Archive for آگوست 2019

گزارشی از جعفرآباد قم

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا آقازاده ای در بخش جعفرآباد باغ های میوه فراوان دارد و جالب اینجاست که همه جای باغ دوربین گذاشته تا کارگرانش، که بیشتر افغانی هستند، از میوه های درختان برندارند. بخاطر چیدن چند زردآلو چند کارگر را زمستان اخراج کرد. بدلیل اینکه زمستان دیگر درخت ها میوه ندارند و خیال آقازاده که فرزند یکی از علمای قم می باشد، از بابت دزدی میوه توسط کارگران راحت است.
…بیشتر

اعتصاب کارگری در پروژه ی خردایش دره زار- مجتمع مس سرچشمه

مطابق گزارش دریافتی از گزارشگر پیام سندیکا در مجتمع مس سرچشمه، در مرداد ماه، طی دو مرحله اعتصاب کارگری، پروژه ی احداث کارخانه ی خردایش دره زار با پیمانکاری شرکت جهان پارس، دستخوش اعتصاب گردید.

به گزارش واصله، اعتصاب اخیر با جمعیت قریب به ٧٠ نفر از پرسنل بومی پیمانکار و با حضور خوانواده های ایشان در محل پروژه، منجر به تعطیلی کامل سایت خردایش شد. …بیشتر

وضعیت درمان کارگران ذوب آهن خوب نیست!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا با آمدن بیمه تکمیلی دانا و گذاشتن جلسات مکرر با مسوولین بیمه دانا، آنچه مشاهده می شود وضعیت نامطلوب درمان کارگران ذوب آهنی می باشد. از جمله پرداخت هزینه های درمان توسط بیمه تکمیلی دانا در حال حاضر نسبت به گذشته بسیار طولانی شده است و مراکز درمانی که بیمه دانا را قبول می کنند بسیار کم هستند. سطح پوشش بیمه نیز مناسب نیست و این کارگران و خانواده هایشان را به دردسر انداخته است.متاسفانه سود جویی بیمه های خصوصی از جمله دانا باعث مشکلات عدیده ای برای کارگران گشته است.
…بیشتر

پیام سندیکا، شماره ٨٠ مرداد سال ١٣٩٨منتشر شد!

ماهنامه نشریه پیام سندیکا، پیام آور سندیکاهای کارگری ایران شماره ٨٠ مرداد سال ١٣٩٨ در ایران بصورت چاپی و الکترونیکی منتشر شد.

در این شماره می خوانید:
…بیشتر

اتحاد پایدار راهگشا است!

به دعوت بازنشستگان کشوری و حمایت بیش از ٣٢ تشکل بیش از ٥٠٠ نفر از بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی جهت حصول به درمان رایگان، همسازی حقوق ها برای گذران یک زندگی انسانی، نظارت بر صندوق های بازنشستگی توسط صاحبان آنها، شفاف سازی عملکرد صندوق ها راس ساعت ١٠ در مقابل وزارت کار گرد آمدند. بازنشستگان فلزکارمکانیک که از ابتدا در این تظاهرات شرکت کرده بودند همگان با دیگر تشکل ها اقدام به سر دادن شعار و نصب پلاکارد و گفتگو با دیگر بازنشستگان، داشتند. در این تظاهرات نشریه امید که توسط بازنشستگان فلزکارمکانیک منتشر می شود با استقبال بی نظیر بازنشستگان روبرو شد.

حسن موضوع آن بود که هم شعارهای بازنشستگان فلزکارمکانیک و هم شورای بازنشستگان و اتحاد سراسری توسط بازنشستگان فلزکارمکانیک به در ودیوار وزارت کار چسبانده شد که مورد استقبال حاضران قرار گرفت. سخنرانان همه از معلمان بودند ( آقای نورایی، خانم رضایی و یک خانم دیگر ). سخنرانی خانم رضایی بسیار مورد تشویق حاضران قرار گرفت. نکته جالب آنکه حداقل یک نفر از کارکنان حراست وزارت کار داخل جمعیت آمد و از قطعنامه و شعارها عکس گرفت. بازنشستگان فلزکارمکانیک شعارهای خودشان را به ایشان نشان داده و گفتند عکس بگیرید. او گفت من ماموریت دارم خواسته های شما را به گوش مقامات بالاتر برسانم که مردم با وی وارد گفتگو شدند و آقا گفت: مواضع شما را درک می کنم و شما بازنشستگان آینده ی ما هستید. مراسم بدون درگیری و با خواندن قطعنامه خاتمه یافت.

امیدواریم که این همبستگی گسترش یافته و به اتحاد عملی و فراگیر بازنشستگان فرا روید.

مصاحبه ای با مازیار گیلانی نژاد: اولویت های اتحادیه های کارگری در ایران

نشریه انگلیسی زبان «ایران امروز» که توسط کمیته دفاع از حقوق مردم ایران (کودیر) منتشر می شود، اخیراٌ در مصاحبه ای سوالاتی را در مورد شرایط کار و فعالیت سندیکاهای کارگری مستقل با مازیار گیلانی نژاد، از کوشندگان سندیکای کارگران فلزکار مکانیک و مسئول هماهنگی اتحادیه کارگران فلزکار مکانیک در ایران ، مطرح کردند که توسط ایشان پاسخ داده شد. در این مصاحبه مفصل، مازیار گیلانی نژاد وضعیت فعلی اتحادیه های صنفی را توضیح می دهد و چالش هایی که سندیکای فلزکار با آن مواجهه است، را مورد توجه قرار می دهد. این مصاحبه در شماره ویژه ایران امروزکه در شهریور ماه (از روز اول سپتامبر) به صورت چاپی منتشر می شود، در دسترس علاقمند خواهد بود. …بیشتر

اتحاد رمز پیروزی است!

