می کنی می گویند:« قرار است خرید کلی انجام شود و برایتان خواهیم آورد.» غذای نهار را در وعده شام دوباره به خورد شما می دهند. بعد از چند روز که از اصلاح خوابگاه خبری نمی شود و اعتراض می کنی می گویند:« فعلن شرایط این هست.» اگر خواهان تسویه باشی تسویه می کنند اما می گویند:« امروز حسابرس نیست.» به محض اینکه به خانه رسیدی آنهم بدون پول، دیگر زنگ هم بزنی کسی جوابگو نیست.

به این شکل و با آوردن نیروی جدید، می خواهند کار را مجانی جمع کنند.

مصائب بازنشسته شدن در ذوب آهن!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، بازنشسته شدن در ذوب آهن فرایندی نفس گیر و احمقانه ای است، چرا که مافیای ذوب آهن به دلیل نپرداختن 4 درصد حق سخت و زیان آور بودن شغل را به سازمان تامین اجتماعی، باعث می شود موعد بازنشستگی چند ماهی به تاخیر بیفتد و کارگر مجبور است در این مدت به سرکار بیاید تا ترک کار او به سازمان تامین اجتماعی و بخش مستمری اعلام شود.

اما بخش مهم موضوع نپرداختن معوقات بازنشستگان شرکت است. چنانکه هنوز معوقات سال گذشته بازنشستگان تاکنون پرداخت نشده است. بازنشسته ای که می خواهد با این پول سنوات، خود خانه ای بخرد ، پسر یا دختری را عروس کند، و یا … اما باید امروز و فردا شدن این پرداخت را شاهد باشد.

بعد مدیریت اعلام می کند چند صد میلیارد تومان ذوب آهن سود کرده است.

وعده ها

وعده ها دادند سفره ها رنگین شود

مرهم زخم دل غمگین شود،

سفره بیچارگان رنگی ندید

نیم رنگی هم که داشت، آن هم پرید.

باله مرغی بود،

آن هم نیست شد …بیشتر

پیام سندیکا، شماره ١٢٥ شهریور ماه سال ۱۴۰٢منتشر شد!

ماهنامه نشریه پیام سندیکا، پیام آور سندیکاهای کارگری ایران شماره ١٢٥/ سال یازدهم/ شهریور ۱۴۰٢ در ایران بصورت چاپی و الکترونیکی منتشر شد.

در این شماره می خوانید:
…بیشتر

یکشنبه های اعتراض!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، یکشنبه های اعتراضی تحت تاثیر نظامی شدن شهرها و اعتراضات مردم نسبت به نادیده گرفتن آزادی های تصریح شده در قانون اساسی امروز در شهرها برگزار نشد و یا با چشم غره لباس شخصی ها و نیروهای نظامی روبرو گشت. در تهران تعداد موتورسوران نظامی و لباس شخصی ها آنقدر زیاد بود که جای خالی برای اعتراض نبود و این خوشحالی هیات مدیره بی عرضه کانون بازنشستگان تهران را به همراه داشت. هر چند که فضول های کانون هراز چندی سرهای زشت خود را از درب کانون بیرون می آوردند تا چهره های همیشگی را شاید ببینند.

در شوش، اهواز، رشت با ارسال پیامک های تهدید آمیز، احضار و گرفتن گوشی افراد، تعیین وقت برای حضور در پلیس سیاسی تلاش شد تا تجمعات شکل نگیرد. …بیشتر

روزگار کارگران افغانی!

کارگران افغانی که از ستم طالبان گریخته و برای تهیه لقمه نانی به کشور ما آمده اند، مورد ظلم و بی عدالتی و استثمار وحشیانه سرمایه داران ایرانی قرار می گیرند.

از دهه پنجاه ورود کارگر افغانی به کشورمان آغاز و تاکنون ادامه دارد. به گفته مقامات مسوول در حال حاضر ١١ میلیون افغانی در سراسر ایران زندگی می کنند. زنان و فرزندان این کارگران هم در کشور کار می کنند. کودکان خردسال افغانی به دستفروشی، گدایی و زنان با کار در خانه ها، رستوران ها و باغات و یا سرایداری و مراکز خدماتی و یا بصورت کارگر جنسی روزگار می گذرانند که گاه مورد تجاوز چه هموطنان خود و چه کارفرمایان ایرانی قرار گرفته و حتا دزدیده شده و اعضایشان توسط قاچاقچیان اعضا فروخته و خودشان به قتل می رسند. در نواحی شرقی کشور هم به صورت برده و یا کنیز مبادله می گردند.
…بیشتر

افزایش رهاسازی سالمندان!

با افزایش تورم و گرانی و فقیرتر شدن خانواده هایی که سالمند بدون مستمری دارند، رهاسازی این سالمندان در خیابان ها افزایش یافته است. بخشی از این پیرزنان و پیرمردان خود داوطلبانه خانه های فرزندان خود را ترک می کنند تا عذاب آنان را کاهش دهند.

در خیابان های تهران به ویژه در مراکزی که رستوران و مواد غذایی می فروشند و یا عرضه می شود، سالمندان بسیاری را می توان مشاهده کرد که در گوشه ای نشسته و منتظر آنند که غذای نیم خورده ای را تصاحب کنند.

