Archive for نوامبر 2021

پرچم کمپین همچنان بالاست!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، امروز ٨ آذر ماه نزدیک به ۴۰۰ نفر از کارگران پتروشیمی آپادانا به پیمانکاری شریفی و باقرپور برای اجرایی شدن مقررات کمپین ٢٠/١٠ دست به اعتصاب زده و به خوابگاهها رفتند. کارگران اعلام کردند بدقولی مدیران و پیمانکاران این پتروشیمی در اجرای درست کمپین ٢٠/١٠ را دیگر تحمل نکرده و تا برقراری مقررات کمپین به سرکار برنخواهند گشت.

سندیکای کارگران خوزستان و گروه پایپینگ و اکیپ پروژه ای ها ضمن حمایت از خواسته های این کارگران، از همه کارگران بیکار می خواهد به آگهی های کار در پتروشیمی آپادانا اعتنا نکرده و برادران خود را در این پتروشیمی یاری دهند.

هر نانی که به سر سفره هر کارگری برود نانی است که به سر سفره همه ما آمده است.

اتحاد تنها راه پیروزی است

زنده باد کمپین ٢٠/١٠

ایران خودروی تبریز تعطیل شد!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، دروغگویی و فرار از مسوولیت ایران خودروی تبریز را تعطیل کرد. شرکت ایران خودرو تبریز با ارسال پیامکی به کارگران این شرکت اعلام کرد از روز شنبه ٦ آذر ماه تا اطلاع ثانوی کارخانه تعطیل است! این در حالی است که ٣ روز قبل مدیرعامل ایران خودرو تبریز به میان کارگران اعتصابی رفته قول داد کلیه مطالبات کارگران پرداخت می‌شود و دیگر دستمزدها عقب نخواهد افتاد و مزایایی که کارگران ایران خودرو تهران می گیرند تا آخر سال به آنها داده خواهد شد. طبقه بندی نیز از اول آذر اجرا خواهد و از اول سال ١٤٠٠ قابل محاسبه می باشد.

طی دو سال گذشته میزان حقوق دریافتی پرسنل تغییری نداشته و همچنین اختلاف حقوقی دریافتی بین مراکز تولیدی ایران‌خودرو در تهران و تبریز بسیار فاحش است. …بیشتر

نامه عزل علی اصغر بیات رییس کانون عالی بازنشستگان!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، در روز ٧ آذر نامه عزل علی اصغر بیات رییس کانون عالی بازنشستگان به شماره ١٦٠٠٠٣ تحویل دبیرخانه حوزه وزارتی وزارت کار شد. این عزل از سوی ٥١٠ بازنشسته امضا شده است. متن نامه به شرح زیر است:

کانون عالی بازنشستگان تامین اجتماعی

با سلام و احترام،

بدینوسیله اینجانبان امضا کنندگان زیر به دلیل عدم انجام موثر وظایف آقای علی اصغر بیات طی ١٨ سال متمادی خواهان برکناری ایشان از سمت ریاست آن کانون عالی هستیم. …بیشتر

پیروزی کارگران ایران خودرو تبریز!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، با حضور مدیرعامل ایران خودرو تبریز در میان کارگران و گفتگو با آنان اعتصاب موقتن پایان یافت. او که در محل سالن تولید و مونتاژ با کارگران اعتصابی گفتگو می کرد قول داد کلیه مطالبات کارگران طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده تا پایان امسال پرداخت می‌شود. او قول داد دیگر دستمزدها عقب نخواهد افتاد و مزایایی که کارگران ایران خودرو تهران می گیرند تا آخر سال به آنها داده خواهد شد. طبقه بندی نیز از اول آذر اجرا خواهد و از اول سال ١٤٠٠ قابل محاسبه می باشد.

اصفهان، ذوب آهن، بی آبی!

در روزهای اخیر اعتراض به بی آبی در اصفهان از سوی کشاورزان منطقه به خبر اصلی کشورمان تبدیل شده است. بی تردید آب حق کشاورزان است.

در زمان تاسیس ذوب آهن در اصفهان، کشورمان ٢٠ میلیون جمعیت داشت که آب و محصولات کشاورزیش را بس بود. با افزایش جمعیت به ٨٠ میلیون نفر، بی تردید بایستی برای آب و غذای این انسانها تدبیری اندیشیده می شد، که نشد! متاسفانه استفاده بی رویه از منابع طبیعی و آلوده نمودن وحشیانه طبیعت در دهه های گذشته روندی حیرت آمیز به خود گرفته است.

بودن کارخانه ذوب آهن و صنایع فولادی در این هنگامه، به تشدید بحران بی آبی دامن زده است و هر روز این بحران عمیق تر می شود. …بیشتر

کمپین ٢٠/١٠ و خواسته های کارگران نابود شدنی نیست!

به گزارش خبرنگاران پیام سندیکا، در پتروشیمی ایلام به کارفرمایی ارغوان گستر و پیمانکاری پناه صنعت پارت با داشتن ٧٠٠ کارگر تا امروز حقوق دوماه و بیست روز تاخیر داشته است. لیست بیمه به صورت حداقل دستمزد کارگری اداره کار رد می شود و هنوز ٢٤/٦ با حقوق پایین تر از نرخ کمپین بصورت غیرقانونی اجرا می شود.

