Archive for جولای 2017

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از وضعیت نامناسب کارگران پروژه های نفت

کارگران پروژه ای معمولا بیش از دو تا سه ماه از خانه خود دور می باشند و در پروژه های جنوب کشور با شرایط بد آب و هوایی در تلاش برای ساختن پروژه های نفت و گاز، با تمام وجود از جان خود مایه می گذارند تا هم با عزت نفس و سربلندی در خدمت خود و خانواده هایشان باشند و هم اینکه برای آبادی میهنمان ایران در خدمت اقتصاد ملی باشند؛ اما شوربختانه کارگرانی با اینهمه شور و حرارت که دارای خلاقیت های ویژه می باشند، در بدترین شرایط زیستی و حقوقی قرار دارند. …بیشتر

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از مشکلات کارگران ذوب آهن

  • ١-مدیریت در اقدامی غیر معمول سهمیه شیر قسمت های مختلف شرکت را کاهش داده و فقط به بخش هایی که به قول خودش شغل کارگران بیماری زا تشخیص داده می شود، شیر تعلق خواهد گرفت. با توجه به آلودگی هوا در کلیه قسمت ها این کاهش سهمیه نقض قوانین کار و حقوق کارگران و کم کردن دستاوردهای کارگران می باشد و در راستای کم کردن هزینه ها صورت گرفته است. آیا بهتر نیست از دستمزدهای آنچنانی بعضی از مدیران کاسته شود تا هزینه ها کمتر شده و شیر به کارگران داده شود؟

    …بیشتر

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از ایران خودرو

یکی از مشکلات کارگران ایران خودرو که در سالهای ٧٥ تا ٨١ تحت پوشش پیمانکاری های نیروی انسانی قرار گرفتند این موضوع است که سختی کار این کارگران در طی این سالها واریز نشده است. این کارگران که زیر نظر تعاونی خاص مشغول به کار بوده اند امروز با مشکلی به نام عدم واریز سختی کار این سالها روبرویند و مدیریت نیز قدمی برای حل این مشکل بر نمی دارد. این درحالی است که شرکت تعاونی با همکاری مدیریت ایران خودرو در آن سالها مبادرت به این اجحاف در حق کارگران کرده است.

…بیشتر

تکذیبیه

در چند روز گذشته بیانیه هایی بنام سندیکای کارگران نیشکرهفت تپه صادر میشود که با تحقیق وپرس و جو از سایر رفقا ،متوجه شدیم که این بیانیه ها هیچ ارتباطی با سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه ندارد.لذا ضمن محکوم چنین عملی ،که اوج بی اخلاقیست اعلام انزجار می کنیم.نظر به وضعیت بوجود آمده در نیشکر هفت تپه و پیامدهای مربوط به آن ،چنین اعمالی تنها ریختن اب در اسیاب دشمنان طبقه کارگر، می باشد.
با ارزوی اندکی رفاقت،صداقت وانسانیت
رضارخشان
٥/٥/١٣٩٦

گزارش از نیشکر هفت تپه

در حالی که هنوز مشکل کارگران با مدیریت کارخانه حل نشده است در سایت کارخانه هفت تپه برای آنکه نشان دهد کارگران مشغول کارند و هیچ اتفاقی نیفتاده و اعتصابی هم درکار نیست و کسی هم دستگیر نشده است، اقدام به پخش عکسی از فعالیت کارگران در کارخانه شده است.
از آنجایی که دروغگو کم حافظه می شود درعکس سمت چپ فردی که خم شده صباح سواری است که چند روزه در بازداشت قرار دارد.
مدیریت به جای این دروغ سرهم کردن ها آیا بهتر نیست، کارخانه را به کارگران وا گذاشته و به دنبال زندگیش برود تا کارگران خود کارخانه را به سامان برسانند؟ 

