Archive for نوامبر 2023

قابلیت مدیریت ذوب آهن!!؟؟

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، مدیریتی که می تواند سودهای افسانه ای و ساخت ریل ملی را برای ذوب آهن به ارمغان بیاورد آیا نمی تواند برنامه ریزی دقیقی در مورد سیستم تعمیر و نگهداری شرکت داشته باشد؟

سیستم گرمایشی قسمت ها به دلیل اختلاف شرکت ذوب آهن و شرکت «مهندسی و پویش ساخت» از سال سوم قرارداد به ترمیم و بازسازی سیستم گرمایشی نمی پردازد و به همین دلیل باید کارکنان سرما زده بشوند.

از سوی دیگر در مورد بازسازی و نوسازی سرویس های بهداشتی شرکت نیز به دلیل نداشتن پیمانکار مربوطه همچنان کثیف و ناکارآمد مانده است.

مدیریتی که در سطح به روز رسانی دستشویی ها نیست و فقط به فکر بهره کشی از کارگران برای سودرسانی به مافیاست باید هم در مورد این پیمانکاران سخت گیر نباشد و خطای آنان را زیر سبیلی رد کند چون خود همدست پیمانکار است و برای کارگران ارزشی قایل نیست.

هجوم به شعب تامین اجتماعی!

به گزارش خبرنگاران پیام سندیکا، با مصوبات جنجالی و ضد کارگری لایحه هفتم توسعه در مجلس در رابطه با افزایش سن بازنشستگی، هجوم کارگران شاغل ٢٥ سال سابقه به بالا به شعب تامین اجتماعی برای ثبت درخواست بازنشستگی، بی سابقه است. این مصوبه جنجالی و خلاف اصول قانون اساسی نه تنها به افزایش درآمد تامین اجتماعی کمک نخواهد کرد بلکه به افزایش تعداد مستمری بگیرها خواهد افزود.

کارگران شاغل از مصوبات لایحه هفتم توسعه احساس ناامنی کرده به همدیگر پیغام می دهند که دوستانشان معطل نکرده درخواست بازنشستگی شان را هرچه زودتر به بیمه تحویل دهند.

وقتی نادانان بر سر کار باشند.

یکشنبه های اعتراض!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، امروز ٥ آذر بازنشستگان تامین اجتماعی و شاغلین سکوهای نفتی دست به تجمع های اعتراضی زدند. بازنشستگان در شهرهای تهران، کرمانشاه، اهواز، شوش، اراک، اصفهان تجمع داشتند. در اصفهان ١٥٠ نفر از بازنشستگان فولاد و در تهران ٥٠ نفر در مقابل صندوق بازنشستگی تجمع کرده و از ادغام و دست اندازی به این صندوق و کمی مستمری ها اعتراض داشته و خواهان معوقات سال ١٤٠٠ و تکمیل اجرای طرح همسان سازی بودند.

١٠٠ تن از بازنشستگان در شوش به سخنرانی نیکوفرد گوش دادند. او گفت:« ما در این سالها دستاوردهای خوبی داشتیم از متناسب سازی تا اجرایی شدن ٣٨ درصد افزایش حقوق. ما می خواهیم افزایش سالیانه مستمری ها طبق ماده ٩٦ اجرا شود نه اینکه توسط امثال علی خدایی ها که فریب وزیرکار را بخورند و با معیشت ٤٥ میلیون آدم بازی کند. آقایان کانونی ها بدانند این بار اگر به وظیفه خود عمل نکنند هم برخورد شدید با دولت و مجلس خواهیم داشت و هم در این کانون را گل خواهیم گرفت.» …بیشتر

اعتصاب در ذوب آهن!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، با هماهنگی که از هفته های قبل در تمامی قسمت ها توسط فعالین ذوب آهنی شده بود، کارگران توانستند با یک تصمیم جمعی ٥ آذر را برای هشدار به مدیریت انتخاب کرده و تمامی بخش های کوره بلند، مکانیک نت، ریخته گری، فولاد سازی، کنورتور، الگرامرسیون، حمل و نقل، بخشی از کارکنان اداری، امروز از گرفتن نهار خودداری کرده به رستوران نرفتند.

خواسته های کارگران که از سال گذشته شکل جدی به خود گرفت اجرای طبقه بندی مشاغل بود که با اضافه کردن ٥ میلیون تومان به حقوق کارگران، مدیریت تلاش کرد به وعده خود که قرار بود تا آخر سال گذشته طبقه بندی مشاغل را اجرایی کند، را به فراموشی بسپرد. …بیشتر

شرکت نفت بی پول است؟

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، شرکت پالایش و پخش لوله شرکت نفت حقوق کارگران و کارمندان خود را با تاخیر پرداخت می کند.

