Archive for آگوست 2020

نمایندگان!!! کارگران ذوب آهنی!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، نشست های هم اندیشی نمایندگان کارگران!!! ذوب آهنی با مدیران ذوب آهن هر هفته برگزار می شود که به صورت ارایه مشکلات کارگران به مدیران نیست بلکه نشستن و گوش کردن به حرف های آقایان است و بس. مثلن این به اصطلاح نمایندگان از مدیران نمی پرسند که چرا ماسک و ژل ضدعفونی کننده در شرکت بزرگی چون ذوب آهن به اندازه نیست؟ چرا مشکلات تاسیساتی و تعویض شیرآلات فرسوده قسمت های مختلف کارخانه که بسیار پیش پا افتاده است باید عقب بیفتد تا صدای اعتراض کارگران را در پی داشته باشد.چرا از سودهای حاصله از زحمت کارگران برای ذوب آهن و ذوب آهنی خرج نمیشود؟؟
فقط در 3 ماهه اول امسال سود خالص تاصیکو 75 درصد بوده است. این سودها کجا هزینه میشوند که پول برای ماسک و ژل نیست؟

وضعیت در پروژه کوهپایه اصفهان!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، در پروژه کوهپایه اصفهان واقع در پالایشگاه اصفهان حقوق کارگران بسیار پایین است و کسی بیش از ٦ میلیون و نیم نمی گیرد. با آنکه بخشی از کارگران به کمپین پیوسته اند و سرکار نرفته اند اما کارفرمایان همچنان در مقابل خواسته های کارگران مقاومت می کنند. حقوق جوشکار فول تست در پالایشگاه اصفهان ۵۵۰۰ حداکثراست .حقوق فیتر ۴۵۰۰، فورمن فیتر و فورمن جوش ۶ الی ۷ میلیون ، مونتاژکار۳۴۰۰الی ۴ ميليون.

متاسفانه مشکلی که در پروژه های اصفهان و تهران داریم این است که خیلی ها با حقوقهای پایین کارکرده و دلیل شان هم خوبی آب و هواست و چون خانه هایشان نزدیک است به این حقوق راضی هستند. در این پروژه ها از خوابگاه و غذا خبری نیست. و یا اگر بدهند بسیار بی کیفیت است.

وضعیت مقابله با بیماری کرونا و اجرای پروتکل های بهداشتی در اصفهان اصلن رعایت نمی شود. حتا در محل های کار یک بشکه آب خالی هم نیست برای شستن دستها و کارگر حداقل باید در گرمای ظهر يك کیلومتر پیاده روی کند تا به آب برسد. متاسفانه وضعیت بهداشت افتضاح است.

#نه_به_گرسنگی! با اتحاد پیروزیم!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، ٢٨مین روز اعتراض سراسری به دزدی آشکار کارفرمایان از سفره خانواده های کارگران پروژه ای در ٧ شهریور ماه همچنان ادامه داشته و پیروزی هایی اتفاق افتاده است.
خبر اول اینکه کنفدراسیون جهانی ایندستریال به درخواست سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران دیروز با انتشار بیانیه ای از اعتصاب کارگران پروژه ای حمایت مجدد کرده است.
خبر خوب دیگر اینکه با توجه به اعلام دستمزدها و شرایط کار توسط کمپین پنجم بخشی از شرکت ها وپیمانکاری ها با کارگران طبق شرایط کمپین قرارداد بسته و کارگران روانه کار خواهند شد. از جمله شرکت پاسیان ایده نما، شرکت مهندسی و ساخت آرسن توسعه، شرکت فنی مهندسی ساتراپ صنعت راندمان در پتروشیمی سبلان، پیمانکاری افشین شجاعی، داریوش بهرود، حاجی قلی امینی.
…بیشتر

همبستگی کنفدراسیون سندیکایی جهانی اینداستریال: کارگران پروژه ای صنایع نفت و گاز ایران در چهارمین هفته اعتصاب خود مصمم و استوار در پیگیری مطالبات خود!

