Archive for مارس 2022

آینده زحمتکشان در گروه اتحاد!

زحمتکشان در وضعیت پیچیده ای قرار گرفته اند، وضعیتی که آنان را مجبور می کند در تلاش معاش هر روز بی پناه تر و آسیب پذیرتر گردند. از سویی نمایندگانی که برای تعیین حداقل دستمزد در شورای عالی کار حضور پیدا کرده اند از جسارت بی بهره بوده و با حرکات سرمایه داری لانه کرده در دولت و وزارتخانه های مربوطه گول خورده و فکر می کنند برای زحمتکشان کاری مثبت صورت داده اند. از سویی دیگر گرانی هر روزه آنان را محتاط تر می کند تا تمامی تلاش خود را به کار برده و شغل خود را حفظ کنند و یا با کمترین دستمزد مجبورند به کار بپردازند.

فعالین واقعی سندیکاهای کارگری در حد و اندازه خود قادر به فعالیت نبوده و کوشندگان آن هر روز باید با پلیس سیاسی در کلنجار باشند. اعتراض ها و اعتصابات نه تنها برنامه ای دراز مدت برای دستیابی به یک نتیجه قابل قبول را ندارند بلکه ترس از اخراج و از دست دادن شغل خود به سرعت خاموش می شوند. در این میان آن کوشندگانی که دست به سازماندهی و برنامه ریزی می زنند به سرعت توسط حراست ها شناسایی و اخراج می گردند. …بیشتر

استثمار کارگران شرکت آسیاب پلاستیک بیگی!

امنیت ملی در هر جامعه ارتباطی مستقیم در ایجاد عدالت بین نیروی کار و صاحبان سرمایه دارد. به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، استثمار کارگران شرکت آسیاب پلاستیک بیگی در مقابل چشم اداره کار و سازمان تامین اجتماعی لنگرود در حالی رخ می دهد که رییس دولت آقای رییسی در جلسه دولت گفتند:« حقوق کارگران نباید عقب بیفتد»

شرکت آسیاب پلاستیک بیگی واقع در لاهیجان، قصاب محله، دارای ۱۷ نیروی کار زن و مرد است و کارشان تفکیک و آسیاب زباله ها در سرمای زمستان و گرمای تابستان بدون سرپناه می باشد. شروع کار روزانه از ساعت ۷ صبح تا ۶ غروب بدون نهار و اضافه کاری، و پرداخت حقوق هفته گی و هر هفته هم بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزارتومان را کسر کرده می گویند در زمان تسویه حساب سالانه پرداخت خواهد شد، که پرداخت نمی کند عیدی امسال فقط ۳ میلیون به کارگران پرداخت کرده اند و این شامل کارگرانی که چند ماهی با آنان کارکردند ولی بیکار شدند، هم نشد.

قابل توجه

سازمان تامین اجتماعی لاهیجان / اداره کار و امور اجتماعی لاهیجان / دادگستری لاهیجان جهت اقدام

سال نو بر همه کارگران ايران خجسته بادا!

سال نو ١٤٠١ را در هنگامه ای آغاز نموده ایم که باز هم همانند سال های دیگر چهره های تکیده و افسرده و نگران کارگران و خانواده های آنها مجالی برای اندیشیدن به شادکامی، به آنها نمی دهد. چرا که سالی پر فراز و نشیب را روبروی چشمان خودمان دیده ایم و بیکاری فرساینده ای که به دنبال کمپین کارگری تیرماه ١٤٠٠ ، بر کارگران تلاشگر پروژه های صنعتی تحمیل شد، برای ما بسیار اندوه بار و نگران کننده بوده است. کارگرانی که برای واخواهی یا اعتراض به سیستم چپاول و سنگدلانه خصوصی سازی، منپاوری و پیمانکاری دست از کار کشیده و از اینهمه بار پستی خود را رهانیدند و در برابر یورش گران به سفره هایشان سینه سپر کردند. با درخواست حقوق شایسته و مرخصی ١٠ روز برای ٢٠ روز کار، دست به اعتصاب زده و در یک کار گروهی و هماهنگ با دیگر کارگران صنعتی پروژه های سرزمینمان در جنوب کشور در نخستین روزهای تیرماه ١٤٠٠ با شنیدن بیانیه های گردانندگان کمپین، ابزارهای خود را به انبارهای کارگاهها داده و راهی خانه هایشان شدند. بسیاری از کارگران به دلیل کمبود ماشین برای رفتن به شهرستان از کنگان و عسلویه شهر به شهر با ماشین آمدند و در این میان دو تن از برادران کارگرمان که به سوی شهرستان ایذه می رفتند دچار رخداد ناخوشایند تصادف شده و به کام مرگ و نیستی کشیده شدند. …بیشتر

