Archive for می 2017

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از ذوب آهن اصفهان

١-همت والای کارگران را مدیریت در نظر داشته باشد.

بازسازی تجهیزات الکتریکی جرثقیل گریفر پمپ خانه شماره ٥ به همت کارگران با صرفه جویی بسیار کم انجام شد. با توجه به هزینه گران این تعمیرات توسط پیمانکاران ، امیدواریم بخشی از این پول صرفه جویی شده به عنوان پاداش در اختیار کارگران و متخصصین این پروژه قرار گیرد.

٢- سقف هزینه های نازایی و کمک هزینه عینک در بیمه تکمیل درمان ایران را چرا مشخص نمی کنید؟

٣- علت طولانی شدن زمان پرداخت هزینه های تکمیل درمان چیست و چرا مسوولین پاسخ نمی دهند؟

…بیشتر

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از تجمع در نیشکر هفت تپه

 

صبح امروز حدود ٢٠٠ نفر از کارگران بازنشسته اسفندماه نیشکرهفت تپه بدلیل پرداخت نشدن حق بیمه ٤ درصدی سهم کارفرما به تامین اجتماعی برای ٣٤٠ نفر که شرایط بازنشستگی ازطریق طرح مشاغل سخت و زیان اور را دارند در مقابل کارخانه تجمع کردند. متاسفانه پیگیری آنها ازطریق مدیریت شرکت نتیجه نداد و کارگران دراعتراض به نحوی واگذاری شرکت به بخش خصوصی که در پرداخت کردن و انجام دادن تعهداتش ناتوان است دست به تجمع اعتراضی در مقابل فرمانداری شهر شوش زدند. از جمله خواسته های کارگران معترض ازسیاستهای دولت درواگذاری شرکت انتقاد کرده و خواستار سلب مالکیت از بخش خصوصی و مالک فعلی هستند.

…بیشتر

حق اسماعیل عبدی، زندگی است!

اسماعیل عبدی، عضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان تهران، از تاریخ 10 اردیبهشت در اعتراض به حکم امنیتی خود دست به اعتصاب غذا زده است. اسماعیل عبدی از پیگیرترین کوشندگان صنفی حقوق آموزگاران است. همه او را می شناسند به ویژه دستگاه قضایی. جرم او تلاش برای رفع نقص های آموزشی و پرورشی و همچنان دفاع از معیشت آموزگاران میهن مان است.
حق او زندگی است!
می دانیم که مبارزات اجتماعی را باید همگانی کرد، اما نمی توانیم در مقابل حق کشی های ناروا شاهد مرگ کوشنده ای توانا باشیم که دست های پنهان حذف او را خواهانند تا فعالین صنفی و مدنی برای اعتراضات خود دست به اعتصاب غذا بزنند. اعتصاب غذایی که نتیجه ای جز مرگ و یا علیل شدن ندارد، چون تسلیمی در کار نیست.
سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران همگام با آموزگاران خود در کانون صنفی معلمان تهران خواستار پایان دادن به این ماراتن مرگ بوده و آزادی برحق تمامی کوشندگانی که این چنین دست به اعتصاب غذا زده اند را خواستار است.
جای اسماعیل عبدی در کنار شاگردان و خانواده بزرگ و سربلند کانون صنفی معلمان تهران و ایران است.
ما از اراده ای که برای پایان دادن به این اعتصاب غذا در سیستم قضایی در حال شکل گرفتن است، استقبال می کنیم.
سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران

8 خرداد 1396

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از اعتراضات تاکسیرانان

با توجه به هشدارهایی که توسط تاکسیرانان مستقر در فرودگاه در گذشته و از زمان مرداد سال 94 به مدیر عامل سازمان تاکسیرانی تهران داده شده بود تا نسبت به روش تبدیل خودروها به نفع رانندگان وارد عمل شود، متاسفانه اقای مظفر مدیر عامل وقت که با رانت پدری به این مسند رسیده بود کوچکترین توجهی ننمود. ایشان با تشکیل شرکتهای رانتی جدید بدون بررسی دقیق در خصوص نحوه واگذاری خودرو های لوکس به رانندگانی که در نان شب خود مانده اند، فقط بفکر تامین منافع شرکتهای تازه تاسیسی بود که معلوم نیست آیا بصورت قانونی تاسیس شده اند یا اینکه بدلیل عدم نظارت دستگاهای مسئول با پارتی بازی موفق به تاسیس شرکت های خصوصی تاکسی رانی شده اند. 

…بیشتر

انتخابات و وظایف ما

انتخاباتی در ایران برای تعیین رئیس جمهور و شوراهای اسلامی شهر و روستا صورت گرفت و در این بین گروه ها و شخصیت های فعال در حوزه های کارگری، مدنی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، آموزشی، دانشگاهی و زنان، قومی و دینی و خارج از دایره قدرت و حکومت به دلایلی که برای هر طرف قانع کننده بود یا در انتخابات شرکت کردند و یا آن را تحریم نمودند.
قطعن به طورکلی و با استثناء جزئی همگی دغدغه ی منافع ملی, حقوق قانونی ملت ایران, آزادی, عدالت اجتماعی, صلح, برابری, رفع تبعیض جنسیتی, قومی, دینی, آموزشی, شغلی و رفع ظلم و ستم را دارند.
امروز بعد از انتخابات کار صحیح این است, به جای این که وقت و انرژی خود را صرف این منظور نماییم که از زمین و زمان و قدیم و جدید, فاکت و دلیل و برهان بیاوریم که عمل من صحیح بوده و دیگران خلاف, بیاییم دستاوردها و نتایج عمل خود را بدون تعصب و بدون جبهه گیری مورد نقد و بررسی قرار دهیم تا به نتیجه ای قابل قبول برسیم. آن را چراغ راه مسیر آینده ی خود بدانیم. که این گامی است مؤثر و رو به جلو در جهت قبول و احترام به نظر و تحلیل مخالف, حتا اگر در یک جبهه واحد و رزم مشترک قرار گرفته باشیم و تمرینی هم باشد برای رشد فرهنگ واقعی دمکراسی خواهی و همچنین استحکام بیشتر وحدت رویه و عمل در جهت پیشبرد اهداف انسانی خود. …بیشتر

