Archive for اکتبر 2018

حکم ناعادلانه زندان وشلاق کارگران هپکو را محکوم می کنیم!

آنچه در ماه گذشته بر زحمتکشان ایران گذشت برنامه نابودی خانواده های کارگری است.

شعبه ۱۰۶ دادگاه کیفری شهرستان اراک برای ۱۵ تن از کارگران شرکت هپکو حکم زندان و شلاق صادر کرده است. کارگران هپکو به دفعات و از جمله درخرداد ماه امسال در اعتراض به نابودی امنیت شغلی، معوقات مزدی و نامشخص بودن وضعیت خط تولید کارخانه هپکو اعتصاب کرده و با  برپایی تجمع خواستار تامین حقوق حقه شان شده بودند. …بیشتر

گزارش رسیده از یک کارگرپروژه ای

من تو این دو ماه گذشته یه جایی کار میکردم توی تهران به نام شرکت ایران مال که میگن این پروژه سیصد میلیارد دلار توش خرج شده. ایران مال متعلق به شخصی هست به نام انصاری که من خودم قیافه انصاری رو دیدم اومده بود بازدید، اصلن دو ریال نمی ارزید. با یه هیاتی اومده بود بازدید. یه آب معدنی گرفته بود دستش مثل اینایی که میرن سر قرار دوست دخترشون را ببینند.

اینهمه خرج این پروژه شده ولی در اتاق های کارگریش سی نفری زندگی می کنند. تازه سرپرست خوابگاه گفته بود که اتاقها باید چهل نفری بشوند. حقوق کجا مزایا کجا. اصلن از بیمه خبری نیست. …بیشتر

گزارشی از آغاز به کار مجدد شرکت داروسازی نوین کاوش مامطیر (نوکام ساوه )

شرکت داروسازی نوکام بعد از ٢ سال تعطیلی با مدیریت وصاحبان جدید مجددن با ٩ پرسنل در بدو کار شروع به کار کرد .بر طبق اطلاعات بدست آمده از بهمن ماه سال ٩٧ با تکمیل پرسنل به صورت تمام وقت به تولید ادامه خواهد داد .

اما علت ٢ سال تعطیلی چه بوده است ؟

علت اصلی اختلاف بین شرکاء بوده که نسبت فامیلی به هم داشتند وهیچ یک حاضر به تحمل دیگری از آن به بعد نبودند .

…بیشتر

برای فرشید هکی، جان شیفته انسانیت!

بدرود رفیق، بدرود!

بدرود رفیق کارگران، بدرود

بدرود نگران کودکان کار، بدرود

بدرود دغدغه مند جنین فروشی، بدرود

بدرود فعال برای شفاف سازی در همه نهادهای حاکمیتی و طراح ساختمان شیشه ای برای مسوولین، بدرود

بدرود مبارز بی امان رانتخواری و اختلاس، بدرود

…بیشتر

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از ایران خودرو

شرکت با حذف پیمانکار و نیروهای آن بدون اخراج کارگران اصلی خود بدون شکایت کاهش نیرو داده و فقط از روی اجبار بعضی از نیروهای تخصصی خود را نگه داشته است. افت ٣٠ درصدی تولید شایعه افت بیشتر در آبن ماه را میان کارگران قوت داده است

آخرین خودروهای تولید شده با رفتاری سیاست مدارانه بدون قطعاتی معمولی مثل چراغ یا سپر تولید شده تا از این طریق در هنگام بازدید و نظارت ارگانها دم از نبود قطعات زده و به همین بهانه خودروها را تحویل ندهند. تا به این وسیله خودروها را به قیمت روز بفروشند.

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از شلوغی شعبه های تامین اجتماعی

با توجه به افزایش نرخ ارز طی ٤ ماه گذشته و بالا رفتن مواد مصرفی کارخان  ها و سود ده نبودن تولید، اکثر کارخانه های زیر ٢٠٠ کارگر اقدام به اخراج کارگران خود و معرفی آنان به بیمه بیکاری نموده اند. اکثر مراجعه کنندگان به شعبه های تامین اجتماعی کارگران اخراجی هستند که برای دریافت بیمه بیکاری به شعبه های تامین اجتماعی برای پر کردن فرم بیمه بیکاری مراجعه می کنند.

این سیل بیکاران به بیمه بیکاری، سازمان تامین اجتماعی را با مشکل دریافتی حق بیمه روبرو خواهد کرد و توازون دریافتی با پرداختی ورشکستگی  را برای این سازمان به ارمغان خواهد آورد. …بیشتر

گزارش کارگران پروژه ای به پیام سندیکا

متاسفانه کارکنان پیمانکاری و قراردادی صنعت حفاری از حق بدی آب و هوا محرومند؛ این درحالیست که کارمندان دولت و ستادی‌ها در استان خوزستان این حق را دریافت می‌کنند.

براساس یکی از بندهای ماده ۱۱۲ قانون برنامه ششم توسعه، حق بدی آب و هوا برای کارمندان دولت در خوزستان ۲۰ تا ۲۵ درصد افزایش می‌یابد؛ این مولفه حقوقی در حال حاضر، ۷ تا ۹ درصد است.

این افزایش حق بدی آب و هوا درحالی انجام می‌شود که کارگران پیمانکاری و قراردادی صنعت حفاری که طرف قرارداد با شرکت‌های خصوصی و دولتی هستند، از حق بدی آب و هوا محرومند و چنین مزایایی به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد.

…بیشتر

تسلیت!

مرگ دلخراش دکتر فرشید هکی فعال حقوق کودک، حقوق بشر، و اقتصاددان مردمی را به اطلاع هموطنان عزیز می رسانیم.

دکتر فرشید هکی جزو کاندیداهای  شورای شهر سال 1396 بود که به همراه 5 کارگر دیگر از سوی سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران وارد این کارزار گردیده بود.

ما مرگ دلخراش ایشان را به خانواده محترمشان تسلیت گفته و از دستگاه قضایی خواهان روشن شدن زوایای تاریک مرگ ایشان هستیم.

سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران

20 مهرماه 1397

 

درخواست های کنشگران ذوب آهنی ارسالی به پیام سندیکا

١- ما کارگران مشمولین صندوق بازنشستگی فولاد هستیم و با اینکه بارها به مسوولین گفته شده است که تجدید نظری در نحوه محاسبه سنوات مشاغل سخت و زیان آور داشته باشند اما ترتیب اثری داده نشده است. خدا را خوش نمی آید که سنوات کارگران سخت و زیان آور مانند دیگر کارگران محاسبه شود.

٢- از مدیریت خواسته ایم نسبت به عدم سرویس دهی استخر نشاط بروجن اقدام کند.

٣- متاسفانه سالن بدنسازی به کارکنان ذوب آهن امکانات نمی دهد

…بیشتر

نامه درخواستي اعضا ايران خودرو از ریاست کل صندوق آینده ساز