Archive for دسامبر 2016

شادباش به مناسبت فرا رسیدن سال نو میلادی

در آستانه روز اول ژانویه ۲۰۱۷ میلادی (۱۱ دی ۱۳۹۵) سندیکای کارگران فلزکار مکانیک ایران فرارسیدن کریسمس و سال نو میلادی را به همه هموطنان و زحمتکشان مسیحی، ارمنی و آسوری میهن و کوشندگان در راه حقوق و شرایط کاری بهتر تبریک می‌گوید.  امیدواریم سال نو به ارمغان آورنده صلح، شادی، سلامتی و موفقیت در همه عرصهٔ‌های زندگی‌ برای شما و همه زحمتکشان میهن، منطقه خاورمیانه و جهان باشد.  به امید روزهای بهتر.

 

مازیار گیلانی نژاد

سندیکای کارگران فلزکار مکانیک ایران

اینداستریال: مبارزه اتحادیه های صنفی مستقل در راستای حقوق کارگران ایران

۲۵ آذر ماه ۱۳۹۵

در ماه اکتبر ۲۰۱۶ /مهرماه ۱۳۹۵، سندیکای کارگران فلزکار مکانیک ایران، اولین سندیکای ایرانی بود که به اینداستریال ملحق شد. این پیوند، در کشوری که فعالان صنفی تحت تعقیب قرار می گیرند و زندانی می شوند، یک گام اساسی و مهم به شمار می آید

موضوع: سندیکای کارگران فلزکار مکانیک ایران

کشور: ایران

نوشته: والتون پنت‌لند …بیشتر

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از ایران خودرو

با توجه به متوقف شدن تولید 405 در ایران خودرو از طرفی، و افزایش تولید خودرو دانگ فنگ چینی، و با توجه به اینکه، بدنه ی دانگ فنگ به صورت خام از چین وارد شده و در شرکت مونتاژ می شود، سوال این است که :آیا  تولید این محصول برای شرکت ایران خودرو صرفه ی اقتصادی دارد یا خیر؟ آیا اینگونه مونتاژ منجر به آمدن فن آوری نوین به کشور خواهد بود؟

خط تولید سمند و دنا که ملی و داخلی هستند، تک شیفت شده، و به تبع آن قطعه سازان و کارگران مربوطه دچار بحران کار خواهند شد و بیکاری گربیانشان را خواهد گرفت. ایا این شیوه مدیریت باعث رونق اقتصادی خواهد شد یا به بیکاری در جامعه دامن خواهد زد؟ …بیشتر

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از نیشکر هفت تپه

پس از دو روز اعتصاب امروز 8 دیماه حدود دویست نفر از کارگران بازنشسته شرکت نیشکرهفت تپه جهت دریافت سنوات پایان خدمت خود جلوی ساختمان تجمع کردند. با حضور مدیریت شرکت، هیاتی از سازمان خصوصی سازی و استانداری خوزستان جهت بررسی مشکلات کارگران و موضوع دریافت سنوات به این شرکت مراجعه کردند.

ساعت 4بعد از ظهر جلسه ای باکارگران متحصن برگزارکردند. پس از اطلاع از مشکلات کارگران هیات اعلام کرد در صورتی که خریداران شرکت به پرداخت سنوات و بدهیهای شرکت به کارگران در دو ماه آینده اقدام نکند، واگذاری شرکت به بخش خصوصی لغو خواهد شد. …بیشتر

اينداستريال عملكرد شركت خاطى نروژى در يمن و اقدام آن براى فعاليت در صنعت نفت ايران را افشا كرد!

یمن اموال شرکت نروژی الاصل «دی ان او» را بعلت عدم پرداخت حقوق کارگران مصادره کرد
 15 دسامبر 2016 – اتحادیه جهانی اینداستریال

مراجع یمنی اموال و دارایی های شرکت نفتی نروژی «دی ان او» را پس از ترک غیر قانونی این کشور مصادره کردند. اتحادیه اینداستریال خواستار شده است که حقوق ومزایای معوقه کارگران که بیش از یک سال، از ماه ژوئن سال 2015 تا کنون، به تاخیر افتاده است، از محل اموال ضبط شده پرداخت گردد. 

