Archive for ژوئن 2023

اوضاع در پتروشیمی اسلام آباد غرب!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، پیمانکاری شرکت استیم در پتروشیمی اسلام آباد غرب نه تنها پرداخت حقوق را عقب می اندازد بلکه مقررات کمپین ٢٠/١٠ را نیز اجرایی نکرده است. حقوق اسفند ماه به تازگی پرداخت شده و حقوق فروردین در خوشبینانه ترین حالت اواسط تیرماه پرداخت می گردد. مرخصی ٢٣/٧ است. وضعیت افزایش حقوق نفرات ۲۱ درصد و افزایش حقوق کارگران ساده ۲۷ درصد اعمال گردیده به نحوی که پیمانکاران کوچک جهت اجرای سیویل پرداختی شان به کارگر ساده مبلغ ۳۰۰ هزار تومان روزانه و استاد کار قالب بندی و آرماتوربند حداکثر ۴۰۰ تا ۴۵۰ تومان می باشد. سطح حقوق نفرات ستادی استیم ۱۰ الی ۱۲ میلیون، کارشناس ۱۳ تا ۱۸ میلیون، برای برخی کارشناسان که مثلا حقوق های بهتری لحاظ شده ۲۰ الی ۲۲ میلیون، افسر ایمنی ۹ میلیون الی ۱۴ میلیون و متاسفانه جانشین سرپرست ایمنی با ۱۷ سال سابقه ۱۶ میلیون می باشد.

از دیگر بدیهای پروژه، بلاتکلیفی و نداشتن سرپرست کارگاه به دلیل حقوق کم، از اسفندماه تاکنون است که عدم حضور و بازدید مدیران استیم از سایت به این آشفتگی دامن می زند. …بیشتر

تعیین نماینده کارگران در ایران خودرو!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، تعیین نماینده کارگر در شرکت ایران خودرو به مسخره ترین صورت انجام می شود. در این کارخانه ٥٦ هزار نفری خبری از اجرای قانون کار در خصوص تشکیل تشکل کارگری نیست و این شرکت نه تنها شورا و یا انجمن صنفی ندارد بلکه چیزی به نام انتخاب نماینده کارگر از سوی کارگران انجام نمی شود. با بازنشسته شدن ١٧٦ کارگر فقط در این هفته، که طبعن بخشی از نمایندگان کارگری را نیز شامل می شود، مدیریت ایران خودرو برای جایگزین کردن نماینده کارگران در هر بخش یکی از کارگران تازه وارد و البته سفارشی گوش به فرمان را به نمایندگی کارگران به دلخواه خودش انتخاب می کند. بطور مثال از 3 بخش رنگ از هر سالن یک نفر به عنوان نماینده کارگر توسط مدیر برگزیده می شود.

باید به اداره کار تهران برای چشم بستن به این خلاف و خلاف های دیگر از جمله نپرداختن ٤ درصد حق سختی کار کارگران به تامین اجتماعی نفرین ابدی فرستاد چرا که با این وضعیت نابهنجار سازمان تامین اجتماعی نپرداختن ماهانه ٤ درصد سختی کار ضربه ای به ورودی های صندوق است. …بیشتر

نشست عمومی کانون بازنشستگان تهران!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، نشست عمومی کانون بازنشستگان تهران روز چهارشنبه ٣١ خرداد ساعت ٩ صبح با تمامی پنهان کاری هیات مدیره کانون با بیش از ٧٠ نفر بازنشسته تهرانی برای طرح سوالات و پاسخگویی هیات مدیره که در سالن کانون جمع شدند، برگزار شد. ابتدا دو تن از بازنشستگان مستقل در خصوص لایحه هفتم توسعه و زیان های آن برای بازنشستگان و مستمری حقیرانه، درمان نامناسب و عدم حضور خانم ها و جداسازی بازنشستگان اقا و خانم و اینکه مسایل مالی کجا درج و گزارش می شود، سخن گفتند.