کارگران خواستار شفاف سازی این تاخیر حقوق در شرکت هستند. کارگران می گویند:«ما همه اول هر ماه باید اقساط و چک های خود را پاس کنیم با این تاخیر، روال زندگی ما بهم می خورد. آیا پرداخت حقوق و مختل نکردن بهداشت روانی کارگران و خانواده هایشان این قدر برای شرکت نفت سخت است؟ مگر شرکت نفت بی پول است؟». تا تنظیم این گزارش ٤ آذر ماه هنوز کارگران و کارکنان حقوق خود را دریافت نکرده اند.

سندیکا: طبق قانون کار پرداخت حقوق کارگران به سه روش روزانه، هفتگی، یا ماهانه است و هیچ تعویقی قانونی نیست. شرکت پالایش و پخش خط لوله که قلب شرکت نفت است با این کار می خواهد بهداشت روانی کارگران را بهم بریزد تا کارگران این بخش به سمت مطالبه گری نروند.

روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان گرامی باد!

هر ساله این روز یادآور خشونت هایی است که بر زنان دنیا به لحاظ عرفی، قانونی، نژادی اعمال می شود. امسال در حالی به پیشواز این روز می رویم که خشونت سازمان یافته نظامی از سوی دولت اسراییل علیه زنان در غزه، وجدان بشریت را به درد آورده است. کشته شدن بیش از ٦ هزار زن و کودک در غزه بخشی از جنایت علیه بشریت و خشونت دولتی علیه زنان در باریکه غزه است.

به گزارش سازمان ملل ٥٥ درصد قتل ها در سراسر جهان توسط اعضای خانواده و یا شریک زندگی صورت می گیرد. بطور متوسط روزانه ١١٣ زن و دختر توسط یکی از نزدیکان خود کشته می شوند تازه اینها آمار اعلام شده است و آمار قتل های اعلام نشده بیش از اینهاست.

در کشور ما خشونت علیه زنان بسیار عریان و عادی به شمار می رود. کودک همسری، فروش دختران جوان به کشورهای عربی، استفاده از زنان و دختران زیبا در صنعت مُدلینگ و کاهش سن فحشا به زیر ١٥ سال به دلیل سیاست های سرمایه داری و در نتیجه افزایش فقر، از موارد خشونت سازمان یافته علیه دختران و زنان در جامعه ماست. در حال حاضر در میهن عزیزمان ایران فقط در زندان اوین بیش از ٥٠ زن زندانی وجود دارند که بخشی از خشونت دولتی علیه زنان به شمار می رود. …بیشتر

کارگران فراسکو هم اعتصاب کردند!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، شرکت درریز به پیمانکاری رستم جهانگیری که زیر مجموعه شرکت فراسکو است از شهریور ماه حقوق کارگران پروژه ای خود را نپرداخته و کارگران ٣ ماه عقب افتادگی حقوق دارند به همین دلیل کارگران روز پنجشنبه ٢ آذرماه دست به اعتصاب زده به خوابگاههای خود رفتند.

شرکت درریز که عازم پروژه ای در اصفهان است به کارگران پیام داده که شرکت فراسکو باید حقوق شما را پرداخت کند.

رییس کارگاه درریز آقای مهندس شیرانی و پیمانکار رستم جهانگیری امروز جمعه تلاش کردند کارگران را راضی به کار کرده تا روز یکشنبه ٥ آذر حقوق ها پرداخت شود.

کارگران فردا شنبه به سرکار خواهند رفت و منتظر روز یکشنبه خواهند بود تا چنانچه قول داده شده تحقق نیافت به اعتصاب خود ادامه دهند.

سندیکا: کارگران نباید بگذارند تاخیر در حقوق از یک روز هم بیشتر عقب بیفتد و از همان روز اول محکم کاری کرده کارفرما بداند نباید حقوق کارگر را عقب انداخت.

هم سرنوشتان بی صدا!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، شهرستان های کرمانشاه و کهگیلویه و بویراحمد به لحاظ رعایت نشدن حقوق کودکان به یک سمبل تبدیل شده اند.

فقط در شهرستان دیشموک ١٧ دختر جوان و نوجوان به دلیل فقر و نداری خود را حلق آویز کرده اند و در آخرین خبر دختر ١٣ ساله دیشموکی که به تازگی عروس شده بود خود را با چادر عروسی اش حلق آویز کرد.

در ثلاث باباخانی زندگی در چادر، نبود سوخت، نبود آموزش و بهداشت استاندارد، آب آشامیدنی تمیز، جوانان را آنچنان افسرده و از خود بیخود می کند که جاده ای جز مرگ را در آینده و سرنوشت خود نمی بینند.

