Archive for جولای 2023

کار را در گرمای زیاد تعطیل کنید!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا؛ امروز ۴ مرداد ،۳۰ نفر از کارگران پروژه ای پترو پالایش کنگان شرکت فولاد کوشان تا ساعت ۱۲ گرمازده شده و از حال رفته اند. این در شرايطى است که این پروژه فاقد آمبولانس است.

پیشنهاد سندیکای کارگران فلزکار مکانیک ایران به کارگران این است که ساعت کار را کم کرده و یا اینکه در این شرایط در خوابگاههای خود بمانند.

طبق قانون کار زمانی که شرایط برای کار کردن مناسب نیست کارگران می توانند سرکار نروند.

هشدار ما به کارفرمایان: …بیشتر

یکشنبه های اعتراض به خشونت کشیده شد!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا؛ امروز یکشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۰/۳۰ دقیقه طبق معمول هر هفته تجمع بازنشستگان مطالبه گر تامین اجتماعی مقابل اداره کل تامین اجتماعی گیلان با حدود ۲۰۰ مطالبه گر با شعارهای صنفی شروع شد همانطوری که انتظار میرفت برای اولین بار پلیس و لباس شخصی ها بیش از همیشه انجا امده بودند و چندین بار برای فیلمبرداری وارد جمعیت شدند و با لبخند و خوشرویی از ما فیلم گرفتند.بعد از حدود ۲۰ دقیقه از تشکیل تجمع ماشین نظامی آمد. افسری از ان خارج شد با چند نظامی صبحت کرد ۵ نفر همراهش شدند ۲نفر لباس شخصی و ۳ نفر هم لباس فرم داشتند افسر ارشد موبایل خود را در آورد از اول صف با حالتی تحریک امیز فقط از چهره بازنشستگان فیلمبرداری کردند وقتی به آخر صف رسید آخرین نفر از ما بازنشستگان بنام آقای دیانتی را گیر داد دستش را گرفت که ببرد با مقاومت بسیار عالی بازنشستگان روبرو شد بعد از حدود ۵ الی ۱۰ دقیقه رفیق ما را از دستشان ازاد کردیم تا ببریم داخل جمعیت این افسر ارشد شروع به فحاشی بسیار زشت و همزمان با هول دادن رفقای مطالبه گر را انجام داد که با عکس العمل متقابل روبرو شد و بزمین خورد افسر به طرف یکی از سربازان رفت و یک اسپری فلفل گرفته و آن را روی صورت و چشم مطالبه گران خالی کرد ۳ تا از مطالبه گران جانباز شیمیایی بودند در این شلوغی آقای دیانتی را داخل تامین اجتماعی بردند که با مقاومت شدید بازنشستگان روبرو شدند و شعارها صنفی تبدیل به مرگ بر ستمگر شد درگیری شدیدی شروع شد مطالبه گران ما از زن و مرد شدیدا و با شجاعت بسیار به مقابله با آنها پرداختند . در اخر از ما خواهش کردند اگر آنجا را ترک کنیم رفیق اسیر ما را آزاد میکنند بعد از یک ساعت درگیری بازنشستگان حتی وجبی عقب نشینی نکردند در آخر چند نماینده از ما آنجا ماند و مطالبه گران با فاصله دورتر اینجا ایستادند و منتظر ماندند تا رفیق اسیر ما آزاد شد . …بیشتر

بی احترامی های کانون بازنشستگان تهران نسبت به بازنشستگان ادامه دارد!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا امروز در اولین روز از ماه مرداد، تعداد زیادی از بازنشستگان تهرانی به کانون بازنشستگان تهران در مقابل پارک دانشجو مراجعه نموده و با طرح سوال از هیئت مدیره خواستار پاسخگویی در مورد جلسه هفته گذشته آنها با اعضای کانون عالی از جمله شخص اسدی و بیات و میرهاشم موسوی، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی شدند. که با مراجعه به طبقه فوقانی کانون، گفتند که هیئت مدیره جلسه دارند. و چون سر و صدای زیادی در پاگرد راه پله ها بالا گرفت، برزو روح بخش یکی از اعضای هیئت مدیره در مقام پاسخگویی به جمع معترضان آمده که یکی از بازنشستگان گفت آمده درباره جلسه هفته گذشته شما با اعضای هیئت مدیره کانون عالی و مدیرعامل سازمان صحبت کنیم. که روح بخش گفت الان جلسه ماهانه هیئت مدیره هستش و نمیشود. …بیشتر

گشت ارشاد را برای کنترل ستمگری های بی پایان کارگری راه بیندازید!

