Archive for ژوئن 2022

اسیران ما را آزاد کنید!

با اطلاعاتی که خانواده های زندانیان صنفی جعفر ابراهیمی، آنیشا اسداللهی، رسول بداقی، محمد حبیبی، حسن سعیدی، رضا شهابی، اسکندر لطفی، شعبان محمدی، کیوان مهتدی، مسعود نیکخواه منتشر کرده اند مدتهاست از این فعالین خبری در دست نیست و رضا شهابی و حسن سعیدی هم به دلیل فشارهای وارده در بازجویی ها برای پذیرفتن اتهامات بی اساس دست به اعتصاب غذا زده اند. اتهاماتی که این افراد با آن روبرویند هیچ سنخیتی با تلاش های آنان برای بهبودی وضعیت زحمتکشان ندارد. متاسفانه به دلیل قطع ارتباط زندانیان با خانواده های خود ما نمی دانیم چند نفر دیگر از این عزیزان در حال اعتصاب غذا هستند.
این افراد چه به لحاظ کارهای صنفی و چه به لحاظ مراوده هایی که داشته اند نمی توانستند اطلاعاتی را کسب کنند که دارای اهمیتی امنیتی باشد. در دبیرستان و یا در شرکت واحد اتوبوسرانی چه اطلاعاتی می توانست باشد که دارای بُعد امنیتی است؟ …بیشتر

⚜️ شورای کارگری نرخ گذاری⚜️ پوششکاران وپاششکاران پروژه

عنوان: کمپین گروه رنگ وعایق پروژه

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت تمامی کارگران عزیز و همکاران گرامی:
متاسفانه در بسیاری از شرکتها و پروژه ها کارگران شاغل رنگ وعایق مورد بی مهری و بی توجهی کارفرماها و پیمانکاران قرار گرفته اند، و با توجه به بخشنامه اداره کار مبنی برافزایش حقوقها و همچنین اعمال قانون کمپین 20/10 برای بسیاری از مشاغل پروژه، مانند گروه پایپینگ، جوشکارها و فیترها، اما همچنان میبینیم که نقاش وسند بلاست کار و عایق کارو دیگر مشاغل گروه رنگ وعایق همچنان با حقوق بسیار کم و برهمان مبنای 24/6 یا 23/7 باید برای کارفرمایان کارکنند و با اینهمه خطر و عوارضی که مواد شیمیایی بر بدن کارگر می گذارد همچنان به حرفه و شغلمان بی توجهی میشود و کمترین حقوقها را برایمان در نظر گرفته اند، بنابر این از این تاریخ اعلام کمپین گروه رنگ وعایق می گردد و از تمامی کارگران گروه رنگ و عایق پروژه ها می خواهیم که برای تحقق خواسته های قانونی خودمان که اعمال قانون 20/10 و افزایش حقوق کارگران شاغل در بخش رنگ وعایق ، (طبق نرخنامه شورای رنگ و عایق که براساس حقوق سال قبل و بخشنامه افزایش 58درصدی سال جدید تنظیم شده)، همگی دست از کار کشیده و در حالت اعتصاب قرار بگیریم. یادمان باشد اتحاد ما رمز پیروزی ماست، و از تاریخ 1401/04/08 هیچکس حق رفتن برسرکار را ندارد و همه در محل درب ورودی شرکتها اعتصاب خواهیم کرد و کسانی که بخواهند از آب گل آلود ماهی بگیرند و بجای کارگران اعتصاب کرده سرکارها بروند بدانند که اسامی تمامی آنها درتمام پروژه ها به مدیران گروههای کمپین داده شده و اسامیشان بعنوان خائن گزارش و پخش خواهد شد. …بیشتر

اعتصاب برنده ترین سلاح طبقه کارگر!

به گزارش خبرنگاران پیام سندیکا، با توجه به اعتصاب چند روزه تست من های پالایشگاه آبادان پیمانکاری کرامت سلحشور، متاسفانه اعتصاب شکن هایی به جای برادران خود سرکار رفته اند.
کرامت سلحشور گفته:« آقا من کار تست ندارم برین کار فیتر انجام بدین» کارگران هم پاسخ داده اند:«حقوق فیتری می خواهیم» ناگفته نماند که ایشان پیمانکار نیست و فقط نیرورسان هستند که از حقوق کارگران کسر می کند.
به اعتصاب شکن ها می گوییم اگر کارگاه را ترک نکنند نامشان را در گروهها و شهرشان به عنوان خائن به برادران خود پخش خواهیم کرد.

کارگران می دانند برنده ترین سلاح طبقه کارگر در مقابل ظلم کارفرمایان اعتصاب و همبستگی کارگری است.

اعتصاب و همبستگی برنده ترین سلاح طبقه کارگر! (2)

کارگران شرکت ایران افق دهلران (پایدار غرب آبان و تعمیرات چشمه خوش) در اعتراض به عدم پرداخت حقوق دست از کار کشیده و اعتصاب کردند. حقوق کارگران 3 ماه عقب افتاده است و حقوق رانندگان هم 5 ماه است پرداخت نشده است.
کارگران می دانند برنده ترین سلاح طبقه کارگر در مقابل ظلم کارفرمایان اعتصاب و همبستگی کارگری است.

