Archive for جولای 2022

نفرین دوزخیان بر شما!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا امروز ٦ مرداد ” عبدالرضا سمیران نژاد” کارگر زحمتکش شلمچه ای شرکت سکاف بر اثر شدت گرما در محیطی با رطوبت بالا هنگام و صبحدم قبل از ورود به سایت، دم گیت ورودی پالایشگاه آبادان سکته کرده و فوت نمودند.

شرکت سکاف اعلام نموده که غذای مراسم و مبلغ ۱۰میلیون تومان کمک هزینه مراسم کمک خواهد کرد. باید به مدیریت آدمکش این شرکت یادآوری کرد که در قانون نوشته شده است وقتی کار در شرایط خطرناک جریان دارد می بایست توسط افسران ایمنی و مدیریت کار متوقف شده به شرکت بالادستی موقعیت اضطراری اعلام شود. نوش دارو بعد از مرگ سهراب به چه کار آید؟؟ …بیشتر

اعتصاب مونتاژکاران همچنان ادامه دارد!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، با توجه به اعلام کمپین مونتاژکاران و خالی نمودن پروژه ها تا ٥ مرداد، تاکنون ٤٥٠ مونتاژکار در عسلویه به اعتصاب پیوسته و خواستار افزایش دستمزد هستند. با توجه به گزارش های اعلام شده به جز مونتاژکاران اکسیرصنعت در پتروشیمی جم(٢) و فاز ١٤ و ٦ نفری که در پالایشگاه آبادان با حقوق های پایین در سرکار مانده اند بقیه کارگران در اعتصاب هستند. با توجه به مذاکراتی که بین اعتصابیون و مونتاژکاران پتروشیمی دنا و پتروشیمی آپادانا صورت گرفت و این کارگران با حقوق ٢٣ میلیونی سرکار هستند و از اعتصاب معاف شدند.

به این ترتیب فقط حدود ٣٥ نفر به اعتصاب نپیوسته که مذاکره با آنان هم در حال انجام است. در همین حین پیمانکاری بدنام فرجود برای آنکه با این اعتصاب مقابله کند ٣ نفر از همشهریان سرپرست کارگاهش آقای موسوی اعتصاب شکن و بدحساب و بدنام را به خدمت گرفت که با تذکرات به موقع اعتصابیون این افراد نیز به کمپین پیوسته به خانه های خود در شهر همیشه مبارز ایذه برگشتند. …بیشتر

پیام سندیکا، شماره ۱۱٢ تیر ماه سال ۱۴۰۱منتشر شد!

ماهنامه نشریه پیام سندیکا، پیام آور سندیکاهای کارگری ایران شماره ۱۱٢/ سال دهم/ تیرماه ۱۴۰۱ در ایران بصورت چاپی و الکترونیکی منتشر شد.

در این شماره می خوانید: …بیشتر

پیمانکاری شیرانی نمونه یک خلافکار تمام عیار!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، پیمانکاری فیروز شیرانی( شیران ساویس) در پروژه دالاهو با شرایط ٢٢/٨ کار می کنند. در این پیمانکاری با وجود گذشت 5 ماه از سال نه حقوق کارگران مشخص شده نه قراردادی بسته شده است. کیفیت غذاها و خوابگاه بسیار افتضاح است در این پیمانکاری نه خبری از عیدی هست و نه خبری از سنوات. این پیمانکاری به خلاف های گذشته خود دغلبازی جدیدی هم اضافه کرده و جدیدن مالیات و کل بیمه را از حساب کارگران کم می کند. در حالی که حقوقی که واریز می کند اصلا قابل مقایسه با بقیه کارگران منطقه نبوده و بسیار کم است. .در این ۵ ماهه جهت تعیین حقوق کارکنان امروز و فردا کرده و هنوز مشخص نشده حقوق کارگران چقدر خواهد شد. این پیمانکار دغلکار هنوز حقوق اردیبهشت را به کارگران پرداخت نکرده است.

یکشنبه های اعتراض!

به گزارش خبرنگاران پیام سندیکا، با توجه به تلاش کانون های بازنشستگی بی خاصیت و عوامل پیدا و پنهان، از هفته گذشته تلاش شد تا بازنشستگان را با نسبت دادن دادن پیام های دروغینی یک روز مخبر و یک روز رییس دولت را به بازنشستگان اعلام می کردند که با ٣٨ درصد موافقت شده است و بعد از چندی تکذیب می شد، سرگردان و حیران نگاه دارند تا آنان در فراخوان داده شده برای روز 2 مرداد شرکت نکنند. بازنشستگان اهوازی که با تظاهرات راهپیمایی هر روزه عرصه را بر مصوبه غیرقانونی دولت و کانون های بی خاصیت تنگ کرده بودند با هجوم به خانه هایشان و دستگیری حداقل ١٠ نفر از کوشندگانشان روبرو شدند. فراخوان تجمع ٢ مرداد داده شد اما فقط در کرمانشاه، قزوین، تهران برگزار گردید.

