Archive for نوامبر 2022

از شرکت واحد چه خبر؟

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، پس از اعتصاب ٢ روزه رانندگان شرکت واحد در ٢٦ اردیبهشت که حمل و نقل شهری را در تهران مختل کرد، مدیریت شرکت واحد در اقدامی جدید با بستن قراردادی با ٢ شرکت پیمانکاری نیروی انسانی به نام های حامیان و هادیان رانندگان مورد نیاز خود را توسط این شرکت ها استخدام می کند تا حربه ای باشد برای کنترل اعتصابات کارگری در این شرکت.

در حال حاضر در شرکت واحد ٤٠٠٠ نفر در بخش های مختلف اداری، فنی، حمل مسافر شاغل هستند که از این تعداد ١٥٠٠ نفر راننده رسمی و ٣٦٠ نفر راننده پیمانکاری می باشند. از سال گذشته تعداد بازنشستگان در بخش رانندگان سالیانه ٢٠٠ تا ٣٠٠ نفر می باشد. با این حساب تعداد رانندگان تازه استخدام شده توسط این دو شرکت امسال از مرز ٦٠٠ نفر خواهد گذشت.

حقوق این رانندگان پیمانکاری بطور متوسط ٨ تا ١٠ میلیون کمتر از رانندگان رسمی است. این رانندگان در روز بیش از ١٠ ساعت کار کرده و از مزایای بسیار کمتری نسبت به رانندگان رسمی برخوردارند. نکته مهم این است که این رانندگان هیچ ارتباطی با شرکت واحد نداشته و نمی توانند در رابطه با مشکلاتشان با شرکت واحد وارد گفتگو شوند. این رانندگان از ترس بیکار نشدن به خواسته های غیرقانونی کارفرمایان پیمانکاری تن می دهند. با توجه به گرانی های روز افزون، اعتراضات کارگری در شرکت واحد غیرقابل پیش بینی است.

سانسور غیرقانونی است!

طبق خبری که خبرگزاری ایلنا در تاریخ ٧ آذرماه منتشر کرده و سپس آن را از روی خروجی خبرگزاری برداشت، آقای رضااسدآبادی خبرنگار حوزه کارگری این خبرگزاری روز چهارشنبه دستگیر شده است. همچنین خبرنگاران این خبرگزاری در شهرهای مختلف احضار شده و از آنان تهعد گرفته شده که اعتصابات کارگری را پوشش ندهند.

آزادی مطبوعات و بیان و عدم سانسور خبر و اندیشه جزو اولین مطالبات هر جامعه انسانی است و دستگیری و فشار بر خبرنگاران برای سانسور گزارش های خود، غیرقانونی و غیرانسانی است.

دستگیری خبرنگاران و فشار برای سانسور مطالب به ویژه در عرصه کارگری که بخش اعظم جمعیت کشور را تشکیل می دهند، از نظر ما محکوم است. …بیشتر

شکم گرسنه خویشتندار نیست!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، روز ٥ آذر ٢٠٠ کارگر کارخانه سرماآفرین تولید کننده دستگاههای گرمایشی و سرمایشی در استان البرز به دلیل عقب افتادن دستمزدهایشان دست به اعتصاب زده و در مسجد و حیاط کارخانه متحصن شدند. آقای کلاهدوز مالک کارخانه پس از ساعاتی در جمع کارگران حاضر شده و آنان را به خویشتنداری دعوت کرد که کارگران یکصدا اعلام کردند:« شکم گرسنه خویشتنداری نمی داند»

کارگران امروز برای سومین روز در مسجد و حیاط کارخانه متحصن شده و نمایندگانشان خواسته های خود را به را به مالک کارخانه بدین شرح اعلام کردند:

١- پرداخت دستمزدهای عقب افتاده و قول کارفرما که مانند قبل ٥ ام هر ماه حقوق ها را پرداخت کند.

٢- اجرای طبقه بندی مشاغل

٣- تا زمان تسویه کامل حقوق های عقب افتاده، اعتصاب همچنان ادامه دارد.

یکشنبه های اعتراض!

