Archive for دسامبر 2023

شادباش به مناسبت فرا رسیدن سال نو میلادی

در آستانه روز اول ژانویه ۲۰٢۴ میلادی (۱۱ دی ۱۴۰٢) سندیکای کارگران فلزکار مکانیک ایران فرارسیدن کریسمس و سال نو میلادی را به همه هموطنان و زحمتکشان مسیحی، ارمنی و آسوری میهن و کوشندگان در راه حقوق و شرایط کاری بهتر تبریک می‌گوید. امیدواریم سال نو به ارمغان آورنده صلح، شادی، سلامتی و موفقیت در همه عرصهٔ‌های زندگی‌ برای شما و همه زحمتکشان میهن، منطقه خاورمیانه و جهان باشد. به امید روزهای بهتر.

سندیکای کارگران فلزکار مکانیک ایران

سمینار پزشکی در ذوب آهن!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، به مناسبت ٢٨ آذر روز جهانی قلب با دعوت بخش طب کار ذوب آهن سمینار پزشکی در ذوب آهن برگزار شد. با توجه به آمار بخش طب کار کارخانه، کارگران و کارکنانی از ذوب آهن برای این منظور دعوت شده بودند. ٤٥٠ کارگر انتخاب شده از نظر سنی و ریسک بالای ابتلا به این سمینار آمده بودند. با توجه به ٤٦ درصد از مرگ و میر کشور ما که مربوط به بیماری های قلب و عروق است، برگزاری این سمینار بی دلیل نمی باشد.

گزارش های متعدد سندیکای کارگران فلزکارمکانیک در خصوص مرگ و میر های زیر ٧٠ سال در ذوب آهن و عدم اعلام آمار چگونگی این مرگ ها و مشخص شدن اینکه چه بیماری هایی در این کارخانه شایع است، بخش طب کار مجبور شده است این سمینار را برگزار کند. البته تا آخر سال سمینارهای مشابهی در موضوعات جدید برای کارگران و کارکنان ذوب آهن گذاشته خواهد شد.

سندیکای ما امیدوار است با فعالیت کارگران ذوب آهن و پیگیری و انتشار اینگونه اخبار از سوی سندیکا، مسوولین ذوب آهن را مجبور کنیم در این خصوص حساسیت بیشتری نسبت به سلامتی کارگرانش داشته باشد.

اعتصاب در فولاد و نفت!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، در هفتمین روز از اعتصاب کارگران فولاد، ٨ دیماه، کارگران با کنترل شبانه روزی مبادی ورودی و خروجی شرکت پیام رسایی را به مسوولین و مدیران گروه ملی فولاد ارسال کردند که تا تحقق خواسته های کارگران اعتصاب همچنان ادامه خواهد داشت:« اینجا ایستاده ایم و همه توطئه ها و ترفندها را با اتحادمان از بین خواهیم برد. پیروز این میدان ماییم»

در عرصه اعتراضات کارگران رسمی نفت در شرکت فلات قاره، سکوهای لاوان، سیری، بهرگانسر، خارک امروز جمعه اهم خواسته های خود را به شرح زیر اعلام کردند:

١- برکناری مدیران نالایق و آفت منابع انسانی

٢- حذف سقف حقوق کارکنان مناطق عملیاتی نفت

٣- اصلاح و افزایش حداقل حقوق کارکنان جدید استخدام شده …بیشتر

مذاکرات شکست خورد!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، پس از ٦ روز اعتراض و راهپیمایی مداوم کارگران فولاد، مسوولین بانک ملی، اداره کار اهواز، نماینده نهادهای امنیتی، امام جمعه شهر و مدیرعامل شرکت جلسه ای را با جمعی از نمایندگان کارگران برگزار کردند که در نهایت با شکست روبرو شد.

در این جلسه کارگران موضوع بازگشت به کار کارگران اخراجی را مطرح کردند که با مخالفت نمایندگان حاضر قرار گرفت. آنان دلیل اخراج این کارگران را قانون شکنی عنوان کرده و راضی به بازگشت آنان به کار نبودند. ٣ ساعت مذاکره بدون هیچ دستاوردی به پایان رسید و نهایتن کارفرما تهدید به پرونده سازی و اخراج بیشتر کارگران را به نمایندگان ابلاغ کرد. کارگران اعلام کردند که اعتصاب ادامه خواهد یافت و گستره آن از حوزه کارخانه فراتر خواهد رفت.

همانگونه که در گزارش دیروز یادآور شدیم سطح اعتراضات از شنبه به سطح بالاتری ارتقا خواهد یافت مگر اینکه در ٢٤ ساعت آینده تغییری در توازون قوا و تصمیمات کارفرمایی رخ دهد. خواسته های کارگران که امروز به کارفرما داده شد به شرح زیر است:

١-بازگشت به کار کارگران اخراجی …بیشتر

از شرکت بازرگانی پتروشیمی چه خبر؟

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، از شرکت بازرگانی پتروشیمی که سال ۹۰ به ثمن بلخ به سرمایه گذاری ایران واگذار شد جز جنازه ای باقی نمانده است. شرکتی که سالیانه بیش از ۱۰ میلیارد دلار صادرات محصولات پتروشیمی داشت به فلاکتی افتاده که ۱۸ ماه است بابت بازنشستگی و پس انداز پرسنل ریالی به صندوق واریز نکرده است. در این شرکت دزد بازار هر روز مدیران نالایق که اکثرا قراردادی هستند بلای جدیدی بر پرسنل رسمی نازل می‌کنند:

حق خصوصی سازی که تحت عنوان‌تفاوت تطبیق می‌پرداختند ۴ سال است که فریز شده،

عیدی دولتی میدهند میگویند نفتی هستید، ساعت کار اما کارگری است،

ترفیعات یکسال است که متوقف شده، میگویند نفتی نیستید، …بیشتر

فولاد مصمم است!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، امروز چهارشنبه ٦ دیماه، کارگران مصمم فولاد همانند روزهای گذشته به راهپیمایی اعتراضی خود در خصوص اخراج همکاران و اجرا شدن طرح طبقه بندی مشاغل، ادامه دادند.

