Archive for مصاحبه ها

گفت‌وگو با مازیار گیلانی‌نژاد، سخنگوی سندیکای فلزکار مکانیک ایران: ما سدّی در برابر سیاست‌های ضدّکارگری خواهیم بود

– سندیکای ما همهٔ راه‌ها را برای گرفتن حقوق زحمتکشان در دستور کار دارد.

– هدفِ «شورای سازش روابط کار» قانون‌زدایی از روابط کار است.

– ما بی‌تردید نخواهیم گذاشت آرزوی اتاق بازرگانی و اجرای تمام و کمال سیاست‌های ضدّکارگری نولیبرالی محقق شود.

اختصاصی «اندیشه نو»

با توجه به وضعیت ملتهب محیط‌های کار در سراسر کشور، اعتراض‌های کارگری، پاسخگو نبودن و عملکرد سؤال‌برانگیز مسئولان و مدیران کارخانجات و پروژه‌ها، بر آن شدیم که دربارهٔ مسائل کارگری ایران با یکی از سندیکالیست‌های مطلع در ایران گفت‌وگویی داشته باشیم. با تشکر از آقای گیلانی‌نژاد که این دعوت ما به گفت‌وگو را پذیرفتند.

اوضاع اقتصادی کشور وخیم است. بیکاری گسترده، رکود اقتصادی، پرداخت نشدن حقوق و مزد کارگران، و وسعت گرفتن اعتراض‌های کارگری واقعیت روز ایران است. ارزیابی سندیکای فلزکار مکانیک در مورد اوضاع کنونی چیست؟ …بیشتر

مازیار گیلانی نژاد در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا مطرح کرد: دفترچه‌های درمانی ۲۰ درصد خدمات موردنیاز بازنشستگان را تامین نمی‌کند/ تامین اجتماعی متعلق به کارگران است نه دولت

مازیار گیلانی‌نژاد در واکنش به اظهارات وزیر کار گفت: سازمان تامین اجتماعی در پرداخت مستمری بازنشستگان مشکل دارد و مجبور به استقراض است.

مازیار گیلانی‌نژاد (فعال کارگری) در گفتگو با خبرنگار ایلنا، به برخی اظهارات وزیر کار اشاره کرد و گفت: با ارایه ۱۲ درصد از سهام شستا در بورس، وزیر کار چنین اظهار کرده‌اند: «مبالغ حاصل از فروش سهام شستا به حساب سازمان تامین اجتماعی واریز شد. گزارش‌های مالی سازمان باید به هیات امنا داده شود. این پول نباید خرج نیازهای جاری شود بلکه باید در مسیر سرمایه‌گذاری تخصیص یابد. بخشی از این مبلغ بابت افزایش سرمایه بانک رفاه تزریق خواهد شد تا کمبودها در بخش تجهیزات پزشکی را از بین ببرد. شستا متعلق به ذینفعان است و باید از حقوق ذینفعان صیانت کرد و سازمان تامین اجتماعی با هوشیاری مراقب اموال کارگران است». باید تاکید کنیم که سازمان تامین اجتماعی و همه اندوخته‌های آن، صد درصد سرمایه‌های کارگران است و دولت نباید و نمی‌تواند به تنهایی در مورد این اندوخته‌ها تصمیم‌گیری کند. …بیشتر

مصاحبه خبرگزارى ايلنا با مازيار گيلانى نژاد، فعال سنديكايى فلزكار مكانيك

بررسی افت و خیزهای جنبش کارگری از گذشته تا امروز؛

«رضاشاه» اتحادیه‌های کارگری را کاملا سرکوب کرد/ جنبش‌ کارگری پس از انقلاب در مواقع حساس به کمک دولت‌ها آمد/ دولت به دنبال تسلط بر تشکل‌های کارگری است/ همچنان بر طبلِ بهداشت و آموزش رایگان می‌کوبیم

مازیار گیلانی‌نژاد (فعال صنفی کارگران فلزکار و مکانیک) درباره شکل‌گیریِ جنبش کارگری ایران و ظهور «افکارِ نو» می‌گوید: باید چهار دوره برای جنبش کارگری ایران در نظر گرفت: ورود اندیشه‌های کارگری قبل از مشروطیت به ایران، تولد اولین سازمان صنفی طبقه کارگر در سال ۱۲۸۵، به وجود آمدن اتحادیه‌های کارگری در سال ۱۳۰۰ و متحد شدن آنها، تبدیل اندیشه‌های کارگری به قانون و متولد شدن قانون کار.
…بیشتر

