Archive for اخبار کارگری

تجمع کارگران شرکت فلات قاره سکوی لاوان!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، امروز جمعه ٤ اسفند کارکنان شرکت فلات قاره سکوی عملیاتی لاوان تجمع اعتراضی خود را در خصوص اجرا نشدن ١- برکناری مدیران نالایق و بی کفایت ٢-حذف سقف حقوق ٣- اصلاح کف حقوق ٤-حذف محدودیت حق سنوات بازنشستگی ٥- اجرای کامل ماده ١٠ و پرداخت بک پی ٦-عدم تفکیک مشاغل در مناطق عملیاتی ٧- عدم دسن درازی به صندوق بازنشستگی نفت برگزار کردند. آنان گفتند:

هیچگاه در زندگی فکر نمی کردیم خفقان و تضییع حقوق تا به این اندازه بر روی قشر عظیمی از کارکنان یک مجموعه اعمال بشود و هیچ‌ کس به خاطر سیاستهای امنیتی و تنبیهی نتواند حتا به بیرون از شرکت اطلاع بدهد. چند سالی هست که در پالایشگاه نفت لاوان خورشید غروب کرده و دوران پادشاهی و ظلم شخصی به همراه همراهانش شروع شده است. در پالایشگاه نفت لاوان غریب به نزدیک ۸ سال است که تخلفاتی صورت می‌گیرد که شاید اگر این پالایشگاه مورد نظارت دقیق تر و سخت تری قرار می‌گرفت این چنین نمی شد… از نظارت صحبت شد.
…بیشتر

نئولیبرالیسم در همه زوایای زندگی!

نئولیبرالیسم همه چیز را از دریچه سود می بیند و برایش فرقی نمی کند که شما خواهان ساندویچ هستید یا درمان و یا دیدن یک فیلم، باید این موارد برایش سود خوبی داشته باشد. نمی توان به نئولیبرالیسم پرداخت و آن را تنها از دریچه یک بعد از اقتصاد دید. نئولیبرالیسم همه جنبه های زندگی انسانی را تحت تاثیر سود خود قرار داده است و با هر پدیده ای که به مخالفت با این سیستم برخیزد مقابله ای سخت خواهد داشت.
…بیشتر

وظیفه مدیرعامل ذوب آهن چیست؟

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، مهدی کوهی مدیرعامل ذوب آهن به مناسبت روز پاسدار به دیدار ٤ فرمانده لشگری و انتظامی اصفهان رفت. این در حالی است که مشکلات بسیار ساده کارگران حل نشده باقی مانده است.

صندلی های مورد استفاده کارگران و کارکنان خراب و شکسته است و برنامه ای هم برای تعمیر و یا تعویض آنها نیست. در همین حال سهمیه لباس کار سال ١٤٠٢ تراشکاران یکسال است داده نشده و کارگران با لباس های پاره پشت دستگاه تراش می ایستند. همچنین سهمیه کفش کار کارگران و کارکنان تاکنون داده نشده است. بیمه تکمیل درمان کارگران نه تنها بسیاری از هزینه های کارگران را تامین نمی کند و از تیرماه تاکنون عقب افتاده، بلکه مفاد قرارداد بیمه تکمیلی توسط بیمه دانا رعایت نمی شود و مدیریت بر این همه کاستی و خلافکاری چشم فرو بسته است.

آیا دیدار با فرماندهان مهم است یا رسیدگی به مشکلات کارگران؟

فولاد همچنان در اعتصاب!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، دومین روز از اعتصاب ٣ هزار کارگر گروه ملی فولاد اهواز امروز چهارشنبه دوم اسفند ادامه یافت. از ساعت ١٠ صبح با پیوستن همه کارگران گروه ملی فولاد که در اعتراض به اخراج تعدادی از کارگران معترض و نیز در اعتراض به اجرای ناقص طرح طبقه بندی مشاغل رقم خورد، کارگران با خروج از محل کار و راهپیمایی در محوطه شرکت و سپس خروج از کارخانه با شعار:«هیهات، هیهات» به همکاران اخراجی که با زدن چادر در مقابل ورودی اصلی شرکت تحصن کرده بودند پیوسته و با راهپیمایی اعتصاب را به مرحله بالاتری سوق دادند.

