Archive for ژوئن 2018

کوشندگان کارگری را سر مشق خود قرار دهیم!

در کارگاه خیاطی آپولون مد، من وردست شلوار دوز بودم، واقع در پاساژ مرکزی. پاساژ مرکزی داخل خیابان اسلامبول، بین چهارراه لاله زار و چهارراه اسلامبول واقع شده، و از در جنوبی پاساژ به کوچه برلن راه دارد.بیش ازصد سال از عمرش می گذرد. آنزمان طبقه همکف پاساژ به جز یک رستوران بقیه عرق فروشی و طبقه بالا کلن خیاطی بود. پاساژ  شبیه یک خانه دوبلکس بزرگ بود، که یک رشته پله پهن از یک گوشه ساختمان، شمارا به طبقه بالا می برد. خیاط های پاساژ مرکزی خیاط های خوبی بودند، تابلوها همه اسم غربی داشتند، مثلن ” اوریانت ” کارفرمایش هم هوشنگ دراز. هوشنگ ازهمه معروفتر بود. شاپورحمیدرضا برادر شاه یکی از مشتریهای او بود. “آپولون مد”  کارفرمایش عباس قزوینی، یکی دیگر از کارفرماها بود و مغازه اش روبه روی اوریانت بود.  خیاطی ” واشنگتن ” محسن رشتی زاویه جنوبی پاساژ بود. مغازه و کارگاه های دیگر هم بود. یک در میان دفتر یا مغازه  و کارگاه بود. مغازه های خیاطی خیلی شیک و تمیز بودند. برعکس کارگاه ها  نمیشد  تمیز باشند، اطوها ذغالی و محل نگهداری ذغال جلوی کارگاه بود، و فعل وانفعال روشن و داغ نگاه داشتن اطو مانع میشد، کارگاه تمیزباشد. آن زمان حمام های عمومی  سر خیابان بود، و رفتن به حمام هفته ای  یک یا دو بار بود، خانه های کارگران حتا اقشار متوسط حمام نداشت،تابستانها وسیله خنک کننده کارگاه پنکه بود، و پنکه کارگاهها هم اکثرآ لنگ میزد، و سر و صدایش بیشتر از خنکی اش بود.

…بیشتر

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از ایلام

پیمانکار مهدی جعفری ٢٠ کارگر برایش در پروژه ساخت بیمارستان ٣٦٠ تختخوابی ایلام (بان ایلام) و زیر نظر شرکت وزان کار می کنند. این پیمانکار تخلفاتی دارد که قابل تامل هست.

اول اینکه هیچگونه غذایی به کارگران و کارکنانش نمی دهد، خواه روزمزد باشی خواه پیمانکار. لباس کار، کفش کار، پتو، تشک، بالش و… مطلقن در کار نیست. اگر هم تهیه کند پولش را از کارگر می گیرد. بیمه ندارد، عیدی، سنوات و…ندارد. کارگر روزمزد، کارگر فنی یا استادکار را بین پنجاه تا شصت هزار تومان روزانه حقوق می دهدو هیچ چیزی بجز کار براش مهم نیست. …بیشتر

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از شرکت ساختمانی ژیان بائو

کارگری هستم که از تاریخ ١٩ شهریور سال ٩٦ تا به امروز در شرکت ساختمانی ژیان بائو در شهرک صنعتی شیراز مشغول کار هستم و از تاریخ  ٢ تیر ٩٧ به دلیل عقب افتادن حقوق هایمان اعتصاب کردیم. نزدیک به ۱۲۰ نیرو هستیم با مهندسین و نیروهای اجرایی. شغل من فیتر هست امروز رییس شرکت آقای  شهرام لیلابی گفت:« کسانی که اعتصاب کردن همه اخراج هستند»

…بیشتر

زلزله زدگان کرمانشاهان رادریابیم!

حال که آنها با تمام مشکلات و سختی ها به حال خود رها شده اند، لااقل برای آنها دعا کنیم شاید مستجاب شد. البته ملت ایران آنچه از دستشان آمد دریغ نورزیدند و در روزهای اول که مردم زلزله زده در شوک عمیقی فرو رفته بودند مردم به دادشان رسیدند و مرزهای قومی، منطقه ای، زبانی و مذهبی را درنوردیدند و ثابت نمودند عرق ملی و احساس مسئولیت در مقابل هم میهنان هنوز رنگ نباخته است. زلزله زدگان نیز قدردان این همه بذل توجه بودند.      

