Archive for می 2021

واردات برای نابودی صنعت و سازمان تامین اجتماعی!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، سالهاست زحمتکشان آگاه فریاد می زنند «وقتی می توانیم خودمان تولید کنیم، چرا باید از خارج وارد کنیم» اما گوشی برای شنیدن وجود ندارد.

کارگران هپکو بزرگترین تولید کننده ماشین های راهسازی در خاورمیانه را چنان ذلیل کرده اند که به گدایی افتاده اند. این تنها با کارخانه هپکو و یا نیشکر هفت تپه نیست که خصوصی سازی نابودیشان را می خواهد، بلکه کارخانه های بزرگی چون کفش ملی، ارج، استارلایت، ماشین سازی تبریز و اراک… نابود شده اند تا راه برای واردات لوازم خانگی از کره و ژاپن باز باشد. …بیشتر

پیام سندیکا، شماره ٩٩ فروردین سال ۱۴۰۰منتشر شد!

ماهنامه نشریه پیام سندیکا، پیام آور سندیکاهای کارگری ایران شماره ٩٩ فروردین ۱۴۰۰ در ایران بصورت چاپی و الکترونیکی منتشر شد.

در این شماره می خوانید:
…بیشتر

همه اصدقی و گرامی هستیم!

با توجه به روند تهدیدهایی که علیه فعالان بازنشستگی در جریان است با خبر شدیم آقای اصدقی نماینده بازنشستگان تبریزی از سوی آقایان جعفر سمساری مدیرکل تامین اجتماعی آذربایجان شرقی و هم چنین آقای علی اصغر بیات مورد شکایت قرار گرفته که چرا بنر تشکر از آقای سالاری را پاره کرده اند.

ما نه تنها از آقای اسماعیل گرامی بازنشسته زندانی و آقای اصدقی حمایت کرده و این عمل آقای اصدقی را به معنای خلع بیات از نمایندگی کلیه بازنشستگان می دانیم بلکه همراه ایشان تا خلع آقای بیات همچنان ایستاده ایم. کسانی که چندین سال است منصوب شده و بازنشستگان را به فلاکت نشانده اند و به غارت صندوق تامین اجتماعی چشم فروبسته و فقط طی دوسال اخیر رای به حذف ١٠٠ قلم دارو از پوشش تامین اجتماعی داده اند، نه تنها نماینده ما نیستند بلکه علیه ایشان به جرم خیانت در امانت به دادگاه شکایت خواهیم برد.

بازنشستگان سندیکای بافنده سوزنی

بازنشستگان فلزکارمکانیک

بازنشستگان صنعت چاپ ٧ خرداد ١٤٠٠

شیادی شرکت ماهان اتصال جی!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، نامه رسیده در مورد شرکت ماهان اتصال جی را به نظر برادران کارگر می رسانیم:

«سلام و درود بر تمام بزرگان پروژه ای

بنده از طریق گروه پایپینگ و اکیپ پروژه ای ها یک ماه قبل از عید به صورت اورهال به نیروگاه اتمی بوشهر رفته و در شرکت ماهان اتصال جی به پیمانکاری مهندس کاظمی مشغول به کار شدم. صرف نظر از تمام اجحافاتی که در حق کارگران روا می دارند و مهمتر از همه حقوق نیروها را با ساعت کارکرد محاسبه نموده و تمام تعطیلات عید بدون هیچ اضافه کاری حساب کرده است. بدتر از همه هنوز حقوق اسفند ماه کارگرانش را پرداخت نکرده و بیمه فروردین و اردیبهشت هم پرداخت نکرده است. در قراردادی که تنظیم شده بود بعد از ٣٥ روز کار تازه به رویت کارگر می رسید و اگر امضا نمی کرد از ادامه کارش جلوگیری می شد و هیچ پولی دریافت نمی کند. چنانچه از کار کردن خودداری کند با عنوان ترک کار و طبق بند قرارداد از کلیه مطالبات کارگر، بابت جریمه کسر می شود. برگ قرارداد پس از امضا، هرگز نسخه ای به کارگر داده نمی شود و حتا از بردن گوشی دوربین دار به محل امضای قرارداد ممانعت به عمل می آید. بطورکلی متن قرارداد طوری تنظیم شده که کارگر با امضای آن خود را از تمامی حقوق قانونی اش محروم می کند. …بیشتر

توفان اعتصابات در مناطق نفتی!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، بعد از اعتراض کارگران و کارکنان رسمی عملیاتی سکوهای دریایی پارس جنوبی در ٣١ اردیبهشت، شرکت نفت و گاز پارس POGC ،امروز چهارشنبه در شهرهای اهواز، آبادان، عسلویه، ماهشهر، گچساران تجمع این کارکنان در شهرهای خوزستان رقم خورد. نمایندگان این کارگران در تهران مقابل مجلس برای چندمین بار دست به اعتراض زدند. همچنین جمعی از کارکنان رسمی شرکت نفت فلات قاره بهرگان نیز در محیط شرکت دست به اعتراض زدند. کارمندان رسمی نفت فلات قاره منطقه عملیاتی لاوان نیز در مقابل شرکت تجمع کردند تا همبستگی کارگران رسمی را به نمایش بگذارند. این کارگران نسبت به افزایش حقوق سال ١٤٠٠ خود که تناسبی با کارشان ندارد، معترض هستند. در اهواز کارگران راهپیمایی کرده و شعارهایی در مورد وضعیت معیشتی خود دادند.