اخبار حاکی از آن است که حراست به دستور مدیریت کارخانه با برداشتن کارت های دیگری از کارگران معترض از ورود آنان به کارخانه جلوگیری کرده است که به خشم کارگران افزود. …بیشتر

رای می خوای؟

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، روز گذشته فرماندار رامشیر به همراه نماینده مجلس شهر که به دنبال تبلیغ برای گرفتن رای بودند با کارگران پترو نیرو صبا P N S سایت ٢ مواجه شدند که سندیکا در روزهای گذشته خبری از آنان منتشر کرد که این کارگران ٤ ماه حقوق طلبکارند و ٢ هفته است که در اعتصاب به سر می برند. کارگران اعتصابی به فرماندار می گویند آقای احمدی سهامدار شرکت پترو نیرو می گوید گردن کلفت است. تلاش فرماندار و تیم همراه برای خاموش کردن صدای اعتراض آنان بی نتیجه بود. کارگران فریاد می زدند:« ما گشنه ایم و حقوق مان را می خواهیم»

0 views

سه شنبه های همبستگی! ما دیگه رای نمی دیم!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، امروز اول اسفند در شهرهای کرمانشاه و اهواز سه شنبه های همبستگی توسط بازنشستگان کشوری، مخابرات، تامین اجتماعی برگزار شد.

در کرمانشاه متحد ٢٠٠ بازنشسته در مقابل صندوق بازنشستگی کشوری با شعار:«تجمع اعتراض/ حق مسلم ماست» گرد آمده بودند. سخنرانی گفت:«در اسفند هر سال در خصوص دستمزد تصمیم گیری در شورای عالی کار می شود. ما از نمایندگان کارگری این شورا انتظار معجزه نداریم چون به لحاظ ترکیب عددی در شورا، در اقلیت هستند و نمی توانند تاثیرگذار باشند اما انتظار داریم ماده ی ٩٦ و ٤١ قانون کار را رعایت کنند و اگر دستمزدها مطابق تورم افزایش نیافت، حق امضا کردن ندارند.» …بیشتر

کارگران شرکت پترو صبا همچنان در اعتصاب!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، ٤٠٠ کارگر شرکت پترو صبا PNS رامشیر مارون 5 به دلیل نگرفتن حقوق و رد نشدن بیمه ها در حال اعتصاب سه هفته ای هستند.

کارگران شرکت پترو صبا دستمزدهای آذر تاکنون خود را دریافت نکرده اند و کارگران پیمانکاری این شرکت نیز از آبان ماه حقوق دریافت ننموده اند. از سوی دیگر لیست بیمه کارگران از آذرماه به بیمه تامین اجتماعی رد نگردیده است. حراست و مدیریت مارون 5 به کارگران اعتصابی هشدار داده اند که اعتصابشان مصداق اغتشاش گری می باشد. این در حالی است که نه مدیریت مارون 5، نه شرکت پترو صبا و نه حتا فرماندار و نماینده مجلس رامشیر که برای بازدید از این پروژه به آنجا آمده بود در مورد زمان پرداخت دستمزدها و حق بیمه ها سکوت اختیار کرده اند.

کارگران اعلام کرده اند تا پرداخت دستمزدها و بیمه به اعتصاب خود ادامه خواهند داد.

اعتصاب دوباره کارگران فولاد!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، امروز اول بهمن ١٤٠٢ کارگران گروه ملی فولاد خوزستان دست از کار کشیدند. با برداشته شدن کارت ورود چندین کارگر به دستور مدیرعامل، کارگران با شعار:«هیهات هیهات و نه تهدید نه زندان/ دیگر اثر ندارد» در ساعت ١٠ صبح ضمن راهپیمایی در داخل کارخانه همبستگی خود را با کارگران اخراجی اعلام کردند.

همچنین ٥ تن از کارگران اخراجی نیز با برپایی چادری در مقابل کارخانه فولاد تحصن اعتراضی خود را نسبت به این اخراج های غیرقانونی اعلام کردند.

