Archive for ژوئن 2020

کرونا و کارگران ساوه ای!

١- در شرکت زرین جم (سان استار) کارگران ازوضعیت بهداشتی در مورد عدم رعایت دستورات کرونایی اعتراض داشته و خواستار حضور مسئولین بهداشتی استان در این کارخانه و تست گیری از کارگران در رابطه با ویروس کرونا می باشند.

تا فاجعه ای به بار نیامده هر چه سریعتر به این شرکت مراجعه نمایید.

٢- در شرکت رنگسازی بازاک واقع در شهر صنعتی ساوه آزمایش کرونا انجام گرفت که نتیجه آن ١٨ نفر مبتلا داشت به همه آنها مرخصی داده شد تا بعد از درمان به کارخانه مراجعه کنند. نهار نیز به همین دلیل قطع شده اما گفته شده که پول نهار را خواهندداد .

این دو خبر نشانگر این است که هم کارفرمایان و هم مسوولین بهداشت در شهر ساوه با موضوع بیماری کرونا به صورت سهل انگارانه ای برخورد می کنند.

ذوب آهن و کرونا!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، متاسفانه بعد از گذشت ٤ ماه از شیوع بیماری کرونا در کشورمان، مدیریت ذوب آهن تا امروز ٢ تیرماه هنوز نمی تواند ماسک مورد نیاز قسمت های مختلف شرکت ذوب آهن را بصورت مرتب تهیه و توزیع کند. بعد مسوولین می گویند چرا مردم رعایت نمی کنند؟؟!!
آیا کارگری که با دستمزد حقیرانه ای روزگار می گذراند برای اینکه مدیران بی عرضه نمی توانند ماسک مرتب در کارخانه داشته باشند باید از جیب خود هزینه کند؟ آیا بخش اداری و مالی و تدارکات نباید به دلیل این قصور توبیخ و از این مسوولیت برداشته شوند؟

بازنشستگان ذوب آهن حق خود را می خواهند!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، تجمع روز شنبه 7 تیرماه کارگران بازنشسته ذوب آهنی که در مقابل دادگستری اصفهان صورت گرفت اعتراضی بود به اجرایی نشدن قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان صندوق فولاد . صندوق بازنشستگی فولاد این قانون را باید در فروردین ماه اجرا می کرد، اما همچنان اجرایی نشده و اعلام کرده اعتباری برای اجرای این قانون ندارد.

در این اجتماع شعارهایی مبنی بر بیمه عمر و خوادث مطابق آییننامه فولاد» « همسان سازی حقوق مطابق تبصره 5 ماده 109» « مطالبات فولاد کجاست؟» « چرا مطالبات ما از سال 91 تاکنون اجرایی نمی شود» توسط بازنشستگان حمل می شد. بازنشستگانa ذوب آهنی مدیران کنونی کانون صندوق فولاد را بی خاصیت و گوش به فرمان دولت میدانند.
…بیشتر

مشکلات کارگران ایران خودرویی!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، یکی از مشکلات کارگران کوشا و درس خوان موضوع ارتقا شغلی و مکان شغلی آنان با مدرک اخذ شده در هنگام کار است. شوربختانه تاکنون مدیریت به جای جایگزینی این افراد، دست به استخدام نورچشمی ها زده است که به شرکت سفارش می شوند و پس از چندی هم با حقوق بالا و کسب سابقه کار در ایران خودرو و سفارش بهتری به کارخانه دیگری می روند. اما متاسفانه کارگر درس خوان همچنان باید در رده شغلی پایین تری کار کرده و حقوق بگیرد.

فصلنامه امید شماره 5 بازنشستگان فلزکارمکانیک

فصلنامه امید شماره 5 نشریه بازنشستگان فلزکارمکانیک ویژه بهار 1399 در ایران به صورت چاپی منتشرشد. در این شماره می خوانید:

1-دستمزدی برای حداقل مردن!

2- پیشنهاداتی در جهت احقاق حقوق بازنشستگان

3- وضعیت ما بازنشستگان و بحران سازمان تامین اجتماعی …بیشتر

در شرکت لاستیک پارس ساوه چه می گذرد؟

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، این کارخانه در حال حاضر با ٦٤٠ نفر پرسنل مشغول تولید می باشد و به علت شرایط کرونایی و کمبود مواد اولیه کاهش تولید داشته است. اما ساعت کاری مانند سال گذشته بوده و اخراجی هم نداشتیم و تعداد پرسنل نیز تغییر نکرده است. پروتکل های بهداشتی ضد کرونایی رعایت می شود وسایل حفاظت شخصی در اختیار پرسنل قرار می گیرد. در لاستیک پارس نهار با رعایت بهداشت داده می شود. پرداخت حقوق نیز طبق قانون کار بالا رفته است با این همه در دادن لباس کار و کفش کار همواره تاخیر وجود دارد اما به هر صورت داده شده است. متاسفانه وضعیت قراردادکاری نیز مانند سال گذشته یک ماهه است و طرح طبقه بندی وجود ندارد. ?

