Archive for ژوئن 2019

اعتراض کارکنان زن در ذوب آهن! کاهش ساعت کار حق ماست!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا زنان شاغل در ذوب آهن خواسته های خود را به مدیریت امور اداری اعلام کردند.

این زنان در نامه ای به مدیریت امور اداری تقاضای ساعت کاهش کارکرد آنان در طی روزهای هفته را شدند. زنان شاغل اعلام کردند در حالی که باید در خانه نیز به وظایف خودعمل کنند حق ایشان است که ساعت کارکرد کمتری در محل کار بدون کاهش دریافتی اشان داشته باشند و این کاهش کارکرد در یک روز تجمیع شود. …بیشتر

اعتراضات کارگران لاستیک پارس ساوه

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، کارخانه لاستیک پارس ساوه که در شهرک صنعتی واقع شده است و از دو سال قبل با اخراج ١٠٠٠ کارگر با ٧٠٠ کارگر در حال تولید است. این کارخانه ٧ ماه پیش به خانمی به نام میترا فروزنده نیا فروخته شد. با اینکه کارخانه فروش خوبی دارد و می باید کارفرمای جدید متعهد به شروط ضمن خرید خود پای بند باشد متاسفاته در هفته قبل بدون هماهنگی با کارگران و با بهانه تمام شدن نخ کارخانه، کارگران را به تعطیلی تابستانی با جیب خالی فرستاد. ایشان اعلام کرده اند که ٥ روز از مرخصی استحقاقی کارگران کسر خواهدنمود.

این مرخصی نا به هنگام اعتراض کارگران را در پی داشت. در همین حین متاسفانه مدیر تولید در یک اقدام نابخردانه در هنگام استراحت و نوشیدن چای کارگران کولر را خاموش می کند که به درگیری با کارگران می انجامد. مدیریت اعلام کرده ٣ کارگر درگیر شده را اخراج خواهد کرد. …بیشتر

فیلم اعتراض کارگران پالایشگاه بیدبلند

اعتراض_کارگران_پالایشگاه_بید_بلند

در بید بلند چه می گذرد؟

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، پیمانکاران شرکت جهان پارس واقع در بید بلند هیچکدام از مزایای قانونی کارگران را پرداخت نمی کنند. تفاوت دستمزد استادکاران با کارگران ١٠ الی ٢٠ هزارتومان است.

پیمانکاران امامی، نوذرپور، حسین لیموچی، برادران لیموچی، راکی به شما اخطار می شود قوانین وزارت کار را در پروژه خود رعایت کنید وگرنه مجبور میشویم در مورد پایمال کردن حقوق کارگران در پروژه هایتان دست به افشاگری بزنیم.

برادران کارگر، شرکت جهان پارس و پیمانکاران امامی ، نوذرپور، حسین لیموچی، برادران لیموچی، راکی ازطرف سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران و گروه کارگران پایپینگ و اکیپ پروژه ای ها تحریم کارگری شده و کسی برای کار به آنجا نرود.

در مهمان سرای پتروشیمی کاویان چه می گذرد؟

این مهمانسرا در منطقه شیرینو بین کنگان و عسلویه واقع شده است. کارفرمای این پروژه به کارگران خودش عیدی و مزایای کارگری نمی دهد و فشار کار بر روی کارگران زیاد است. پیمانکاران این پروژه، کار را با قیمت پایین از کارفرما گرفته و با دادن روزمزدی و یا کنترات به کارگران از دادن حقوق و مزایای مصوب دولت طفره می روند. از جمله از دادن عیدی، سنوات، و پاداش آخر سال.

خوانشی بر محتوای سمبلیکِ فیلم “سرخ پوست”

با دیدنِ فیلمِ خوش ساختِ “سرخ پوست” خواستم، وجهی از مضمونِ منسجمِ این اثر را به استنباطِ خودم با شما در میان گذارم.

تصور می کنم، زندانِ و اهالیِ زندانی اش، مائیم؛ خودِ ما که در این کشور حبس یم و به هزار طریق، هر روز فقط به تعدادمان شمارش می شویم؛ تنوعِ قومیت ها و لهجه ها هم گواهِ همین تاویل است.

