Archive for اخبار کارگری

یکشنبه های اعتراض!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، امروز ٥٠٠ بازنشسته فولاد در تهران، اصفهان و اهواز به خیابان آمده و خواسته های خود را فریاد زدند. در اصفهان بازنشستگان شعار:«بازنشسته داد بزن/ حقت و فریاد بزن» در اهواز بازنشستگان شعار:«تا حق خود نگیریم/ از پا نمی نشینیم» را داده و در تهران بازنشستگان دست نوشته هایی که خواسته های خود را از جمله افزایش مستمری ها و وضعیت افتضاح مدیریت صندوق بازنشستگی شان را نوشته بودند.

در شهرهای تهران، کرمانشاه و اهواز بیش از ٢٠٠ بازنشسته به خیابان آمده بودند. در کرمانشاه متحد بازنشستگان فرهنگی، تامین اجتماعی و مخابرات شعار:«کارگر، معلم زندانی/ آزاد باید گردد-مالیات بیشمار/ امکانات اسف بار» را دادند. در اهواز بازنشستگان بسیار کم تعداد در این رویداد هفتگی شرکت کرده بودند. در تهران بازنشستگان پس از اینکه پلیس به آنان اخطار کرد که جلوی سازمان تامین اجتماعی را خالی کنند و به خانه برگردند بازنشستگان با فاصله گرفتن اندک ماندگار شده و دست نوشته هایی مبنی بر کمی مستمری ها، درمان نازل و بیمه تحمیلی بی اثر در دست داشتند. …بیشتر

شرکت های علیه مقررات کمپین ٢٠/١٠ را بشناسیم!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، شرکت ستاره تاراز واقع در بندرعباس قسمت آب شیرین کن به مدیریت بختیاری و غریبی با کارفرمایی شرکت بدنام و بدحساب کیسون به کارگرانش اعلام نموده افزایش حقوقی در کار نیست و کارگران باید با حقوق سال گذشته کار کنند. به ٨٠ کارگر برق و مکانیک و اجرایی و سرپرست اجرا گفته افزایش حقوق شما کمتر از ١٠ درصد خواهد بود. در این پروژه جوشکار ساپورت ١٠ تا ٣٢ میلیون و نهایتن ٣٥ میلیون حقوقشان خواهد بود.

برای اینکه کارگران اعتصاب نکنند قول دروغی داده اند که:« اجازه بدید قراردادها از شرکت بیاید» امروز 5 خرداد قراردادها از شرکت آمده ولی هیچ افزایشی در کار نیست و کارگران را مجبور می کنند با دستمزدهای سال گذشته دوباره قرارداد ببندند.

روی سخن ما با جناب مهندس انصاری صاحب شرکت بدحساب کیسون است. جناب مهندس امسال که به سفر خارجی رفتید چقدر پول بلیط شما افزایش یافته بود؟ چگونه دادن این افزایش خوب و درست است اما افزایش دستمزد کارگران نه؟؟ …بیشتر

اعتصاب در سایت های پترو پالایش!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، بیش از ١٠٠٠ کارگر در سایت های ١ و ٢ و ٣ پترو پالایش به دلیل رعایت نشدن قوانین کمپین ٢٠/١٠ و دستور سندیکای کارگری مبنی بر افزایش حداقلی ٣٥ درصدی دستمزدها دست به اعتصاب زده و اول خرداد از سایت خارج شده اند. همه کارگران از جمله داربست بندها، کیوسی، اداری، ستادی نیز به آنان پیوستند. ٥٥٠ کارگر بلوچ متحد شده به خانه رفتد. ٢٠٠ نفر در سایت ٣ که نه سنوات گرفته بودند و نه عیدی کارگاه را ترک کردند. ٢٠٠ نفر از شرکت اکسیر که پایپینگ کار بوده اند دست به اعتصاب زده و به خانه رفتند. ره گستر نفت دستمزد اسفند کارگرانش را نداده است. نفرات شرکت بد حساب کیسون نیز کارگاه را ترک کرده اند. داربست بندهای شرکت گیلان میکا سه ماه یکبار حقوق می گرفتند و ٢٤/٦ بودند. ٣٠٠ کارگر پیمانکاری کیان سازه که حقوق فروردین کارگرانش را نداده است نیز ترک کارگاه کرده اند. شرکت آلای مهستان به سرپرستی بهرام کیانپور کارگران را به مرخصی اجباری فرستاده و به جایشان نیرو استخدام می کند برای اینکه دستمزد کمتری بدهد. …بیشتر