انگشت نگاری و کارگران………

موضوع انگشت نگاری و گواهی سو پیشینه برای کارگران پروژه ای موضوعی است که قابل نقد و بررسی بسیاری است که ضرورت طرح آن از سوی سندیکا های کارگری مطرح می باشد. 
در ابتدابه موضوع سو پیشینه کیفری و جایگاه کارگر و کارفرما را نگاه کلی بیندازیم و سپس به قضاوت بنشینیم که چگونه شده است که در مسیر مناسبات غلط اجتماعی و حقوقی که بر مبنای دلالی و منپاوری حقوق کارگران به تاراج سرمایه داری میرود؛ بجای اینکه تبهکاریهای کارفرمایان و دلالان به نقد و چالش کشیده شود و بصورت جدی با آنان برخورد شود و مهمتر از همه اینها به مطالبات و حقوق کارگران رسیدگی شود از کارگران خواسته میشود که بعد از یک ماه کارکردن در کارگاه برای چاپ گیت پاس دایم مبادرت کنند. بر طبق دستوری که از طرف حراست کارگاه داده میشود بایستی کارگر دو یا سه روز کاری خود را بدون حقوق و دستمزد کارگری به دایره آگاهی رفته و برای انگشت نگاری اقدام نماید که علاوه بر بیکاری، در این چند روز بایستی مقداری پول هم از طریق حساب بانکی وارد حساب اداره انگشت نگاری بنماید. در پارس جنوبی عسلویه نیروها مجبور هستند, که بخاطر سو پیشینه به شهرستان خود بروند و این امر هزینه های جانبی بسیاری برای آنان دارد.

…بیشتر

کارگران نیشکر هفت تپه تنها نیستند!

دیروز و امروز اعتصاب کارگران نیشکر هفت تپه برای بازگرداندن شرکت به دولت در حال انجام است.

کارگران خواستار پس گرفتن شرکت از کارفرمای فعلی که حتا نتوانسته است کمترین تقاضای کارگران را انجام دهد و به تعهداتش عمل کند، هستند. کارفرمایی که دستمزد کارگران و حق بیمه اش را پرداخت نمی کند و فقط با پارتی بازی به کارفرمایی رسیده است بهتر است از شرکت هفت تپه بیرون برود. کارگران هفت تپه در جهت شایسته سالاری به درستی خواهان بیرون رفتن کارفرما از شرکت هستند زیرا کارگران با دست خالی، خود خواهند توانست شرکت را بهتر از این آقایان اداره کنند. کافی به کارگران اعتماد شود.

…بیشتر

گزارش از اعتصاب نیشکر هفت تپه

 امروز ٢ مرداد از صبح اعتصاب گسترده کارگران شاغل نیشکرهفت تپه به همراه خانواده صورت گرفت. کارگران جاده شهربه شرکت نیشکرهفت تپه را بستند. علیرغم فضای شدیدامنیتی و پلیسی و آوردن حراست سه شیفت شرکت توسط مدیر دوشغله و بازنشسته عباس خنیفر به شیفت روزکاری، برای خنثی کردن اعتصاب، خوشبختانه امروز کارگران بخشهای مختلف شرکت نیز در اعتصاب شرکت کردند.

…بیشتر

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از قطعی برق

از اوایل تابستان قطعی برق در تهران، کرج، خوزستان، ایلام، سیستان و بلوچستان آغاز شده است. این درحالی است که از فروش برق به ارمنستان و دیگر کشورهای همسایه خبرهایی به گوش می رسد.

در دوران ریاست جمهوری اقای احمدی نژاد با هیاهوی بسیار راه اندازی نیروگاه اتمی بوشهر در دستور کار قرار گرفت و راه اندازی شد.

…بیشتر

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از مشکلات کارگران پارس جنوبی

در شهرک شهید حاجبی پالایشگاه ستاره خلیج که محل کمپ سکونت کارگران هست، شرایط رفاهی و بهداشتی درستی برقرار نیست. به عنوان نمونه سرویسهای بهداشتی آبادراهان و تهران جنوب مایع دستشویی ندارند و کارگران یا بایستی خود مایع بخرند و یا اینکه بایستی از شامپو و تاید استفاده بنمایند. یا اینکه فشار آبها کم است و شیر و درب حمامهاهمه شکسته شده اند و صف حمام هم بسیار کسل کننده می باشد و بوی عرق در سالن بسیار آزاردهنده و هواکشی وجود ندارد.

…بیشتر