مصاحبه با ناصراسالو مسوول بازنشستگان فلزکارمکانیک با نشریه پیام سندیکا

با درود به رفیق گرامی ناصر اسالو که مصاحبه با ما را پذیرفتید برای اولین سوال:

سوال ١- با توجه به ورود بیماری کرونا وضعیت عمومی شهر تهران چگونه است؟

پاسخ: با یک نگاه به سطح بزرگترین شهر ایران ( تهران ) و بر اساس گزارشات میدانی رفقای ما ، تمام خیابان های شهر تقریباً خلوت است و ترافیک چندانی مشاهده نمی شود مثلن در پاساژهای میدان بهارستان که اکثرن فروشگاه های کفش زنانه هستن تعداد بسیار کمی خریدار و بازدید کننده مشاهده می شود. باید به این نکته توجه داشت که الان شب عید است و پیشه وران صنف پوشاک باید بیشترین درآمد را در این هنگام کسب کنند وگرنه سال آینده دارای مشکلات فراوان و حتی در معرض خطر ورشکستگی خواهند بود.
…بیشتر

مصاحبه ای با مازیار گیلانی نژاد: اولویت های اتحادیه های کارگری در ایران

نشریه انگلیسی زبان «ایران امروز» که توسط کمیته دفاع از حقوق مردم ایران (کودیر) منتشر می شود، اخیراٌ در مصاحبه ای سوالاتی را در مورد شرایط کار و فعالیت سندیکاهای کارگری مستقل با مازیار گیلانی نژاد، از کوشندگان سندیکای کارگران فلزکار مکانیک و مسئول هماهنگی اتحادیه کارگران فلزکار مکانیک در ایران ، مطرح کردند که توسط ایشان پاسخ داده شد. در این مصاحبه مفصل، مازیار گیلانی نژاد وضعیت فعلی اتحادیه های صنفی را توضیح می دهد و چالش هایی که سندیکای فلزکار با آن مواجهه است، را مورد توجه قرار می دهد. این مصاحبه در شماره ویژه ایران امروزکه در شهریور ماه (از روز اول سپتامبر) به صورت چاپی منتشر می شود، در دسترس علاقمند خواهد بود. …بیشتر

مصاحبه مازیار گیلانی‌نژاد رییس هیات مدیره تعاونی مسکن کارگران فلزکارمکانیک با خبرگزاری ایلنا

تاخیر ۱۰ ساله در تحویل مسکن مهر کارگران

رییس هیات مدیره تعاونی مسکن کارگران فلزکارمکانیک عنوان کرد: بعد از ۱۰ سال هیچ کدام از اعضای تعاونی ما از طریق پروژه مسکن مهر پرند خانه‌دار نشده و بعضا مجبور شده‌اند امتیاز خود را با قیمت ناچیز واگذار کنند.

مازیار گیلانی‌نژاد (رییس هیات مدیره تعاونی مسکن کارگران فلزکارمکانیک) در گفتگو با خبرنگار ایلنا گفت: با کلید خوردن طرح مسکن مهر در سال ۸۶ اعضای تعاونی ما نیز جزو کسانی بودند که برای دریافت خانه ثبت‌نام کردند و قرار شد در شهر پرند حدود ۵۰ واحد مسکونی به آنها تحویل داده شود. …بیشتر

گفت‌وگوی رادیو زمانه با مازیار گیلانی‌نژاد،‌ مسئول سندیکای کارگران فلزکار مکانیک ایران

«دستمزد تعیین شده دستور مرگ خانواده‌های کارگری است»
در روزهای پایانی اسفند شورای عالی کار پس از کش و قوس فراوان دستمزد ماهانه کارگران را یک میلیون و ۵۱۷ هزار تومان تصویب کرد. طبق بخشنامه حداقل دستمزد که سه‌شنبه ششم فروردین جهت اجرا ابلاغ شد، حداقل دستمزد کارگران مشمول قانون کار روزی ۵۰ هزار و ۵۶۲ تومان است. مازیار گیلانی‌نژاد،‌ مسئول سندیکای کارگران فلزکار مکانیک ایران در گفت‌و‌گو با زمانه می‌گوید: «این دستمزد حقیرانه نشانگر شخصیت و تفکر تصویب‌کنندگانش است و در حقیقت دستور کشتار خانواده‌های کارگری است تا تعیین دستمزد.»

