Archive for نوامبر 2019

وضعیت کارخانه های شیشه!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا وضعیت کارخانه های شیشه به دلیل سو مدیریت جالب نیست.

١- کارخانه شیشه نگین که مدتها تعطیل بود با آمدن مالک جدید خانم آبکناری و به عهده گرفتن وام پرداخت نشده مالک قبلی آقای پهلوانی، این کارخانه را خریداری کرد. این کارخانه در حال حاضر با ١٠ درصد ظرفیت کارگری یعنی ٧٠ کارگر کار می کند. در حال حاضر این کارخانه با دستگاههای فرسوده اش تنها به تولید شیشه ساختمانی مشغول است.

٢- شرکت آدینه جام که در سال قبل اجاره داده شده بود با آمدن مهندس ظریف مالک جدید با یک سوم ظرفیت کارگری یعنی ٣٠ نفر وضعیت خوبی ندارد …بیشتر

انباشته شدن مشکلات کارگران ذوب آهن!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، بی تفاوتی مدیریت ذوب آهن به مشکلات بخش های مختلف کارخانه و انباشته شدن آنها باعث دلسردی کارگران ذوب آهنی شده است. برای مثال کارگران بخش کارگاه (دپو) راه آهن مشکلاتشان را چنین اعلام کردند:

١- کمبود شدید کارگر در این بخش

٢- عدم رختکن مناسب

٣- نامناسب بودن سیستم سرمایشی و گرمایشی برای کارگران …بیشتر

هفت تپه این روزها!

از روز پنجشنبه ٢٣ آبان کارگران نیشکر هفت تپه در اعتصاب به سر می برند. روز شنبه ٢٥ آبان ماه طی بخشنامه ای که توسط مدیریت اسد بیگی به کارگران اعلام شد، شرکت هفت تپه تا اطلاع بعدی تعطیل شد و مدیریت بازگشایی شرکت را منوط بر پایان اعتصاب کارگران اعلام کرده است.

در حال حاضر 6 آذر ماه، در هفت تپه اینترنت قطع است و اعتصاب همچنان ادامه دارد فقط بعضی از کارگران در بخش صنعت هفت تپه در حال اورهال کارخانه هستند. احتمالا ظرف ١٥ روز آینده بهره برداری محصول پس از حدود ٤٥ روز تاخیر آغاز شود.
…بیشتر

نامه نگاری با مدیران منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس

در تاریخ ١٦ شهریور سال جاری نامه ای از سوی مسوول سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران، مازیارگیلانی نژاد به آقایان سید پیروز موسوی مدیریت محترم منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، مجید محمودی رییس حراست ارشد، علیرضا کامیاب رییس بازرسی، مصطفی بهاری زاده سرپرست امور حقوقی و قراردادها با پست پیشتاز ارسال شد. در این نامه که در زیر می آید در مورد مشکلات کارگران پروژه ای اطلاع رسانی شد که متاسفانه از سوی هیچکدام از آقایان پاسخی داده نشد. لذا نامه دوم به تاریخ ١١ آبان ماه برای مدیریت محترم منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، سید پیروز موسوی با پست پیشتاز ارسال گردید. …بیشتر

زورگویی علیه خواست به حق مردم!

فقر و گرانی و بیکاری زحمتکشان را دوره کرده و بر خشمشان هر روزه می افزاید. با اعلام نرخ ٣ برابری بنزین که بی تردید به افزایش تورم و گرانی خواهد انجامید، مردم برای اعتراض به این زورگویی به خیابان آمده و سرکوب شدند. در این بین جوانان بسیاری دستگیر، مجروح و حتا کشته شدند. متاسفانه ربط دادن این اعتراض به خارج از مرزها، به انحراف کشاندن اعتراض به حق مردم بود.

