Archive for سپتامبر 2020

بی خیالی مسوولان و یکه تازی کرونا!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، از وضعیت کرونا در ساوه در پیک سوم آن :
با توجه به شروع پیک سوم کرونا در جهان و در ایران تدابیر لازم برای مبارزه جدی با آن در شهر ساوه متناسب با شرایط جدید، گرفته نشده است و بیشتر از طرف مسئولان به توصیه های بهداشتی بسنده شده است. چرایی اینکار مشخص نیست. پرسش این است: چرا مسئولان شهر ساوه، مانند اواخر اسفند و اوایل فروردین شهر را ضد عفونی نمی نمایند؟ چرا رفت و آمد در شهر را مانند گذشته کنترل نمی کنند؟ چرا مانند گذشته با بلندگو در شهر جار نمی زنند و مردم را به زدن ماسک تشویق نمی کنند؟ چرا نهادهای مردمی و مدنی مانند اوایل فروردین آستین بالا نمی زنند و دست از نظارت و خدمات دهی کشیده و یا کم کرده اند؟ آیا مگر این بیماری کمتر شده و یا این بیماری کنترل شده است؟ باید در جواب بگوئیم نه. پس چرا مسوولان و نهادهای مدنی مانند گذشته خدمات نمی دهند؟ چرا در کارخانه های شهر صنعتی مبارزه با کرونا دیگر جدی گرفته نمی شود؟ چرا در کارخانه هایی که امکان دورکاری وجود دارد آن را لغو نموده اند. بطور مثال در کارخانه تولید دارو دور کاری پرسنل از اول مهر لغو شده است.

سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ساوه مصرانه از مسوولان و نهادهای مدنی شهر می خواهد که امر مبارزه با بیماری کرونا را در پیک سوم آن جدی گرفته ومانند گذشته به وظایف خود عمل نمایند تنها با همکاری و اتحاد همه ما قادر خواهیم بود کرونا را شکست دهیم.

سودهای ایران خودرو کجا هزینه می شوند؟

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، تنها در یک صرفه جویی یک میلیون یورویی در طراحی داخلی خط بدنه خودروی K١٣٢ توسط کارگران با هوش و سخت کوش به جیب ایران خودرو سرازیر شد.

آیا مدیریت ایران خودرو هم به وظایفش در قبال وضعیت معیشتی و سلامتی کارگران به درستی عمل می کند؟ متاسفانه این چنین نیست و حتا مدیریت ایران خودرو از اجرای قوانین برای کارگران شانه خالی می کند. برای نمونه کارگرانی که با پیمانکاران تعاونی خاص در خطوط تولید کار می کنند از مزایای سختی کار مانند همکارانشان در همین سالن برخوردار نیستند؟

پیمانکارانی که حقوق کارگران را نقض می کنند را بشناسیم!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، پیمانکاری بنام هوشنگ کیانپور حقوق جوشکاران و بقیه نیروها را مدتی بعد از کمپین دوباره به صورت قبل باز گردانده است. این پیمانکار که در فاز ۲ و ۳ مشغول کار است برای جوشکار فول ارگون دستمزد ۷ میلیونی منظور کرده در حالی که بعد از کمپین سراسری افزایش دستمزدها ۱۰ میلیون کرده بود. الان فیتر زده ۸ میلیون که قبلن ۱۰ میلیون بوده، کمکی ۵ میلیون زده بود حالا کرده ۴ میلیون.

سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران و گروه پایپینگ و اکیپ پروِژه ای ها به ایشان اخطار می کند هرچه زودتر دست از این شیادی بردارد وگرنه با برخورد سخت ما و کارگران پروژه ای روبرو خواهد شد.

کارگران هوشیار باشند و این گونه تخلفات را به ما گزارش کنند تا با افشای این نامردان آنان را در صورت پافشاری بر اعمال غیرانسانی خود تحریم کارگری کنیم.

نئولیبرالیسم و کشاورزی!

