Archive for می 2019

بیمه کشاورزی سدی غیر قابل عبور!

کشاورزانی که سخت ترین روزهای همر خود را تجربه می کنند از بیمه کشاورزی نیز محرومند. بیمه شدن کشاورز در حال حاضر سخت ترین راه با بروکراسی حاکم بر کشور می باشد. برای بیمه شدن یک کشاورز صدها مشکل پیش پایش می گذارند. بزرگترین مشکل بیمه شدن کشاورزان موضوع مالکیت حداقل پنج هکتار زمین مزروعی با سند مالکیت است. تازه کشاورز پس از طی نمودن هفت خان باید به تناسب اقلیم هر منطقه کشاورزی هر سال حداکثر هفت ما بیمه شوند و این موضوع برای کارگران بخش کشاورزی وخیم تر شدن موضوع درمان در زمان پیری می باشد و اگر هم موفق به گذر از مشکلات بیشمار شوند با حداقل حقوق بازنشستگی مواجه می شوند که بخور و نمیری حقیرانه در زمان سالمندی است. …بیشتر

چه زمانی باید این مشکلات رفع شوند؟

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا از ذوب آهن سالهاست مشکلات کارگران توسط مدیران ذوب آهنی حل نشده و به مدیر بعدی منتقل می گردد و مدیران جدید هم از رفع آنها خودداری می کنند برای نمونه اینها مشکلاتی است که حل نشده اند

١- کارکنان فصل ١٦ شرکتی تبدیل وضعیت نمی شوند.

٢- معوقات جمعه کاری سال ١٣٩٧ کارکنان شیفت هنوز پرداخت نشده آن هم بعد از گذشت ٢ ماه از سال جدید …بیشتر

بزرگداشت ٥٥ امین سال ساخت جان پناه کارگر

٥٥ امین سال ساخت جان پناه کارگر با حضور گروه کوهنوردان فلزکار و دیگر کوهنوردانی که از کرج، تهران، شهریار و گیلان حضور داشتند با یک دقیقه سکوت برای پاسداشت سازندگان این جان پناه آغاز شد.

همنوردان گرد هم آمده با خواندن سرود و شعر و سخنرانی در مورد چگونگی ساخت این جان پناه سنگی در قله ٤٠٠٠ متری مراسم را ادامه دادند. …بیشتر

روز کارگر در ذوب آهن جشن گرفته نشد؟

هر ساله در ذوب آهن روز کارگر جشن گرفته می شد، اما امسال با توجه به اعتراضات کارگران و کارکنان در رابطه با تحت پوشش قرار نگرفتن سختی کار بخش های زیادی از ذوب آهن، دستمزدهای ناچیزدر مقابل کارهای سخت، عدم اجرای طبقه بندی مشاغل، شرکتی بودن کارگران و متخصصین، شایع شدن بیماری سرطان در بخش های تولیدی و مرگ زودرس پس از بازنشستگی، بیماری های گوارشی به دلیل کیفیت بد غذا، و همچنین خدمات بی کیفیت ارایه شده در رستوران ها، حمام ها، رختکن ها، سرویس های بهداشتی…. مدیریت را وا داشت تا روز کارگر در ذوب آهن جشن گرفته نشود.

یکی از دلایل خشمگین بودن کارگران ذوب آهنی ادعاهای سودآور شدن ذوب آهن و عدم پرداخت پاداش های مناسب به کارگران در قبال سودآور کردن کارخانه است.
…بیشتر

سراینده سرود کوهنورد به تاریخ پیوست!

مصطفی منتظم سندیکالیست، کوهنورد، و شاعر خوش قریحه درگذشت. مصطفی منتظم کارگر جوارب بافی، عضو سندیکای کارگران بافنده و فعال سیاسی قبل و بعد از کودتای آمریکایی ٢٨ مرداد بود. او با تجربه تلخ شکست جنبش آزادیخواهی سرود کوهنورد را، سرود.