به دعوت بازنشستگان کشوری جهت حصول به درمان رایگان، همسازی حقوق ها برای گذران یک زندگی انسانی، نظارت بر صندوق های بازنشستگی توسط صاحبان آنها، شفاف سازی عملکرد صندوق ها، ما بازنشستگان بافنده سوزنی و بازنشستگان فلزکارمکانیک با خواهران و برادران خود روز ٤ شهریور ساعت ١٠ در مقابل وزارت کار در خیابان آزادی همراه خواهیم شد.

باشد تا اتحاد و پیوستگی مان اعتراضات بر حق مان را به سامان رساند.

بازنشستگان بافنده سوزنی

بازنشستگان فلزکارمکانیک

٣١ امرداد ١٣٩٨

وضعیت کار در کارخانه الیاف شکوهیه

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، کارخانه الیاف شکوهیه واقع در فاز ٢ شهرک صنعتی شکوهیه قم ، متعلق به سرمایه داری است که خود مستقیمن در مدیریت کارخانه نقشی ندارد و این پسرانش هستند که کارخانه را اداره می کنند.

کارخانه الیاف شکوهیه برخلاف اکثریت قریب به اتفاق کارخانه های دیگر در شهرک صنعتی شکوهیه، ٨ ساعت کار است و مرخصی باحقوق برای کارگران در نظر گرفته و از این لحاظ برخلاف بسیاری از کارفرمایان دیگر، قانون کار را رعایت می کند. از ندادن حق اولاد و سنوات در کارخانه الیاف شکوهیه که بگذریم، به اخراج های فله ای کارگران و تعطیلی های طولانی این کارخانه می رسیم که بجز چند کارگر قدیمی تمام کارگران جدید و نسبتا جدید را بصورت گروهی و بدون دلیل موجهی اخراج می کند. و در عوض بصورت فله ای و گروهی کارگر جدید استخدام می کند ولی دوباره همان کارگران را بعد از چند روز یا چند هفته تا نهایتا چند ماه اخراج میکند. …بیشتر

مدیرعامل ایران خودرو دستگیر شد! هیات تحریریه پیام سندیکا

هاشم یکه زارع مدیرعامل ایران خودرو به دلیل تخلفات بسیار سنگین در دفتر کار خود بازداشت شد. بیش از ٨ سال است که نشریه پیام سندیکا تخلفات هاشم یکه زارع و یا همانطوری که کارگران ایران خودرو برایش نام گذاری کرده بودند « هاشم گدا » را منتشر کرده است. او سالهاست در ایران خودرو نه تنها تخلفات اداری داشته بلکه با کم فروشی به خریداران خودرو اجحاف در حق آنها را تمام کرده بود. تخلفات اداری که در زمان او ادامه پیدا کرد، هزاران نفری هستند که در کارخانه حضور نداشته اما حقوق های بالای ١٠ میلیونی می گیرند. آنچه به کارگران مربوط است رعایت نکردن حقوق صنفی و مالی کارگران بود. او از برپا شدن هر تشکل کارگری واقعی صنفی خوداری می کرد. او از انجمن صنفی فرمایشی حمایتی بی چون و چرا داشت. از نام سندیکا می هراسید و کارگران سندیکایی فلزکار را در سال ٨٨ تار و مار کرد و به زندان فرستاد و اخراج کرد. قراردادهای دایمی را برچید و قراردادهای یکماهه و شش ماهه را جایگزین آن نمود. از هزینه برای ایمنی چشم پوشی کرد و کارگران زیادی را نقص عضو نمود. حتا هم اکنون نیز از پرداخت کردن سختی کارگران به تامین اجتماعی سرباز زده و ماههاست بازنشستگان را به سرکار آورده و آنان همچنان سردر گم هستند. از حیف و میل های مالی که سالهاست سندیکای ما در نشریه پیام سندیکا عنوان نموده است از جمله دریافتی نجومی بیش از ١٠٠ میلیونی مدیران، پاداش های میلیاردی، سفرهای اروپایی برای مدیران ارشد در نوروز هر سال که از جیب کارگران هزینه می شد می توان نام برد. بی تردید در زمان مدیریت هاشم یکه زارع هزاران میلیارد تومان حیف و میل مالی صورت گرفته و بیش از هزاران میلیارد تومان خودرو ناقص به خریداران تحویل شده است. …بیشتر

مشکلات درمانی و پزشکی بازنشستگان صندوق فولاد!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا دکتر غلامرضا سلیمانی مسوول بیمه تکمیلی دانا در حضور مهندس یزدی زاده مدیرعامل ذوب آهن و نمایندگان بازنشستگان صندوق فولاد اعلام کرد پرداخت هزینه درمان بیمه تکمیلی بازنشستگان صندوق فولاد کماکان از سوی این بیمه ادامه خواهد داشت هر چند که به عهده صندوق فولاد است.

همچنین قرار شد قراردادی با مراکز درمانی و کلینک ها و مراکز تصویربرداری پزشکی در لنجان توسط بیمه دانا بسته شود. …بیشتر