دهقان کیا ریاست کانون بازنشستگان تهران گفت:« بازنشسته ها از ما توقع دارند چه کنیم؟ دولت مرغ و تخم مرغ را نمی تواند ثابت نگه دارد از ما چه توقعی دارید. شکایت خانه کارگر به دیوان غلط بود و حالا دیگر کاری نمی توانیم بکنیم. کاری از دست ما بر نمی آید و روش ما هم این نیست که خیابان بیاییم. دیوان بر اساس قانون عمل کرده و کار خانه کارگر درست نبوده است مگر اینکه حکم حکومتی رهبری به دادمان برسد. در مورد لایحه هفتم توسعه هم اگر مواد ١٥ و ١٦ حذف نشود در انتخابات شرکت نمی کنیم. بذارید یه چیزی بگم اگر دولت های قبل به قانون تمکین نمی کردند دولت رییسی قانون گریزی می کنه » سپس آقای مجیدی دیگر عضو هیات مدیره گفت:« ما به کسی گزارش نمی دهیم و در سایت هم مسایل مالی را شفاف سازی نخواهیم کرد در ضمن مستندات مالیات ٥ میلیاردی که ما باید به اداره مالیات بدهیم را بیاورید» در حین صحبت های مجیدی یکی از فعالین گفت:« آقای مجیدی اسم ما را چرا به پلیس امنیت دادی؟ اگر شما صندلی کانون را ول نمی کنید به خاطر این است که توش پول خوابیده؟ اگر دهقان کیا راست میگه که ما هیچکاره ایم، برید کنار بزارید چند نفر دیگه حداقل بگیر بیان بخورند» یکی دیگر از بازنشستگان گفت:« چرا همش مخفی کاری می کنید؟ چرا مجمع عمومی فوق العاده رو اعلام نمی کنید؟ چرا نشست های عمومی رو تاریخش رو به همه نمی گید» سپس عیوضی دیگر عضو هیات مدیره گفت:« تلاش می کنیم بانک رفاه را پس بگیریم» که بازنشستگان گفتند:« چرا دادی که حالا پس بگیری اگر الان هم موضوع پس دادن بانک رفاه مطرح میشه به خاطر ٣٠٠٠ امضا و پیگیری است که ما مرتب می کنیم» یکی از بازنشستگان پشت تریبون قرار گرفت و گفت:« آقایان هیات مدیره اول بگویند برای صیانت از منافع ما در سازمان تامین اجتماعی که مورد دستبرد قرار گرفته چه کرده اید» که با تشویق حضار روبرو در در همین لحظه میکروفون توسط هیات مدیره که در حال فرار بودند قطع شد. هیات مدیره از روی پله همدیگر را صدا می کردند که زودتر به دفاتر خود پناه ببرند.

غواصی مدیران از جیب بازنشستگان و کارگران!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، خبرگزاری تسنیم مصاحبه ای را گزارش کرد که در کانال تلگرامی دانستنی های کارگر به تاریخ ١ تیر به کد خبر ٩١٩ نماینده مردم تهران آقای علی خضریان رییس تحقیق و تفحص از شستا در مجلس چنین گفته است:« جای بسی تامل است که علیرغم اطلاع بدنه مدیریتی ارشد شستا از هزینه کرد های خارج از عرف در برخی شرکت ها از قبیل پرداخت هزینه غواصی و تفریحی برخی مدیران از جیب کارگران و بازنشستگان محترم در این برهه حساس و سخت اقتصادی برای مردم عزیز استفاده از این قبیل مدیران با کدام توجیه و منطق دولت انقلابی سازگار است… با عرض تاسف عرض کنم علیرغم برگزاری جلسات متعدد با دستگاههای نظارتی درون مجموعه وزارت کار و برون سازمانی نه تنها توان و علاقمندی برای مبارزه با فساد وجود ندارد بلکه به دفعات مشاهده می شود بدنه مدیریتی شستا به جای برخورد با باقیمانده جریان متخلف و با تشکیل پرونده برای مدیران سابق اقدام به توجیه تخلفات مذکور می نماید»

این سخنان به معنی این است که اندوخته های کارگران و بازنشستگان در شستا به بازیچه ای برای مدیران و مافیا تبدیل شده است که برای غواصی و شنا هم از جیب کارگران و بازنشستگان باید هزینه شود و وزارت کار و تامین اجتماعی و حتا بازرسی کل کشور هم چشم بر روی این تخلفات بسته اند. …بیشتر

جوابیه ای افشاگرانه!

خبرگزاری ایلنا در ٢٧ خرداد جوابیه روابط عمومی مدیریت درمان تامین اجتماعی خوزستان را در خصوص خواسته های بازنشستگان تجمع کننده در شوش را در مورد بهبود وضعیت معیشت و درمان، صادر کرد که بسیار افشاگرانه و قابل تامل است. در این جوابیه نوشته شده است:

« متخصص داخلی در روزهای یکشنبه و دوشنبه مشغول خدمت هستند و متخصص قلب نیز در روزهای دوشنبه در این درمانگاه پذیرش دارد» یعنی ٥ روز هفته دو مرکز درمانی شوش و کرخه فاقد متخصص داخلی و ٦ روز هفته هم بدون متخصص قلب است.

« همچنین مراحل جذب متخصص زنان و زایمان رو به اتمام است» یعنی مراکز درمان یاد شده متخصص زنان و زایمان در شوش و کرخه ندارد.

« آزمایشات هورمونی و تخصصی پیش بینی و در حال آماده سازی است» یعنی آزمایشگاه هورمونی و تخصصی هم وجود ندارد. …بیشتر

⚘⚘درود به کارگران سرزمینمان⚘⚘

ما نیک می دانیم که زندگی در پیچ و تاب پیکار تنیده است و ما که روشنی بخش این راه گشته ایم بایستی با دیدگان نیک بین خود، به راه های پاکی و راستی بپیوندیم و سرچشمه های خرد را در دامن بردباری بیابیم.

امروز ما کارگران تنها یک راه داریم و آن پایداری در برابر سختی ها و رنج هایی است که در این راه پر فراز و نشیب می بینیم.