چه کسانی راهها را به روی کارفرمایان کارگر ستیز گشوده اند که اینچنین گستاخ و سرمست به سفره های کارگران یورش برده اند؟ در این آشفته بازار دلالی و دزدی کسی یا کسانی نیستند که بر دزدان سرزمین اهورایی مhن لجام زند و آنان را به فرمانبرداری از قوانین فراموش شده کار وادار نمایند؟

اگر فرمانروایان ما به دنبال ارزش های دینی و اجتماعی هستند پس چرا از مردم داری و رفاه و آسایش مردمی و پاسخ به درخواست های آنان و نهادهای مدنی سرباز می زنند ؟

آیا دیده شدن موی زن ایرانی نابهنجاری اجتماعی است یا بیمه رد نکردن کارگران و دیر پرداخت نمودن دستمزدهای حقوقی آنان؟

آیا اینهمه ستم هایی که سیستم دلالی و پیمانکاری بر سر مردم آورده است و ناداری و تنگدستی را برای فرودستان به ارمغان آورده است غیرت دینی شما را به جوش نمی آورد تا این سیستم سراپا فاسد و نابکار دلالی را ناکار نمایید و به خانواده های کارگران ارج بگذارید؟

دختران سرزمینمان که بیرون انداختن تار مویشان شما را به وامصیبتا واداشته است دختران همین کارگرانی هستند که شما پاسخ های دادخواهی آنان را با پرونده سازی و زندان و تسویه و بلک لیست و شلاق می دهید. …بیشتر

یادبود چهلمین روز درگذشت زنده یاد جابر فرجاد!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا؛ در چهلمین روز یادبود رفیق کارگران جابر فرجاد؛ جمعی از خانواده محترم ایشان ؛ اعضای انجمن صنفی کامیون داران آذربایجان شرقی ؛ اعضای سندیکای کارگران فلزکار مکانیک ایران در وادی رحمت تبریز با سخنرانی و شعر خوانی یاد این عزیز از دست رفته را گرامی داشتند.
در این مراسم ابتدا اطلاعیه سندیکای کارگران فلزکار مکانیک ایران توسط شهرک میرزا که به مناسبت درگذشت ایشان صادر شده بود برای حضار خوانده شد سپس شاعر مسعود شریعتی صحبت کرده و شعر خواندند و از همکارانش آقای کریم خلج و آقای رونده صحبت های پیرامون شخصیت جابر فرجاد ایراد فرمودند. مجری برنامه برادرزاده ایشان خانم فرجاد بودند.

برای دیدن فیلم های این مراسم به سایت سندیکای کارگران فلزکار مکانیک ایران مراجعه کنید. (فیلمهای مراسم را در زیر ببینید.)

0 views
0 views

کارگر متخصص پروژه ای، هوشیار باش!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، مدتی است بعد از کمپین ٢٠/١٠ و روی گرداندن کارگران پروژه ای از کار در عسلویه و یا اخراج کوشندگان کارگری و در لیست سیاه قرار دادن آنها، شرکت های پیمان کاری کلاهبردار و حق کارگر خور به صرافت افتاده اند که این نیروی متخصص را به بیرون مرزها هدایت کنند. کشورهایی چون عراق، قطر، دبی، عمان، ابوظبی، شارجه، بحرین و حتا روسیه و ازبکستان.

اکثر این کاریابی ها با بردن کارگران به بیرون از مرزها و مشغول کردن آنان در پروژه های نفت و گاز، دست آخر کارگر تازه می فهمد که چه کلاهی سرش رفته به ویژه آنکه دستمزد دریافتی اش خیلی کمتر از کار در پروژه های ایران خواهد شد. ایمنی صفر، بیمه وجود ندارد، بالا کشیدن پول کارگر در اواخر پروژه، قراردادهای بسته شده ضمانت اجرایی ندارد و کارگر می ماند و انبوهی از رنج و کلاهی که بر سرش رفته است. در عراق قبل از تمام شدن پروژه ها پیمانکاران ناپدید می شوند و فورمن های عراقی کارگران را تا پایان کار به صورت اسیر نگه می دارند. نظر دوستانی که برای کار به خارج می خواهند بروند را به رعایت موارد زیر جلب می کنیم:

١- از دادن هرگونه سفته و یا چک ضمانت خودداری کنند …بیشتر

حوادث کار در ذوب آهن!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، طی دو هفته گذشته آقایان حسین بهرامی شاغل در انبار محصول از ناحیه گردن، عماد ربیعی از مدیریت تولید و توزیع از ناحیه پا، خلیل شکرانی شاغل در مدیریت نت مکانیک در حال کار حادثه دیده اند.

متاسفانه به دلیل پنهان کاری و عدم آسیب شناسی عملی نمی توان علل حوادث اتفاق افتاده در ذوب آهن را رصد کرد. این در حالی است که صدمات فقط در حد سالهای جوانی باقی نمانده بلکه در پیری هم گریبانگیر کارگران بازنشسته می شود. از جمله جمال برسینی بازنشسته مدیریت نت مکانیک به دلیل صدمات وارده در سالهای اشتغال به کار امروز تحت درمان قرار گرفته است.

یکی از وظایف طب کار در واحدهای تولیدی پیشگیری از این گونه حوادث است که شوربختانه به آن پرداخته نمی شود.

