Archive for جولای 2018

خواسته ها و اخبار کارگران ذوب آهن

١- تهاتر بدهی ذوب آهن با حمل و نقل ریلی با تحویل ریل ملی به راه آهن صورت خواهد گرفت

٢-صعود ٢ تن از کوهنوردان ذوب آهنی به قله لنین در قرقیزستان را به همه کارگران سخت کوش ذوب آهن شادباش می گوییم (گروه کوهنوردان فلزکار)

٣- کارگران کارگاه نورد ٦٥٠ که ویژه تولید ریل ملی است، سرعت تولید را بالا برده و ١٠٠٠ تن ریل ملی جهت تحویل به راه آهن را مهیا نموده اند. کارگران از مدیرعامل انتظار پاداشی در خور این سرعت تولید را دارند

…بیشتر

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از وضعیت کارگران پروژه ای

کارگران پروژه ای  در پروژه های مختلف کار می کنند اما مشکلات یکسانی دارند. همه آنها از خوابگاهها، وضعیت غذا، سرویس های بهداشتی و حمام، سرویس های حمل و نقل بدون کولر رنج می برند. به جای ١٥ روز کار و ١٥ روز مرخصی با ٢٤ روز کار و ٦ روز مرخصی مواجه هستند

برای نمونه شام کارگران شرکت آریا نگین ماشین سازی اراک به پیمانکاری آقای پرویز محمودی را ببینید تا به عمق فاجعه پی ببرید.

…بیشتر

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از شرکت مارون سازه

از شرکت مارون سازه از جمله شرکت هایی است که در عسلویه مشغول به کار است و کارگران از وضعیت کاری این شرکت به هیچوجه راضی نیستند.

حقوق فیتر درجه یک نهایتا ٣ میلیون ٢٠٠ هزار تومان و حقوق فیتر درجه دو 2 میلیون ٢٠٠ هزار تومان نهایتن است..قرارداد ها هم بر مبنای ۲۵ روز کاری بسته میشوند .خوابگاه کارگران هم در خوابگاه خلیج اول نخل تقی کنار ساختمون سوخته قرار دارد.

…بیشتر

پیام کارگران فولاد کاویان اهواز به سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران

شرکت فولاد کاویان در اهواز  به ریاست اقای دانیال زاده و پیمانکاری اقای بارانی چندین ماه است که به کارگران پیمانی چندین ماه حقوق نداده اند و کارگران هرچند که اعتراض می کنند ولی بی فایده است.

این  کارگران خدماتی و کارگرانی که زیر نظر پیمانکار کار می کنند مستاجر بوده و عقب افتادن حقوق به مدت ٣ ماه و یا بیشتر روزگار اسفناکی را برایشان رقم زده است. شوربختانه کارگران هر موقع که اعتراض می کنند یا جواب نمی دهند یا تهدید به اخراج می کنند.

از سندیکای کارگران فلزکارمکانیک می خواهیم صدای اعتراض ما باشد

صندوق آینده ساز به کدامین سو می رود؟؟

از سال 26/11/1354  و در رویکردی سرمایه سالارانه صندوق بازنشستگی آینده ساز بصورت خصوصی شکل گرفت. این صندوق در دهه هفتاد برای جایگزینی سازمان تامین اجتماعی و خصوصی شدن بهداشت از سوی وزارت گسترش و نوسازی صنایع دوباره فعال شد و کارخانه هایی چون ماشین سازی و تراکتورسازی تبریز و مگاموتور و ایران خودرو…. را به جای سازمان تامین اجتماعی پوشش داد و کارگران و مدیران میانی را به جای صندوق تامین اجتماعی به صندوق آینده ساز منتقل نمود.

…بیشتر

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از شرکت شهید رجایی

در این شرکت عقب افتادن حقوق کارگران برای چندین ماه به یک امر طبیعی تبدیل شده و در حال حاضر هنوز دستمزد فروردین ماه داده نشده است، آنهم در گرمای ٥٥ درجه خوزستان. حتا ٢٠ درصد افزایش حقوق کارگری هم درفیش حقوقی امسال لحاظ نشده است.