مردم «تغییر» را فریاد زدند- متن کامل مصاحبه انديشه نو با مازيار گيلانى نژاد

در پی انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراهای شهر که روز ۲۹ اردیبهشت امسال برگزار شد، بر آن شدیم تا با آقای مازیار گیلانی‌نژاد، کوشندهٔ سندیکایی و دبیر ستاد «ائتلاف پیشتازان عدالت» برای شورای شهر تهران، دربارهٔ انتخابات و برآمدهای آن گفتگو کنیم. گفتگوی همکارمان آناهیتا کیهان با آقای گیلانی‌نژاد را در اینجا می‌خوانید.

آناهیتا کیهان: با توجه به پایان یافتن انتخابات ریاست جمهوری، تحلیل شما از انتخاب مجدد آقای دکتر روحانی چیست؟

گیلانی نژاد: موضوع برای زحمتکشان- برخلاف دیگر طبقات- معلوم است، و آن این است که در این میان زحمتکشان چه چیزی به دست خواهند آورد؟ آیا وضع معیشتی کارگران بهبود خواهد یافت؟ آیا قوانینی به مجلس ارائه خواهد شد که هر کارفرمایی اگر حقوق کارگران را به‌موقع نداد جریمه شود و کیفر ببیند؟ آیا وزیر کار آقای روحانی بخش بازرسی وزارت کار را فعال خواهد کرد تا دیگر شاهد فاجعهٔ پلاسکو و معدن زمستان یورت نباشیم؟ …بیشتر

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از ذوب آهن اصفهان

1-کمبود نیروی انسانی در ریخته گری فولاد باعث فشار کاری بر روی دیگر کارگران شده است

2- متاسفانه موضوع سلامتی کارگران در بخش ریخته گری فولاد از سوی طب کار جدی گرفته نمی شود

3- کاهش کیفیت نان توزیعی در رستوران های شرکت بارها تذکر داده شده ولی کسی جوابگو نیست

4- پس از دوماه هنوز از چگونگی سرویس دهی استخرها خبری نیست و برنامه ریزی صورت نگرفته است. چرا؟ …بیشتر

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از ایران خودرو

براساس گزارش‌های مالی ۶ ماهه شرکت ایران خودرو این شرکت در سال قبل جمعا ۱۰هزار میلیارد تومان درآمد داشته است .

این شرکت در همین مدت ۱۳۳۷میلیارد تومان را صرف باز پرداخت اقساط وام‌هایی کرده که از بانک‌ها دریافت کرده است.

با چنین شرایطی زیان انباشته این شرکت در نیمسال اول سال ۹۵به رقم سرسام‌آور ۴ هزار میلیارد تومان رسید، یعنی شرکت ایران خودرو در سال مالی قبل در نیمسال اول ۴۶۳ریال زیان به ازای هر سهم ساخته است که این این رقم در پایان دوره ۱۲ماهه به ۷۸۱ریال خواهد رسید.

کارشناسان سندیکای کارگران فلزکار مکانیک معتقدند که زیان بوجود آمده نقش مخرب سرمایه داری مالی و بانکها با همدستی مدیران کارخانه را آشکار می کند. با این برنامه اکثر کارگران امسال نه تنها سود سهام دریافت نخواهند نمود بلکه ارزش سهامشان نیز کاهش خواهد یافت. این درحالی است که اشاره ای به دریافتی ها و پاداش های مدیران ایران خودرو نشده است که در این زیان نقش اصلی را داشته اند.

…بیشتر

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از کارخانه نیشکر هفت تپه

اعتصاب هم زمان کارگران بازنشسته وشاغل نیشکرهفت تپه

صبح امروز بیش از ٢٠٠ کارگر بازنشسته اسفندماه سال گذشته و کارگران بخش صنعت نیشکر هفت تپه جلوی دفتر مدیریت شرکت اعتصاب کردند. کارگران بازنشسته بخاطر پرداخت نشدن سهم ٤ درصدی کارفرما به سازمان تامین اجتماعی و پاداش سال  ٩٤ دست به این اعتصاب زده اند. همچنین کارگران شاغل برای پرداخت نشدن حقوق فروردین و پاداش دو سال  ٩٤ و ٩٥ و عدم تمدید و تعویض نشدن دفترچه های درمانی اعتصاب کرده اند.  همه کارگران خواستار پایان دادن به جو امنیتی حاکم برشرکت هستند.

…بیشتر

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از شیشه فدک

کارخانه شیشه فدک واقع در شمس آباد قم خیابان فروردین در سال گذشته با ٤٠ کارگر به تولید شیشه مشغول بود. از اول سال کاری تعداد ٢٥ کارگر خود را اخراج نمود. کارگران از دیماه حقوق ، عیدی، سنوات طلبکارند  و کارفرما بیمه کارگران را هم نپرداخته است. کارگران هرگاه اعتراض می کنند نفری ٢٠ الی ٣٠ هزار تومان علی الحساب به حسابشان می ریزد. ٢٥ کارگراخراجی به اداره کار شکایت کرده و توقیف اموال گرفته اند.

…بیشتر