تقابل نئولیبرالیسم با تولید در عرصه کشاورزی و خصوصا در حوزه دستیابی به توسعه پایدار کشاورزی، بقولی رابطه کارد هست و پنیر است. در نگاهی به گذشته نه چندان دور در برهه ای که هنوز شور انقلابی و استقلال طلبی بر کشور حاکم بود ، می دیدیم چگونه کشاورزی گامهای بلند به سوی تولید با کمیت و کیفیت
برمی داشت و با شور انقلابی دستیابی به توسعه پایدار را در استراتژی خود نهفته و تسخیر بازارهای جهانی را به دلیل مازاد تولید در رئوس برنامه خود داشت َو دولتها با واگذاری ادوات کشاورزی و تخصیص یارانه به تولیدات کشاورزی و خدمات کشاورزی و کمک در تهیه و تامین نهاده های اولیه تولیدات کشاورزی و در اختیار گذاشتن سم و کود و بذرهای مختلف و نهالهای باغستان ووووو امیدواری را برای ایجاد کانالی برای حضور در بازار جهانی و به تاسی از آن ترفیع معیشت و سطح کیفی زندگی خانوارهای کشاورزی را هدف خود قرار داده بود.

اما غافل از اینکه سیاستهای اقتصادی نئولیبرالیسم که توسط دولت آقای هاشمی رفسنجانی استارت خورده بود و آقای روحانی آن را به کمال رسانده، برنامه دیگری را برای تولید و اقتصاد کشاورزی طراحی مینمودند و عمده نگاه خود را به سمت سوق دادن کشاورزی به سمت خصوصی ساختن صفر تا صد امور کشاورزی و در اختیار اقتصاد بازار گذاشتن و سیطره بازار بر مراحل کاشت و داشت و برداشت و خدمات کشاورزی و نهاده های کشاورزی مانند سم و کود و بذر و …..را طراحی می نمود و هرگونه نظارت دولتی بر تعیین قیمت محصولات کشاورزی و نظارت بر کیفیت و قیمت بذر را حذف نموده و دیگر از تراکتور و تیلر و بیل و چکمه و کود و سم دولتی خبری نشد و با الفاظ دهن پرکنی انعطاف پذیر ساختن اقتصاد کشاورزی کلاه گشادی را بر سر کشاورزی و کشاورزان گذاشت و کشت و صنعتهای بزرگ را در اختیار سرمایه داران و بخش خصوصی گذاشت و حمایت از کشاورز و کشاورزی تبدیل به خاطر خوش جهت بازگو نمودن به نسلهای آتی گشت.

اینگونه شد که امروز کشاورز بذر سیب زمینی را به قیمت هفت هزارتومان می خرد اما تولید خود را به قیمت ۲۵۰۰ تومان یعنی به قیمت سالهایی که دلار ۱۳۰۰ تومان بود در اختیار دلالان می گذارد و هزینه هر هکتار کشت سیب زمینی به بیش از ۴۰ میلیون افزایش یافته اما کل محصول یک هکتار کشت سیب زمینی کمتر از ۴۰ میلیون بفروش میرسد این همان اقتصاد غارتگر نئولیبرالیسم می باشد که در تمامی سکوهای تولید اعم از صنعت و کشاورزی و دامداری و…… رواج دارد

منوچهر سراج عضو سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران

چرا سختی کار در ایران خودرو اجرا نمی شود؟؟

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، کارگرانی که در سالن بدنه سازی پژوپارس و در قسمت صندلی سازی کار می کنند، مدیریت آنان را جزو مشاغل سخت و زیان آور محسوب نکرده است. مدیریت در پاسخ کارگران این قسمت که خواستار اجرای قانون سخت و زیان آور در این قسمت هستند و سروصدا و آلودگی در آن موج می زند با پاسخ کودکانه مدیریت روبرو هستند که می گوید:« در کمیته سخت و زیان آور در مورد شما تناقض آرا وجود دارد» معلوم نیست این تناقض آرا بر مبنای قانون است یا نظرات غیر کارشناسی و سودورزانه.

مدیریت با نپرداختن ٤ درصد سخت و زیان آور به تامین اجتماعی، سود خود را افزایش داده است و مرگ و معلولیت را به کارگران هدیه می دهد.

