Archive for آوریل 2018

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از کارخانه لوله صفا در ساوه

با ورود به سال جدید کارفرمایان از هر ترفندی برای محدود کرد اعتراضات کارگران استفده می کنند.

در یک اقدام بسیار عجیب از سوی مدیران کارخانجات لوله صفا در ساوه از روز ٨ اردیبهشت  بخشی از کارگران که قراردادهای شش ماهه داشتند باید قرارداد جدید یک ماهه امضا نمایند و قرارداد قبلی خود که چند روز پیش بمدت ٦ ماه امضا کرده بودند را پس بگیرند.

علت این کار کارفرما اعتراض کارگران به عدم دریافت حقوق خود بوده است.

٢٨ آوریل (٨ اردیبهشت) روز جهانی همدردی با کارگران آسیب دیده در محیط کار را گرامی میداریم!

کارگران  جهان در چنین روزی در سراسر دنيا به ياد همکاران قرباني خود، کارزار همبستگي و همدردي با خانواده‌هاي کارگران قرباني را به راه می اندازند.  سندیکاهای کارگری برنامه‌هاي آموزشي و اعتراضي گوناگوني را عليه سياست‌ها و قوانيني که باعث قرباني شدن ميليون‌ها کارگر در سال مي‌شود را سازمان می دهند.

ماده ۹۵ قانون کار ایران در مورد حوادث کار تاکید کرده است که مسئولیت اجرای مقررات و ضوابط فنی و بهداشت کار برعهده کارفرما یا مسئولین واحدهاست. ماده ۹۵ قانون کار این امر را هم پیش‌بینی کرده است که در صورت عدم رعایت مقررات ایمنی و پیش‌آمد حادثه، کارفرما از نظر کیفری و حقوقی مسئولیت دارد.

…بیشتر

یاد تو می ماند….

قادر عظیمی سندیکالیست قدیمی و مربی کوهنوردی در حادثه ای دردناک درگذشت. او یکی از مهندسین مکانیک و برنامه ریزی بود که از اوایل پایه گذاری ذوب آهن در آنجا استخدام شد.

قادر عظیمی از جمله سندیکالیست های ذوب آهن بود که در شکل گیری خدمات رفاهی برای کارگران بسیار فعال بود و به ورزش کارگران اهمیت می داد و گروه کوهنوردی ذوب آهن را به همراه دیگر کارگران بنیان گذاشت. در سالهایی که ورزش برای کارگران یک امر لوکس بود قادر عظیمی ها آن را به یک خواست کارگری تبدیل کرده  و  ورزش را بین کارگران ذوب آهن رواج داد. اگر سندیکالیست آقای معروفی در کوره بلند به دنبال رفاه بیشتر برای کارگران بود عظیمی نیز در بخش مکانیک این کار را دنبال می کرد.

…بیشتر

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از حقه بازی پیمانکاران

سالهاست پیمانکاران برای به کار گیری کارگر ارزان از روش های گوناگون استفاده می کنند ولیکن به تازه گی پیمانکاران در پروژه های نفتی دست به حقه بازی جدیدی زنده اند. به این صورت که آگهی استخدام جوشکار می دهند و پس از اینکه جوشکاران به سرپروژه می روند از آنها می خواهند تست جوشکاری بدهند. کارگرها هم برای اینکه کار را به دست بیاورند مهارت جوشکاری خود را به کار گرفته که در تست عکس رادیوگرافی قبول شوند. اما پیمانکاران با اعلام دستمزدی پایین کاری می کنند که کارگر بعد از دو یا سه روز کار مجانی پروژه را ترک کنند و به این ترتیب کارگران بیکار در صف را مجبور به دادن تست و راه اندختن پروژه خود می کنند.