سندیکای کارگران خوزستان و گروه پایپینگ و اکیپ پروژه ای ها از خواسته های برادرانشان حمایت کرده و از هرگونه کمکی به این کارگران دریغ نخواهند کرد.(٥ فیلم از تظاهرات) …بیشتر

انفجار در خط انتقال اکسیژن پتروشیمی عسلویه!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، در سایت ۲ پتروشیمی های منطقه ویژه پارس در خط انتقال اکسیژن پتروشیمی در استان بوشهر انفجار مهیبی رخ داد که متاسفانه باعث فوت مقصودی کوراوند کارگر این پتروشیمی شد و دو کارگر نیز دچار سوختگی شدید شده اند که به بیمارستان انتقال داده شده اند. ساعت ۹:۲۰ دقیقه صبح امروز لوله اکسیژن فاز دوم شرکتهای پتروشیمی منطقه عسلویه بر روی لاین ارتباطی فاز یک و ۲ دچار ترکیدگی گردیده است.

در این حادثه بی تردید بخش ایمنی پتروشیمی و بخش بازرسی وزارت کار مقصر هستند.( به همراه فیلم انفجار) …بیشتر

چرا تجمع ٢ خرداد بازنشستگان شکل نگرفت؟

از مدت ها پیش موضوع اتحاد میان گروههای بازنشستگی بحث روز است، اما این اتفاق نمی افتد. چرا؟

با توجه به طیف وسیع بازنشستگان از حداقل بگیر تا حداکثر بگیر، از کار افتاده کلی و جزیی و بازماندگان، هر کدام از این گروهها به دلایل خاص خود به تجمع روی می آورند. بخشی از اعضای کانون های بازنشستگی و حتا بخشی از اعضای اتحادیه پیشکسوتان متعلق به خانه کارگر هم در این تجمعات آمدند، که پیچیدگی اتحاد را سخت می کند.

با گسترش گرانی و از بین رفتن توان خرید بازنشستگان و همچنین اطلاع رسانی گروههایی از بازنشستگان که کار میدانی در میان بازنشستگان می کنند، و موضوع همسان سازی حقوق ها را در بدنه بازنشستگان طرح کرده بودند، باعث گردید که حتا خانه کارگر متوجه شود که بخشی از اعضایش به این اعتراضات پیوسته و عملکردشان زیر سوال رفته است. به همین خاطر ٢ تجمع در سال گذشته را طراحی کرد تا میدان اعتراضات را از گروههای مستقل بازنشستگی بگیرند، که شکست خورد. …بیشتر

تعاونی مصرفی، بی مصرف!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، تعاونی مصرف ایران خودرو که مدیرعاملش را مدیر عامل ایران خودرو تعیین می کند دارای آنچنان!!! برنامه ریزی است که داد کارگران را درآورده است. در این تعاونی کالاهای برقی را به کارگران به صورت نقد نمی فروشند تا از اقساط آن بهره خوبی به جیب بزنند. همچنین کالاهای مانند روغن و خواربار با کیفیت را برای عرضه به کارگران به تعاونی نمی آورند و هرچه کالای بنجل است به خورد کارگران می دهند.

این نمونه ای از بی تدبیری ایران خودرو در حق کارگرانش است.

دستاوردهای کارگری را پاس بداریم!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، یکی از دستاوردهای کارگری که سندیکای فلزکارمکانیک توانسته است آن را اجرایی کند و به یک سنت ماندگار تبدیل شود، عیدی به مناسبت روز کارگر است. این دستاورد در کارخانه های دیگر نیز اجرایی شده است.

در کارخانه لاستیک پارس ساوه کارگران این واحد که نزدیک به ٨٠٠ نفر هستند ٢٥٠ هزار تومان برای روز کارگر و ٤٥٠ هزار تومان هم برای ماه رمضان دریافت داشته اند.

در کارخانه آرمیتاژ ساوه ٨٠ هزار تومان به مناسبت روز کارگر به کارگران پرداخت شده است. …بیشتر

صدای بازنشستگان خاموش نشدنی است!

در پی اعتراضات سراسری بازنشستگان علیه همسان سازی غلط و اجرا نشدن وعده های مسوولین سازمان تامین اجتماعی، که منجر به احضار، تهدیدهای تلفنی، و دستگیری و پرونده سازی برای فعالین بازنشستگان در طی ٤ ماه گذشته صورت گرفته است، این بار فعالین جنبش بازنشستگان مواجه با تهدید های تلفنی از سوی حراست سازمان تامین اجتماعی در تهران و شهرستان ها شده اند. آنان حتا این فعالین را تهدید به قطع مستمری هایشان نموده اند. اتفاقی نادر و تاسف بار تا صدای حق خواهی بازنشستگان را خاموش کنند.

این عمل غیرقانونی و زشت از سوی حراست سازمان تامین اجتماعی نشانه ای از خودسری و ضعف سازمان در مقابل پایمال کردن حقوق بازنشستگان است. تهدید موسپیدان در حالی صورت می گیرد که آقای سالاری مدیرعامل سازمان از اذیت شدن از سوی بازنشستگان بارها گله مندی خود را اظهار کرده اند. …بیشتر