Archive for مارس 2015

سرپیام پیام سندیکای شماره 36 اسفند ماه 1393

باز هفت سین سرور
 
ماهی و تنگ بلور
 
سکه و سبزه و آب
 
نرگس و عطر گلاب
 
باز هم شادی عید

…بیشتر

پیام سندیکا شماره هفت به زبان انگلیسی ( مسنجر) منتشر شد!

در آن می خوانیم :

سر پیام از شماره پیام سندیکای 35- صفحه 1
شادباش سندیکا به مناسبت 8 مارس، روز جهانی زن – صفحه 2
فراخوان کارگران و نیروی کار در ایران در اعتراض به مقررات زدائی از قانون کار- صفحه 3
دادنامه اي براي حمايت از حقوق كارگران به طور عام و كارگران پروژه اي به طور خاص- صفحه 3 و 4
کارگران و سندیکا (رضا کارشناسان)- صفحه 5
سوانح کاری در صنعت ساختمان (حسین امیدی)- صفحه 5 و 6
اطلاعیه سندیکا در مورد سایت جدید- صفحه 6
برای خواندن نسخه پی دی اف اینجا را کلیک کنید!

شادباش نوروزی به مردم و زحمتکشان ایران

آغاز سال نو و فرا رسیدن سنت های بهاری نیاکانمان که نوروز نام گرفته است را به مردم و زحمتکشان ایران شادباش می گوییم.
امیدواریم که سال پیش رو، سال اتحاد فعالان جنبش کارگری و سندیکایی برای تامین منافع طبقه کارگرایران باشد. ما معتقدیم که انسان برای پیروزی آفریده شده او را می توان نابود کرد ولی نمی توان شکست داد.
نوروز پیروز
روابط عمومی سندیکای کارگران فلزکارمکانیک
۲۹ اسفند ۱۳۹۳

 

اتحادیه های کارگری و ملی شدن صنعت نفت

در سال 1901 میلادی یعنی سال 1279 خورشیدی ، دوران زبونی کامل دولت قاجار و آغاز تدارک انقلاب مشروطه ایران ، امتیاز کشف و استخراج و بهره برداری و فروش مواد نفتی « در تمام وسعت ممالک ایران » برای مدت شصت سال به ویلیام دارسی انگلیسی واگذار شد . براساس این امتیاز یک انحصار جهانی سرمایه داری پدید آمد که هم اکنون نیز از ارکان اصلی کارتل بین المللی نفت و یکی از قدرت های جهانی سرمایه داری است . این امتیازنامه در مجلس های پس از انقلاب مشروطه تصویب نشد و لذا به عنوان این که قبل از انقلاب مشروطه و از طرف شاه خودکامه واگذار شده ، همواره می توانست زیر علامت سوال قرار گیرد . در سال 1312 رضاه شاه این « نقص» را برطرف کرد . امتیاز نامه دارسی را با برخی تغییرات ، که بسیاری از آنها به زیان ایران و به مراتب بدتر از امتیاز نامه اولیه بود ، به تصویب مجلس فرمایشی رسانید و برای فریب مردم ایران چراغانی به راه انداخت که گویا امتیازنامه استعماری دارسی را لغو کرده و داد مردم ایران راازشرکت نفت انگلیس ستانده است. درآن زمان تنها واکنش که ازطرف مردم ایران نسبت به حضور عمال انگلیسی در منابع نفتی ایران انجام گرفت ،از طرف اتحادیه کارگران نفت بود . …بیشتر

فقر بیشتر برای خانواده های کارگری

آنچه پیش بینی می شد بازهم اتفاق افتاد. از مدتها قبل هشدار داده بودیم که در جلسات بی سر و صدای شورای عالی دستمزد، نمایندگان به اصطلاح کارگری با چنان رقمی از سوی کارفرمایان روبرو شده اند که جرات بازگو کردنش را به کارگران ندارند.نمایندگان بزدل به اصطلاح کارگری که برای رقابت با سندیکاهای کارگری با شعار افزایش مزد ۶۰ درصدی به پای میز مذاکره رفته بودند و قرار بود مصوبه دستمزد را در صورت تصویب کمتر از نرخ تورم امضا نکنند ، پس از دو روز به افزایش ۱۷ درصدی رضایت داده و پس از امضا کردن سند مرگ تدریجی خانواده های کارگری در ساعت ۱۲ شب ، شادمان از خیانتی که به برادران و خواهران کارگرشان نموده بودند با سکه های دریافتی، شادمان به خانه های خود بازگشتند. …بیشتر

مبارزه فردي، فرآيند عدم شناخت طبقاتي

ناصر آغاجری
با وجود همه دشواري‌ها برخي هرگز تسليم نمي‌شوند. حتي اگر همه‌ی اميد‌ها، با ترفندهاي دلال‌ها و واسطه‌هاي بين‌المللي (فراماسيونرها) به ياس تبديل گردد. آنان از مقابل ديوار‌ها هرگز پس نمي‌روند بلكه از ديوار، ابزاري  براي پيشروي خود مي‌سازند، ولي نه با خرد جمعي، كه از آن محروم اند. ما در ميان زحمتكشان شاهد اراده‌هاي پولاديني هستيم كه در باورها نمي گنجد. تلاش پيگير ولي فردي فرزنداني از اعماق جامعه، از ميان كارگران و زحمت‌كشان شهر و روستا. اين مبارزان همه‌ی غيرممكن‌ها را به امكاني جديد براي ترقي خود تبديل نمودند.

