Archive for فوریه 2024

اعتصاب کارگران پتروشیمی مارون 5 رامشیر!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، امروز ٩ اسفند ٤٠٠ کارگر پتروشیمی مارون ٥ رامشیر دست به اعتصاب زدند. این کارگران که در بازدید هفته گذشته فرماندار و نماینده مجلس و کاندید فعلی که به این پتروشیمی رفته بودند، کارگران با سد کردن محل عبور این مسوولین به آنان در مورد وضعیت عقب افتادن حقوق ها و گرسنگی خانواده هایشان گفتند، ولی گوش شنوایی نبود.

0 views

کارگران فولاد همچنان به دنبال مطالبات!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، از روز سه شنبه ٨ اسفند کارگران فولاد اهواز طی ٧ روز اعتصاب به سرکار بازگشتند. کارگران طی مذاکراتی که به عمل آوردند مدیریت را مجبور ساختند تمامی کارگران رسمی که ورودشان به کارخانه ممنوع بود را به کار برگردانند. هرچند که این شامل کارگران پیمانکاری شفق نگردید و آنان همچنان از ورود به کارخانه منع هستند. دومین خواسته کارگران فولاد که اجرای طبقه بندی مشاغل درست و کامل بود نیز مدیریت این موضوع را پذیرفت و مقرر شد بازبینی مجددی در طرح طبقه بندی صورت بگیرد. کارگران اعلام کردند اخراج هیچ کارگری را نخواهند پذیرفت و این خط قرمز آنان است.

به نظر سندیکای کارگران فلزکارمکانیک در این میان آنچه مهم است و باید به آن تاکید کرد اتحاد بی قید و شرط همه کارگران و بازگشت به کار پیمانکاری شفق باید باشد. این کارگران را پشت در نگه ندارند تا اتمام قراردادشان و بعد پیمانکار آنان را به امان خدا رها کند. این هوشیاری و تیزبینی کارگران رسمی را می طلبد. …بیشتر

سکوهای نفتی همچنان در اعتراض!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، امروز سه شنبه ٨ اسفند کارکنان شرکت فلات قاره در جزیره خارک تجمع خود را در اعتراض به زیر پا گذاشتن موارد قانونی توسط شرکت دست به اعتراض زدند. آنان می گویند:

«افزون بر تحریم‌های خارجی، مدت‌هاست خود تحریمی داخلی نیز گریبانگیر کارکنان و بقای صنعت نفت شده است. آقای دولت!! انصافت کجاست؟؟

آیا کسی که در شرایط تحریمی و با وجود انواع مخاطرات و تهدیدات ایمنی و امنیتی، و با تکنولوژی هایی مربوط به ۵۰ سال پیش،جان بر کفانه کمر همت می بندد تا اقتصاد کشورش سرپا بماند سختی بیشتری را تحمل می کند باید با این رفتار غیر قانونی مواجه شود؟

شما مگر دم از اسلام و عدالت و انصاف نمی زنید؟ آیا این است راه و رسم مسلمانی که کارگر و کارمند ایرانی در بدترین شرایط آب و هوایی و با بیشترین مشکلات فنی و لجستیکی، نفت را تولید و صادر کند و جلوی خانواده اش هم شرمنده و سرافکنده باشد؟؟ …بیشتر

سه شنبه های همبستگی! حمایتی ندیدیم/به مجلس رای نمی دیم!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، سه شنبه های همبستگی در شهرهای کرمانشاه و اهواز در اعتراض به وضعیت بد معیشتی و درمانی و بی اعتنایی مسوولین شکل گرفت.

