Archive for جولای 2021

دستاورد هایمان را چون مردمک چشم پاس می داریم!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، نامه ی زیر در روز ٤ مرداد در اعتراض به جمع آوری امضا از سوی ٥٠ نماینده مجلس جهت حذف همسان سازی دائمی بازنشستگان تامین اجتماعی به دلیل تورم، با امضای بیش از پانصد نفر از بازنشستگان تامین اجتماعی که با شماره مستمری خود امضا کرده بودند خطاب به رییس مجلس، تحویل دفتر آقای قالیباف شد. به نمایندگان گفته شده است ٢ هفته وقت لازم است برای پیگیری و پاسخ به این نامه. متن نامه به شرح زیر است: …بیشتر

نه به بی قانونی و گرسنگی! (٤٠)

به گزارش خبرنگاران پیام سندیکا، امروز ٨ مرداد همچنان کمپین بر روی خواسته های خود ایستاده است. پیمانکاران از هر دری وارد می شوند تا کمپین شکست بخورد.

پیمانکاری احمدیان و کرمیان در شرکت مپکو پروژه هنگام عسلویه، شرکت بیستون شکوه پارسه خارک حقوق خردادماه کارگران را نداده و پاسخگو هم نیستند، نیروگاه چابهار و ارومیه هنوز حقوق اردیبهشت کارگران را پرداخت نکرده اند، پیمانکاری آقای صالحی تلمبه خانه شماره ۵ بندرعباس هنوز حقوق اردیبهشت و خرداد را به کارگران بدهکار است. این گروگان گرفتن حقوق کارگران و بعد با پررویی به کارگر پیغام دادن که باید به سرکار بیایید فقط از انسان نماهایی چون پیمانکاران بر می آید.

امروز پیمانکار سعید کیوانی هم شرایط کمپین را قبول کرد و برای کارش در کهنوج نیرو استخدام کرد. بهرحال پیمانکاران کوچک وقتی بیایند شرکت های بزرگ هم خواهند آمد. …بیشتر

گزارشی از کارخانه سیمان خوزستان!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، کارخانه سیمان خوزستان با ٥٠٠ کارگر مدت ٢ هفته است که تعطیل شده و کارگران در حال تعمیرات و سرویس دستگاهها هستند. این تعطیلی زودهنگام به دلیل کمبود برق در استان و مصرف زیاد برق این کارخانه رخ داده است.

شنیده ها حاکی است با بالا رفتن قیمت سیمان طی یکماه گذشته از پاکتی ٣٠ هزار تومان به ١١٠ هزار تومان بعضی از مدیران را به این صرافت انداخته است که کارخانه های خود را با تولید کمتر و یا تعطیلی روبرو کنند تا سود بیشتری ببرند. هر چند که از این سودهای نجومی چیزی به کارگران نمی رسد.

امیدواریم این تعطیلی هرچه زودتر پایان یافته و کارگران به سرکار خود باز گردند.

نه به بی قانونی و گرسنگی! (٣٩)

به گزارش خبرنگاران پیام سندیکا، امروز ٧ مرداد ماه ٤٠ روز از اولین تخلیه کارگری در شرکت فراب نیروگاه بیدخون برای بدست آوردن دستمزدهایی انسانی و ٢٠ روز کار و ١٠ روز مرخصی دست به اعتراض زده و نیروگاه را به قصد خانه های خود ترک کردند، می گذرد و ما همچنان بر خواسته های ٨ گانه خود ایستاده ایم. تمامی ترفندهای کارفرمایان و نوکران شان به در بسته خورده است. از تهدید، توهین، اخراج، بلک لیست کردن تا گروگان گرفتن حقوق های عقب افتاده کارگران، ولی کارگران همچنان در خانه مانده و از این ترفندها نترسیده اند و پشت به پشت هم داده اند تا به خواسته های انسانی خود برسند و اینقدر شرمنده همسر و فرزندانشان نباشند.

شرکت ها به همراه نوکرانشان تلاش دارند برای اینکه قراردادهایشان لغو نشود و از پروژه بیرونشان نکنند خود را فعال نشان دهند به همین منظور فورمن ها، سرپرستان به تلاش افتاده حتا خود فیتری و یا جوشکاری می کنند، اما این دست و پا زدن ها فایده ای ندارد و باید به خواسته های کمپین تن بدهند. …بیشتر

مسائل کارگران در مجتمع مس سرچشمه در تابستان ١٤٠٠

بر اساس گزارش دریافتی از گزارشگر پیام سندیکا در مجتمع مس سرچشمه، تاکنون کارگران مجتمع مس سرچشمه با جنبش های کارگری کشور همراه نشده اند و هنوز برخی از شرکت های پیمانکاری با وجود شرایط نا به سامانِ معیشتی، با پرداخت های با تاخیر حقوق و مزایای خود مواجه هستند:

_ شرکت نیرو صنعت سرچشمه با تاخیر در پرداخت حقوق پرسنل، در حال حاضر حقوق اردیبهشت ماه نفرات خود را نیز به صورت علی الحساب پرداخت کرده و از آن ماه تاکنون هیچ گونه پرداختی نداشته است. …بیشتر

نه به بی قانونی و گرسنگی!(٣٨)

به گزارش خبرنگاران پیام سندیکا، امروز ٦ مرداد کمپین و کارگران اعتراضی همچنان محکم بر سر خواسته های خود ایستاده اند و کارفرمایان از تمام زور خود برای به سرکار کشاندن کارگران استفاده می کنند و همچنان پاسخ ما « نه » است.