کمپین افزایش حقوق و حذف شرکت های پیمانکاری!

به اطلاع همه کارگران پروژه ای و کارگرانی که تحت شرایط پیمانکاری کار می کنند، می رسانیم که کمپین حذف شرکت های برده داری نوین (پیمانکاران نیروی انسانی) و همچنین افزایش حقوق در سال ١٤٠٣ به زودی آغاز خواهد شد.

طبق ماده ١٧ قانون خدمات مدیریت کشوری، حوزه فعالیت پیمانکاران در بخش های خدماتی چون آشپزخانه ها و سرویس های حمل و نقل و در یک کلام در حوزه خدماتی بوده و تسری آن به کارهای تخصصی چون صنعت به ویژه در بخش های فوق تخصصی چون نفت غیرقانونی است. لذا خواستار حذف پیمانکاران در همه عرصه ها هستیم و این موضوع را به شرکت نفت و مجلس اعلام خواهیم کرد و از همه کارگران می خواهیم این موضوع را به همه کارگران پروژه ای و پیمانی و قرارداد معین و حجمی و سایر قراردادها اطلاع دهند. از نظر ما همه کارگرانی که در شرکت نفت کار می کنند چه مستقیم و چه غیر مستقیم می بایست از شرایط کاری ١٤ روز کار و ١٤ روز مرخصی برخوردار و همه مزایای کارگران شرکت نفتی را برخوردار باشند. …بیشتر

مصاحبه مازیار گیلانی نژاد مسوول سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران!

در گفتگو با ایلنا مطرح شد؛

واکنشِ فعالان کارگری به پرونده سنگینِ و پرحاشیه مجلس علیه شستا چیست؟

کد خبر : ۱۴۸۲۶۸۳

به گزارش خبرنگار ایلنا، با ارائه گزارش تحقیق و تفحص از شرکت سرمایه‌گذاری سازمان تامین اجتماعی (شستا) در مجلس شورای اسلامی، واکنش‌های بسیاری به سخنان علی خضریان (نماینده مردم تهران در مجلس و مسئول هیات تحقیق و تفحص از شستا) در رابطه با آخرین اخبار ترک فعل‌ها، ناکارآمدی‌ها و مفاسد موجود در شستا در فضای اجتماعی دیده شد.

این گزارش که سه شنبه هفته گذشته به صورت خلاصه و فشرده توسط رئیس هیئت تحقیق و تفحص مجلس در همین موضوع درون صحن علنی مجلس قرائت شد، مملو از نکاتی پیرامون مشکلات، ناکارایی‌ها، ترک فعل‌ها و مفاسد در شرکت‌های زیر مجموعه هلدینگ شستا بود. در این گزارش که هزاران نفر در تهیه آن مشارکت داشتند، تحقیقی ۱۵ هزار صفحه‌ای وجود دارد و در آن به انواع تخلفات اشاره شده است. موضوعاتی مانند: انحصار یک نفر در واردات کُک و زغالسنگ شرکت‌های شستا، زیان ۱۵۰ میلیون دلاری ذوب آهن به دلیل کیفیت مواد اولیه، خرابکاری عمدی در شرکت رمکو به دلیل تعارض منافع، تخلفات چند میلیون دلاری رایتل و کشتیرانی، تخلف ۶۰ میلیارد دلاری پتروشیمی غدیر، تخلفات پتروشیمی نفت پاسارگاد و تخلف ۲۸۰ میلیارد تومانی و اقدامات خلاف در شرکت لاستیک بارز، تنها بخشی از تیترهای این گزارش است. …بیشتر

اعتصاب دیگر کارگران پروژه ای!