۶ شهریور ۱۳۹۹
-اعتصاب گسترده بی سابقه در بخش نفت و گاز ایران چهارمین هفته خود را سپری کرد و همچنان با استحکام ادامه دارد.
حدود ۱۰ هزار نفر از کارگران مناطق نفتی و گازی ایران از ۱۱ مرداد، شروع به اعتصاب های خودجوش کرده اند. علیرغم تلاش ها برای سرکوب، اعتصاب با استحکام ادامه دارد، کارگران دارای روحیه خوب می باشند و بسیاری از کارفرمایان شروع به دادن امتیازاتی کرده اند.
اگرچه اعتصاب ها در میادین گازی پارس جنوبی متمرکز می باشند، ولی توقف فعالیت در مجتمع های صنعتی مشهد، تبریز، ارومیه، اصفهان و سایر شهرهای سراسر ایران گسترش یافته است و بر کارخانجات پتروشیمی، پالایشگاه ها و نیروگاه ها تأثیر گذاشته است.
این کارگران توسط بنگاه هایی استخدام می شوند که طبق قرارداد، برای شرکت های بزرگ نفتی و گازی نیروی کار فراهم می کنند. این بنگاه ها به دلیل ادامه اعتصاب تحت فشار زیادی قرار دارند، زیرا در معرض خطر نقض قراردادهایشان با شرکت های نفتی می باشند. تعطیلی چشمگیر تولید، به نوبه خود، یک بحران بالقوه برای ایران می باشد که برای دستیابی به ارز خارجی، به شدت به این بخش اقتصادی، وابسته می باشد. …بیشتر

#نه_به_گرسنگی! با اتحاد پیروزیم!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، ٢٧مین روز اعتراض سراسری به خلاف کاری های کارفرمایان در روز ٦ شهریورماه همچنان محکم به پیش می رود و کارگران معترض همچنان در خانه مانده اند. با توجه به انتشار لیست پنجم حقوق از سوی گردانندگان اعتصاب کارگران می توانند از امروز با شرایط کمپین به سرکار بروند.
باتوجه به اعتصاب ٢٧ روزه کارگران در بسیاری از مناطق و پیمانکاری ها، حقوق ها را افزایش داده اند از جمله فیتر را تا ٦ و نیم میلیون افزایش داده اند و در عسلویه نیز چند جا ٧ ونیم تومان و ۷ و ۸تومان میلیون تومان افزایش دستمزد را داده اند و کارگران تلاش می کنند با حقوق کمپین سرکار بروند.

برادران کارگر، کارفرماها نمی توانند به جای ما کار کنند و داربست بسته و فیتر کنند وجوش بدهند چرا که اگر می توانستند تاکنون کرده بودند. پس بیایید زحمات خود را ارزش گذاشته با حقوق و شرایط مصوب کمپین سرکار برویم.

برادران کارگر، صبور و هوشیار باشیم و گول شایعات را نخوریم. به کمتر از حقوق های اعلامی کمپین کار نمی کنیم!

پیروزی نزدیک است.

تا ما نخواهیم هیچ پیچی بسته نمی شود و هیچ خط لوله ای در پروژه ایجاد نخواهد شد. کار می کنیم برای آسایش خانواده مان، نه برای شرمندگی پیش آنها.

وضعیت در ایران خورو چگونه است؟

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، با توجه به شیوع موج دوم کرونا در تهران تب سنجی در هنگام ورود کارکنان به شرکت برچیده شده است. رستوران شرکت غذاهای تکراری چون عدس پلو و تن ماهی را به کارگران در هفته دو روز می دهند که بسیار بی کیفیت بوده و اکثر کارگران از خوردن آن خودداری می کنند. این در حالی است
که شرکت ایران خودرو مدعی تنوع غذایی و بالا رفتن کیفیت غذاست. از طرف دیگر مخزن مایع دستشویی سرویس بهداشتی سالن بدنه ٢٠٦ خراب شده و مسوولین ذیربط اقدامی برای رفع خرابی نمی کنند.