دماوند با شکوه را حفظ کنیم!

گروه کوهنوردان فلزکار در آخرین نشست خود به نتیجه زیر رسید:

به اطلاع انجمن کوهنوردان ایران می رساند در راستای حفظ دماوند از آسیب های صعود بی وقفه، این گروه پیشنهاد می کند گروههای کوهنوردی به صورت داوطلبانه از صعود به دماوند خوداری کرده و صعود به این قله باشکوه را به جوانان و کسانی که تاکنون صعود به این قله را تجربه نکرده اند، وا گذارد.

پاکوب های مکرر نه تنها به محیط زیست بلکه به شکوه و زیبایی قله آسیب رسانده است. گروه کوهنوردان فلزکار اعلام می کند اعضای این گروه که به قله دماوند صعود داشته اند امسال از صعود تکراری به این قله خوداری کرده و امیدوارند همنوردان دیگر نیز برای حفظ دماوند از این پیشنهاد ما استقبال کنند.
…بیشتر

حکم شلاق برای مخالفت با گرسنگی!

٢٤ کارگر آذرآب اراک به حکم دادگاه بدوی به ۱ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق و یک ماه خدمت عمومی رایگان به مدت سه ساعت در روز در راه‌آهن شهرستان اراک محکوم شده‌اند. این حکم به معنای این است که دیگر کارگران نباید برای عقب افتادن حقوقشان دست به اعتصاب بزنند. دادگاه با این حکم گرسنگی را حق طبقه کارگردانسته است. خصوصی سازی و در پی آن عقب انداختن دستمزد کارگران توسط باندهای تبهکاری که قوه قضاییه را در اختیار خود داشته اند نشان از ترس اعتراضات کارگری دارد.

این حکم درحالی صادر شده است که اختلاسگران و باندهای تبهکاری با زدوبند در اقتصاد کشور، همچنان فعال هستند. از هفت تپه تا اراک و عسلویه این باندهای تبهکار زندگی ومعاش زحمتکشان را هدف گرفته اند. بی تردید با شلاق و حبس نمی توان اعتراض به گرسنگی را خاموش و سطح مطالبه‌های جنبش کارگری ـ سندیکایی را با ناکامی مواجه ساخت. برنامهٔ خصوصی سازی باید متوقف شده و دستمزدی نیز نباید دیر پرداخت شود. …بیشتر

مصاحبه خبرگزاری ایلنا با مازیار گیلانی‌نژاد عضو سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران

مازیار گیلانی‌نژاد (فعال کارگری) در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا از روند واگذاری شرکت‌ها توسط دولت به سازمان انتقاد کرد و گفت: باید منافع کارگران و بازنشستگان در نظر گرفته شود.

وی با تاکید بر اینکه مسئولان سازمان تامین اجتماعی باید امانتدار اموال کارگران باشند؛ گفت: دولت معمولاً به عنوان رد دیون، شرکت‌های زیان‌ده را به سازمان تامین اجتماعی واگذار می‌کند.

وی ادامه داد: مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی در مجله آتشکار شماره ۱۲۳۱ اعلام کرد: «در راستای ساماندهی شرکت‌های شستا ۱۴ شرکت را در هم ادغام، ۲۹ شرکت را منحل و ۳ شرکت را واگذار کردیم. این شرکت‌ها در قالب ۹۰ شرکت رد دیون به سازمان تامین اجتماعی واگذار شده است.» …بیشتر

سختی کار در ایران خودرو!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، یکی از موارد اعتراضی کارگران به مدیریت موضوع اجرای سختی کار و نحوه تصمیم گیری در مورد آن است. با اینکه ریخته گری باید جزو مشاغل سخت و زیان آور محسوب شود و کارگری که در این قسمت کار می کند مشمول آن نمی گردد. به ویژه اینکه کارگرانی که در ریخته گری کار می کنند به دلیل فشارکاری تلاش می کنند به قسمت دیگری جان خود را برداشته و در بروند و شوربختانه کارشان در ریخته گری جزو سوابق سخت و زیان آور اعمال نمی گردد.