در کرمانشاه بیش از ٢٠٠ نفر از بازنشستگان تامین اجتماعی، فرهنگیان و مخابرات حضور پیدا کرده و شعارهای صنفی سر دادند. شعار:«تجمع، اعتراض/ حق مسلم ماست-معلم، کارگر زندانی/ آزاد باید گردند-مجلس انقلابی/ گند زده حسابی»

در اهواز نیز ١٠٠ نفر از بازنشستگان فرهنگی و تامین اجتماعی در مقابل استانداری به همراه خانواده های ساکن شهرک مسکونی غدیر کیانشهر اهواز در نبود امکانات گاز، برق پایدار، سیستم دفع فاضلاب این هفته هم گرد هم آمده بودند. آنان شعار می دادند:«چهل سال دروغ شنیدیم/ ما دیگه رای نمیدیم-حمایتی ندیدیم/به مجلس رای نمی دیم-از خوزستان تا تهران/ ننگ بر مدیران-فقر و فساد هم اینجاست/ آقازاده آمریکاس» …بیشتر

با هر شرایطی کار نکنیم!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، آگهی در گروههای کارگران پروژه ای در فضای مجازی مرتب منتشر می شود که هم به شخصیت کارگران توهین می کند و هم بی قانونی را رواج می دهد. به متن آگهی توجه کنید:

«درود، برای شرکت آریا استوان سازان در پروژه فولاد بافق به نفرات ذیل نیازمندیم، قرارداد پروژه دو ساله می باشد، دو ماه گذشته، خوابگاه، بیمه، حقوق توافقی، پرداخت یک ماه و حداکثر تا دو ماه تاخیر. نام شرکت آریا استوان سازان، کارفرما فولاد بافق، خوابگاه در بافق، لطفا برای اطلاعات تکمیلی به شماره ذکر شده تماس گرفته شود. با تشکر»

البته که بازرسین وزارت کار کور شده اند و این بی قانونی آشکار را نمی بینند. اما برادران کارگر باید توجه کنند شرکتی که از الان به کارگر می گوید 2 ماه تاخیر حقوق دارد بی تردید تا 4 ماه حقوقشان را عقب خواهد انداخت. در هیچ کجای قانون کار نوشته نشده است که می توان حقوق کارگر را با تاخیر پرداخت کرد. حقوق کارگر یا روزانه، هفتگی، و یا ماهانه است در غیر این صورت کارفرما بی قانونی کرده است.

دوستان برای خود احترام و شخصیت قایل شویم و برای این شرکت های بی در و پیکر کار نکنیم.

دوشنبه های اتحاد!

از بس دروغ شنیدیم/ ما دیگه رای نمیدیم!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، امروز ٧ اسفند، در ١٧ شهر هزاران بازنشسته مخابرات تجمع و راهپیمایی کردند. بازنشستگان در شهرهای اراک، اردبیل، خرم آباد، بندرعباس، تهران، قروه، تبریز، اصفهان، ارومیه، رشت، مریوان، شیراز، مشهد، سنندج، اهواز، کرمانشاه، ساری در هوایی بسیار سرد به خیابان آمدند. در تهران خواستار کنار رفتن مدیرعامل مخابرات سردار پاسدار مجید سلطانی شدند. شعار وزیر بی لیاقت/ ننگت باد شعار همه بازنشستگان مخابرات در تجمعات بود.

در اهواز کارگران فولاد هفتمین روز اعتصاب خود را پایمردانه ادامه دادند و کارگران ارکان ثالث پالایشگاه ششم پارس جنوبی نیز سومین روز اعتصاب خود را از سر گذراندند. …بیشتر

چرا سقف حقوق در نفت و گاز اجرا می شود؟

به گزاش خبرنگار پیام سندیکا، امروز یکشنبه ٦ اسفند کارکنان عملیاتی شرکت نفت فلات قاره در جزیره سیری در امتداد اعتراضات کارگران در جزایر دیگر دست به تجمع زدند. آنان می گویند:

صنعت نفت یک صنعت بین المللی است، نفت هم به قیمت بین المللی فروخته می شود کارکنان مناطق عملیاتی صنعت ایران اما بسیار بیشتر از کارکنان نفتی سایر کشورها برای تولید، فرآورش و صدور نفت زجر می‌کشند. تجهیزات کهنه و فرسوده که هر آن احتمال انفجار آنها می‌رود، کمبود شدید قطعات یدکی و مواد شیمیایی مورد نیاز قدمت ۴۰ -۵۰ ساله وسایل تردد مناطق صعب العبور عملیاتی( هلی کوپترهایی که ٧٠ سال پیش وارد کشور شده اند و کشتی های عهد عتیق)، خطرات و تهدیدات امنیتی نظیر احتمال جنگ.