پیمانکاران شیاد را رسوا کنیم!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، نامه زیر را کارگر زحمتکش اصغرغیبی برای ما فرستاده است:
سلام به همه دوستان عزیز، برادران من اصغرغیبی فیتر گالوانیزه و مایترکار هستم. چندماه بیکار بودم با چهار بچه مدرسه رو. بالاخره ماه پیش یکی از دوستانم شماره تلفن آقایون سلطانی و کابلی که پیمانکار شرکت سیمین سپاهان بودند و در کارگاه ایستگاه راه آهن کار گرفته بودند را به من دادن برای کار. رفتیم یک ماه کار کردیم ولی کار تعطیل شد. پنج روز ماندیم توی خوابگاه برای گرفتن دستمزدمان. در نهایت 250 هزار تومان برا کرایه از تهران به خوزستان داده و گفتند دو روز دیگر برایتان میفرستم. الان چند روزی است که تماس میگیرم هی امروز و فردا میکنند. خدا شاهده امروز از طرف شرکت آب آمدند که آب خانه ام را قطع کنند. با یه بدبختی دو سه روز فرصت گرفتم. آقایون داداشام، برادران عزیزم، برای این جور بی شرف ها کار نکنید. پیمانکار یا شرکتی که نمیتونه دوماه حقوق کارگراش را بده چرا باید کار بگیره؟؟؟ …بیشتر

نشریه امید منتشر شد!

فصلنامه امید شماره ٦ ویژه تابستان ١٣٩٩ ، نشریه بازنشستگان فلزکارمکانیک در ایران به صورت چاپی و الکترونیکی منتشر شد.
در این شماره می خوانیم:
…بیشتر

بی عرضگی مدیران ایران خودرو!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، بی مدیریتی در ایران خودرو بیداد می کند. برای مثال حق بیمه تکمیلی کارکنان ایران خودرو توسط بیمه خصوصی و با تایید مدیران ایران خودرو ٢٠ درصد افزایش یافته است، اما تعرفه های درمانی افزایشی نداشته است. به ویژه در هزینه های دندانپزشکی . در حقیقت سطح خدمات بیمه تکمیلی با مدیریت کودکانه ایران خودرو ٢٠ درصد کاهش پیدا کرده است. آفرین به این مدیریت. آخر سال هم به خاطر این بی عرضگی ها پاداش های نجومی می گیرند.

پیروزی کارگران پارس آمپول شادباش!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، اعتصاب ٢٤ شهریورماه ٢٠٠ کارگران پارس آمپول ساوه با موفقیت به پایان رسيد.

رسید. این اعتصاب که سه روز ادامه داشت، در نهایت با مذاکره با کارفرما در روز ٢٨ شهریور به نتیجه نهایی رسید. در این مذاکره جناب آقای مهندس حیدرعلی، مدیر منابع اداری، منابع انسانی شرکت خانم سحر مشتاقی و مدیر کارخانه آقای دکتر زنجانی توافق با نمایندگان کارگران را انجام دادند.

توافق با کارگران:

١-کارگران به سرکار باز گردند و تولید را مانند گذشته ادامه دهند. …بیشتر

خلاقیت کارگران ذوب آهنی و ناخن خشکی مدیریت!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، در شهریورماه امسال بدون حضور کارشناسان آلمانی کارگران و تکنسین های زحمتکش ذوب آهنی ریل uic60(ریل اصلی دنیا) را در این شرکت به تولید انبوه رساندند و همچنین تعمیرات اساسی سالیانه آلگوماشین شماره ٤ نیز با موفقیت انجام شد.

اینها نمونه های کوچکی از خلاقیت کارگران ذوب آهنی است که باعث صرفه جویی در هزینه های شرکت گشته و باعث سود ٤١ درصدی فقط در مردادماه گردیده است. اما نصیب کارگران ذوب آهنی ناخن خشکی مدیریت و وضعیت نابسامان ابنیه

و ماشین آلات و وضعیت بد درمانی ودستمزدهایشان است. بگذریم از اینکه شرکت از استخدام کارگر هم سالهاست خودداری کرده و فشار کاری دو برابری را به کارگران تحمیل کرده است.

متاسفانه شفاف سازی اینکه این صرفه جویی ها و سودها چه بلایی سرشان می آید نه تنها در ذوب آهن بلکه در هیچ ارگان دیگری دیده نمی شود.