به گزارش خبرنگار پیام سدیکا امروز ٦ آذر جمعی از بازنشستگان متحد تهرانی در مقابل کانون بازنشستگان تهران تجمع کرده خواهان پاسخگویی هیات مدیره در مورد خواسته های عقب افتاده شدند. آنها پلاکاردهایی را همراه داشتند که از خواسته هایی چون : «چرا با بیمه آتیه سازان قرارداد بستید؟؟»« ٢٥ درصد همسان سازی معوقه سال٩٩ چه شد»«عیدی بازنشستگان مانند کارگران ٢ ماه باید باشد»«هیات مدیره کانون چرا در مورد خواسته های بازنشستگان بیکار نشسته است». از هیات مدیره کسی برای پاسخگویی بیرون نیامد.

با حضور بازنشستگان دیگر، خبرنگاران قلابی هم پیدایشان شد و با گرفتن عکس تلاش کردند جمع را ترسانده به این تجمع خاتمه بدهند. این تجمع ساعت ١٢ خاتمه یافت.

پیروزی غرور آفرین زحمتکشان ذوب آهنی شادباش!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، با اعتصاب ٢ روزه زحمتکشان ذوب آهنی و طرح خواسته های خود بصورت تجمع و فرصت دهی ٢ هفته ای به کارفرما و تهدید به اعتصابی سخت، امروز ٥ آذر مطلع شدیم مدیریت ذوب آهن طی جلسه ای در روز سه شنبه و چهارشنبه هفته گذشته که با حضور مسوولین تامین اجتماعی، شستا، صدر تامین برگزار گردید مصوب کردند:

١- طرح طبقه بندی بازنگری و به روز شده تا رعایت در پرداخت ها حاصل شود

٢- نظام تسهیلات اصلاح شود تا این تسهیلات به صورت عادلانه توزیع گردد

٣- اصلاح و تایید مشاغل سخت و زیان آور در شرکت با هماهنگی وزارت کار …بیشتر

پیروزی کارگران بهمن دیزل قزوین شادباش!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، اعتصاب کارگران بهمن دیزل قزوین در روز اول آذر که در اعتراض به اضافه کاری های اجباری صورت گرفت با موفقیت به پایان رسید.

در کارخانه بهمن دیزل اضافه کاری های اجباری روزانه به مدت ٤ ساعت و روز پنجشنبه ها باعث گردید تا کارگران با توجه به اخطارهای پی در پی به مدیریت اعتصاب را در همه بخش های کارخانه رقم بزنند. کارگران که شعار:« کارگر داد بزن / حقت تو فریاد بزن » را سر داده بودند و بعضی از کارگران هم روی پیراهن هایشان شعار « زن زندگی آزادی » را نوشته بودند با راهپیمایی و دعوت به اعتصاب سایر کارگران مدیریت را در یک موقعیت غافلگیر کننده گذاشتند. مدیریت که قبلن توسط نیروهای گوش به فرمان خود به کارگران پیام داده بود که اعتصاب را با خشونت پاسخ خواهد گفت، بعد از ظهر همان روز اتمام به لغو اضافه کاری نمود اما کارگران قانع نشده و اعلام کردند که دستمزدهایشان هم مناسب نیست. مدیریت مجبور گردید نه تنها ٢٠ درصد به حقوق کارگران اضافه کند بلکه نسبت به افزایش تولید هم مبلغ ٥ میلیون تومان به کارت کارگران واریز کرد.

سندیکای کارگران فلزکارمکانیک این پیروزی را به کارگران با شهامت بهمن دیزل شادباش می گوییم.

٥ آذر روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان، شادباش!

اگرچه من به زندانم

و دستم بسته در زنجیر و پایم

آش و لاش از ضربه شلاق

و روحم خسته از تحقیر،

ولیکن باز می ترسی تو زندانبان

و می لرزی ز وحشت

از صدای پای هر عابر

در حالی به پیشواز روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان می رویم که در کشورمان ایران، خشونت علیه زنان به بی سابقه ترین وجهی اعمال می شود.