روزی نو را رقم خواهیم زد!

هر چند حقوقی تحقیرآمیز را به ما تحمیل کرده اند و گرانی را به کام دلالان لانه کرده در دولت شیرین نموده اند تا تلخکامی برای ٩٠ درصد مردم ایران اتفاق بیفتد اما آنچه را که نمی توانند تغییر بدهند اراده و خواست زحمتکشان و همه مردم ایران است:« نان و همبستگی»

طبیعت به انسانها آموخته است بدون کوشش و صبر، روزی نو نخواهد آمد. هیچ تغییری بدون رنج و مبارزه به دست نخواهد آمد. سالی که رفت حاصل مبارزات ماست و سالی که خواهد آمد سال برنامه ریزی برای آینده فرزندانمان و مهین عزیزمان ایران است.

در سال پیش رو، از یاد نخواهیم برد برادران و خواهران زندانی مان را که به جرم مبارزه براي آینده ای بدون ستم طبقاتی در زندان هستند. …بیشتر

تا کی فشار را تحمل کنیم!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، اعتراضات کارگران ایران خودرویی به فشار کار تحمیل شده به واسطه بازنشستگی کارگران هنوز توسط مدیریت جواب داده نشده است. طبق اطلاع بخش اداری ایران خودرو در دو نوبت در بهمن ١٥٠ کارگر و اوایل اسفند ١٨٠ کارگر بازنشسته شده اند که کار این افراد بر دوش شاغلین افتاده است.

اگر در هر ماه فقط ١٠٠ نفر بازنشسته شده باشند در طی امسال بیش از ١٠٠٠ نفر بازنشسته شده و جذب نیرویی هم اتفاق نیفتاده است.

فشار کاری باعث فرسودگی زودهنگام کارگر شده و آسیب های جسمی و روانی متعددی را به کارگران می زند. اکثر کارگران ایران خودرویی پس از بازنشستگی مبتلا به بیماری افسردگی می شوند.

مدیریت بی خاصیت ایران خودرو!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، مدتهاست در خطوط تولید عینک های ایمنی که فاقد کیفیت بوده و بسیار شکننده هستند توزیع شده که جز اسیب به چشمان کارگران، استفاده دیگری نداشته است. حتا مدیران نیز در مقابل اعتراض کارگران تایید کرده اند که این عینک ها فاقد استاندارد بوده و به درد کار نمی خورند.

مدیرعامل بی خاصیت ایران خودرو نباید به دنبال این باشد که این عینک ها را چه کسانی خریده و به کارخانه تحمیل کرده اند؟؟؟ ایا زیر کاسه نیم کاسه ای هست؟

مدیریت ذوب آهن و اطلاع رسانی به کارگران!

به گزارش خبرنگاران پیام سندیکا، بسیاری از کارکنان و کارگران نمی دانند که آیا شغلشان سخت و زیان آور می باشد یانه؟ متاسفانه مدیریت در این امر کوتاهی می کند و اطلاع رسانی لازم را انجام نمی دهد و کارگران و متخصصین با آنکه بارها از مدیریت خواسته اند تا لیست کارهای سخت و زیان آور را اعلام کند با سکوت مواجه شده اند.

