Archive for سپتامبر 2022

ما معترضیم و اعتراض حق ماست!

در اعتراضات اخیر نزدیک به ١٠٠ نفر کشته نظامی و غیر نظامی، مجروحین نامعلوم، و بیش از ٥ هزار نفر دستگیر و پرونده سازی شده اند. فقط در زندان تهران بزرگ تا سه روز پیش، بیش از ٥٠٠ جوان زندانی بوده اند. در میان کشته شدگان اخیر تعدادی از کارگران دیده می شوند. پرسش این است:

دستگیری خبرنگاری که وظیفه اش اطلاع رسانی است، برای چیست؟

کشته شدن نوجوانان به چه دلیل صورت گرفته است؟

بازداشت فعالان دانشجویی آیا تاکنون مانع اعتراضات شده است؟ …بیشتر

چرا شرکت های پیمانکاری شاغل در عراق و ترکیه تحریم کارگری هستند!ً

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، آگهی های بسیاری برای کار در عراق و ترکیه از طرف افراد در گروههای کاریابی کارگری گذاشته می شود. بارها کارگران از ما پرسیده اند چرا این آگهی های کار را تایید نمی کنیم؟

در درجه اول قول هایی که این افراد برای کار، جای خواب، ویزا می دهند در عمل دروغ از آب در می آید و هیچ ضمانت اجرایی ندارد. اینجا حقوق را بالا طی می کنند ولی بعد از اینکه از شما در آنجا تست گرفتند می گویند استاندارد اینجا با ایران فرق می کند و شما مثلن جوشکار درجه یک نیستی پس حقوق شما خیلی پایین تر است. در حالی که استاندارد جوشکاری ایران به دلیل اینکه تحت آموزش های انگلیس و آلمان است از همه کشورهای حوزه خلیج بالاتر و حتا در خود آلمان مورد قبول است. این اولین ترفند پیمانکاران. …بیشتر

ماه مهر، ماه عشق به انسانیت و ایثار و دانش، شادباش!

آنکه او امروز در بند شماست

در غم فردای فرزند شماست

در آغاز سال تحصیلی، آموزگاران در بندمان را از یاد نبریم که به جامعه و فرزندان ایران زمین درس شجاعت، انسانیت و عقلانیت دادند.

درود‌ بر‌ اسماعیل عبدی، رسول‌ بداقی‌، جعفر ابراهیمی، هاشم خواستار، محمد حبیبی، مهدی فتحی که‌ دیوارهای‌ زندان، از‌ زندانی کردنشان‌ شرم‌ دارد.

از یاد نبریم دختر دلیرمان سپیده قلیان، زن مبارزه و سپید موی ما رفیق کارگران عالیه اقدام دوست که در اعتصاب سال ١٣٩٩ کارگران پروژه ای یار و یاور اعضای سندیکا بودند. همچنین دو کنشگر سندیکایی رضا شهابی و حسن سعیدی که برای بهتر شدن زندگی کارگران، در بند هستند.

و دیگر خواهران و برادرانی که برای اعتلای ایرانی سربلند جوانی شان را در حصارهای زندان می گذرانند.

در‌ سال تحصیلی‌ جدید‌، حمایت‌ بی‌دریغ‌ خودمان را‌ از‌ کلیه‌ کارگران زندانی، آموزگاران، کنشگران مدنی ‌اعلام‌ کرده و بی‌گناهی‌ زندانیان اعتراضات کنونی را فریاد می زنیم و برای آزادی بی قید و شرط شان همه شان می کوشیم.

به فرزندانمان خواهیم آموخت شجاعت، آزادگی و عدالت خواهی درس اول زندگی شرافتمندانه است.

سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران

اول مهرماه ١٤٠١

شرکت سامان افسا نارین خلافکار را بشناسیم!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، شرکت سامان افسا نارین به پیمانکاری نجف پرتو زیر مجموعه شرکت oeid حقوق کارگران را از تیرماه تاکنون پرداخت نکرده است. این شرکت بدحساب حقوق کارگران را بصورت تکه تکه به آنان پرداخت می کند و بیمه همه کارگرانش را هم کارگر ساده رد می کند.

این شرکت نه تنها مقررات کمپین ٢٠/١٠ را رعایت نکرده است بلکه با پررویی کارگران را مسخره کارهای خود کرده است.

از همه کارگران می خواهیم این شرکت بدحساب را که دستمزدهای پایین به کارگران می دهد را تحریم کارگری کرده و برایش کار نکنند تا بی کارگر مانده و از پروژه ها حذف شود.

اطلاعیه

آن ‌كه او امروز در بند شماست

در غم فردای فرزندِ شماست

خشم عمومی نسبت به جان باختن دختری از فرزندان ایران که می توانست با تدبیر و شفاف سازی در مسیری درست قرار گیرد امروز به اعتراضی عمومی به بی تدبیری همه دست اندرکاران این موضوع تبدیل گشته است. به گزارش صدا و سیما تاکنون ١٧ نفر در اعتراضات اخیر از نظامی و غیرنظامی جان باخته اند و بی تردید عده زیادی نیز دستگیر و هزاران پرونده نیز برای افراد گشوده شده خواهد شد.