خبرهای رسیده حاکی از این است که مخازن در ریز به پیمانکاری آذرکمان حقوق 3 ماه کارگران را به گروگان گرفته و التماس می کند کارگران زمانی که به سرکار بیایند همان روز حقوق عقب افتاده خود را خواهند گرفت. در پروژه بیدبلند ماهشهر و اسکله مجیدیه کمکی ها را به جای فیتر به کار گرفته اند تا شرکت قراردادش را با پیمانکار لغو نکند. با تمام هارت و پورت های شرکت جهانپارس هم اکنون به جای ١٥٠ کارگری که باید مشغول کار باشند فقط ٧ کمکی جوشکار کار می کنند. به این اعتصاب شکنان نه لباس و نه کفش داده اند و از اینان بیگاری کشیده حتا حقوق های عقب مانده شان را هم نداده اند. اینست سزای عهد شکنان. …بیشتر

جنبش اعتراضی را سر باز ایستادن نیست!

بیش از یک هفته از اعتراضات به بی آبی خوزستان می گذرد و ٤٠ روز است که کارگران پروژه ای به جان آمده از بی قانونی های شرکت های پیمانکاری دست به اعتصاب زده اند.

اعتصاب کارگران پروژه ای نه تنها خوزستان بلکه سراسر ایران و خانواده های کارگری را تحت تاثیر قرار داده و در هر کوی و برزنی، آخرین اخبار اعتصاب، نقل قول همه خانواده ها و همشهری های اعتصابیون است. هر چند این اعتصاب بی مانند، همچون سال گذشته، شکوهمندانه به پیش می رود و خرابکاری های کارفرمایان و عده ای نادان نتوانسته از قدرت آن بکاهد. …بیشتر

پیام سندیکا، شماره ۱۰۱ تیر سال ۱۴۰۰منتشر شد!

ماهنامه نشریه پیام سندیکا، پیام آور سندیکاهای کارگری ایران شماره ۱۰۱ تیرماه ۱۴۰۰ در ایران بصورت چاپی و الکترونیکی منتشر شد.

در این شماره می خوانید:
…بیشتر

نه به بی قانونی و گرسنگی!(٣٧)

به گزارش خبرنگاران پیام سندیکا، امروز ٥ مرداد ماه کمپین به راه خود ادامه می دهد. تلاش پیمانکاران برای جذب نیرو چه با تهدید و چه با فریب به سنگ خورده است و اعلام این دروغ که «خیلی ها رفته اند سرکار» از آنجا معلوم است که اگر خیلی ها سرکارند پس پیمانکارها چرا هی به کارگر زنگ می زنند که بیا سرکار؟ همین که به کارگرها زنگ میزنند یعنی اینکه کارشان شروع نشده و کمپین هنوز موثر و تاثیرگذاره راه خود را می رود. دوستان کارگر همه می دانیم که هر چقدر این کمپین طول بکشد بسیاری از کارها حالت اورهال پیدا کرده و کارگران برای کار در شرایط اورهال دستمزد بیشتری خواهند گرفت. پس نگران نباشیم.

دوستان اطلاع دقیق داریم که هیچ اتوبوسی با کارگر به عسلویه تردد نمی کند. پس گوش به شایعات ندهید. در پالایشگاه آبادان حتا نفرات دفتر فنی هم به کمپین پیوسته اند. …بیشتر

یکشنبه های اعتراض!

به گزارش خبرنکاران پیام سندیکا، به دلیل شیوع بیش از حد کرونا در تهران این هفته یکشنبه های اعتراض برگزار نشد. در اهواز، اصفهان بازنشستگان فولاد برای موضوع بیمه های تکمیلی و نازل بودن درمان در این بیمه خصوصی و مستمری های حقیرانه در مقابل صندوق فولاد تجمع اعتراضی داشتند.

در رشت از ساعت ۱۰/۳۰دقیقه تجمع با بیش از ٣٠ بازنشسته شروع و دست نوشته ها بالا رفت و نیم ساعت شعارهای مطالباتی از جمله موضوع مهم همسان سازی داده شد. در مورد حرکت خطرناک صورت گرفته از سوی ٥٠ نماینده هم به بازنشستگان اطلاع رسانی گردید. در پنج دقیقه آخر فقط شعار اسماعیل گرامی آزاد باید گردد و کارگر زندانی آزاد باید گردد داده شد. بحث درباره وظیفه دولت در مقابل بازنشستگان توسط بازنشستگان جدیدی که برای حل مشکلاتشان به کانون آمده بودند انجام گرفت در آخر بیانیه هفته گذشته دوباره خوانده شد حدود ساعت ۱۲ جمعیت به آرامی متفرق شدند.