این در حالی است که تورم رشد یابنده سطح دستمزد واقعی کارگران را بشدت کاهش داده است. قیمت هر کیلو مرغ به حدود ۱۸ هزار تومان و هر کیلو گوشت گوسفندی به حدود ۱۲۰ هزار تومان رسید و یک کیلو پنیر ۱۹ هزار تومان و قیمت یک کیلو پیاز بیش از ۱۰ هزار تومان است و این اقلام از سفره بسیاری از خانواده‌های کارگری حذف شده‌اند.

کمیته مزد شورای عالی کار که در سال‌های اخیر خود هزینه سبد معیشت کارگران را محاسبه می‌کند، اسفند سال گذشته هزینه سبد معیشت خانوار کارگری را ۳ میلیون و ۷۵۹ هزار تومان تعیین کرد. پیش‌بینی‌ها برای سال آینده باز هم افزایش بیشتر قیمت‌ کالاهای اساسی مورد نیاز کارگران و کاهش بیشتر مزد واقعی کارگران است.
…بیشتر

مصاحبه معاون دبیرکل کنفدراسیون جهانی سندیکایی اینداستریال با مازیار گیلانی نژاد، ایروان، ارمنستان، مهرماه 1396

در جریان شرکت مازیار گیلانی نژاد در اجلاس منطقه ای سندیکاهای عضو کنفدراسیون سندیکایی بین المللی اینداستریال در کشورهای مستقل مشترک المنافع  (جمهوری های اتحاد جماهیر شوروی سابق) به دعوت اینداستریال، آقای کمال اوزکان، معاون دبیرکل اینداستریال، مصاحبه ای با او انجام داد که متن آن با ترجمه انگلیسی توسط این نهاد بین المللی سندیکایی منتشر شده است. ویدئوی این مصاحبه به ضمیمه منتشر می شود.

مردم «تغییر» را فریاد زدند- متن کامل مصاحبه انديشه نو با مازيار گيلانى نژاد

در پی انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراهای شهر که روز ۲۹ اردیبهشت امسال برگزار شد، بر آن شدیم تا با آقای مازیار گیلانی‌نژاد، کوشندهٔ سندیکایی و دبیر ستاد «ائتلاف پیشتازان عدالت» برای شورای شهر تهران، دربارهٔ انتخابات و برآمدهای آن گفتگو کنیم. گفتگوی همکارمان آناهیتا کیهان با آقای گیلانی‌نژاد را در اینجا می‌خوانید.

آناهیتا کیهان: با توجه به پایان یافتن انتخابات ریاست جمهوری، تحلیل شما از انتخاب مجدد آقای دکتر روحانی چیست؟

گیلانی نژاد: موضوع برای زحمتکشان- برخلاف دیگر طبقات- معلوم است، و آن این است که در این میان زحمتکشان چه چیزی به دست خواهند آورد؟ آیا وضع معیشتی کارگران بهبود خواهد یافت؟ آیا قوانینی به مجلس ارائه خواهد شد که هر کارفرمایی اگر حقوق کارگران را به‌موقع نداد جریمه شود و کیفر ببیند؟ آیا وزیر کار آقای روحانی بخش بازرسی وزارت کار را فعال خواهد کرد تا دیگر شاهد فاجعهٔ پلاسکو و معدن زمستان یورت نباشیم؟ …بیشتر

مازیار گیلانی نژاد در مصاحبه با اندیشه نو: نبرد اجتماعی در مسیر احقاق حق زحمتکشان آغاز شده است

اندیشهٔ نو: با توجه به اینکه تحولات هفته های اخیر کشور به شدت تحت تاثیر انتخابات ریاست جمهوری قرار داشته است، و از آنجا که به نظر می رسید که مسایل، مطالبات و مشکلات کارگران، زحمتکشان و حقوق بگیران کشور چندان در مناظره های مطبوعاتی نامزدهای تائید شده و یا رسانه های عمده مورد توجه نمی باشند، از آقای مازیار گیلانی نژاد، عضو برجسته سندیکای فلزکار مکانیک دعوت کردیم که در مصاحبه ای به سئوالات مطرح در این عرصه پاسخ دهند.  آنچه در ادامه می خواند، حاصل گفتگوی همکار ما خانم آناهیتا کیهان با آقای مازیار گیلانی نژاد در تهران می باشد.

اندیشه نو: به نظر شما نتیجه نهایی انتخاب دوازدهمین رئیس جمهوری اسلامی بر اساس چه عواملی شکل خواهد گرفت؟ 

مازیار گیلانی نژاد: با درود به شما و شادباش به مناسبت روز جهاني كارگر که اخیراٌ برگزار شد. …بیشتر