…بیشتر

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از ایران خودرو

مدیریت ایران خودرو اعلام کرده است که 40 هزار تومان حق مسکن کارگران را از شهریورماه به بعد را تا به امروز پرداخت خواهد کرد. البته قابل ذکر است که مدیریت تا کنون 5 ماه دیر کرد دارد.
40 هزار تومان حق مسکن تحقیرآمیز که برای کارگران در نظر گرفته شده است با بدقولی دولت از ماه شهریور دستور اجرا داده شد و در ایران خودرو هم این 20 هزار تومان مابه التفاوت را هم بعد از 5 ماه می خواهند پرداخت کنند.
سوال اینجاست که هر کارگر تا آخر آذر 80 هزارتومان از ایران خودرو طلبکار است و اگر به تعداد کارگران و کارکنان ایران خودرو ضرب شود پول هنگفتی خواهد شد که سود ماهیانه اش معلوم نیست به جیب چه کسی خواهد رفت. بی ترید به جیب ما کارگران که نخواهد رفت.

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از مصایب کارگران هفت تپه

کارگران هفت تپه مدتهاست که در مراجعه به سازمان تأمین اجتماعی شهر شوش و طرح درخواست  تمدید و یا تعویض دفترچه‌ بیمه هایشان با مشکل روبرو گردیده اند.
مسئولان تامین اجتماعی عملی شدن این امر را منوط به پرداخت  مطالبات معوقه  کارفرمای هفت تپه کردند اما ظاهرا کارفرمای بخش خصوصی مجتمع نیشکر هفت تپه  توانایی  پرداخت یکجای مطالبات تامین اجتماعی را ندارد.
شرکت طبق مناقصه با تمام بدهی بیش از500 میلیارد تومانی که حدود180میلیارد ان به تامین اجتماعی است به خریداران واگذارشد. پس از واگذاری متاسفانه روزبه روز بر مشکلات   پرسنل اضافه شده و هر روز یک گروه دست به اعتراض میزنند (پیمانکاران طلب کار. کارگران نی . روزمزدها. بازنشستگان برای سنوات یا 4 درصد بیمه. کارگران دایم وغیره )
طبق مناقصه اگر خریداران نتوانند شرکت را اداره کنند باید واگذاری لغو شود که کارگران خواهان این موضوع هستند.

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از ایران خودرو

در حالی که مدتهاست تولید ایران خودرو دو برابر شده است و تنوع تولید خودرو بیشتر گشته است از جمله تولید سواری دان فنگ چینی و به جای آن کمتر شدن تولید پژو 405 و با اینکه سود ایران خودرو بیش از دو برابر شده است چرا که خطوط تولید با سرعت بیشتری کار می کنند اما تفاوتی در دستمزد ها و مزایای کارگران ایران خودرو نیفتاده است. تنها از خردادماه به این سوی آکورد 20 درصد افزایش یافته که مبلغ ناچیزی است.
کارگران اکثر سالن های تولیدی ایران خودرو اعتراضات پراکنده ای را صورت داده اند و خواستار بیشتر شدن دستمزدها در مقابل شدت کار و 2 برابر شدن تولید شده اند.

…بیشتر

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از نیشکر هفت تپه: چرا نی بران هفت تپه تجمع می کنند؟

شرکت ازابتدای بهره برداری به بیش از390 نفر از نی برآن قدیمی و فصلی اعلام کرد که در خانه بمانند و حقوق دریافت کنند . دلیل آن ترس از اعتراض انها نسبت به معوق شدن حقوق و مزایای شان توسط کارفرما بود و در حال حاضر نیز سرکار امسال حاضر نشده اند و در چند روز گذشته حدود90 نفر انها بازنشسته شده اند که باید ترک کار انها درصورت پرداخت 4درصد سهم کارفرما توسط تامین اجتماعی صادر شود. امسال بدلیل کمبود نی برشرکت افرادی را برای نی بای استخدام کرد. …بیشتر

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از ایران قوطى

با درج گزارشی از کارخانه ایران قوطی، با خبر شدیم که هر ماهه تعدادی از کارگران قرار است اخراج شوند و تعداد این اخراجی ها تا قبل از عید به 30 نفر خواهد رسید.

در همین روند نیز 70 درصد از کارمندان دفتری هم اخراج خواهند گردید.

ایران قوطی به تازه گی حقوق تیرماه کارگران را پرداخته و کارگران با این پرداخت 5 ماه حقوق طلبکارند.