اعتصاب برنده ترین سلاح طبقه کارگر! (1)

به گزارش خبرنگاران پیام سندیکا، با توجه به اعتصاب چند روزه تست من های پالایشگاه آبادان پیمانکاری کرامت سلحشور، متاسفانه اعتصاب شکن هایی به جای برادران خود سرکار رفته اند.
کرامت سلحشور گفته:« آقا من کار تست ندارم برین کار فیتر انجام بدین» کارگران هم پاسخ داده اند:«حقوق فیتری می خواهیم» ناگفته نماند که ایشان پیمانکار نیست و فقط نیرورسان هستند که از حقوق کارگران کسر می کند.
به اعتصاب شکن ها می گوییم اگر کارگاه را ترک نکنند نامشان را در گروهها و شهرشان به عنوان خائن به برادران خود پخش خواهیم کرد.

کارگران می دانند برنده ترین سلاح طبقه کارگر در مقابل ظلم کارفرمایان اعتصاب و همبستگی کارگری است.

اعتصاب در پالایشگاه تندگویان تهران!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، امروز 6 تیرماه کارگران اورهال پالایشگاه تهران به دلیل افزایش ساعت کاری و همچنین کمی دستمزد دست به اعتصاب در محوطه پالایشگاه زدند. این کارگران روزی 500 هزار تومان دستمزدشان است در حالی که دستمزد کارگر اورهال از 5/1 میلیون تومان به بالاست.
متاسفانه کارگران پروژه ای که در کرج، تهران، ساوه کار می کنند تلاشی برای اجرای مقررات کمپین 20/10 تاکنون نکرده اند و با این دستمزدهای پایین کار می کنند.

*دستاوردهای درخشان اعتصابات کارگران پروژه ای نفت و گاز، پتروشیمی، نیروگاهی(٢) کمپین ٢٠/١٠

بعد از اجرایی شدن کمپین سال ١٣٩٩ از اواخر این سال با اطلاعیه های بی نام و نشانی که با لجن پراکنی علیه سندیکا و رهبران آن از جمله ارصلان امینی طراح کمپین و مازیار گیلانی نژاد مسوول سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران شدیم که به دنبال کم اثر جلوه دادن دستاوردهای کمپین و به نوعی ترور شخصیت کمپین ١٣٩٩ بود. در نهایت افرادی با فعالان سندیکایی در پروژه ها تماس گرفته و خواهان اعلام کمپین دیگری در فروردین ١٤٠٠ بودند که با درایت سندیکا اعلام گردید:« باید دستاوردهای کمپین افزایش حقوق و عقب نیفتادن دستمزدها را تثبیت کرد بعد به دنبال اعتصابی دیگر بود»
با نظر سنجی هایی که صورت گرفت کارگران پروژه ای هنوز هم از حقوق خود ناراضی بودند به ویژه روزهای استراحت خود را که با ترفند کارفرمایان به کمتر از 4 روز در ماه به ٢٤/٦ می رسید. موضوع روزهای استراحت و افزایش دستمزدها خواسته غالب کارگران بود. متاسفانه عده ای برای آنکه شهرتی بهم بزنند پیش دستی کرده کمپین ٢٠/١٠ را در اول تیرماه کلید زدند. در حالی که رهبران کمپین و سندیکا روز اول تیرماه را نامناسب می دانستند چون انتخابات ریاست جمهوری در پیش بود و همه مسوولین درگیر این اتفاق سیاسی شده بودند و کسی پاسخگو نبود. اکثر شرکت ها هم خواهان رکود در پروژه های نفتی برای تعیین تکلیف وزیر نفت و معاونین آن شده بودند. با اعلام زود هنگام کمپین ٢٠/١٠ رهبران سندیکایی حاضر در پروژه ها به سرعت موضوع را با سندیکا در میان گذاشته و سندیکا دستور همراهی با اعتصاب را اعلام کرد. با هماهنگی و اطلاع رسانی تا آخر تیرماه حدود ١١٠ هزار کارگر در اعتصاب شرکت کرده بودند. پیمانکاران و شرکت های نفتی که در کمپین قبلی غافلگیر شده بودند این بار به سرعت با بخشی از کارگران وارد مذاکره شده جوشکاران و فیترها را از دیگر رشته ها جدا نموده با آنان به مذاکره نشستند که از طرف نادانان به «مجامع عمومی کارگران» نامگذاری می شد. با آنکه رهبران سندیکایی متذکر می شدند که همه رشته های کاری باید در این مذاکرات شرکت داشته باشند و منافع همه کارگران در یک کارگاه باید لحاظ شود، اما مذاکرات با پیمانکاران و شرکت های زرنگ!! به آنجا ختم شد که اکثر جوشکاران و فیترها با حقوق های مصوب کمپین از ٢٥ میلیون به بالا سرکار رفته و حتا از کارگران کمکی خود نیز حمایت نکردند چه رسد به دیگر رشته ها. با مقاومت کارگران دیگر رشته ها از جمله کمکی ها، داربست بندها، ساپورت،… و بخش کوچکی از کارکنان اداری پروژه ها، این کارفرمایان مجبور شدند افزایش حقوق نیم بندی را هم به دیگر رشته ها بدهند. البته این پیمانکاران در حد ٥٠ کارگر و کمتر نیرو داشته و آغاز به بستن قراردادها کردند. …بیشتر

یکشنبه های اعتراض!

