Archive for دسامبر 2020

وضعیت در پتروشیمی آرین متانول خوب نیست!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، کارگران پتروشیمی آرین متانول که بین پتروشیمی مرجان و دماوند در عسلویه کار می کنند به خبرنگار ما از وضعیت بدشان گفته اند. شرکت ساختار صنعت پایدار که در این پتروشیمی با ٨٠٠ کارگر مشغول به کار است فکر می کند کارگرانش را برای بردگی آورده است. به کارگرانش حقوق یک میلیون زیر« کمپین افزایش حقوق» می دهد. وضعیت رفاهی کارگران افتضاح است. سرویس رفت و آمد خوب نیست، مینی بوس صبح با هول دادن کارگران روشن می شود. آشپزخانه شعله پخش کن گازش، با روشن شدن گُر گرفته و امکان سوختن صورت کارگران را دارد. غذا به درد نمی خورد. چای، قند، پودر لباس شویی، شامپو، که همه شرکت به کارگران می دهد در اینجا خبری نیست و کارگران خودشان باید تهیه کنند. عیدی و سنوات به کارگرانش نمی دهد. خوابگاههای شرکت های مجاور همه دارای تلویزیون هستند اما در این شرکت چنین چیزی وجود ندارد. تمام شرکتها با غذا به کارگران میوه می دهند ولی شرکت ساختار صنعت پایدار خسیس از این ندادن میوه هم برای جیب پیمانکار پول جمع می کند. …بیشتر

برای مکوندی کار نکنیم!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، پیمانکار مکوندی در پتروشیمی مسجدسلیمان هر روز آگهی کار می گذارد تا کارگر جذب کند. این در حالی است که هنوز حقوق مهرماه کارگرانش را پرداخت نکرده است. کارگران به خبرنگار پیام سندیکا می گویند او ارزشی برای کارگران زیر دستش قایل نیست وگرنه خوابگاهی کثیف و سرویس های بهداشتی افتضاح را برای کارگران مناسب سازی می کرد. این پیمانکار نامرد حقوق کمکی را بر طبق اداره کار می دهد. در این کارگاه آنچنان وضعیت شیرتوشیری است که اصلن مشخص نیست فورمن کیه سرپرست کیه .

برای حفظ شخصیت کاریمان و بیرون انداختن اینگونه پیمانکاران برایشان کار نکنیم تا ضرر کرده و مجبور شوند پروژه ها را ترک کنند.

اموال کارگران را به کارگران می خواهند بفروشند!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، وزیرکار در مصاحبه ای عنوان نموده است:« موضوع واگذاری ٢ درصد از سهام شستا به بازنشستگان توسط رییس جمهور به کمیسیون حقوق دولت ارجاع شده است»

کارشناسان سندیکایی در خصوص این واگذاری نکاتی را هشدار داده اند:

١- به لحاظ حقوقی، سازمان تامین اجتماعی و زیرمجموعه اش اموال کارگران بوده و آن را نمی توان به کارگران دوباره فروخت و یا حتا اسم واگذاری رویش نهاد.

٢- واگذاری سهام شستا ترفندی است برای تضعیف سازمان تا بتوان آسان تر آن را توسط مافیا تصاحب نمود. …بیشتر

عدم رعایت فاصله گذاری اجتماعی در ایران خودرو!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، با آنکه مدیریت از دستاوردهای خود در مهار بیماری کرونا حرف می زند اما هنوز نمی تواند مسایل پیش پا افتاده ای را در این زمینه رفع کند. به عنوان مثال خروج کارگران شیفت و ازدحام ٦٠٠ نفری این کارگران در کارگزینی جنب مونتاژ ٤ برای مُهر کردن برگه اضافه کاری از این قبیل موارد است.

به عقیده کارشناسان سندیکایی مستقر در ایران خودرو می توان از همان قسمت مربوطه توسط تعدادی از کارکنان اداری، افرادی را مامور یادداشت برداری از کسانی که اضافه کار مانده انده اند کرد و به ازدحام پایان داد.

تعاونی مصرف ذوب آهن و وظایفش!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، تعاونی مصرف ذوب آهن گواهینامه سیستم یکپارچه مدیریت را کسب کرد. ما نیز از کسب این گواهینامه خوشحالیم اما دریافت این گواهینامه باعث تحول در مدیریت تعاونی خواهد شد؟؟؟ آیا دسترسی زحمتکشان ذوب آهنی به محصولاتی با کیفیت ولی ارزان اتفاق خواهد افتاد؟؟ شوربختانه تاکنون مدیریت جدید تعاونی مصرف نه تنها کارایی لازم را نداشته است بلکه با توجه به دیدگاه سودآوری از هر راهی از مسوولیت اصلی که ارایه اجناس ارزان به کارگران و محصولاتی با کیفیت است، دور شده است و تعاونی را به یکی از فروشگاههای زنجیره ای متداول تبدیل کرده است.