در پالایشگاه آبادان پتروفام جنوب آقای منیات با ٢٠ کارگر بومی آبادانی با شرایط حقوقی کمتر از پارسال ۲۴ /۶ به کمکی ٥ میلیون و ٥٠٠، استاد کار مونتاژ ۷ میلیون حقوق می دهد. در حالی که شرکت کناریش «سکاف» به مونتاژکار وبرشکار ١٥ میلیون با شرایط ٢٠/١٠ حقوق می دهد. کارگران پتروفام سرویس ایاب و ذهاب نداشته و به تازگی حقوق شهریور را گرفته اند. کل حق بیمه را از کارگران کم می کنند بدون درصدی از پیمانکار. خوابگاه هم نداشته چون بومی آبادان و یا خرمشهر هستند. این کارگران ناهار خود را روی زمین و میان خاک ها می خورند و حتا کارفرما از تهیه یک کانکس برای ناهار این کارگران دریغ می کند. …بیشتر

پيام پرسنل نوبت كار پتروشیمی فجر انرژی خلیج فارس ماهشهر

با سلام خدمت برادران سندیکای فلزکارمکانیک

این پیام از طرف جمع کثیری از کارکنان نوبتکار پتروشیمی فجر انرژی خلیج فارس ماهشهر به شما می باشد.

در سالهای گذشته سیستم کاری پرسنل نوبت کار در منطقه ویژه ی پتروشیمی ماهشهر به صورت شیفت های هشت ساعته، نه روز کار و سه روز استراحت بوده است. بعد از همه گیری کرونا بیشتر مناطق عملیاتی نفت تصمیم به تغییر برنامه شیفت ها به صورت دوازده ساعته نموده که کارکنان چهار روز کار و چهار روز استراحت نمایند تا آسیبهای ناشی از کرونا به حداقل ممکن برسد. …بیشتر

سودهای نجومی ذوب آهن به کجا می رود؟

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، به گفته معاون مالی اداری ذوب آهن سود ششماهه نخست این شرکت در سال جاری ٢ هزار میلیارد تومان بوده است. این در حالی است که توزیع لباس و کفش رانندگان سبک و سنگین صورت نگرفته و تامین وسایل حفظ بهداشت فردی و گندزدایی و ضد عفونی در شرکت ذوب آهن مناسب نبوده و مقدار شوینده بهداشتی در قسمت ها کم می باشد و به همین دلیل سلامت کارکنان به خطر افتاده است.

بی تردید این سودهای نجومی نه بر سر سفره کارگر ذوب آهنی رفته و نه حتا خرج لوازم اولیه بهداشت و ایمنی می شود. به سازمان تامین اجتماعی هم که ٨٠ درصد این سود مال آن است هم نمی رود وگرنه با ورشکستگی روبرو نمی گردید.

سوال اینجاست این سودها به کجا می روند که حتا لباس و کفش راننده اش را نمی تواند تامین کند؟

دروغگویی و سردواندن کارگران بس است!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، از روز چهارشنبه ٣ آذر دور دوم اعتصاب در ایران خودروی تبریز آغاز شده است. این اعتصاب در راستای اعتراض به بدعهدی کارفرما در مورد قول داده شده به کارگران است. مدیرعامل قول داده بود که حقوق و مزایای کارگران تبریزی نیز مانند کارگران ایران خودروی تهران بشود و اجرای طبقه بندی را نیز به زودی آغاز کند.

پس از سه هفته و دریافت حقوق ماهانه کارگران هیچ نشانه ای از همسان سازی حقوق در فیش هایشان ندیده لذا تصمیم به اعتصاب گرفته و در محوطه کارخانه نشسته و منتظر پاسخ مناسب از سوی مدیرعامل هستند. کارگران دیشب را در کارخانه گذرانده اند.

سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران حمایت خود را از این خواسته ها اعلام می کند.

کمپین ٢٠/١٠ برای همه مناطق پروژه ای است!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، با خبر شدیم در پتروشیمی مارون و پالایشگاه آبادان بعضی از پیمانکاران به تازگی پیشنهاد حقوق پایین تر از کمپین و ٢٤/٦ را اعلام کرده اند. با اعتراض کارگران نسبت به این رویه غلط به کارگران گفته اند که کمپین فقط مخصوص عسلویه است و بس.

به همه کارگران، پیمانکاران، مدیران پالایشگاهها و پتروشیمی ها و نیروگاهها و هر جایی که کارگران به صورت پروژه ای کار می کنند اعلام می کنیم که کمپین مخصوص همه کارگران پروژه ای است و مکان به خصوصی ندارد و می بایست حقوق کمپینی کارگران رعایت شود. بی تردید کارفرمایان متخلفی که از سوی کارگران به ما معرفی شوند مورد تحریم کارگری قرار خواهند گرفت.

سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران

٤ آذر ١٤٠٠