در این بین به ناگهان در گفتارهای تلویزیونی، همه مسوولین طرفدار اعتراض شدند. اما ما ١٩ آبان را فراموش نکردیم که اعتراض آرام سندیکاهای کارگری، و تشکل های آموزگاران و بازنشستگان به خشونت کشیده شد و این درست آن چیزی است که سرمایه داری لجام گسیخته حاکم خواهان آن است. مسوولینی که ناتوان از برخورد با اختلاس گرانی هستند که ٣ برابر بودجه کشور را فقط در سال گذشته به یغما برده و به خارج فرار کرده اند در مقابل مردم بی دفاعی که خواهان بهبود معیشت خود چه در کوچه و خیابان و چه با اعتراض آرام در اول ماه مه در مقابل مجلس و حتا در مقابل سازمان برنامه و بودجه بودند، پهلوان شده و دست روی پیرمردان و پیرزنان بلند می کنند و امروز خواهان اعتراض آرام گشته اند. …بیشتر

معوقه های حقوقِ کارگری در مجتمع مس سرچشمه

بر اساس گزارشات دریافتی از گزارشگر پیام سندیکا در مجتمع مس سرچشمه، روند تاخیر پرداخت حقوق کارگران در مجتمع مس سرچشمه کماکان در وضعیتِ نابه سامانی ست؛ بدین شرح که

مشاور مبینا: مشاور پروژه ی تغلیظ از مردادماه حقوق پرسنل خود را پرداخت ننموده است.

شرکت سبا فام: پیمانکار راه اندازی کوره ی فلش از سال ٩٧ تا کنون نسبت به پرداخت مواجبِ پرسنل تعدیل نیرو شده ی خود اقدام نکرده است. …بیشتر

گزارشی از ناآرامی های امروز

به گزارش خبرنگاران پیام سندیکا در پی اعلام افزایش ٣ برابری قیمت بنزین امروز ٢٥ آبان در شهرهای کرج و ساوه راه بندان هایی که ایجاد شده بود باعث دیر رسیدن کارگران به محل کارشان گردید.

در ساوه به مدت ٤ ساعت شاهراه تهران به ساوه بسته شد. همچنین در شهر مراکز آژانس های اتومبیل از دادن خدمات به مردم اجتناب کردند.

در کرج از اوایل صبح بسیاری از خطوط تاکسی ها از بردن مسافرین خوداری کرده و مراکز آژانس های اتومبیل نیز اعتصاب کرده بودند. حتا اسنپ و تپسی هم از ارایه خدمات سرباز می زدند.
…بیشتر

ذوب آهن باید بازسازی شود!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، با توجه به قدمت بیش از ٥٠ ساله ذوب آهن ، ساختمان ها و کارگاههای ذوب آهن باید بازسازی شود و مشکلات کارگران نیز رفع شود. کارگران و کارکنان کوره ٣ مدیریت مشکلاتشان را به خبرنگار پیام سندیکا چنین بیان کردند:

١- نبود وجود رستوران برای صرف غذای کارگران و کارکنان که همیشه مجبور به استفاده از ظروف یکبار مصرف هستند

٢- رفع مشکل تردد از ترمینال به کوره بلند …بیشتر

رنج کارگران پروژه ای

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا در شرکت پترو پالایش وضعیت رفاهی کارگران اسفناک است. در کمپ آنتن ی خوابگاه کنار فروشگاه فقط ۳ توالت فعال داشت و ٥ حمام. خوابگاهها ١١- ١٠ نفره بدون تخت و تشک و پتویی مندرس و کثیف. از لیوان و سماور برای چایی خوردن خبری نیست. حقوق فیتر ٣٥٠٠.
این وضعیت زندگی یک کارگر در سرکار است در حالی که چه شرکت اصلی و چه پیمانکاران در قراردهایشان متعهد شده اند که وضعیت رفاهی کارگران را به بهترین وجهی سامان بدهند. متاسفانه مدیریت منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس نیز چشمانش را بر روی این تخلفات بسته است

مسئولین لطفا کارگرنیشکرهفت تپه را به اعتصاب سوق ندهید.!!!

درهرجامعه ای وظیفه حاکمیت و دولتها است که به مردم و شهروندان با تصویب قوانین و برنامه های مدون و اصولی و مطابق با واقعیات وشرایط امروزی دنیا سمت وسو داده تا با تنظیم رفتار مردم و قانونمند کردن انها؛ رفتارها را در آن چارچوب کنترل کنند و مردم موظف به رعایت قوانین تنظیمی هستند.

یکی از قوانین و اصولی که در قانون اساسی کشور گنجانده شده است اصل۴۴ قانون اساسی است .سالها این اصل معطل مانده بود وگویی به مانند حرف والی نوشته شده ولی خوانده نمیشد

به یکباره ودرجهت کوچک سازی دولت وکاهش هزینه ها مسئولین بفکر اجرای این طرح افتادند بدون اینکه بستر وسازوکاری اساسی برای ان فراهم باشد.
…بیشتر