در قزوین تعداد اندکی از بازنشستگان به مقابل تامین اجتماعی آمدند که با نیروهای پلیس و ٢ اتوبوس حمل دستگیر شدگان روبرو شدند. …بیشتر

پیروزی ها و سکوت دولت!

دومین پیروزی سهامداران تامین اجتماعی با امضای تاییدیه کمیسیون تلفیق مجلس توسط ریاست مجلس با فشار بازنشستگان اتفاق افتاد. حال باید دید دولت آیا سکوت خود را در خصوص این مصوبه غیرقانونی اش می شکند و به قانون تمکین خواهد کرد یانه؟

طی ماههای اخیر تلاش های زیادی صورت گرفت تا دولت بپذیرد در خصوص افزایش حقوق بازنشستگان غیرقانونی عمل کرده است. پای تخته رفتن وزیر کار اخراجی برای ماست مالی کردن مصوبه غیرقانونی دولت نتیجه بخش نبود و با فشار بازنشستگان وزیر کاری که مدعی بود در سال ١ میلیون شغل ایجاد خواهد کرد خود نیز به خیل بیکاران پیوست. (پیروزی اول)

بعد از دوهفته بهانه آوردن رییس مجلس و شانه خالی کردن از وظایف خود بالاخره تاییدیه کمیسیون تلفیق مجلس با اعتراضات هر روزه در اهواز و هفته ای یکبار در دیگر شهرها، رییس مجلس وادار به امضا شد. اما این پایان کار نیست و هنوز به تایید دولت احتیاج دارد. دولتی که بی اعتنا به همه اعتراضات هنوز بر سر مصوبه غیرقانونی اش پافشاری می کند و وزیران و معاون اولش با زدن حرف های ضد و نقیض سردرگمی دولت را نمایان می کنند. …بیشتر

اعتصاب کارگران شرکت جهانپارس!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، کارگران پیمانکاری محمد لیموچی و توانا در شرکت جهانپارس پتروشیمی بوشهر سایت یک امروز سه روز است که در حال اعتصاب هستند. متاسفانه این پیمانکاری حقوق اردیبهشت ماه کارگرانش را پرداخت نکرده است و به کارگران می گوید حسابمان خالی است. امروز کارگران بعد از خاموش کردن ژانراتور با پلیس درگیر و چند نفر دستگیر شده که بعد از چند ساعت آزاد و تسویه حساب و اخراج گردیدند. البته این افراد هم گفته شده هر زمان پول به دیگر کارگران دادیم تسویه حساب شما را هم خواهیم داد و دست خالی راهی خانه شدند.

این در حالی است که دیگر پیمانکاران این شرکت همه ٦ روز پیش کلیه صورت وضعیت های خود را با شرکت تسویه کرده اند آنگاه چطور ممکن است به لیموچی پولی پرداخت نشده باشد؟
…بیشتر

سرمایه داری مالی و نقش آن در صنایع نفت و گاز!

با خصوصی کردن صنایع نفت و گاز و آمدن پیمانکاران خارجی و ایرانی ریز و درشت به این عرصه و همچنین بسته شدن توافقات نفتی با سرمایه گذاران خارجی ضرباتی به صنعت نفت می خورد که زیاد به چشم نمی آید. سرمایه گذار خارجی با دادن پول به مسوولین بستن قراردادها، مواردی را در توافقات تحمیل می کنند که به ضرر کشور و صنعت نفت است. سرمایه گذاری که با دادن پول برای مدتی معین بهره های متفاوت در صنایع نفت ازآن خود می کند. برگشت سرمایه می بایست در مدت معینی به سرمایه گذار برگردانده شود. اما به دلیل تاخیر هایی که در پروژه ها صورت می گیرد با گرفتن بهره های مرکب سودآوری سرمایه گذاری خود را بیشتر می کنند. مشاوران این شرکت های سرمایه گذاری و دلالان، به دلیل شناخت از جامعه می دانند که به دلایل مختلف هیچ پروژه ای سر وقت به اتمام نخواهد رسید. …بیشتر

تا حق خود نگیریم از پا نمی نشینیم!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، بازنشستگان دزفولی بعد از آنکه هیچ کسی برای پاسخگویی به خواسته هایشان حضور پیدا نکرد به دفتر ریاست تامین اجتماعی دزفول رفته و ندای حق طلبانه خود را اینچنین سر دادند

برای پیمانکاران بدحساب کار نکنیم!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، پیمانکار نوروزی در فراسکو نه تنها حقوق اردیبهشت ماه کارگران را تسویه نکرده است بلکه کارگرانی که در تیرماه از کار کردن برای این آدم بدحساب خودداری کرده اند همچنان بیش از ١٦ میلیون بدهکار است. ایشان به کارگران گفته بود که تسویه حساب را با اردیبهشت یکجا پرداخت می کنم.
نوروزی از زمره پیمانکارانی است که باید به او مدال نامردی داد.
فیلم سخنان بازنشسته شوش دانیال