…بیشتر

گزارش رسیده به پیام سندیکا از پتروشیمی کنگان

درود به کارگران پروژه ای

در شرکت اکسیر صنعت به پیمانکاری محمدی ، در پترو پایدار (پتروشیمی کنگان) خوابگاه کارگران در تپه ی آنتن میباشد و ما به لحاظ قانون اینجا باید ، در هر اتاق ۶ نفر باشیم ولیکن ،اتاق ها ۸ و۹ نفره است وبه سختی می توان زندگی کرد. غذا کیفیت ندارد و کارگر حاضر است گرسنه بخوابد اما معترض نشود کمااینکه هرگونه اعتصاب و اعتراضی صورت گیرد ،کارگر اخراج میشود. درمحل کار سرپرست ها وفورمن ها برخورد خوبی با کارگران دارند و خدا را شکر از نظر اخلاق جو خوبی دارد. اما فشار کاری زیاد است و آمار روزانه فیتاب ۲۰۰ اینچ و جوش ۱۸۰ است. اگر فیتر و جوشکار نتوانند آمار خوبی بدهند، اخراج می شوند. …بیشتر

پیام سندیکا، شماره ٦٨ خرداد ماه سال ٩٧منتشر شد!

نشریه پیام سندیکا، پیام آور سندیکاهای کارگری شماره ٦٨ خرداد ١٣٩٧ بصورت چاپی و الکترونیکی در ایران منتشر شد.

در این شماره می خوانید: …بیشتر

از خواسته های برادرانمان در شرکت فولاد اهواز حمایت می کنیم!

در فراخوانی که کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز منتشر شده است چنین می خوانیم:

قابل توجه تمامی پرسنل فهیم و زحمتکش شرکت گروه ملی صنعتی فولاد اهواز که اخوت و برادری و در کنار هم بودن را ابتدا به یکدیگر و بعد به همه عوام و خواص جامعه ثابت کردند.

همکاران بزرگوار و گرامی از مدیران بخشها و تمامی سرپرستان قسمتها و مهندسین و تکنسین ها و کارگران تمامی قسمتهای کارخانه ، در اعتراض به عدم تعیین تکلیف همکاران در بندمان و عدم پاسخگویی واضح و شفاف مسئولین قضایی در مورد وضعیت و زمان آزادی برادرانمان و همچنین سکوت مشکوک و عدم پیگیری مسئولین ارشد استانی به وضعیت این عزیزان فردا  چهارشنبه مورخ ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ راس ساعت ۹ صبح تا روشن شدن وضعیت عزیزانمان همه با هم در بیت نماینده ولی فقیه در استان خوزستان حضرت آیت الله موسوی جزایری دامت برکاته ،دست به تحصن خواهیم زد.

…بیشتر

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از ورشکستگی در صنایع

از کارخانه لوازم خانگی ال جی قزوین که با سرو صدای بسیار در سال گذشته با ٥٠٠ کارگر افتتاح شد خبر می رسد که بیش از ٣٠ درصد کارکنانش در سال جدید تمدید قرارداد نشده اند و با مطرح شدن موضوع تحریم ها وضعیت این کارخانه در هاله ای از ابهام فرو رفته است و محصولاتش هم به دلیل گرانی در بازار به خوبی فروش نمی رود.

کارخانه اسپیکو سازنده پمپ های مکنده هم در سال جاری از تعداد کارکنانش کم کرده و برای اولین بار حقوق کارگرانش را با تاخیر یکماه پرداخت شد. …بیشتر

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از شرکت ساختمانی ژیان

این شرکت با دارا بودن ١٥٠ کارگر در شهرک صنعتی بزرگ شیراز، تصفیه خانه آب فاضلاب شیرازمشغول به کار است. این شرکت از بهمن ماه به کارگرانش تاکنون به مدت ٥ ماه حقوق نداده است. این شرکت وضعیت غذایی بسیار بدی را به کارگران تحميل می كند، عدس پلو و ماکارونی و دیگر هیچ. هر کارگری که برای تسویه حساب اقدام کند، دیگر به پولش نخواهد رسید. با این شرایط کارگران از ترس تسویه حساب و اخراج بدون دریافت پول دست به اعتصاب نمی زنند. …بیشتر

در صندوق بازنشستگی آینده ساز چه خبر است؟؟

دوستان و همراهان عزیز تا امروز هر چه تلاش شد تا مشکلات اعضا حل شود متاسفانه نشد و این آقایان تنها به منافع خود فکر کرده و با وعده های دورغین و فرار به جلو تمامی ما اعضا را ساده لوح فرض نموده اند، در نتیجه سعی می کنیم به طور منسجم و با مستندات نسبت به افشای فساد این افراد اقدام نموده و حقایق را روشن می نماید و با تمامی توان برای اقدامات عملی جهت مبارزه با افراد فاسد برنامه ریزی و گام برخواهیم داشت.

…بیشتر