دخترانی که در خانواده نیز حقوق شان رعایت نمی شود و به دلیل سنت های غلط و رایج، اضافه و سربار خانواده به شمار می آیند. …بیشتر

سرما در ذوب آهن!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، سیستم گرمایشی کارخانه ذوب آهن برای گرم کردن کارگران بیش از ٦٠ درصد خراب بوده و کارگران و کارکنان اداری در محل کار دچار سرمازدگی شده اند. با توجه به فرسودگی لوله ها، شیرها، هواسازها، و سایر تجهیزات مرتبط با سیستم گرمایشی کارخانه که نیاز به ترمیم و بازسازی دارند، شوربختانه تاکنون هیچ دستورالعملی برای رفع این مشکل نه تنها صادر نشده است بلکه هیچ درخواست خرید و یا واکنشی در این خصوص از سوی مدیریت مشاهده نمی شود. این در حالی است که در تابستان باید این مواد گزارش، برنامه ریزی و خرید تجهیزات صورت می گرفت و در تابستان تعمیرات نیز انجام می گردید تا به فصل سرما نکشد.

با آنکه ذوب آهن از سودهای نجومی برخوردار است اما در خصوص تعمیر و نگهداری های این چنینی فاقد برنامه بوده و مدیران خود را به حماقت می زنند.

اتحاد رمز پیروزی است!

به گزارش خبرنگاران پیام سندیکا، تجمع اعتراضی متحدانه بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی امروز ٣٠ آبان در شهرهای اردبیل، یزد، تهران، اهواز، کرمانشاه، ممسنی فارس، سنندج، ایلام و تهران برگزار شد.

این میسر نبود مگر در پرتو تلاش های مجدانه دوستان تامین اجتماعی و کشوری که ابتدا در یک شهر و سپس در شهرهای دیگر در هفته های گذشته صورت گرفت و امروز به صورت هماهنگ در کشور اتفاق افتاد. باید به این بسنده نکرد و این اتحاد را گسترش داد تا از تهاجم سرمایه داری رانتخوار و دلال به دستاوردهای زحمتکشان جلوگیری کنیم.

کرمانشاه محور اصلی اتحاد بازنشستگان

امروز 30 آبان تعداد کثیری از بازنشستگان تامین اجتماعی با همراهی بازنشستگان کشوری و مخابرات در تجمعی با شکوه علیرغم بارش شدید باران و سرما با شعار: «نه سرما نه باران/ نیست جلودارمان» در مقابل اداره کار تجمع باشکوهی را به نمایش گذاشتند. بازنشستگان خشمگین با شعارهای مختلف معیشتی ضمن انتقاد شدید از سیاست های ریاضتی دولت به ویژه لایحه هفتم توسعه و همچنین بی کفایتی نمایندگان مجلس فریاد زدند :« نه مجلس نه دولت/ نیستن به فکر ملت- ما دیگه رای نمیدیم/ از بس دروغ شنیدم- اعتراض اتحاد/ علیه فقر و فساد» خواستار بهبود وضع خویش شدند. بازنشستگان متحد صندوقهای بازنشستگی در کرمانشاه با فریادی کوبنده؛ بر حق خود جهت تجمعات آتی تاکید داشتند و اعلام کردند تا رسیدن به حقوق حقه خویش از پای نخواهند نشست و آنان که کف خیابان را به ما تحمیل کردند بدانند در گرما و برف و باران، ایستاده ایم تا پایان و دامنه تجمعات را روزبروز تا ستاندن حق خویش گسترش خواهیم داد. سخنرانان از ظلم های رفته به آنان، خواستار مقاومت عظیم جامعه در برابر سیاست های اقتصادی دولت و مجلس ناکارآمد شدند و در رابطه با وعده های پوشالی انتخاباتی، تاکید کردند« عدالتی ندیدیم/ ما دیگه رای نمیدیم» چرا که در سالیان متمادی چیزی جز دروغ، ریاکاری و فریب از دولت های مختلف و همچنین مجلس بی کفایت نصیب مردم فلاکت زده نشده است.بازنشستگان خستگی ناپذیر کرمانشاه به عنوان سمبل اتحاد با دیگر صندوق ها، تاکید کردند برای حق خواهی خود و رسیدن به معیشت و منزلت واقعی این راه را همیشه و تا هر زمان ممکن ادامه خواهند داد و فریاد زدند:«بازنشسته میمیرد/ ذلت نمی پذیرد»همچنین خواستار آزادی فوری معلمان و کارگران زندانی شدند. …بیشتر