اعتراضات مردم تنها به مرگ یکی از فرزندان خود نیست چرا که هر روزه فرزندان ایران از فقر، فحشا و بی دارویی میمیرند از کولبر و کودک کار گرفته تا حوادث کار که تدبیری برای این موضوعات اتخاذ نشده است. …بیشتر

مشکلات کارگران ذوب آهنی و مدیریت!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، با آنکه بیش از ٥٠ سال از عمر کارخانه ذوب آهن می گذرد اما هنوز مدیریت نتوانسته تشخیص بدهد که چه مشاغلی سخت و زیان آور برای کارگران می باشد تا آنان را در لیست این مشاغل قرار دهد. در هفته جاری شورای معاونین ذوب آهن در جلساتشان به این امور پرداخته اند. آیا خنده دار نیست که بعد از ٥٠ سال هنوز مدیریت نمی تواند تشخیص بدهد که چه شغلی سخت و زیان آور است؟ و یا آزمایشات سالیانه طب کار کارکنان را برنامه ریزی کند؟ و یا برای تامین وسایل ایمنی و بهداشتی کارکنان، باید انبارداران از مدتها قبل از تمام شدن وسایل اقدام به خرید این وسایل کنند تا کارگران بدون وسایل ایمنی سرکار نروند؟

مدیریت ذوب آهن نمی خواهد از سود خود برای این مسایل اقدام کند.

کارگران ذوب آهنی خود باید از طریق نمایندگانشان به این امور رسیدگی و برای یک بار موضوع را فیصله بدهند

کشتار کارگران ادامه دارد!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، پیمانکاران برای اینکه سود بیشتری ببرند از نوجوانان زیر سن قانونی و بی تجربه برای کار استفاده می کنند.

فردین بداغی نوجوان ایذه ای که در پیمانکاری سلحشور و در مخازن جاسک کار می کردبه دلیل بی شرفی و بیشعوری کارفرمایش جان باخت.

پیمانکاری سلحشور یکی از بدنام ترین پیمانکاران پروژه ای است. او مثل برده با کارگرانش رفتار می کند. اضافه کار اجباری شبانه بدون ایمنی و نور کافی و شرایط مناسب کار متاسفانه باعث گردید تا فردین در تاریکی و نبود نور کافی سقوط کرده و جان ببازد. …بیشتر

گزارش از سایت ١ پتروشیمی بوشهر!

به گزارش خبرنگاران پیام سندیکا، سایت ١ پتروشیمی بوشهر از لحاظ پرداخت حقوق و بیمه وضعیت افتضاحی دارد. در حال حاضر شرکت استیم هنوز حقوق و بیمه تیرماه کارگرانش را نداده است.

شرکت های خلافکار دیگری که قبلن گزارش شان را داده ایم به این قرار هستند:

شرکت روژین صنعت، شرکت کیسون، شرکت جهان پارس، شرکت ستاره تاراز، شرکت ماشین سازی اراک. در شرکت ستاره تاراز بیش از ٣ ماه است که بیمه کارگران رد نشده و سابقه کارگران سوخت خواهد شد.

اعتصاب در ماهشهر!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، امروز ٢٧ شهریور کارگران پروژه ای مخازن کروی ماهشهر به پیمانکاری کیوانی دست به اعتصاب زدند. این اعتصاب که در محوطه شرکت شکل گرفته و تاکنون پاسخی از مدیران شنیده نشده است در اعتراض به عقب افتادن حقوق ها از مرداد تاکنون و پرداخت ٣ مرحله ای حقوق تیرماه بوده است. این کارگران می گویند:« وضعیت افتضاح غذا و خوابگاه و تایم زیاد کاری و پرداخت نکردن به موقع حقوق» عامل اصلی این اعتصاب می باشد.

کارگران باید تلاش کنند تمامی موارد قانونی کمپین ٢٠/١٠ را در شرکت خود اجرایی کنند.

پیروزی دیگری برای بازنشستگان!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، با تلاش های کنشگران بازنشستگی پیروزی دیگری را بازنشستگان بدست آوردند که اگر هشیار باشند می توانند آن را گسترده تر کرده و دست مافیا را از هیات مدیره ها کوتاه کنند.

در تاریخ ١٥/٦/١٤٠١ نامه ای به شماره ١٣٦٩١٨ از سوی سید فخرالدین نژادموسوی سرپرست اداره کل سازمانهای کارگری و کارفرمایی وزارت کار به همه کانون های کشور زده شده است. در این نامه دستور داده شده است بند ٧ ماده ٣٠ اساسنامه کانون ها (شرط حداقة یک دوره سابقه عضویت در کانون برای کاندیداتوری در انتخابات هیات مدیره) از متن اساسنامه نمونه کانون های کارگران بازنشسته شهرستان و استان حذف گردد. همچنین به همه هیات مدیره ها دستور داده شده است تا ظرف سه ماه از این دستور نسبت به برگزاری مجمع عمومی فوق العاده و درج در اساسنامه با رعایت تشریفات قانونی اقدام و نتیجه را به اداره کل گزارش کنند. …بیشتر