Archive for نوامبر 2017

گزارشی از بعضی مناطق زلزله زده استان کرمانشاه

من قبل از اینکه ١٥ سال پیش در کرج ساکن شوم، در شهر قصر شیرین سکونت داشتم و به دلیل بیکاری و فقر مجبور شدم برخلاف میل خود و خانواده ام به دنبال حداقل امرار معاشی به کرج کوچ کنم.

به هنگام زلزله اخیر در یک شرکت ساختمانی در تهران مشغول کار بودم که پس از وقوع زلزله، برای باخبر شدن از مردم و اقوام که بیشتر در شهرستان های دالاهو، سرپل ذهاب و قصر شیرین زندگی می کردند عازم منطقه شدم و حامل کمک هایی از پرسنل و پیمانکاران و ناظرین این شرکت به علاوه کمک هایی که فروشگاهها به هنگام خرید از آنها مبذول می داشتند، بودم. …بیشتر

مازیار گیلانی نژاد: به مناسبت زاد روز دانشمند طبقه کارگر ایران پرویز شهریاری

تغییر محیط ، تغییر انسان
 
انسان با تغییر محیط خود کمک می کند تا خود و انسانهای دیگر تغییر کنند. شاید در روند این تغییر او متوقف شود اما جامعه و به تبع آن مبارزه برای تغییر توقف ناپذیر است.
انسان با مبارزه برای تغییر محیط نه تنها اندیشه های خود را بسط می دهد بلکه این امکان را فراهم می آورد تا در بستری که می سازد دیگر انسانها و اندیشه ها قوام یافته و رشد کنند.
انسان با کشف آهن و درست کردن چرخ تغییر را به محیط خود تحمیل کرد. گاوآهن نان انسان را بیشتر کرد اما شمشیر جان انسانها را تهدید. آیا کشف آهن کار درستی بوده است؟

…بیشتر

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از مشکلات کارگران ذوب آهن

١-آسانسور تشریفاتی کنورتور خراب شده است و مدیریت فولاد سازی جز حرف های بی پشتوانه مانند:« خرید تجهیزات انجام شده…. نیاز به همکاری و مساعدت ….» پاسخی ندارد. آیا نباید تعمیر و نگهداری این موارد برنامه ریزی شده باشد؟؟؟ تا امروز به چنین مشکلی مبتلا نشویم؟؟

٢- نحوه پرداخت وام مسکن به کارگران شفاف نیست و باید با هماهنگی سرپرستان روابط صنعتی و قسمت ها انجام گیرد. در کجای دنیا برای وام مسکن باید سرپرستان تصمیم بگیرند، نه اولویت ها؟؟؟

…بیشتر

پیام سندیکا، شماره ٦٢ آبان ماه سال ٩٦ منتشر شد!

نشریه پیام سندیکا پیام آور سندیکاهای کارگری ایران شماره ٦٢ سال هفتم،  آبان ماه ١٣٩٦ بصورت الکترونیکی و چاپی در ایران منتشر شد.

در این شماره می خوانید:

…بیشتر

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از پروژه های ساختمانی

در شرکت آذرستان که مجری پروژه بانک سپه در کوهک چیتگر می باشد در ابتدای پروژه طبق قراردادی که از سوی شرکت تنظیم شده بود همه مجبور به امضا شدند. قرارداد همه را موظف می کرد چه کادر اداری و اجرایی و کارگران بایست یک ماه حقوق آنها نزد این شرکت بماند . که برخلاف قانون کار می باشد.

…بیشتر

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از مشکلات کارگران مدیریت آبرسانی حوزه فولاد

١- تخصیص سختی کار مطابق با شرایط محیط کار برای کارگران این قسمت

٢- اعمال مدارک تحصیلی برای بالا رفتن دستمزدهای کارگران قسمت

٣- تامین قطعات درخواستی برای عدم توقف کار و پدید نیامدن رکود در تولید

٤- رده شغلی ما کارگران در این قسمت نسبت به کار انجام شده پایین است

…بیشتر

عدم ایمنی یعنی کشتار کارگران

همان طوریکه میدانید مهمترین اصل کار پروژه و کارگری رعایت نکات ایمنی است. یکی از کارهای مهم سندیکاهای کارگری نظارت بر ایمن بودن کارگاهها از سوی نمایندگان سندیکاهای کارگری و وادار کردن وزارت کار برای بازدید های دوره ای از کارگاههاست.

…بیشتر

گزارش خبرنگار پیام سندیکا ازمشکلات زیست محیطی فیروزکوه!

فیروز کوه بزرگترین تولید کننده ماسه ریخته گری میباشد که در سال ١٣٥١ شروع به کار کرد. این معدن در تملک خیامی سهامدار ایران خودرو بود و تولیدش تاسال ٥٧ به سالی ٣٠ هزار تن بود. که بعد از انقلاب به تصرف ایران خودرو و تسلیحات ارتش در آمد.

این کارخانه با وسعت ٢٠ هکتار و ٣٠ کارگر اغاز به کار کرده بود که امروزه قریب به ٥٠ هکتار وسعت پیدا کرد و ١٣٥ کارگر و متخصصین کارگاه و ٢٥ نیروی دفتری در دفتر مرکزی دارد و امروزه بیش ٢٠٠ هکتار معدن دارد که در ٢٥ کیلومتری شرق فیروزکوه قرار گرفته است. …بیشتر

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از عراق

سلام. خدمت هموطن های عزیزم

بنده حدود چهارماه پیش برای کار به کشور عراق رفتم. یه نفر هم معرف بین ما و شرکت عراقی بود که یه چیزی از سروته حقوق میزد برا خودش.

به دلیل اتمام وقت ویزا، مجبور به مرخصی اومدن شدم وقتی که برگشتم خرمشهر بهمون گفتن که شرکت نیاز نداره فعلا یه مبلغ کمی هم دادن بهمون اومدیم. …بیشتر

واقعیت تلخ

امروز از خونه زدم بیرون طبق عادت هر روز برا پیاده روی به سمت یکی از محله هایه شهرمون رفتم اسمش  B1بود یکی از دوستان قدیمیم رو  اتفاقی دیدیم اون اطلاع داشت که من پروژه ای هستم وبیشتر تو منطقه پارس جنوبی کار میکنم ازش پرسیدم چیکار میکنی گفت خلاف میکنم گفتم منظورت چیه !گفت مواد میفروشم منم با تعجب پرسیدم چرا این کار رو میکنی گفت پولش نقده مثه شما نیستم برم عسلویه 3سال کار کنم 3سال هم دنبال پولام بدووم الان راحت روزی اینقد بدست میارم شبم میرم تو خونم ،بعد از چند دقیقه ازش جدا شدم و بدرود بهش گفتم و به راه خودم ادامه دادم تو رفتن به این فکر افتادم که چقدر میتوته یک اجتماع بیمار باشه وفساد توش بیداد کنه که فروشند مواد مخدر که باعث مرگ انسان ها هستش در امدش انقد بالا باشه که ماها که تو اجتماع معروفیم به حقوق هایه بالا رو مسخره کنه فهمیدم اگر پاک کار کنی باید فقیر باشی  . 

زوئبین کارگر پروژه ای