Archive for فوریه 2016

مصاحبهٔ سندیکای جهانی «اینداستریال» با مازیار گیلانی‌نژاد دربارهٔ دشواری‌های کارگران ایران

به دعوت «اینداستریال» (IndustriAll)، که از بزرگ‌ترین نهادهای سندیکایی کارگری جهان است، مازیار گیلانینژاد مصاحبه‌ای با این نهاد کارگری جهانی داشت که در آن دیدگاه‌های سندیکای فلزکار مکانیک ایران در مورد چالش‌ها و دشواری‌هایی که کارگران ایران با آن روبرو هستند، و نیز پیامدهای احتمالی توافق هسته‌یی بر اقتصاد ایران را مطرح کرد. مشروح این مصاحبه را که در روز ۶ اسفند ۹۴ (۲۵ فوریه ۲۰۱۶) منتشر شد، در ادامه می‌خوانید. …بیشتر

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از ایران خودرو

طی دوهفته اخیر بازهم روزجمعه را در ایران خودرو ، روز کار زده اند که با بی اعتنایی و اعتراض کارگران روبرو شده است. در آخرین اعتصاب غذا در ایران خودرو، مدیرعامل به کارگران قول داد که چنانچه اعتصاب غذای خود را بشکنند: 1- روزهای تعطیل و جمعه را کار اعلام نخواهند کرد.

2- از هر سالن نماینده ای برای پی گیری مشکلات و ایجاد تشکل کارگری انتخاب خواهد شد.

3- طبقه بندی مشاغل هم اجرایی خواهد شد.

مدیرعامل، هاشم گدا ( لقبی که کارگران ایران خود رو به مدیرعامل داده اند)، با اضافه کردن مبلغی طبقه بندی مشاغل را فراموش کرد. نماینده گانی که از سالن ها انتخاب شده بودند پس از چندی سرگردانی از یادها رفتند. و حالا هم که روزهای جمعه را روز کار اجباری اعلام کرده است.   8/12/94

احکام جدید زندان برای فعالین کارگری – رضا شهابی به ١ سال زندان محکوم شد

تشدید فشار بر روی فعالین و رهبران کارگری، دستگیری فعالین معترض کارگری از جمله سیاستهای دوره اخیر دولت روحانی به منظور ایجاد زمینه برای تشدید سیاستهای ریاضت اقتصادی دولت و در تقابل با جنبش اعتراضی گسترده کارگری است. بنا بر خبر منتشر شده از سوی سندیکای شرکت واحد رضا شهابی از فعالین شناخته شده کارگری به یک سال زندان محکوم شد. (لینک اطلاعیه سندیکای واحد ضمیمه است).

…بیشتر

اطلاعیه مشترک انجمن صنفی صنعت گران عسلویه و اتحادیه نیروی کار پروژه ای ایران

این دو نهاد صنفی کارگران پروژه ای با حفظ ساختار تشکل خود، در زمینه مشکلات روز کارگری به صورت مشترک نظرات و انتقادات خود را اعلام می کنند. با توجه به شرایط فعلی که پیمانکاران حتا اطلاعیه حراست را ندیده می گیرند (طبق این اطلاعیه باید پیمانکاران تا ۵ اسفند کلیه مطالبات کارگران را به خاطر انتخابات پرداخت کنند) وتا ۲۴ بهمن هیچ اقدامی در این زمینه انجام نداده اند و این اطلاعیه را یک کار تبلیغاتی برای . . . می دانند. به دین گونه در عمل به کارگران نوید سفره های خالی شب عید را می دهند. از سوی دیگر، با توجه به نشست های نمایندگان دولت و کارفرمایان و چند نماینده انتصابی دولتی بنام نمایندگان کارگران، این دو نهاد صنفی کارگری نظرات وپیشنهاد خود را بدین شرح اعلام می دارد. …بیشتر

بیانیه سندیکای کارگران شرکت واحد در رابطه با حداقل دستمزد سال ۹۵

دستمزد کارگران در سالیان گذشته با انواع بهانه ها نظیر به وجود آوردن رونق اقتصادی، ایجاد اشتغال، تحریم ها وغیره هر سال چند برابر زیر خط فقر تعیین شده است. در حالی که مزد کارگر سهم ناچیزی از قیمت تمام شده را دارد و کارگران در بوجود آمدن شرایط نابسامان اقتصادی در کشور نقشی ندارند. متاسفانه در این سال ها شاهد رکود شدید اقتصادی در کشور هستیم و ورشکستگی کارگاههای تولیدی و صنعتی باعث فشار مضاعف بر کارگران شده و در دهه گذشته قدرت خرید کارگران به حداقل ترین سطح رسیده و کارگران توان پرداخت هزینه های مسکن، خوراک، پوشاک و هزینه های درمانی و بهداشتی و آموزشی را ندارند. …بیشتر

گزارش خبرنگار پیام سندیکا: تجمع کارگران نیشکر هفت تپه دراعتراض به خصوصی سازی

صبح امروز (دوشنبه ۳اسفند) کارگران و فعالان کارگری مستقر در شرکت نیشکر هفت تپه شوش دانیال در اعتراض به خصوصی سازی این واحد تولیدی مقابل ساختمان اداری این واحد صنعتی تجمع کردند.