…بیشتر

گزارش پیام سندیکا از مشکلات کارگران ذوب آهن

١-سالهاست شرکت نسبت به استخدام کارگر اقدام نکرده و در حال حاضر بخش های مختلف نیاز به کارگر دارند. این در حالی است که هر ساله تعداد زیادی از کارگران بازنشسته شده و کارگر فعلی باید به جای آنها نیز کار کنند که فشار زیادی به کارگران می آید؟؟

٢- با توجه به سود دهی کارخانه که با دستان تلاشگر کارگران و مدیریت آقای صادقی محقق شد، آیا امسال شرکت ذوب آهن به جز افزایش دستمزد ی که وزارت کار اعلام کرده  شرکت نیز به افزایش حقوق کارگران اقدام خواهد کرد؟؟

…بیشتر

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از پروژه مسکن مهر پرند

از سال ٨٦ که این طرح کلید خورد در میان مردم ذهنیتی در گرفت که بالاخره حاکمیت به فکر مردم افتاد. متاسفانه از آن سال تاکنون هنوز بسیاری از پروژه های مسکن مهرپرند به اتمام نرسیده اند.

با وجود اینکه قرار بود با ١٠ میلیون تومان آورده نقدی هر خانواده فقیری صاحب خانه شود تاکنون با بالا بردن مبلغ دریافتی از متقاضیان این مبلغ به ٢٠ میلیون رسیده و بیش از ٦ سال است که پول ها گرفته شده و پروژه ها راکد مانده اند. …بیشتر

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از مشکلات کارگران ساوه

متاسفانه غیر بهداشتی بودن کارخانه ها و عدم رسیدگی به این موضوع باعث مشکلاتی در میان کارگران کارخانه ها و سرایت این مشکل به خانواده های آنان می شود.

درکارخانه کاغذسازی کاوه درخیابان هفتم شهرک صنعتی ساوه کک به جان کارگران افتاده است و بنا به دستور واحد بهداشت به کارگران توصیه شده که هرروز دوش آب گرم گرفته و با صابون ضد عفونی کنید!!! اما دریغ از آب گرم و صابون در این کارخانه. …بیشتر

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از پیمانکاران بدحساب پروژه ها

شرکت آباد خزان دریای جنوب که در حال حاضر در سه راه خون سرخ بندر عباس مشغول فعالیت می باشد از جمله شرکت هایی است که پیمانکارانش بدحساب و حقوق کارگران را بالا می کشند. این شرکت، پیمانکاری به نام مسلم زمزم دارد که هنوز بعد از سه سال و پس از شکایت بیش از ٤٠ کارگرش که در شهرک صنعتی شیراز برایش کار کرده اند، حقوقشان را پرداخت نکرده است. کارگران حتا با گرفتن وکیل نیز نتوانسته اند تا کنون طلبشان را دریافت کنند.

در این شرکت وضعیت غذا و خوابگاه بسیار افتضاح است. …بیشتر

کارخانه ذوب آهن به معنای استقلال صنعتی

یکی از تلاش های همه دولت ها داشتن استقلال سیاسی و استقلال صنعتی است. که بی تردید استقلال اقتصادی نشانه ای از رویکرد استقلال سیاسی است. امروز کشور ما به دلیل وابستگی شدید صنعتی به دولت های اروپایی و آمریکایی با هر نوسانی در عرصه سیاسی دچار مخاطرات اقتصادی می شود که نمونه بارزش بالا رفتن دلار و افزایش قیمت کالاها و تورم است. به همین خاطر و به مناسبت ٥٠ سالگی ذوب آهن تاریخچه ای از ساخت این صنعت مادر و اثر گذاری آن را شرح می دهم.

…بیشتر

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از پروژه های نفتی

امروز یکشنبه ٢٦ فروردین ساعت ده صبح  در شرکت عمران صعنت کنگان سه کارگر از ارتفاع ٢٥ متری سقوط کرده و پس از انتقال به بیمارستان امام خمینی کنگان به علت شدت جراحات کشته می شوند. این اتفاق در فاز ١٣ پارس جنوبی اتفاق افتاده است.

این حادثه به علت پاره شدن زنجیر جرثقیل سقفی اتفاق افتاده است.

…بیشتر