به گزارش خبرنگاران پیام سندیکا از عسلویه، ٤٠ کارگر پروژه ای در شرکت آزمون فلز و ٣٠ کارگر برق و ابزار دقیق شرکت نیرو آرا اندیش پتروشیمی بوشهر سایت ١ و ٢٠ کارگر تیو انرژی پالایشگاه پیشگامان و جمع ٢٠٠ نفره ای از کارگران پالایشگاه پیشگامان از شرکت بهین فراراد نیز اعتصاب کردند. کارفرمای تیو انرژی نه تنها دستمزد اسفند کارگران را نداده است بلکه حتا پاسخ تلفن کارگران را هم نمی دهد.

این کارگران به دلیل افزایش نیافتن دستمزدهایشان طبق لیست کمپین دست به اعتصاب زده اند.

سندیکای کارگری موفقیت این اعتصاب را در اتحاد کارگران می داند.

سفره همه کارگران یکی است

اعتصاب کارگران پروژه ای!

به گزارش خبرنگاران پیام سندیکا از عسلویه، با افزایش نیافتن ٣٥ درصدی دستمزدها توسط کارفرمایان، جمعی از کارگران در پروژه های مختلف دست به اعتصاب زدند. خبرها حاکی است ١٠٠ داربست بند شرکت گسترش صنعت پادنا، ١٦٠ کارگر برق و ابزار دقیق شرکت ستاره تاراز در سایت ١ بوشهر و ٣٠ کارگر برق و ابزار دقیق شرکت جهانپارس مس سرچشمه، ٨٠ کارگر پتروشیمی دهلران در دشت عباس و ٤٠ کارگر رنگ و عایق شرکت سازه پاد سایت 1 بوشهر دست به اعتصاب زده و کارگاههای خود را ترک کردند.

آنچه در این میان قابل ذکر است این موضوع ست که نیروها باید کمی با درایت تر به این موضوع می پرداختند و با همفکری دیگر نیروها چنین تصمیمی را اتخاذ می کردند تا بتوان محکم تر قدم برداشت.

کارفرمایان باید بدانند سرپیچی از افزایش دستمزدها چاره ای جز اعتصاب برای کارگران باقی نخواهد گذاشت. …بیشتر

یکشنبه های اعتراض!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، امروز ٣٠ اردیبهشت ١٤٠٣ بازنشستگان در شهرهای اهواز، اصفهان، ساری تهران، شوش، کرمانشاه برای بهبود وضعیت معیشتی و درمانی خود تجمعات اعتراضی هفتگی خود را برگزار کردند.

بیش از ٥٠٠ بازنشسته فولاد در شهرهای اهواز، اصفهان، تهران و ساری خواستار اجرای بند یک صورتجلسه ١٥ مهر ماه هیات اجرای طرح تکمیلی همسان سازی، دریافت مطالبات معوقه، تضمین اجرای تعهدات درمانی مطابق با آیین نامه فولاد و اجرای آیین نامه و قوانین خاص فولادی و احیای جایگاه آن شدند.

