Archive for مارس 2020

پیشگیری و ضدعفونی با چه رویکردی؟؟

با توجه به افزایش بیماران و اعلام برنامه های پیشگیرانه از سوی دولت، آنچه به نظر می رسد این برنامه ها نتوانسته اند اقدامات موثری باشند:

١- ضد عفونی کردن معابر عمومی که با تبلیغات زیاد شروع شده بود دیگر دیده نمی شود

٢- ضد عفونی کردن اتوبوس های شرکت واحد که هر شب انجام می شد به 2 شب یکبار تقلیل پیدا کرده است و از ابتدای بیماری کرونا به رانندگان شرکت واحد دستکش، ماسک، و الکل و یاژل ضدعفونی کننده جهت اقدامات پیشگیرانه داده نشده است و رانندگان را در مقابل این بیماری تنها گذاشته اند. …بیشتر

نامه ای از کارگران پتروشیمی هگمتانه!

برادران سندیکای فلزکار اگر امکان دارد در نشریه و کانالهایی که دارید اطلاع رسانی شود.

ما ١٠٠ کارگر شرکت دیهیم صنعت در پروژه پتروشیمی هگمتانه نتوانستیم حقوق بهمن ماه خود را بگیریم . قرارداد کارگران را طوری بسته اند که هیچکدام عیدی و سنوات شامل آنها نمی شود. نه تنها عیدی به هیچ کارگری پرداخت نشد لاقل حقوق رو هم ندادند و شب عیدی دست خالی ما را روانه خانه امان کردند.

بعد از شیوع کرونا کارگران را ۲۴ اسفند تعطیل کرده و برای حقوق امروز و فردا کردند تا روز ۲۸ اسفند که فقط حقوق دیماه را پرداخت کرده و الان هم جوابگوی کسی نیستند.

مدیر پتروشیمی مهندس پرویز میباشند و مدیر دیهیم صنعت هم کرامت سلحشور

نوروز بر همه مردم ایران شادباش!

نوروز، روزی نو و امیدی برای غلبه بر مشکلات بوده و شادی مرز بین استقامت و شکستن است.
آیین شادمانی نوروز را پاس داشته و شادی این روزها را پرچمی برای مبارزه با کژی و پلیدی خواهیم کرد.
هر چند امکان دیدار نیست اما با تماس مرتب و آگاهانه با یکدیگر و خانواده های دردمند این سالها و سپاسگزاری از همه آنانی که روزی نو را خواهانند، به پیشواز نوروز می رویم.

سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران
٢٩ اسفند ١٣٩٨

مصاحبه با خسرو زرگریان مسوول سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ساوه

با درود و خسته نباشید به شما رفیق گرامی و از اینکه وقت گرانبهایتان را به سوالات ما اختصاص دادید، برای اولین پرسش بفرمایید که:

سوال١- وضعیت عمومی شهرک های صنعتی ساوه چگونه اند؟

با سلام .در پاسخ به سوال شما باید کمی در مورد شهر صنعتی کاوه واقع در ۱۰ کیلومتری ساوه توضیح بدهم .شهر صنعتی کاوه ؛ بنیان آن در قبل انقلاب در سال ۱۳۵۲ آغاز شد و هدف از ایجاد آن نیز :

۱- جلوگیری از گسترش بی رویه شهر تهران …بیشتر

چرا ماسک و دستکش نیست؟

یکماه از ورود بیماری کرونا به کشورمان می گذرد. بیش از دو هفته است که تولیدکنندگان دستکش، ماسک، مواد ضدعفونی کننده سه شیفته کارکرده و تولیداتشان را چند برابر کرده اند. وزارت دفاع، ارتش، سپاه و حتا تولیدکنندگان کوچک نیز با تغییر کاربری به این توان تولید کمک می کنند. در خبرها از ارسال ٧ و نیم میلیون تن محموله بهداشتی از سوی کشورهای خارجی به ایران منتشر شده است و امروز هم چین یک محموله بزرگ فرستاده است اما همچنان این ملزومات نه تنها در بین مردم و مراکز بهداشتی یافت نمی شود بلکه کارکنان بیمارستان ها که در معرض این بیماری قرار دارند نیز از این ملزومات پیشگیرانه محرومند. مشکل در کجاست؟ …بیشتر

غم زمانه خورم یا فراغ یار کشم به طاقتی که ندارم کدام بار کشم!

دکتر فریبرز رییس دانا درگذشت. خبر کوتاه، اما عمق فاجعه بسیار زیاد است.

طبقه ی کارگر و محرومان ایران یکی از یاران با ارزش، دلسوز و فعال خود را از دست داد. روشنفکران و اهالی ادب و فرهنگ ایران نیز یکی از تأثیرگذاران فعال خود را دیگر در کنار خود ندارند.