آنان در پایان امروز ساعت ٤ بعدازظهر شعار:«مشکل ما حل نشه/ اهواز قیامت میشه» را برای اتمام حجت با مسوولین شهر و فولاد به ویژه بانک ملی سر دادند.

کارگران با این پیام، مسوولین بی عرضه بانک ملی و شهر را خطاب قرار داده و مسوولیت اتفاقات پیش رو را از خود سلب کرده و از فرسایشی کردن اعتراضات خود، هوشمندانه آگاه هستند. بی تردید از هفته بعد شکل و سطح مبارزات فرق کرده و به سطح دیگری ارتقا خواهد یافت که به معنی:« ما را به هماوردی خود نخوانید که پشیمان خواهید شد » است.

مدیرعامل ذوب آهن چه می کند؟

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، مدیر عامل ذوب آهن مهندس مهدی کوهی روز ٢٨ آذر دیداری با رییس دادگستری و دادستان شهرستان لنجان داشت. از محتوای این دیدار خبری رسانه ای نشد اما از شایعات چنین بر می آید که ایشان برای اطلاع یافتن از آخرین وضعیت پرونده سازی ها علیه کارگران ذوب آهنی، مذاکراتی به عمل آورده است.

مدیرعامل ذوب آهن بارها در جواب کارگران گفته است:«او نمی تواند درپرونده افراد دخالت کند و این مسوولین امنیتی هستند که باید تصمیم آخر را بگیرند» موضوعی که کارگران باور ندارند.

فولاد همچنان در خروش!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، کارگران فولاد امروز سه شنبه ٤ دیماه همچنان پر خروش برای دستیابی به خواسته های خود بودند. از روز و شب گذشته که کارگران اختیار درب های ورودی و خروجی شرکت را به دست گرفته اند با استقرار ماشین های پلیس روبرو گشتند، ولی با خونسردی موضوع را مدیریت نمودند. آنها بارها در شعارهایشان:« نه تهدید نه زندان/ دیگر اثر ندارد» را تاکید کردند. کارگران با خود پلاکاردهایی را حمل می کردند که خواستار خلع ید از بانک ملی بوده و حتا عکس آیت اله خامنه ای را با خود حمل می نمودند که نشان دهند فقط به دنبال حقوق از دست رفته خود هستند.

امروز پلاکارد جدیدی در دست کارگران دیده می شد که خواستار حذف پیمانکاری و تبدیل کارگران به قراردادی بودند. سخنرانان کارگری تاکید بسیار به اتحاد و وحدت کارگران داشتند.

دوشنبه اتحاد!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، با رایزنی های صورت گرفته در ماههای اخیر امروز تجمعات متحدانه بازنشستگان فرهنگی، مخابرات، تامین اجتماعی، لشگری و کشوری تلاش شد در سراسر کشور اجرایی شود. دیروز این اتفاق خوب در کرمانشاه افتاد و امروز در تهران این جمع متحد در مقابل سازمان برنامه و بودجه تجمع باشکوهی را برگزار کردند.

در قزوین و ایلام بازنشستگان فرهنگی تجمع کردند. در ٢١ شهر از جمله بیجار، کرمانشاه، اراک، ارومیه، تهران، سنندج، مریوان، تبریز، اهواز، اصفهان، اردبیل، شهرکرد، شیراز، کرمان، همدان، بروجرد، خرم آباد، زنجان، ساری، بابل، رشت بازنشستگان مخابرات تجمع کرده خواهان اجرای کامل آیین نامه پرسنلی و استخدامی سال 89 و رفع مشکلات بیمه درمانی مقابل شرکت مخابرات شهرشان شدند. …بیشتر

درود بر کارگر مرگ بر ستمگر!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، امروز دوشنبه ٤ دیماه، هزار کارگر فولاد خوزستان با بستن درهای ورودی و خروجی کارخانه و از کار انداختن حمل و نقل کالا، سومین روز از اعتصاب متحدانه خود را سپری کردند.

کارگران در سومین روز از اعتصاب با راهپیمایی در خارج از کارخانه و دادن شعارهای:« درود بر کارگر/ مرگ بر ستمگر – بانک ملی حیا کن/ گروه ملی رو رها کن» مدیریت احمقانه شرکت را زیر سوال بردند.

خواسته های کارگران در سومین روز: بازگشت به کار اخراجی ها، همسان سازی دستمزد با دیگر کارخانه های فولاد، اجرای کامل و فوری طرح طبقه بندی مشاغل، برکناری مدیرعامل فاسد و خلع ید از مالکیت بانک ملی و شورایی شدن مدیریت کارخانه. …بیشتر