ظاهرا کارگردان-مولفِ اثر، با مراجعه به واقعیت، از یک سو فرودگاهی را پایانِ زندان قرار می دهد که سنبُلِ مهاجرت است و شاید هم اندکی، رفت و آمد به دورانِ مدرن…
…بیشتر

هرچه زودتر مشکلات کاری کارگران را حل کنید!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا در اعتراض به مشکلات قراردادی کارگران و کارکنان به تازه گی کارگران با نوشتن نامه ای به مدیریت مشکلات خود را مطرح و خواستار رفع این مشکلات شدند.

١- کارگران قرارداد موقت نمی توانند از گواهی کسر از حقوق خود استفاده کنند

٢- معوقات سال ١٣٩٦ هنوز پرداخت نشده است

٣- اجرایی شدن قانون مشاغل سخت و زیان آور برای کارکنان اتاق قرمان کوره بلند و آتشنشانان …بیشتر

در شرکت های برده داری نوین چه می گذرد؟

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا شرکت کیان سازه زیر مجموعه شرکت پتروپالایش در کنگان است. این پروژه ٦٠٠ کارگر را در بر می گیرد و بین فاز ١٢ و کارخانه سیمان مستقر می باشد.

شرکت پتروپالایش کار را به شرکت رامپکو و شرکت رامپکو کار را به پیمانکاری کیان سازه به مدیریت کیانپور داده است.

وضعیت خوابگاهی افتضاح است و بابت پتو و بالش از اولین حقوق کارگران ١٦٠ هزار تومان کسر می کنند. همچنین کارگران برای ورود به گیت پاس باید طب کار داشته باشند که به مبلغ ١٥٠ هزار تومان برای کارگران هزینه دارد.
…بیشتر

زحمتکشان جنگ نمی خواهند!

به صدا آمدن طبل شوم جنگ جان فرزندان زحمتکشان ایران و آمریکا را تهدید می کند!

سرمایه داری جهانی برای برون رفت از بحران خود ساخته به جنگ نیازمند است و از قربانی کردن جوانان ایرانی وآمریکایی ابایی نداشته تا هزینه رُکود اقتصادی و انباشت تولیدش را به کشورهای منطقه خلیج فارس و خاورمیانه تحمیل کند.

جنگ طلبان اگر موفق شوند استقلال و اقتصاد کشورمان را تخریب کرده و در مسیر آن ابایی از کشتار فرزندان کارگران و زحمتکشان ایرانی و آمریکایی ندارند. جنگ خاموش تحریم اقتصادی و بانکی که بیش از یکسال است که ادامه داشته، خانواده های زحمتکشان ایرانی را بی صدا کشتار می کند. مواد غذایی هر روز گران تر و بیکاری افزون تر می شود. ما می دانیم که جنگ مبارزات کارگری را تعطیل کرده و بهبودخواهان را به پشت میله های زندان خواهد فرستاد و فرصتی به سودجویان می دهد تا ثروت زحمتکشان را بیشتر به یغما برند. …بیشتر

آیا باید بابتِ مستمری زنان نگران شد

گفتگوی مازیار گیلانی نژاد عضو سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران با خبرگزاری کارگری کار ایران (ایلنا)

طناب‌کشی بر سر «طلاق‌های صوری»/ «جدایی» فقط برای کمتر از دو میلیون تومان در ماه!

به گزارش خبرنگار ایلنا، در روزها و هفته‌های گذشته، اظهارنظرها و انتقادات از زنانی که به گفته‌ی مسئولان از همسران خود طلاق می‌گیرند، آنهم طلاق صوری و مصلحتی تا از مستمری پدران فوت کرده خود استفاده کنند، بالا گرفته است. این اظهارات که البته با نگرانیِ بجا در مورد بنیان خانواده همراه است، به نگرانی‌ها و دغدغه‌های جانبی بسیاری دامن زده است. فعالان کارگری از این نگرانند که نکند با دستاویز قرار دادن موضوعِ «سوءاستفاده از قانون» حقِ استفاده از مستمری پدر برای دختران مجرد، سلب شود؛ حقی که به هر حال برای به دست آوردن آن، کنش‌ها و چانه‌زنی‌های بسیاری صورت گرفته و در هر حال، یک «دستاورد کارگری» محسوب می‌شود و اینک سلبِ این حق به این بهانه که “کسانی هستند که از آن سوءاستفاده می‌کنند”، چندان رضایتبخش و البته عادلانه نیست. …بیشتر