زد و بندهای پنهانی علیه زحمتکشان!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، عیدعلی کریمی دبیر اجرایی خانه کارگر قزوین در مصاحبه ای گفتند:« مدیرعامل تامین اجتماعی در دفاع از برنامه هفتم توسعه اعلام کرده اند که با کانون های بازنشستگی بر سر برنامه هفتم توسعه به توافق رسیده اند»

اینکه روسای کانون عالی و کانون تهران در روز ٢٥ تیر در جلوی مجلس غیبت داشته و با هم در محل کانون بازنشستگان تهران جلسه گذاشته اند و از مذاکرات به عمل آمده هم خبری به بیرون درز نکرده است، درست بودن خبر داده شده توسط عیدعلی کریمی را افزایش می دهد.

بازنشستگان بطور جد از کانون عالی و هیات مدیره های کانون ها می خواهند در این مورد اطلاع رسانی دقیق و شفاف صورت بگیرد.

نخواهیم گذاشت پشت پرده برای زحمتکشان تصمیم های خطرناک و ضد کارگری گرفته شود.

دروغگویان پروژه را معرفی کنید!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، یکی از دروغگویان که به کارگران پروژه ای دروغ گفته و با ترفند آنان را به پروژه ها دعوت و سپس به وعده های خود پشت می کند شرکت نفت سازه قشم است.

شرکت نفت سازه قشم به پیمانکاری شرکت شینوک به سرپرستی حسین هاشمی با دادن وعده های دروغ کارگران را در پروژه ها سرگردان می کنند. این شرکت هنوز حقوق اردیبهشت ماه کارگرانش را پرداخت نکرده است. امکانات غذایی اش افتضاح و خوابگاهی کثیف دارد. مسوولین این شرکت به کارگران وعده کار ٦ ماهه می دهند تا بتوانند از حق و حقوق کارگر بزنند. از مقررات کمپین ٢٠/١٠ سرپیچی کرده و بعد از ٢٠ روز به کارگر می گویند کارت تمام است. نه پولی به عنوان مساعده می دهند و نه تسویه حساب می کنند. به کارگر می گویند:« بروید به خانه حقوق تان به کارت ریخته خواهد شد.» ولی از پول خبری نمی شود.

بارها به کارگران گفته ایم از مقررات کمپین کوتاه نیایید و مهمتر از همه تا پولتان را تمام و کمال نگرفته اید از پروژه بیرون نیایید.

شرکت نفت سازه قشم به پیمانکاری شرکت شینوک به سرپرستی حسین هاشمی را به همه کارگران به عنوان فریبکار معرفی کنید تا کسی برایشان کار نکند و رسوای دو عالم شود. این شرکت تا اطلاع بعدی تحریم کارگری است.

23 تیر 1325 نقطه عطف خیزش جنبش کارگری ایران

با تاسیس شورای متحده مرکزی زحمتکشان ایران در بهار سال 1323جنبش کارگری ایران به سطح بالاتری از اتحاد دست یافت و در این سطح با کارفرمایان بزرگ از جمله شرکت انگلیسی نفت در جنوب، خاندان پهلوی و سرمایه داران صنعتی و خدماتی به مقابله و رو در رویی پرداخت. اوج این کشمکش در 23 تیر و در اعتصاب کارگران شرکت انگلیسی نفت پدیدار شد. از اوایل سال 1325 دولت وقت ایران و استعمار انگلیس گزارشاتی از قدرتمند شدن زحمتکشان دریافت می کردند. در اول ماه مه 1325 فقط در تهران 60 هزار نفر در راهپیمایی روز کارگر شرکت کردند و سخنرانی رضا روستا رهبر شورای متحده مرکزی از رادیو به مناسبت اول ماه مه پخش شد. بیش از 300 هزار کارگر در سراسر ایران با رهبری شورای متحده در راهپیمایی روز اول ماه مه شرکت کردند و این یک قدرت نمایی طبقه کارگر در برابر استعمار و دیکتاتوری بود. نقطه عطف این راهپیمایی در خوزستان بود که طبقه کارگر متشکل در صنایع نفت سینه به سینه استعمار انگلیس ایستاد.

« در راهپیمایی 11/2/1325 خوزستان، سخنرانان خواستار 8 ساعت کار، افزایش دستمزد، بهبود وضع مسکن، حقوق روزهای جمعه، تدوین قانون جامع کار شدند. یک سخنران زن، نفت را مروارید ایران خواند و انگلستان را متهم کرد که برای خوراک سگها بیشتر از مزد کارگران خرج می کند وخلع ید از شرکت ایران و انگلیس راخواستار شد. کنسول بریتانیا درخرمشهرهشدارداد که دراین مراسم سخنگوی زنان نه تنها تقاضای یک قانون کارجامع متشکل از پرداخت برابر برای کارمساوی رامطرح کرده، بلکه خواستارملی شدن نفت شده است.» (1) …بیشتر