…بیشتر

میلاد درویش آزاد شد!

میلاد درویش مستند ساز که در تظاهرات آرام کانون صنفی معلمان ۱۰ اسفند دستگیر شده بود، دیشب به آغوش خانواده بازگشت. ما امیدواریم که مسوولین امنیتی کشور مطابق قانون اساسی و حقوق شهروندی با فعالین کارگری و اجتماعی برخورد کرده و به این واقعیت پی برده باشند که این گونه نقض قوانین جز مخدوش کردن چهره کشور نتیجه ای دیگر ببار نمی آورد.

سندیکای کارگران فلزکار مکانیک
۱۳۹۳/۱۲/۲۱

گزارش کارگر فلزکار از کارگاه های قطعه سازی

کارگرفلزکار گزارش می دهد:

در کارگاه های کوچک قطعه سازی جاده قدیم کرج، جاده ساوه، هشتگرد کرج به دلیل رکود ی که امسال گریبان این کارگاه ها را گرفت و شرکت های خودروسازی مانند ایران خودرو هم قطعات خود را از فرانسه و چین وارد کردند ، این کار گاه های قطعه ساز از تولید چندانی برخوردار نبودند . در حال حاضر کارگران این کارگاه ها برای تسویه آخر سال با کارفرمایان خود دچار مشکل شده اند چون کارفرما بهانه می آورد که چون تولید کم بوده است پس توانایی پرداخت پاداش و عیدی کارگران را ندارد و از دادن آن خوداری می کنند. ما کارگران سندیکایی به کارگران این واحدها می گوییم که بسیاری از این کارفرمایان واقعن تولید نداشته اند و برای اینکه کارگاه در سال آینده بسته نشود و این کارگران دچار بیکاری نشوند با توافق کارفرما بخشی از این عیدی و پاداش را امسال و بخشی را هم سال آینده بگیرند. در کارگاه هایی که وضع کارفرمایانش خوب است و در سالهای گذشته از سود خوبی برخورداربودند به کارگران می گوییم که از حق خود نگذرند و امسال را تسویه کرده با دست پر به خانه بروند؟ از شما می پرسیم که آیا ما کارگران را درست راهنمایی کرده ایم یانه؟

شاغلام رضایی کارگر تراشکار

روابط عمومی سندیکای کارگران فلزکارمکانیک
۹۳/۱۲/۱۹

 

گزارش کارگر ِ کفاش از کارگاه های کفاشی

گزارشی از یک کارگر کفاش:
در حال حاضر کارگاه های کفاشی که می باید در حال تولید برای شب عید باشند از دو ماه قبل همگی تعطیل شده اند . کارگاه های کفاشی در تبریز ، تهران ، اصفهان ، شیراز در تعطیلی مطلق به سر می برند . در تبریز بیش از ۱۰هزار کارگر کفاش بیکار و بی پول هستند و نمی دانند شب عید را چگونه بگذرانند. گذران آنها در قهوه خانه ها ست .

روابط عمومی سندیکای کارگران فلزکار مکانیک
۹۳/۱۲/۱۹

گزارش کارگر فلزکار از پارس خودرو

امسال به خاطر رکود که به دلیل تحریم ها بود حدود ۶۰۰ کارگر کارخانه پارس خودرو را بازخرید کردند و همچنین مبلغ کارانه تولید یا همان آکورد را از ۱۰۰ هزار تومان سال گذشته به ۲۰ هزار تومان رساندند. الان مدت ۲ ماه هست که مبلغ کارانه ما را به ۶۰ هزار تومان رسانده اند. که آن هم به خاطر فروش ال ۹۰ است. در حال حاضر کارخانه تکنولوژی ساخت یکی از محصولات بی ام و را وارد کرده و پیش فروش این محصول را که از سال آینده تولید خواهد شد را شروع کرده به قیمت ۵۰ میلیون تومان. کارگران امیدوارند که سال آینده تولید با این پیش فروش ها بالا باشد که حداقل بازخرید و اخراج نداشته باشیم.

روابط عمومی سندیکای کارگران فلزکارمکانیک
۹۳/۱۲/۱۹