از طرفی با توجه به حوادث امسال کارگران خواهان مصاحبه با افراد حادثه دیده در کارخانه بوده تا تجربه دیگر کارگران در مواجه با حوادث بیشتر شود. شوربختانه مدیریت از گذاشتن این گونه جلسات طفره رفته و بی تردید باز هم حوادث ناگوار اتفاق خواهد افتاد.

یکشنبه های اعتراض!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، امروز یکشنبه ٢٢ اسفند ١٤٠٠ در شهرهای تهران، اردبیل، تبریز، کرمانشاه، رشت، بابل، قزوین، دامغان، شوشتر، اصفهان، بازنشستگان در اعتراض به عدم همسان سازی و وضعیت بد معیشتی و درمانی دست به اعتراض زدند. در دامغان و اصفهان و تهران بازنشستگان فولاد در مقابل صندوق فولاد تجمع کرده و دیگر بازنشستگان نیز در شهرهای خود در مقابل ادارات تامین اجتماعی تجمع کردند.

آخرین تجمع ۱۴۰۰ در رشت را با بیش از ۷۰ نفر از بازنشستگان برگزار شد.آنان با فریادشان خشم خود را علیه همه بی عدالتی که برخود و زحمتکشان ایران روا داشته می شود، نشان دادند و با شعار:« شاغل و بازنشسته اتحاد اتحاد/ تورم بلای جان مردم/ این همه بی عدالتی هرگز ندیده ملتی/ فریاد فریاد از اینهمه بیداد» بپایان رساندند . یکی از بازنشستگان گفت:« اگر ماده ۹۶ داخلی قانون تامین اجتماعی اجرایی شود به هیچ عنوان احتیاجی به این همه قوانین پیچیده یا همسان سازی نیست ما باید تامین اجتماعی را وادار کنیم که این ماده را اجرایی کند» …بیشتر

کارگران در مجتمع مس سرچشمه و مطالبات ایشان در پایان سال ١٤٠٠

مطابق گزارش دریافتی از گزارشگر پیام سندیکا در مجتمع مس سرچشمه ، در پایان سال ١٤٠٠ برخی از شرکت های زیر مجموعه ی مجتمع مس سرچشمه در پرداخت مطالبات نیروهای خود نا موفق اند:

_ شرکت پارسیان با وجود مشکلات مالی موجود در پروژه اش، مطالبات نفرات خود را تا پایان سال پرداخت نموده است.

_ شرکت فولمن در انتهای قرارداد خود، ضمن معوقه های پرداختی، نسبت به بیمه ی نفرات خود اقدام نمی نماید و مطالبات پیمانکاران دست دوم این مجموعه نیز به اندازه ی یک سال در تاخیر است. …بیشتر

امپراطوری فریب!

با اعلام حداقل دستمزد سال ١٤٠١، امپراطوری فریب برای آنکه نشان دهد در فکر کارگران است چاره را در تبلیغات کر کننده دیده و اعلام می کند ٥٧ درصد به حقوق کارگران اضافه گشته است. حداقل حقوق در حالی با تبلیغات زیاد ٥٧ درصد اضافه شده است که فقط تورم از ٢٠٠ درصد فراتر رفته و این تنها گفته ما نیست بلکه اقتصاد دانانی همچون دکتر راغفر استاد دانشگاه الزهرا بارها آن را گفته است.

تصویب کنندگان چه کارفرمایی و چه کارگری که خود را به فراموشی زده اند در ماه گذشته سبد معیشت را ٩ میلیون اعلام کرده بودند و حالا کارگران را محکوم کرده اند که سبد معیشت خود را به نصف این مبلغ برسانند، یعنی گوشت نخورند، لبنیات استفاده نکنند، مریض شدند بمیرند، حمام نروند و بهداشت خود را که نشانه ای از ایمان است فراموش کنند. …بیشتر