به عقیده کارشناسان سندیکایی مستقر در ذوب آهن، وظیفه اصلی تعاونی مصرف ذوب آهن در این دوران توفانی گرانی و تورم، درگیر شدن با موضوع گرانی و کاستن از بار این فشار از دوش خانواده های کارگری ذوب آهنی است.

کوه ترا می خواند!

برای همه گونه ها

در سنگلاخ ها، برای پلنگ ها و شاپرک ها

می خواندی و می گذشتی :

مرا به باد بسپارید

مرا به ابر بگوئید

بهمن شهوندی همنورد قدیمی و دبیر کانون کوهنوردان تهران چشم از جهان برگرفت. او در طی دوران ورزشی اش خدمات بسیاری را به جامعه کوهنوردی ارایه داد. او در قامت دبیر کانون کوهنوردان تهران با همیاری کانون، ایده هایی چون ساخت پناهگاه سیمرغ دماوند، پناهگاه توچال، پناهگاه علم چال اجرایی کرد. او سرپرست صعودهای زمستانی در سالهای ٤٥ و ٤٦، برگزاری دوره های آموزشی جهت تربیت کوهنوردانی که به صورت علمی به کوه بروند را عهده دار شد.

گروه کوهنوردان فلزکار ضمن تسلیت به خانواده محترم ایشان، همدردی عمیق خود را به بنیان گذاران کانون کوهنوردان حسین رضایی، داوود محمدی فر، محمدحسین خوان یغما و اعضای کانون کوهنوردان تهران ابراز می دارد. بی تردید جسم او در میان ما نیست اما فعالیت های ورزشی اش همیشه ماندگار است.

گروه کوهنوردان فلزکار ٨ دیماه ١٣٩٩

شرکت کیسون نامرد را بشناسید!

نامه ای به پیام سندیکا رسیده است که آن را برای شما عینن می گذاریم.

دوستان کارگر، اگر خودتان یا کسی از آشنایان که می شناسید، بیکار است، برای کار در شرکت کیسون و شرکتهای زیر مجموعه آن در کوه مبارک جاسک کار معرفی نکنید چرا که بعد از چند روز پشیمان خواهد شد.
…بیشتر

پیام سندیکا، شماره ٩٥ آذر سال ١٣٩٩منتشر شد!

ماهنامه نشریه پیام سندیکا، پیام آور سندیکاهای کارگری ایران شماره ٩٥ آذر ١٣٩٩ در ایران بصورت چاپی و الکترونیکی منتشر شد.

در این شماره می خوانید:
…بیشتر

برده داری نوین در کارخانه های ساوه ای!

به گزارش خبرنگار سندیکای فلزکارمکانیک از شهر صنعتی ساوه، شرکت فدک و شرکت گلرنگ در زرندیه و نوبران در هنگام قرارداد بستن با کارگران جدید در پست کارشناسی از آنها چک و سفته به مبلغ بالا می گیرد و خواهان تعهد پرسنل برای مدت ۲ سال می باشد هر چند قراردادها چند ماهه است. درصورتی که کارگری بخواهد قبل از ۲ سال شرکت را ترک کند تهدید به اجرا گذاشتن سفته و چک می نمایند .

کارشناسان سندیکای فلزکارمکانیک ساوه معتقدند که کارگران باید از همکاری با این شرکت ها خودداری کنند و با پیوستن به سندیکا از حمایت گسترده دیگر همکاران برخوردار شوند .قدرت ما در تشکل ماست .

وضعیت در پروژه های پالایشگاه آبادان چگونه است؟

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، پس از کمپین افزایش دستمزدها بسیاری از پیمانکاران مجبور به رعایت افزایش حقوق در پالایشگاه آبادان نمودند اما دیگر موارد را رعایت نکردند. در شرکت پیمانکار آبادراهان به پیمانکاری رحمت سلحشور و شرکت آی جی سی پیمانکاری کرامت سلحشور اینگونه است.

وضعیت رفاهی برای ٢٠٠ کارگر شاغل افتضاح است. قراردادهای سفید امضا از کارگران می گیرند. عیدی و سنوات و مزایا وجود ندارد. کارگران از درب پالایشگاه تا محل کارشان باید حدود ١٥ دقیقه پیاده روی کنند. وضعیت وسایل حفاظت فردی که در اختیار کارگر باید گذاشته شود افتضاح است از جمله یاده ترینش. صبحانه های پالایشگاه، کره سه سانتی متری در سه سانتیمتری با یک مربا در همون ابعاد روز بعد یک پنیر با یک حلوا شکری با همون ابعاد که کارگر باید از پنج صبح که بیدار میشود تا ظهر با آن نیروی کار داشته باشد!!!! نهار به موقع نمیرسد و معمولن سرد است و قابل خوردن نیست. یک ساعت استراحت ظهر را کامل در اختیار کارگر نیست حتا بعضی روزها می شود که یه ربع به ساعت یک به سراغ کارگر می آیند برای کار و از استراحت کارگر می زنند. …بیشتر