اعمال خشونت در خصوص حجاب، خشونت در مورد آزادی بیان-مطبوعات-راهپیمایی و تجمع-خشونت و منع برگزاری مراسم سوگواری عزیزان جانباخته. …بیشتر

مراسم سالروز قانون کار در خانه کارگر!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، امروز 29 آبان مراسم بسیار محدودی در دانشگاه علمی کاربردی خانه کارگر در خیابان طالقانی برگزار شد. خانه کارگر که مدعی است صدها هزار نفر عضو فقط در تهران دارد، با وجود دعوت سازماندهی شده از اعضای ویژه اش اما باز هم صندلی هایش خالی ماند. کمتر از 150 نفر در این مراسم دست چین شده شرکت کرده بودند و طبق معمول کسانی که وضعیت اسفبار کنونی طبقه کارگر حاصل عملکرد آنان است سخنرانان جلسه بودند. در این مراسم بی عرضه هایی چون حسن صادقی، حسین کمالی، علیرضا محجوب که از کنار طبقه کارگر به سرمایه دار تبدیل شده اند در نقش مخالفین دو آتشه ظاهر شده و داد سخن دادند. پس از سخنرانی های بی محتوا از حاضرین با زرشک پلو با مرغ پذیرایی شد تا این مراسم نشانگر حد بالای پدرسوخته بازی باشد. پلومرغی که فقط عده ای خاص باید بخورند.

در این مراسم جمعی از بازنشستگان متحد نیز در مقابل در حضور داشتند که به پخش متنی اعتراضی علیه بیمه تکمیلی و عملکرد کانون های بازنشستگی بی خاصیت، مبادرت ورزیدند و افرادی خاص نیز از آنان فیلم می گرفتند.

قانون کار را از معنا تهی کردند/ سرنوشت مقاوله نامه ۹۸ در ابهام

مصاحبه مسوول سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران با خبرگزاری ایلنا در سالروز تصویب قانون کار ٢٨/٨/١٤٠١

به گزارش خبرنگار ایلنا، سی و دو سال از تصویب قانون کار می‌گذرد؛ امروز سوال این است که تا چه میزان بایدها و الزامات قانون کار اجرایی شده است، امروز چند درصد از قانون کار کاربردی است و در یک کلام، چه بر سر این سند قانونیِ مادر آمده است.

مازیار گیلانی نژاد (فعال کارگری) در پاسخ به این سوالات می‌گوید: قانون کار پس از قانون اساسی مهم‌ترین سند قانونی کشور به شمار می‌رود و نقض آن از طریق قوانین عادی و بدتر از آن، توسط بخشنامه‌ها و آیین نامه ها، اقدامی غیرقانونی بوده و هست.

وی ادامه می‌دهد: تصویب قانون کار در بیست و نهم آبان ۶۹ و وارد کردن جرح و تعدیل‌های فراوان به پیش‌نویس آن، مانع از آن نشد که سرمایه سالارانِ مخالف این قانون در همسویی با بانک جهانی و صندوق بین المللی پول و در راستای سیاست‌های نئولیبرالیسم، همچنان به مخالفت‌شان با این قانون و دیگر قوانین حمایتی کارگری ادامه ندهند و لغو بندها و اصلاح هرچه بیشتر آن را خواستار نباشند. …بیشتر

قانون کار، دستاورد ٧٦ ساله کارگران!

با تصویب قانون کار در ٢٩ آبان ١٣٦٩ ضربه سختی به تفکر عقب مانده ای که کارگران را همچون حیوانات می دید، خورد. اما کارگران نیز در این نبرد، حق تشکل مستقل، حق اعتصاب را از دست دادند. تشکل های مذهبی و مورد حمایت دولت وقت نه تنها در این ٣٢ سال نتوانستند قوانین قانون کار را تحکیم بخشند بلکه با دولت ها بر ضد این قانون همدستی کرده ذره ذره قوانینش توسط بخشنامه ها بی اثر شد. خارج کردن کارگاههای زیر ١٠ نفر و خارج کردن مناطق آزاد تجاری از زیر شمولیت قانون کار بخشی از این مسامحه است. در حال حاضر شورای گفتگوی اتاق بازرگانی، بخشی از مسوولین وزارت کار، موسسه خیریه نذر و اشتغال اصفهان به دنال نابودی قانون کار و به قول خودشان اصلاح (بخوان نابودی) قانون کار هستند. مافیای لانه کرده در دولت برای سودجویی بیشتر با توافق مجلس به دنبال خانه خراب کردن کارگران از جمله فروش بانک رفاه کارگران به بخش خصوصی هستند. مافیا دست اندازی به ثروت کارگران را از مدتها قبل آغاز نموده است.
…بیشتر