از روز 30 بهمن فعالان کارگری نیشکر هفت تپه که متوجه فروش کارخانه بدون انجام مراحل قانونی شده بودند شب 29 بهمن به سراغ نماینده مجلس منطقه خود رفته با اعتراض او را وادار می کنند که به تهران آمده و موضوع را پیگیری کند. این نماینده پس از برگشت به دروغ به کارگران اعلام می کند که موضوع فروش کارخانه منتفی است که ما هم در خبری در 30 بهمن آن را به اطلاع خوانندگان خود رساندیم.

با آمدن آقای کاظمی مدیر عامل منصوب شده ، ایشان طی تحرکاتی با استخدام کارگران غیر بومی و خرج تراشی های بسیار زیاد از جمله بازسازی دفتر شرکت را بصورت مجلل آنهم در شرایطی که کارخانه برای پرداخت حقوق کارگران مشکل دارد ، شک کارگران را برانگیخته است. …بیشتر

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از شرکت واحد

درج مشکلات کارگران و رانندگان و در یک کلمه کارکنان شرکت واحد اتوبوسرانی تهران در صفحه تلگرام سندیکای کارگران فلزکارمکانیک و نشریه پیام سندیکا و سایت سندیکا ، باعث رفع این مشکلات توسط مسوولین مربوطه شرکت واحد گردیده است. از جمله این مشکلات می توان به رفع سر ریز شلنگ آب اتوبوس ها در توقفگاه غرب، تهیه و آماده سازی آب جوش برای رانندگان در توقفگاه غرب ، انداختن شیشه  31 اتوبوس سامانه یک. همچنین جمع آوری سقف آهنی که مدیر سامانه یک برای ماشین آزاروی خود نصب نموده بود و  رایگان شدن ورود ماشین سواری پرسنل در توقفگاه غرب.

کلیه موارد بالا در نشریه، سایت، و صفحه تلگرام سندیکای کارگران فلزکارمکانیک منعکس شده بود.

امیدواریم کارگران و رانندگان زحمتکش شرکت واحد توبوسرانی تهران با دادن خبرها و مشکلات خود به خبرنگاران نشریه پیام سندیکا، نشریه زحمتکشان ایران  و تماس با صفحه تلگرام سندیکای کارگران فلزکارمکانیک در جهت انعکاس مشکلات خود در نشریه خودشان ما را یاری دهند.

گزارش خبر نگار پیام سندیکا از هفت تپه

در حالی که شرکت هفت تپه برای پرداخت حقوق ماههای دی و بهمن اعلام بی پولی کرده است. در ماههای اخیر شاهد استخدام بی رویه در این کارخانه هستیم. این افراد که بیشتر از اعضای خانواده های مدیرعامل شرکت آقای کاظمی هستند از شادگان و اهواز ثبت نام کرده و به استخدام شرکت پذیرفته می شوند. خنده دار آنجاست که آقای ساکی که مسوول استخدام است نیز از اعضای فامیل آقای کاظمی است. حتا خانم حمادی که منشی مدیرعامل است نیز از فامیل های مدیرعامل محترم می باشند. این افراد که زیر نظر پیمانکاران کار می کنند هنوز بعد از ماهها حقوقی هم دریافت نکرده اند.و این درحالی است که شرکت بیش از 2 میلیارد فقط باید هزینه این تازه استخدام شده ها را بدهد. جالب این جاست که این استخدام ها نه برای بخش انبار و کشاورزی که به نیرو احتیاج دارند بلکه برای بخش حراست، مهندسی، و اداری استخدام شده اند. با توجه به اینکه کارگران بومی شوش  بیکارند و اولویت استخدام باید با آنها باشد دلیل آوردن نیرو از شادگان و اهواز بسیار مشکوک است. …بیشتر

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از شرکت واحد اتوبوسرانی تهران

خبر اول: طی خبر های رسیده از سامانه یک اتوبوسرانی تهران تعداد 31 دستگاه از اتوبوس هایی که برای نصب شیشه متوقف شده اند به علت پرداخت نکردن مبلغ 90 میلیون بدهی به مجموعه ، از آمار اتوبوسها ی خطوط خارج گردیده اند. این موضوع فشار مضاعف بر روی دیگر رانندگان را به همراه داشته است. معلوم نیست مدیریت سامانه یک بودجه ارسالی از مرکز را در چه جایی هزینه می کند که برای شیشه اتوبوس ها به بی پولی بر خورده است.
خبر دوم: کارگران خدماتی توقفگاه غرب فاقد امکانات لازم از جمله دستکش می باشند.
خبر سوم: یکی از مشکلات کارکنان سامانه یک عدم سرویس رفت و آمد برای رسیدن به محل کار می باشد.بطوریکه برخی از این کارکنان از وسایل نقلیه شخصی جهت آمدن به سرکار استفاده می کنند.

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از هفت تپه

فروش غیر قانونی نیشکر هفت تپه به بخش خصوصی-

اعلام این خبر و ورود کارگران به این موضع در شب گذشته ، باعث گردید شبانه نماینده مجلس شهر به تهران رفته و با لغو  فروش غیر قانونی به این قضیه خاتمه بدهد. مافیای مالی ایران در پی خرید کارخانه ای است که در خاورمیانه بی نظیر است و می تواند در صنایع قندی منطقه را بی نیاز کند. و در این راه مدیران بی لیاقت با سو مدیریت و بدهکار کردن هرچه بیشتر و کارشکنی در روند تولید به مافیا کمک می کنند.