سالمندان فقیر در این دوره از زندگی به دلیل از دست دادن دندان های خود، با مشکلات گوارشی عدیده ای روبرو هستند و علاوه بر این مشکل، کم بینایی به خاطر عدم توانایی تهیه عینک، کم شنوایی به دلیل نداشتن سمعک و گران بودن آن، فقر ویتامین های مورد نیاز را تجربه می کنند و به بیماری های زیادی مبتلا می گردند. …بیشتر

کارگران مظلوم پتروشیمی اسلام آباد غرب!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، هنوز حقوق خرداد ماه کارگران پتروشیمی اسلام آباد غرب پرداخت نشده است. وضعیت در این پتروشیمی بسیار رقت انگیز است سرویس های حمل و نقل کارگران به دلیل نگرفتن حقوق شان از اردیبهشت تاکنون چند روزی است از سوار کردن کارگران خودداری کرده و کارگران با تاکسی و یا موتور به سرکار می آیند. با توجه به اخراج ٤٠ نفر در مرداد ماه و ندادن یک ریال به این کارگران متاسفانه شاهدیم که این اخراج ها در شهریور هم ادامه پیدا خواهد کرد. از طرفی دیگر در یک عمل غیرقانونی اداره کار اسلام آباد غرب از پذیرفتن کارگران اخراجی و دادن بیمه بیکاری به آنان خودداری می کند و هیچگونه حمایتی از این کارگران ننموده است و می گویند:« کارگرانی که در پروژه های عمرانی کار می کنند شامل بیمه بیکاری نمی شوند»

به دوستان کارگر می گوییم که با این شرایط غیر انسانی کار نکنید و شخصیت کاری خود را حفظ کنید.

اگر در لیست بیمه شما ٣ درصد بیمه بیکاری درج شده باشد اداره کار حق ندارد از دادن بیمه بیکاری به شما خودداری کند. همچنین اگر قبل از پایان موعد قرارداد شما اخراج شده باشید شامل بیمه بیکاری و همچنین شکایت از شرکت در اداره کار از حقوق حقه شماست.

کمپین ٢٠/١٠ با قدرت ادامه دارد!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، از ١٤ شهریور بیش از ١٠٠ کارگر پروژه ای مخازن سبز شرکت بهین فراراد در پالایشگاه پیشگامان سیراف در نبش فاز ١٣ به دلیل عقب افتادن ٢ ماه حقوق هایشان دست به اعتصاب زده و با وعده های توخالی کارفرما تیوانژی به سرکار بازنگشتند. این کارگران خواستار رعایت قوانین کمپین از جمله سر ماه تسویه حقوق ها هستند.

امروز کارفرما برای گول زدن کارگران ٥٠ درصد حقوق تیرماه را واریز کرد اما کارگران به سرکار بازنگشتند. کارگران سندیکایی مستقر در پالایشگاه با همکاران خود صحبت کرده و طبق تصمیم جمعی تا پرداخت کامل حقوق ها و رعایت قوانین کمپین به سرکار باز نخواهند گشت.

به همه کارگران پروژه ای می گوییم!

رعایت قوانین کمپین ٢٠/١٠ به نفع همه کارگران است. اگر یک روز حقوقتان عقب افتاد کار نکنید. کارفرمایان توافق کرده اند که قوانین کمپین را رعایت کنند.

احترام مسجد با متولی مسجد است، وقتی شما به خود احترام نگذاشته اجازه می دهید حقوقتان عقب بیفتد دیگر از کارفرما چه انتظاری دارید؟

زنده باد کمپین ٢٠/١٠

زنده باد سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران سنگر کارگران پروژه ای

تعاونی برتر!!!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، در ٧ شهریور ماه سال جاری از تعاونی های برتر استان اصفهان تقدیر شد. تعاونی مصرف ذوب آهن که قدمتی 54 ساله دارد نیز جزو تقدیر شدگان بود. قنبری مدیرعامل تعاونی مصرف در این جلسه اعلام کرد:« موفقیت ها حاصل رهمنودهای مدیریت عالی ذوب آهن در راستای افزایش سود و ارایه خدمات بوده است.

البته با آمدن آقای قنبری و مدیرعامل جدید ذوب آهن نگرش این تعاونی مصرف پرسابقه و خدمات رسان به کارگران و کارکنان ذوب آهن تغییر کرده و در راستای افزایش سود به دلالی پرداخته است. از جمله سرویس های حمل و نقل کارکنان را بدست گرفته و به جای دادن جنس ارزان به کارگران آنان را به فروشگاههای هم عرض معرفی کرده تا آنان کالاهایی گران تر از بازار بخرند تا سود تعاونی از طریق شیتل گرفتن از فروشگاهها افزایش پیدا کند. قبل از این، مدیریت تعاونی مصرف برای خرید کالاهای با کیفیت و ارزان برای کارگران عضو تلاش می کرد. اما سمت و سوی مدیریت جدید با معرفی کارگران به دیگر فروشگاهها و دلالان گرایش پیدا کرده است.

باید به این نابغه های پشت هم انداز پولساز و نابود کننده تعاونی مصرف که توسط مافیای ذوب آهن به کار خیانت به کارگر گمارده شده اند یک چک و لگد کارگری هدیه داد.