در این شرکت برای کارگر فیتر ٤ میلیون ٢٠٠ هزار حقوق تعیین شده که پیمانکار به فیتر ٢میلیون ٨٠٠ پرداخت می کند  برای ١٢ ساعت کاری در گرمای سوزان.

…بیشتر

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از مشکلات بالا رفتن ارز برای زحمتکشان

در ماههای اخیر بالا رفتن ارز، به کمتر شدن قدرت خرید زحمتکشان منجر شد. اگر کارگران در سال ٩٦ با دستمزد ٩٣٠ هزار تومانی و دلار ٣٨٠٠ تومانی دستمزدشان ٢٤٥ دلار بود امروز با دستمزد يك میلیون ١٣٠ هزار تومانی و دلار ٨٠٠٠ تومانی به ١٤٥ دلار تنزل یافته است. امروز در میان کارگران این اصطلاح دهان به دهان می چرخد که:« به ریال کار می کنیم ، به دلار خرج می کنیم» آیا این عبارت صحیح نیست؟

بخش بزرگی از قیمت کالاها به حمل و نقل بستگی دارد. وقتی دلار افزایش می باید لاستیک، روغن، تعمیرات…. به سرعت با نرخ ارز افزایش می یابند . هر کالایی هرچه به مواد اولیه ای که از خارج وارد می شود وابسته باشد قیمتش به نرخ ارز محاسبه و عرضه می گردد. …بیشتر

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از خاموشی ها در صنایع

با خاموشی های مرتبی که در کارخانه های صنعتی اتفاق می افتد، کارفرمایان دست به ترفندهای گوناگونی می زنند.

بخشی از کارمندان اداری شرکت کاله به طرح زوج و فرد تقسیم شده اند تا پانزده روز در ماه حقوق دریافت کنند. برای اخراج کارگران هم شرکت در حال تصمیم گیری است

در کارخانه سایپا از برق اظطراری خبری نیست و کارگران را با هر خاموشی به خانه فرستاده و ساعتی حقوق محاسبه می کنند.

…بیشتر

اخلاق و اقتصاد

هر جامعه ای اخلاقش انعکاسی است از روابط اجتماعی و اقتصادی جاری در جامعه آن سرزمین. در کشوری چون ما که روابط اقتصادیش بر مبنای دلالی، دزدی و اختلاس است نمی توان جامعه ای پاکیزه داشت. چون در برابر هر کار مثبتی که مردم انجام می دهند جواب شایسته ای از جامعه و مدیریت کلان دریافت نمی کنند، لذا یاد می گیرند که کار درست فایده و عاقبتی ندارد. خوبی کردن، رعایت کردن حقوق دیگران، منصف بودن، جبران خوبی های دیگران، احترام گذاشتن، توانایی های دیگران را ارزش نهادن، انجام وظیفه نسبت به جامعه و دیگر انسان ها ، رعایت حریم شخصی افراد، سر موقع آمدن و رفتن، پول قرض دادن ….. همگی به نوعی ضد ارزش می گردد.

…بیشتر

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از ذوب آهن اصفهان

١- با اینکه بارها به مدیریت مالی در خصوص مشکل عدم پرداخت اقساط کسر شده از پرفراژ حقوقی کارگران در مورد بانک صادرات گفته شده است متاسفانه این مشکل را کارگران با بانک مهر اقتصاد نیز دارند که باعث دیرکرد و جریمه برای ضامن گشته داست

٢- مدتهاست کارگران خواستار نصب سطل های مخصوص بازیافت ظروف آب یکبار مصرف در قسمت های کارخانه شده اند  ولی گوش شنوایی نیست.

٣- کارگران کارگاه سرپاره ١ و ٢ کوره بلند خواستار رسیدگی و رفع مشکل سیستم سرمایشی در این تابستان داغ را برای کارگاه ها تقاضا کرده اند ولی از سوی مدیریت مربوطه واکنشی نشان داده نشده است

…بیشتر