اختلاف ٣٠٠٠ کارگر فولاد با مدیریت بیشتر بر سر اجرای طرح طبقه بندی مشاغل است که مدیریت با اجرای طرحی فریبکارانه تلاش کرد در میان کارگران تفرقه اندازی کند. چند روزی است کارگران به مدیریت فشار می آورند تا طرح طبقه بندی درست و کامل اجرا شود که با امتناع مدیریت اعتصاب کنونی شکل گرفت. کارگران مطالبات خود را:«بازگشت به کار کارگران اخراجی/ اجرای همسان سازی بدون حقه بازی مطابق با دیگر کارخانه های فولاد/ اخراج مدیران فاسد و مشارکت کارگری در مدیریت کارخانه/ تبدیل وضعیت همکاران شفق/ اصلاح طبقه بندی مشاغل بطور درست» اعلام کرده اند.

یکشنبه های اعتراض! ما دیگه رای نمی دیم!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، امروز در شهرهای تهران، شوش، کرمانشاه و اهواز بازنشستگان طبق همه هفته دست به تجمع زدند. در شوش ٨٠ بازنشسته ضمن راهپیمایی به سوی فرمانداری شعارهای:«دولت ورشکسته/ دشمن بازنشسته، مجلس سرسپرده/ گرونی به بار آورده، نه مجلس نه دولت/ نیستند به فکر ملت، مدعی عدالت/ خجالت خجالت» با استقرار در مقابل فرمانداری بشقاب های خالی را به دست گرفته بودند که رویش نوشته شده بود:«ظلم و ستم کافیه/ سفره ما خالیه»

در کرمانشاه که بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی تجمعی ١٥٠ نفره را در هوایی سرد رقم زدند. «اتحاد اتحاد/ علیه فقر و فساد» آغازگر این تجمع بود. دو سخنرانی و دو شعر خوانی به این تجمع حال و هوایی خاص داد. سخنران آغازین:«گوش های ناشنوا صدای ما را نمی خواهند بشوند و این به دلیل نداشتن یک تشکل قوی و مستقل است» دیگر سخنران که یک آموزگار بازنشسته بود گفت:«دولت به صندوق های بازنشستگی تجاوز کرده و روزگار بازنشستگان چنین شده است و من به همین دلیل رای نمی دهم» سخنران دیگر گفت:«اقتصاد ما فاسد است و شفاف نیست. افزایش مستمری ها هماهنگ با تورم نیست» که شعار:«گوشت گران، دارو گران/ بیماری و حسرت نان» داده شد. یکی از بازنشستگان شعری خواند:« به جرم دزدی گاوی، یکی را می زنند دست/ یکی با مال دزدی در دیار آفتاب است» …بیشتر

آزادی همه کارگران زندانی را خواستاریم!

به گزارش سندیکای برادر، سندیکای کارگران شرکت واحد حال آقای داود رضوی نگران کننده است. در اطلاعیه سندیکای برادر می خوانیم:

«ابراز نگرانی شدید سندیکای کارگران شرکت واحد از تشدید بیماری گوارش داود رضوی در زندان

با وجود گذشت بیش از پانصد روز از زندان داود رضوی، محبوس در زندان اوین، و علیرغم پیگیری های پزشکی در زندان و انجام آندوسکوپی از معده و تشخیص ورم معده از سوی پزشکان بیمارستان طالقانی، متاسفانه به دلیل عدم ادامه درمان پزشکی و عدم وجود شرایط پرهیز کامل تغدیه در زندان، بیماری گوارش این کارگر زندانی مجددا تشدید گردیده و مشکلات جسمانی جدی برای ایشان بوجود آورده است، بطوریکه فشار درد معده مرتبا به قلب این فعال سندیکایی فشار میآورد و این کارگر ٦٣ ساله زندانی بعد از هر وعده غذایی مرتبا در رنج و عذاب میباشد.

با توجه به شرایط حاد بیماری آقای رضوی در زندان، بی توجهی به درمان این کارگر زندانی می تواند خطرات جبران ناپذیری برای ایشان داشته باشد که هرگونه مسئولیت و عواقب ناشی از بی توجهی پزشکی برای زندانی متوجه زندانبان و قوه قضائیه میباشد. کارگر زندانی آزاد باید گردد.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌ حومه٢٧ بهمن ١٤٠٢»

سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران ضمن حمایت از این اعلامیه خواستار آزادی فوری همه زندانیان کارگری است.

سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران ٢٧ بهمن ١٤٠٢