فریبرز رییس دانا متولد ۱۳۲۷ در محله خانی آباد تهران یکی از جنوبی ترین محله های کارگری آن زمان بود. از استادان اقتصاد دانشگاه تهران که تحصیلاتش را در سطح دکترای رشته « اقتصاد و علوم سیاسی » در دانشگاه اقتصاد لندن گذرانده ولی هیچگاه خاستگاه خود و آرمان های کارگری را که در این محله آموخته بود، از یاد نبرد. اقتصاددانی طرفدار مردم زحمتکش که علاوه بر فعالیت تخصصی در زمینه پژوهش و تدریس در رشته ی اقتصاد، به فعالیت های سیاسی، اجتماعی و مطبوعاتی نیز می پرداخت و به همین دلیل بارها گرفتار زندان شد. مهمترین دغدغه ایشان حوزه ی دموکراسی، سوسیالیسم و عدالت اجتماعی ( برابری ) بود .
…بیشتر

تسلیت بر طبقه زحمتکش ایران بخصوص کارگران!

دکتر فریبرز رییس دانا اقتصاددان سرشناس جنبش کارگری ایران و عضو برجسته کانون نویسندگان ایران، زندانی سیاسی هم در رژیم گدشته و هم در رژیم جمهوری اسلامی در راه حق طلبی، آزادی و آزادگی این رفیق کارگران را به دلیل ابتلا به ویروس کرونا از دست دادیم. او یار و همراه صدای کارگران و فرودستان و چراغی بود که به خانه زحمتکشان می تابید.

یآدش گرامی راهش پر رهرو

کارگران بازنشسته سندیکای بافنده سوزنی تهران

٢٧ اسفند ١٣٩٨

پیامی از کارگران ساوه ای!

ما کارگران گروه صنعتی شیشه کاوه از نمایندگان و مسولین محترم ساوه درخواست رسیدگی در خصوص بیماری کرونا و رعایت اصول بهداشتی یا قرنطینه یا تعطیلی شرکت جهت حفظ جان کارگران و خانواده آنها را داریم. اگر شرایط عادی است پس چرا بقیه تعطیل شرکت ها مثل شرکت بوتان کرده اند؟ مدیران کارخانه صنعتی شیشه کاوه فقط به فکر پول هستند نه جان کارگران. هر شرکت این گروه صنعتی چند صد نفر کارگر داشته و اگر یکی از کارگران این شرکت ها ویروس کرونا بگیرد معلوم نیست چه فاجعه ای رخ خواهد داد.

مبتلا شدن بیش از صد هزار نفر طی ١٠ روز در ایتالیا فقط نشانگر بی مبالاتی مسوولین این کشور بوده شما تجربه کنید و موضوع را جدی بگیرید .

کارگران گروه صنعتی شیشه کاوه

کرونا و دست های خالی زحمتکشان جامعه

قرنطینه برای دستفروش‌ها، نظافتچی‌ها، کارگران ساختمانی و خدماتی، مشاغل خانگی و غیررسمی، مسافرکش‌ها، پیک‌های موتوری و ده‌ها شغل دیگر، معنی گرسنگی و بدهکاری دارد. تقلا برای ادامه کار نیز بازی تن به تن و نابرابر با مرگ است……

خیل عظیمی از کارگران خویش‌فرما و شاغل در مشاغل خرد، خدماتی و خانگی در آخرین ماه سال خانه‌نشین شده‌اند. کرونا کسب و کار را از سکه انداخته است؛ آن هم در شب عید که بازار رونق می‌گرفت و عیدی هم در کار بود. قرنطینه برای آنها یعنی سقوط به زیر خط فقر. تکاپو برای برای ماندن در صحنه هم، بازی با مرگ است و خطر ابتلا دارد. …بیشتر

معوقه های کارکنان در بیمارستان علی ابن ابیطالب رفسنجان

بنا به گزارش دریافتی از گزارشگر پیا م سندیکا در ارتباط با کارکنان آزمایشگاهی و پرستاری بیمارستا ن علی ابن ابیطالب رفسنجان (تنها بیمارستان شهر)، متاسفانه با وجود تمامی تبلیغات رسانه ای پیرامون ارج نهادن به مقام شامخ پرستار و پرسنل بیمارستانی که بی تردید در شجاعانه ترین وضعیت هم اکنون در حال جان فشانی و مبارزه با تبعات با اپیدمیِ کرونا هستند، مشخص شده است که قریب به ٥٠٠ نفر از این کارکنان از مهرماه سال جاری تاکنون هیچ گونه اضافه کار و کارانه و مزایایی دریافت ننموده اند.

به گزارش دریافتی، این کارکنان فقط حقوق پایه ای را که از خزانه ی دولت دریافت می داشته اند گرفته و از تمامیِ مواجبی که به عهده ی دانشگاه علوم پزشکی ست محروم بوده اند، آن هم قریب به 7 ماه. …بیشتر