بگذارید سر راست بگویم که دامنه پیکار با دلالان کاری که خون مردم و به ویژه کارگران را در شیشه نموده اند هیچ مرزی نداشته و ندارد و ما در اندازه توانایی های خود بایستی آن کاری را که وجدان و ندای درونمان به درست بودنش گواهی می دهند، به انجام رسانیم.

در این هنگامه کمپین اعتصاب سال ۱۴۰۲ بایستی بدانیم که دستآوردهای بسیار داشته ایم و توانسته ایم با شور و پایمردی بسیار، کارفرمایان را به پذیرش خواسته های حقوقی خودمان وادار سازیم.
…بیشتر

اعتراض در ایران خودرو!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، در اواسط خرداد ماه کارگران انبار ١٦ شیفت دوم در یک حرکت اعتراضی شامشان را که مرغ بود دور ریختند. کیفیت غذا آنچنان بد است و بارها کارگران در این مورد به مدیریت هشدار داده بودند که دیگر از حوصله کارگران خارج شده ٢٧ پرس غذا دور ریخته شد.

نبود هیچ تشکل کارگری که به داد کارگران برسد باعث شده کارگران وقتی از هشدارهایشان نتیجه نمی گیرند دست به اینگونه اعتراضات بزنند. نمایندگان کارگری که در این شرکت برگماری می شوند جز بله قربان گویی کار دیگری نمی کنند.

پیام سندیکا، شماره ١٢٢ خرداد ماه سال ۱۴۰٢منتشر شد!

ماهنامه نشریه پیام سندیکا، پیام آور سندیکاهای کارگری ایران شماره ١٢٢ / سال یازدهم/ خرداد ۱۴۰٢ در ایران بصورت چاپی و الکترونیکی منتشر شد.

در این شماره می خوانید: …بیشتر

یکشنبه های اعتراض!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، امروز ٢٨ خرداد تجمع اعتراضی بازنشستگان تامین اجتماعی در شهرهای تهران، رشت، شوش، اهواز، دزفول، کرمانشاه برگزار شد. در اهواز بازنشستگان راهپیمایی کرده و خواسته های خود از جمله افزایش مستمری حقیرانه را رد کرده و درمان در شان بازنشستگان را خواستار شده و از وکیل با شرافت خانم زیلابی حمایت کردند. در رشت بیش از ١٠٠ نفر بازنشسته با اجرای شعار و سخنرانی، به عملکرد دولت و لایحه هفتم توسعه معترض بودند متاسفانه با دخالت پلیس یکی از بانوان معترض را دستگیر کردند که با اعتراض هماهنگ بازنشستگان، ایشان آزاد شد.
…بیشتر

نان برای زندگی، نه جان برای نان! (٢٨)

کمپین ٢٠/١٠ پیروز خواهد شد!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، سایت ١ پتروشیمی بوشهر با تمام تکاپویی که مدیریت، سرپرستان و پیمانکاران به عمل آورده اند هنوز به طور کامل نتوانسته است نیروهایش را کامل کند و کارگران به ویژه در بخش پایپینگ به سرکار نیامده اند. استادکاران، فیترها، جوشکاران، مونتاژکاران نه تنها ٢٠/١٠ را بطور کامل با ٨ ساعت کار می خواهند بلکه ٧٩ درصد افزایش حقوق خود را که به ٧٠ میلیون بالغ می شود را نیز بدون کم و کاست خواستارند. هرچند که تلاش مدیریت و سرپرستان در جذب نیروهای حرفه ای به بن بست خورده است اما در دیگر مشاغل مانند کمکی ها، رنگ و عایق، داربست بند، آرماتوربند که نیروهای پشتیبانی هستند موفق بوده اند اما این نیروها در حقیقت پیش برنده کار در پروژه ها نیستند. شرکت مشارکت و پیمانکارانش همچون استیم، چگالش، انرشیمی، راکی جوشکاران و فیترهای درجه 2 و کمکی ها را که با وعده ٧٩ درصد به کار دعوت کرده بودند در یک چرخش دغل کارانه تنها ٥٠ درصد به حقوق ها اضافه نموده اند که بخش زیادی از کارگران باز هم به خانه برگشته اند و عده قلیلی به کار مشغولند. حتا کار به جایی رسیده است که فورمن ها هم که شرایط و دروغگویی را مشاهده کرده اند دست از کار کشیده و محل کار را ترک کرده اند. شرکت مشارکت با دفتر کیوسی و عوامل حراست به ٤٠ درصد توافق کرده اما افسران ایمنی زیر بار نرفته و از امضا خودداری کرده اند. هر چند تلاش ها برای ترساندن نیروها با «اگر امضا نکنید تسویه حساب می شوید» هم ثمربخش نبوده است چرا که افسران ایمنی از امضا نمودن پریمیت ها خودداری کرده اند تا پاسخ دندان شکنی به این بچه بازی های مدیران داده باشند. …بیشتر