Archive for اکتبر 2019

شادباش

اسماعیل بخشی با وثیقه ٧٥٠ میلیون تومانی آزاد شد. آزادیش را شادباش گفته، امید که محدودیت ها از روی فعالیت های صنفی برداشته شود.
روابط عمومی سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران

مسابقه فوتسال سندیکای کارگران ساوه با تیم فوتسال بشکه سازی ساوه

روز جمعه ٣ آبان مسابقه ای بین تیم فوتسال سندیکای کارگران ساوه با تیم فوتسال بشکه سازی ساوه در سالن کارخانه شن سای ساوه برگزار شد که تیم سندیکا ٨ بر ٥ پیروز میدان بود.

در این مسابقه تیم سندیکا با کاورهای «پویش ته سیگارت را با خود ببر» به میدان آمده تا همبستگی خود را با این پویش به نمایش بگذارد و کارگران را با این پویش و مضرات ته سیگار آشنا کند.

حادثه در کارخانه ذوب آهن!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا از کارخانه ذوب آهن، در پی بروز حادثه در نورد ٥٠٠ متاسفانه ٢ تن از کارگران مجروح شدند. این حادثه در پی خارج شدن پروفیل تیرآهن ١٨ با دمای ٨٠٠ درجه از مسیر خود اتفاق افتاد و کارگران حیدرعلی امینی و مجتبا یزد خواستی را زیر گرفته و لباس شان را آتش زد. در حال حاضر حیدرعلی امینی در منزل به امور درمانی خود می پردازد. …بیشتر

خانه از پای بست ویران است!

در روزنامه شهروند به شماره ١٨١٨ به تاریخ ٢٥ مهر، ابلاغیه ای از وزارت ارشاد در مورد تدوین شیوه نامه پوشش بازیگران در مراسم عمومی و تشکیل شورای سلبریتی ها در وزارت خانه درج شده بود.

اینکه وزارت ارشاد به لحاظ فرهنگی چه باید بکند و چه می کند و دغدغه های فرهنگی جامعه را به کدامین سو می برد از این ابلاغیه به وضوح نمایان است. این در حالی است که وضعیت صداوسیما، سینما، تاتر، ادبیات، موسیقی و…. رو به انحطاط می رود و هر روز با کالاهای فرهنگی بی ارزشی در جامعه روبرو می شویم که دغدغه وزارت ارشاد نیست.

در کشور ما ابلهان و نادانان قدر دیده و بزرگ نمایی می شوند و این در حالی است که کسانی همچون شفیعی کدکنی، هوشنگ ابتهاج، بهرام بیضایی توسط رسانه های فرهنگی دولتی در بایکوت کامل به سر می برند، و باید دغدغه متولی فرهنگ کشور لباس بازیگران و سلبریتی ها بشود.
…بیشتر

پیام سندیکا، شماره ٨٢ مهر سال ١٣٩٨منتشر شد!

ماهنامه نشریه پیام سندیکا، پیام آور سندیکاهای کارگری ایران شماره ٨٢ مهر ١٣٩٨ در ایران بصورت چاپی و الکترونیکی منتشر شد.

در این شماره می خوانید:
…بیشتر

مدیریت ذوب آهن چه می کند؟

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، با توجه به وضعیت مالی خوب ذوب آهن، مدیریت از رفع مشکلات ساده کارگران خوداری می کند

١- خارج از مرکز کارگران و کارکنان پرداخت نشده است

٢- لباس کار کارگران و کارکنان مدیریت بخش راه آهن و ترابری داده نشده است

٣- برنامه ای برای توزیع شیر در روزهای پنجشنبه و جمعه وجود ندارد …بیشتر

آزادی دوستداران جنبش کارگری شادباش!

طی دو روز اخیر دوستداران جنبش کارگری مرضیه امیری، عاطفه رنگریز، امیر امیرقلی، امیرحسین محمدی‌فرد و سانازالهیاری و سپیده قلیان با وثیقه های سنگین از زندان آزاد شدند. اما از یاد نبریم که زنجیر وثیقه های سنگین همچنان بر فعالیت های آنان سنگینی می کند و صد البته ترفندهای پلیس سیاسی در این بگیر و ببندها و آزادی ها از چشمان تیزبین جنبش کارگری دور نمانده است.
ما ضمن تبریک آزادی این عزیزان، آرزوی تندرستی و پرتوان قدم برداشتن در راه جنبش کارگری را داریم و چشم به راه آزادی هرچه زودتر اسماعیل بخشی هستیم.

گسترده ترباد همبستگی کارگری
پرتوان باد جنبش سندیکایی

سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران
٥ آبان ١٣٩٨

در شرکت شکلات سازی فرمند چه می گذرد؟

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، شرکت فرمند واقع در شهر کرج با حدود ٤٠٠ کارگر فعال است. امسال مقدار زیادی از محصولات شرکت فرمند در انبارهای شرکت به علت فروش نرفتن، انبار شده است . دلیل این امر را مرغوب بودن و گران بودن محصولات این شرکت است و این امر باعث شده کارفرما به بهانه های مختلف دست به اخراج کارگران بزند. با اینکه در طول سال چند بار کارگران را به مرخصی اجباری می فرستاده اما اگر کارگری یک روز غیبت داشته باشد، به احتمال زیاد او را اخراج می کند. یعنی دنبال بهانه می گردند. از سال گذشته تاکنون حدود صد کارگر را اخراج کرده اند. اضافه کاری ها را قطع کرده اند و این باعث شده که دریافتی کارگران پایین بیاید و به مبلف ١ میلیون ٧٠٠ هزارتومان برسد.
…بیشتر

وضعیت کارگران در پتروشیمی ناردیس

از شرکت ماشین سازی اراک ،پیمانکاری به نام گلی وجود دارند که متخصص گول زدن کارگران جویای کار است.

چند روز پیش آگهی گذاشتند داخل گروه تلگرامی پایپینگ که جوشکار می خواهند. وقتی کارگران تماس می گیرند می گوید:« من کفش به کارگر ندارم بدم ،،،،،یه چیزی پا کنن بیان»

بعد آگهی جذب نیرو گذاشتند با نرخ ‌٢ میلیون و ٥٠٠ پایه . اما وقتی کارگران از گوشه و کنار این مملکت برای در آوردن لقمه ای نان به محل پروژه مراجعه می کنند با این موضوع روبرو می شوند که آقای گلیمی گوید: « پایه ۲ میلیون تومان»
…بیشتر

چرا اجرا شدن کار سخت و زیان آور برای کارگران ذوب آهنی مهم است؟

کارهای سخت و زیان آور، کارهایی است که در آن عوامل فیزیکی، شیمیایی، مکانیکی و بیولوژیکی محیط کار، غیر استاندارد بوده و در اثر اشتغال کارگر تنشی به مراتب بالاتر از ظرفیت های طبیعی( جسمی و روانی ) در وی ایجاد می کند که نتیجه آن بیماری های شغلی و عوارض ناشی از آن است. با اعمال قوانین سخت و زیان آور در هر مجموعه ای می توان تمهیداتی فنی، مهندسی، بهداشتی، و ایمنی و غیره، صفت سخت و زیان آور بودن را از آن مشاغل کاهش و یا حذف نمود.

مشاغل سخت و زیان آور به دو گروه الف و به تقسیم می شوند. …بیشتر