در همین حال کارگران موتورسازی ٣ از سر و صدای بیش از حدی که در زیر زمین آب ماستیک سالن تعمیرات موتورسازی ٣ است ناراحتند و بارها به مدیریت و مسوولین گفته اند باید این سالن با شیشه های دوجداره محافظت شود. اما شرکت هیچ حرکتی برای بهبود وضعیت کارگران نمی کند. شرکت علاقه ای برای هزینه کردن برای
بهبود شرایط کار ندارد.

#نه_به_گرسنگی! با اتحاد پیروزیم!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، ٢٦مین روز اعتراض سراسری به خلاف کاری های کارفرمایان در روز ٥ شهریور ماه همچنان محکم به پیش می رود و کارگران معترض همچنان در خانه مانده اند. کل پیمانکاری های تهران جنوب با جوشكاران و فیترهایش هنوز در اعتصابند. پالایشگاه آبادان هم هنوز در اعتصاب بوده و حتا پیشنهاد ٨٥٠٠ برای ٢٤ روز کار را قبول نکرده گفته اند زیر ١٠ میلیون کار نمی کنیم. متاسفانه شرکتها برای بازگرداندن کارگران به کار و شکست اعتصاب از پرداخت حقوق کارگران طفره می روند. شرکت کیسون در پتروشیمی دنا که کارگرانش به اعتصاب پیوسته اند نه تنها حقوق خردادماه کارگران را پرداخت نکرده بلکه هیچ کدام از مسوولین
شرکت جواب تلفن هایشان را هم نمی دهند تا به کار برگردند. تف برای این صاحبان شرکت ها. هنوز هم هستند کارگرانی که به دلیل نامردی پیمانکار پروژه ها را ترک می کنند. شرکت آسفالت طوس به پیمانکاری آقای کارگر در دشت آزادگان از جمله این پروژه هاست که کارگرانش با تسویه حساب و احتساب حتا روزهای اعتصاب پول خود را گرفته و ترک پروژه کرده اند. …بیشتر

این روزگار کارگر پروژه ای است!

ساعت پنج صبح بیدار میشوم. به زور بتوانی دو لقمه صبحانه کره مربا که روی هم پنجاه گرم نمی شود را خورد. این صبحانه ای است که باید بخوری و تا ظهر کار کنی. بعد سوار یک مشت سرویس فرسوده و بدون کولر باید تا در گرمای ٥٥ درجه کار کنی. توی ارتفاع با وضعیت ناایمن کار می کنی، سر ظهر چشمت به برنج و مرغ گندیده ای که تا در غذا را باز میکنی بوی لاش مرده را می دهد، را مجبوری بخوری. آن هم در گرد و خاک و گرمای گلو گیر. خیس عرق و غذای بی کیفیت را تا یک ربع باید با آروغ های ترش بیرون بدهی و نمی توانی روی خاکی که دراز کشیده ای چشمی روی هم بگذاری. دوباره شکنجه شروع می شود. در گرمای ٦٠ درجه کار می کنی عرق از چهار ستون بدنت بیرون می زند. صد بار در هوای شرجی برق می گیردت و یا از گرما غش می کنی. بدون اینکه تغذیه ای در بین باشد. تا لحظه آخر باید کار کنی اگر پنج دقیقه زودتر تعطیل کردی جوری نگاهت می کنند که از صد تا فحش بدتر است. بعد با همان سرویس بدون کولر بشینی روی صندلی های پر از گرد و خاک.
از بس تمیز هستند!! تازه باید بروی توی صف شلوغ حمام که برای هر ٣٠ الی ٤٠ نفر یک حمام هست. بایستی با بی حالی شلوار لی و پیراهنت را بشوری اونهم در حمامی کثیف که گاه فاضلاب با بوی گندش در هوای شرجی زده است بالا. این شکنجه تمامی ندارد. شام سوسیس یا ماکارانی بدرد نخور بخوری. خدا شاهده ما جلوی گربه گذاشتیم لب نزد. این روزگار کارگر پروژه ای است که روزی ٤٠ اینچ لوله جوش می دهد و ٤ ماه است حقوق نگرفته و تازه شرکت با قلدری می گوید ناراحتی برو بعدن بیا تسویه. بعدنی که شاید بخشی از پولت را ندهند وآن قدر فردا فردا بکنند تا عطایش را به لقایش ببخشی. …بیشتر