بیش از ٨٦ بازنشسته شوش با تجمع در مقابل استانداری خواستار استعفای هیات مدیره کانون عالی شدند. این بازنشستگان شعار می دادد:«روسری رو رها کن/ فکری به حال ما کن-یخچال بازنشسته/ خالی تر از گذشته-سفره بی نان ما/ چه می خواید از جان ما-یا اختلاس فوتبال/ یا اختلاس چایی/ ما هم داریم خدایی-زیر بار تورم/ شکسته پشت مردم» در اهواز بیش از ١٠٠ بازنشسته راهپیمایی و تجمع دادخواهانه خود را برای معیشتی، سلامتی، اجتماعی پایمال شده خود با شعار:«فقر و فساد همین جاست/ آقازاده حرومزاده کاناداس» برگزار کردند. در کرمانشاه متحد بیش از ١٥٠ نفر بازنشسته مخابرات، فرهنگی و تامین اجتماعی با شعار:«دولت ورشکسته/ برای بازنشسته/ شمشیر و از رو بسته-حاصل کار دولت/ غارت پول ملت» اجرا کردند. در تهران بیش از ٦٠ بازنشسته در مقابل سازمان تامین اجتماعی با حضور لباس شخصی ها و نیروی انتظامی گرد آمده و شعارهای صنفی دادند. …بیشتر

یخچال هایی که به فروش می روند!

با گرانی های روز افزون و بیکاری و دستمزدهای حقیرانه و پر کشیدن گوشت، مرغ و سایر کالاهایی که احتیاج به یخچال دارند از سبد معیشت زحمتکشان، یخچال ها به کالایی بی مصرف در خانه های این عزیزان تبدیل شده است. از محله های فقیرنشینی چون آق تپه مهرشهر کرج، سلطان آباد و رباط کریم اسلامشهر تهران و دیگر محله های فقیرنشین استان های ایران خبر می رسد که فروش یخچال ها در این مناطق به دلایل گفته شده بالا بسیار رواج گرفته است و اکثرن فروش یخچال خود را برای اضافه کردن به پول پیش خانه های اجاره ای خود اختصاص می دهند.

دولت در خدمت ثروتمندان که گوش کر خود را بر روی فریادهای هر هفته بازنشستگانی که فریاد می زنند:«سفره ما خالیه» بسته است نمی داند که این خالی شدن سفره ها و فقر غذایی باعث چه صدمات جسمی و ذهنی در مردم و کودکان خواهد شد. دولت وزرای ثروتمند و نئولیبرالیسم حاکم بر اقتصاد و سیاست حق حیاتی برای زحمتکشان قایل نیستند.

چرا به صندلی های نمایندگی چسبیده اند؟!

بعد از تحمیل افزایش مستمری حقیرانه ٣٥ درصدی به حداقل بگیران و اجحاف به دیگر مستمری بگیران با افزایش ٢٢ درصدی، اعضای کانون عالی با گذاشتن جلسات مختلف تلاش دارند اهمال کاری خود را به نوعی ماست مالی کنند. در این روزها سخنرانی های آقایان بیات، اسدی، دهقان کیا در گروههای مجازی بازنشستگان بطور وفور پخش می شود تا شاید کمی از فشار اعتراضات به اهمال کاران را کم کند. بازنشستگان بارها با این پاسخ اهمال کاران کانون عالی روبرو شده اند که:«کاری بیش از این از دستمان بر نمی آید و زورمان به دولت نمی رسد». آیا واقعیت چنین است؟؟ هر چند که بارها بازنشستگان مطالبه گر به افرادی چون دهقان کیا، اسدی، عیوضی و بیات گفته اند:«اگر واقعن دلسوز بازنشستگان هستید بیایید کنار دیگران تلاش کنند و حق بازنشستگان را بگیرند» اما واقعیت تلخ این است که این رانت خواران و زد و بند چی ها به صندلی های خود چسبیده اند و فقط مرگ آنان را از این صندلی ها جدا خواهد کرد.

آقای اسدی می گوید:«من به حقوق و درامد کانون عالی احتیاجی ندارم» ایشان درست می گویند کارخانه های جورواجور ایشان بیش از درآمد کانون عالی برایش درآمد دارد اما آنچه او را به این صندلی چسبانده است رانتی و زدوبندی است که می تواند برای رشد کارخانه هایش از آن استفاده کند. …بیشتر