اما مسئولین کشور با اعمال سقف غیر شرعی، ناعادلانه و غیرقانونی بر حقوق این کارکنان،عملا به نفتی‌ها می‌گویند لیاقت شما بیش از این نیست! و ما به شما نان بخور و نمیری می‌دهیم تا زنده بمانید و برای ما ثروت تولید کنید! …بیشتر

زندانیان خود را دریابیم!

١-منوچهر سراج کوشنده کارگری و عضو سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران، فردی خوشنام و شناخته شده در فیروزکوه است که در حال حاضر در حال سپری کردن زندان دوساله خود در زندان اوین است.

٢-مهدی توکلی عضو سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران و از رهبران کمپین افزایش دستمزد ٢٠/١٠ در پروژه های نفت و گاز و زندانی در زندان شهرکرد که همچنان بلاتکلیف است.

٣- مصطفی زمانی کارگر جوشکار و از رهبران کمپین افزایش دستمزد ٢٠/١٠ در پروژه های نفت و گاز که با وثیقه روز ١٧ بهمن از زندان اصفهان آزاد شد.

٤- عباس دریس کارگر ماهشهری دارای سه فرزند و ٥٠ ساله است و از شاهدان وقایع نیزارهای ماهشهر در سال ٩٨ و محکوم به اعدام گردیده است. …بیشتر

با هر شرایطی کار نکنیم!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، آگهی زیر در گروههای کارگران پروژه ای منتشر شده است:

«برای شرکت آریا استوان سازان در پروژه فولاد بافق به نفرات ذیل نیازمندیم، قرارداد پروژه دو ساله می باشد ، دو ماه گذشته ، خوابگاه ، بیمه ، حقوق توافقی، پرداخت یک ماه و حداکثر تا دو ماه تاخیر»

اینکه شرکتی به خود اجازه می دهد تا به کارگر بگوید که حقوقش را با تاخیر ٢ ماهه دریافت خواهد کرد بی شرمی است. و فقط بی شرمی نیست چرا که نقض قانون کار است. در هیچ جای قانون کار نوشته نشده که می توان حقوق کارگر را حتا یک روز به تاخیر انداخت.

از همه کارگران می خواهیم دستاورد کمپین ٢٠/١٠ را نگذارند توسط شرکت های خلافکار به فراموشی سپرده شود.

با هر شرایطی کار نکنیم و شخصیت کاری خود را حفظ کنیم.

کارگران هوشیارتر می شوند!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، بعد از تفرقه افکنی ها و دادن وعده های پوچ به کارگران فولاد از سوی مدیریت فاسد، امروز شنبه 5 اسفند کارگران فولاد در ٥ مین روز اعتصاب ٣٠٠٠ نفری خود مصمم تر و پیگیرانه در صفی متحد به دنبال خواسته های خود همچنان هستند.

از سوی دیگر کارگران ارکان ثالث در پالایشگاههای ٥، ٦، ٩ مجتمع گازی پارس جنوبی نیز بعد از یک وقفه یک هفته ای که با وعده پوچ کارفرما اجتماعات اعتراضی خود را متوقف کرده بودند امروز شنبه به میدان آمده و خواهان حذف شرکت های پیمانکاری به عنوان اصلی ترین خواسته کارگران شدند.

در حالی که کارفرمایان تفرقه افکنی و فرسایشی کردن اعتراضات را به عنوان اصلی ترین ترفند خود به کار می گیرند، حذف شرکت های پیمانکاری و اجرای درست طبقه بندی مشاغل اصلی ترین خواست کارگران ارکان ثالث و فولاد گردیده است.