#نه_به_گرسنگی! پیروزی کم کم چهره نشان می دهد!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، ٢٥مین روز اعتراض سراسری به دزدی کارفرمایان از سفره های کارگران در روز 4 شهریورماه همچنان محکم به پیش می رود و کارگران کنار خانواده هایشان استراحتی مبارزه جویانه را تجربه می کنند. خبر خوش اینکه این بار پیمانکاران هم به صف اعتصابیون پیوستند. از امروز تمامی پیمانکاران نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان اعتصاب کرده و کارگاه هایشان را تعطیل کردند. این پیمانکاران که دیگر توان اعتراضات کارگران را ندارند به دلیل عقب افتادن پول صورت وضعیت هایشان دست به این اعتصاب زده اند. بی تردید پیمانکاران دیگری هم به صف این پیمانکاران خواهند پیوست و شرکت های مادر را مجبور خواهند کرد که قیمتها را بالا ببرند. همه می دانیم که شرکت های مادر قراردادهایشان با دلار و یا یوان است و فقط امسال با بالا رفتن دلار از 12 هزار به 24 هزار تومان بدون اینکه دست به سیاه و سفید بزنند دو برابر سود برده اند و این در حالی است که با پیمانکاران خود به تومان قرارداد می بندند.

خبر خوب دیگر اینکه بیشتر کارگاههایی که به کمپین ما خیانت کرده و کار می کنند، کمکی ها را گذاشتند فیتری کار کنند. آنها هم هی خرابکاری می کنند چون بلد کار نیستند و پیمانکاران نه تنها باید خسارت عقب افتادن از برنامه تحویل را بدهند بلکه باید ضرر این خرابکاری ها و ندانم کاری ها را هم بدهند. کارگری برایمان نوشته:« اقا بخدا کارگاه ها خلوتن کسی برنگشته سرکار گولتون نزنن. به منم گفتن همه برگشتن. رفتم دیدم کارگاه خالی بود الانم تو اتوبوس دارم برمی گردم خونمون. اونایی که اعتصاب کردن هنوز نیومدن سرکار. الکی شایعه میکنن که نیروها برگشتن. به این شایعات توجه نکنین. اینا ترفندشون اینه که ما رو گول بزنن
تا دوباره کارگاهها پر بشه. گول نخورید» …بیشتر

به این بردگی دیگر تن نمی دهیم!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، در کشتی سازی بندرعباس، شرکت نیک تلاش داراب گرد، به پیمانکاری موتمن به جوشکار پلیت عکسی 4 میلیون تومان بیشتر نمیدهند. غذا افتضاح و سرویس بهداشتی ها پر لجن است. کارگران را با نیسان به سرکار میبرند. فاضلاب حمام ها همه لجن زده بالا و متاسفانه کارگران دزدکی به حمام کمپ های دور بر برای شستشو می روند. خوابگاهها کثیف و غیربهداشتی است و پتوها سیاه شده و جانوران موذی در آن لانه کرده اند و از سمپاشی خبری نیست. از رعایت موارد مقابله با بیماری کرونا هم حرکتی دیده نمی شود.
اعتصاب سراسری کارگران پروژه ای برای بهبود این گونه وضعیت ها است. گروه پایپینگ و اکیپ پروژهای ها همگام با سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران این شرکت و پیمانکار را تحریم کارگری کرده و از کارگران میخواهد نه تنها برای بهبود وضعیت خودشان این پروژه را ترک کنند بلکه این شرکت و پیمانکارش را با تحریم شاید به راه انسانیت بکشانند تا پول حرام برای خانواده هایشان نبرند.