کوهنورد محکم باش، پیروز پاینده باش

چون قله ها سرسخت و محکم بر حوادث باش

مصطفی منتظم از بنیان گزاران سازمان کوهنوردی تنسینگ هیلاری در سال ١٣٣٤ بود. سرود کوهنورد که متعلق به این گروه بود با انگیزه صعود زمستانی برای نخستین بار به علم کوه و تشکیل کانون کوهنوردان تهران مورد علاقه کوهنوردان قرار گرفت و در کنگره کوهنوردی ایران در سال ١٣٣٤ نماد و سرود کوهنوردان شد. …بیشتر

خبری از مسابقات فوتسال کارگری

در مسابقات فوتسال کارگری شهر ساوه، تیم فوتسال سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ساوه نیز حضور دارد. این مسابقات در محل سالن ورزشی کارخانه شن سای ساوه برگزار می شود. در تاریخ ٣١ اردیبهشت تیم فوتسال سندیکا به مصاف تیم فوتبال بشکه سازی رفت و نتیجه را واگذار کرد.

عکس قبل از مسابقه گرفته شده است.

با آرزوی تندرستی برای همه کارگران باید از حق ورزش کردن کارگران در کارخانه ها دفاع کرد.

بررسی اساسنامه صندوق بازنشستگی آینده ساز با چه رویکردی؟

در رابطه با اساسنامه مورد بررسی و تایید در مرحله شورای تامین اجتماعی نکاتی را باید یادآوری نمود:

١- در سال ۱۳۸۳ مبنی بر جاری نمودن قانون در صندوق آینده ساز، متاسفانه با بی اعتنائی مسئولین چپاولگر صندوق روبرو گردید و طرح جدی و پی گیری مجدد آنرا مدیون حضور قاطعانه و متحدانهٔ اعضا در روزهای ۳۰ تیر و ۱۵ مرداد ۹۷ بود اگر اعضا با حضور فیزیکی خود موضوع اساسنامه را مطرح نمیکردند ، به هیچ وجه مسئولین صندوق از اساسنامه جدید و جاری شدن قانون ساختار …تمکین نکرده و پر واضح است که علت اصلی آن قطع نجومی خواری و رانت بازی و چپاول وقیحانه اموال صندوق توسط مشتی افراد دروغگو و از خدا بی خبر می باشد . …بیشتر

چگونه سازمان تامین اجتماعی را ورشکست کردند!

مدتهاست که مسوولین از ورشکستگی سازمان تامین اجتماعی سخن می گویند اما از دلایل این ورشکستگی حرفی نمی زنند. سازمان تامین اجتماعی نهادی است مستقل و متعلق به کارگران که از زمان رضاخان با قران قران کارگران راهسازی که راه آهن شمال را می ساختند شکل گرفت. بیش از ٨٠ سال است که در این صندوق اندوخته های کارگران به ثروتی عظیم تبدیل شده است و به همین دلیل چشم طمع محمدرضا شاه و دولت های پس از انقلاب بارها باعث ناخنک زدن به این ثروت گردیده است.

در خبرها آمده بود که صندوق تامین اجتماعی با وام گرفتن از بانک ها مستمری کارگران را در شب عید ٩٧ پرداخت کرده است در حالی که خود ١٨٠ هزار میلیارد تومان از دولت طلب دارد. اینکه چرا همه دولت ها از زمان اقای رفسنجانی تاکنون بدهی خود را به تامین اجتماعی را نمی پردازند و سود بانکی این بدهی چگونه از جیب کارگران به یغما می رود خود داستان مفصلی است. عمده دلایل ورشکستگی تامین اجتماعی به شرح زیر است: …بیشتر

پیام سندیکا، شماره 77 اردیبهشت سال 1398 منتشر شد!

نشریه پیام سندیکا، پیام آور سندیکاهای کارگری شماره 77 اردیبهشت سال 98 به صورت چاپی و الکترونیکی در ایران منتشر شد.

در این شماره می خوانید:
…بیشتر

روز کارگر به روایت کارگران

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا در کارخانه سیم و کابل همدان با بیش از ١٠٠ کارگر روز کارگر در کارخانه تعطیل بود ولی کارگران در روز قبل با پخش شکلات این روز را به هم تبریک گفتند.
در کارخانه گنده له سازی بافق یزد نه تنها روز کارگر تعطیل نبود و ١٢٠ کارگر به سرکار رفتند بلکه کارگران به دوستانی که برای جشن روز کارگر تلاش می کردند چنین می گفتند:« آخه روز کارگر جشن داره که ما بگیریم ما باید عزاداری کنیم» « روز کارگر نداریم روزمون کجا بود»
این کارگران از سال ١٣٩٦ تاکنون با حقوق سال ١٣٩٥ کار می کنند و کارفرما اضافه حقوق را اعمال نمی کند و اداره کار هم چشم پوشی می کند به این بی قانونی.