به گزارش خبرنگاران پیام سندیکا، با ایستادگی بازنشستگان اهوازی و ترک نکردن خیابان امروز ٥ تیرماه بانشستگان رشت، اراک، کرمانشاه، اردبیل، تهران، قزوین هم به بازنشستگان اهوازی پیوسته خیابان ها را از اعتراض خود خروشان کردند. با آنکه اطلاعیه های پشت سرهم خانه کارگری ها و کانون های بازنشستگی سراسر کشور بازنشستگان را از تجمع برحذر می داشتند و حتا با شایعه اینکه شنبه شب آقای رییسی در مورد مستمری بازنشستگان صحبت مهمی ایراد خواهد تمام سعی خود را در سردرگمی هرچه بیشتر بازنشستگان به کار بردند. حداقل بگیران که متوجه کلاه گشادی که به نام افزایش حقوق سرشان گذاشته شده امروز به تجمعات بازگشتند.
در اهواز مانند همیشه راهپیمایی از استانداری به فرمانداری با شعار:« فریاد فریاد/از این همه بیداد» انجام شد.
در رشت تعداد بازنشستگان از تجمع قبلی بیشتر بود و بازنشستگان با شعار:«فقط کف خیابون/به دست میاد حقمون» را تکرار می کردند. …بیشتر

اطلاعیه کمپین داربست بندی!

باتوجه به شرایط حاضر و تورم اقتصادی و همچنین یکسان سازی نرخ های حقوقی جدید توسط تیم مدیریتی کمپین اعم از نماینده استادکارهای محترم ، سرپرست سوپروایزرهای فرمن محترم و نمایند کمپین تهیه و تنظیم شده امیدوارم که حمایت کامل داربست بندها را داشته باشد. هیچ شخصی زیر حقوق کمپینی اعلام شده مشغول به کار نباید بشود:
🔹داربست بند در کارهای سنگین سقف و تاور ٢٥ میلیون بابت ٢٠ روز کار و ١٠ روز مرخصی
🔹داربست بند در کارهایی پایپینگی ٢٢ میلیون بابت ٢٠ روز کار و ١٠ روز مرخصی
🔹کمکی داربست بند ١٥ ملیون بابت ٢٠ روز کار ١٠ روز مرخصی

🔘 تیم مدیریت کمپین داربست بندها سال ١٤٠١

سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران از این اطلاعیه حمایت می کند.

دستاوردهای درخشان اعتصابات کارگران پروژه ای نفت و گاز، پتروشیمی، نیروگاهی(١)

طی ٧ سال کار در میان کارگران پروژه ای در عرصه های نفت و گاز، پتروشیمی، نیروگاهی، امروز سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران را به چنان درجه از اعتباری رسانده که بیش از ٢٠٠ هزار کارگر پروژه ای با این نام آشنا و آن را محلی برای دادخواهی و مبارزه یافته اند.
بعد از تجمع کارگران پروژه ای در چهارراه عسلویه در سال ١٣٩٧ که با آرم و نام سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران و فدراسیون جهانی ایندستریال صورت گرفت و منجر به دستگیری ٥ تن از فعالین این این تظاهرات شد. تحلیل ما از این واقعه شکست نبود، بلکه هیمه آتشی بود که تکه تکه شده و هر تکه آن در گوشه ای از پروژه ها روشنایی بخش اذهان کارگران گردید. تجربه با اهمیتی بود که شناخت ما را از اوضاع منطقه، رزمندگی کارگران پروژه ای را عمق بخشید و سنگ بنای حرکت های بعدی سندیکایمان در پروژه ها شد. آموزش، انتقال تجربه، گفتگو با کارگران پروژه ای بعد از تجمع تیرماه و همچنین انباشته شدن مطالبات این کارگران در سال ١٣٩٩ نقطه آغاز اعتصاباتی بود که به «کمپین» میان کارگران معروف شد.
وضعیت بد رفاهی، توهین به شعور و شخصیت کارگران متخصص با دستمزدهای ٤ میلیونی و هزینه سنگین گذران زندگی، فعالین سندیکایی فلزکارمکانیک در پروژه ها را به این تصمیم رساند که باید اعتصابات سراسری افزایش دستمزدها و بهبود شرایط کار را آغاز کرد. …بیشتر