Archive for مارس 2019

کارگران ذوب آهنی از مشکلاتشان به پیام سندیکا می گویند

١- چرا تعاونی مسکن سندهای مالکیت پروژه شفق را رفع نمی کنند؟

٢- با خارج شدن بیمه ایران از بخش درمان شرکت ذوب آهن تسویه حساب و پرداخت هزینه های کارگران بیمار مشکل برخورده است.

٣- ساختمان سی سی یو بیمارستان مطهری بسیار فرسوده گردیده و لازم است بازسازی و نوسازی شود.

٤- با فرارسيدن اسفند ١٣٩٧ تعداد ٣٠٠ نفر از کارگران بازنشسته شدند. آیا به جای این کارگران استخدامی صورت می گیرد ؟ آیا این استخدام فرزندان ذوب آهنی را شامل خواهد شد؟

شادباش نوروزی

دوستان پرتلاش سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
نوروز را به شما شادباش گفته برای همه اعضای سندیکا آرزوی سلامتی و شادکامی و موفقیت آرزومندیم.
دوستان امیدواریم که در سال پیش رو بتوانیم هماهنگ و متحد مبارزات مان را بر علیه برنامه های ضدکارگری و ضد خصوصی سازی و دستمزدهای حقیرانه پیش برده و احکام ناروا را بر علیه کوشندگان کارگری به ویژه ابراهیم مددی و دادود رضوی بی اثر کنیم. بی تردید تفرقه در جنبش کارگری عامل اصلی ناکامی های سالهای اخیر است. بیاییم سال جاری را به اتحاد همه جانبه سندیکاهای کارگری تبدیل کنیم.کارگر متحد همه چیز. کارگر متفرق هیچ چیز
دست در دست هم دهیم به مهر میهن خویش را کنیم آباد.

سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران
یارمحمداکبری مسوول روابط عمومی
نوروز ١٣٩٨

گفت‌وگوی رادیو زمانه با مازیار گیلانی‌نژاد،‌ مسئول سندیکای کارگران فلزکار مکانیک ایران

«دستمزد تعیین شده دستور مرگ خانواده‌های کارگری است»
در روزهای پایانی اسفند شورای عالی کار پس از کش و قوس فراوان دستمزد ماهانه کارگران را یک میلیون و ۵۱۷ هزار تومان تصویب کرد. طبق بخشنامه حداقل دستمزد که سه‌شنبه ششم فروردین جهت اجرا ابلاغ شد، حداقل دستمزد کارگران مشمول قانون کار روزی ۵۰ هزار و ۵۶۲ تومان است. مازیار گیلانی‌نژاد،‌ مسئول سندیکای کارگران فلزکار مکانیک ایران در گفت‌و‌گو با زمانه می‌گوید: «این دستمزد حقیرانه نشانگر شخصیت و تفکر تصویب‌کنندگانش است و در حقیقت دستور کشتار خانواده‌های کارگری است تا تعیین دستمزد.»

این در حالی است که تورم رشد یابنده سطح دستمزد واقعی کارگران را بشدت کاهش داده است. قیمت هر کیلو مرغ به حدود ۱۸ هزار تومان و هر کیلو گوشت گوسفندی به حدود ۱۲۰ هزار تومان رسید و یک کیلو پنیر ۱۹ هزار تومان و قیمت یک کیلو پیاز بیش از ۱۰ هزار تومان است و این اقلام از سفره بسیاری از خانواده‌های کارگری حذف شده‌اند.

کمیته مزد شورای عالی کار که در سال‌های اخیر خود هزینه سبد معیشت کارگران را محاسبه می‌کند، اسفند سال گذشته هزینه سبد معیشت خانوار کارگری را ۳ میلیون و ۷۵۹ هزار تومان تعیین کرد. پیش‌بینی‌ها برای سال آینده باز هم افزایش بیشتر قیمت‌ کالاهای اساسی مورد نیاز کارگران و کاهش بیشتر مزد واقعی کارگران است.
…بیشتر

مردم مهربان کشورمان تسلیت!

ارغوان

اين چه رازی ‌ست كه هر بار بهار

با عزای دل ما می‌آيد ؟

كه زمين هر سال از خون پرستوها رنگين است

وين چنين بر جگر سوختگان

داغ بر داغ می‌افزايد ؟ !… …بیشتر

شادباش نوروزی

دوستان پرتلاش سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه
نوروز را به شما شادباش گفته برای همه اعضای سندیکا آرزوی سلامتی و شادکامی و موفقیت آرزومندیم. امید که در سال پیش رو بتوانیم متحد و هماهنگ بر علیه خصوصی سازی که هفت تپه را به نابودی کشانده است و همچنین احکام ناروایی که به زندانی شدن علی نجاتی، اسماعیل بخشی و خانم سپیده قلیان منجر گردیده را بی اثر نموده و آزادیشان را بی قید و شرط فراهم کنیم. همچنین دوشادوش هم مبارزه کرده و برنامه های ضدکارگری را خنثا کنیم.
دوستان بی تردید تفرقه در جنبش کارگری عامل اصلی ناکامی های سالهای اخیر است. بیاییم سال جاری را به اتحاد همه جانبه سندیکاهای کارگری تبدیل کنیم.

با احترام خسرو زرگریان
مسول آموزش سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران
نوروز ١٣٩٧

نوروز بر همگان شادباش!

سالی که رفت حاصل مبارزات ماست و سالی که خواهد آمد سال برنامه ریزی برای آینده فرزندانمان و مهین عزیزمان است.

از یاد نخواهیم برد برادران و خواهران زندانی مان را،

خانواده هایی را که بدون دریافت دستمزد پذیرای پدر خانواده هستند،

و خانواده هایی را که در حوادث شغلی کشته شدند.

اما عشق به زحمتکشان و میهن عزیز کارگریمان و نو شدن طبیعت شادی است که هرگز ما را نخواهد فسرد.
…بیشتر

دستور کشتار خانواده های کارگری!

با روی کار آمدن آقای شریعتمداری به عنوان وزیرکار و بی اعتنایی های مکرر نسبت به دستمزدهای کارگران و برگزار نکردن جلسات شورای عالی دستمزد، سرانجام با دوبار برگزاری جلسه ای فرمایشی با نماینگان کارگری و کارفرمایی با افزایش ٤٠٥ هزار تومانی دستمزد موافقت کردند. این موافقت پس از سخنرانی اقای دکتر روحانی و اعلام اینکه دولت نمی تواند بیش از ٤٠٠ هزار تومان افزایش دستمزد را بپذیرد، انجام گرفت.

در اطلاعیه قبلی سندیکا متذکر شدیم که آقای شریعتمداری برای نابودی دستاوردهای کارگری به این منصب فرا خوانده شده اند و الحق که دستورات صندوق بین المللی پول را در این زمان کوتاه به خوبی اجرا کرده است. بی تردید میلیاردرهایی که در شورای عالی کار حضور دارند نخواهند گذاشت اتفاقی به نفع زحمتکشان رقم بخورد.

با همت وزیرکار حقوق کارگران نسبت به سال گذشته کمتر از نصف شده است. اگر شاخص دلار را در نظر بگیریم سال گذشته حداقل حقوق ١ میلیون ١١١هزار تومان و ٣٦٠ تومان بود که با محاسبه دلار ٤٢٠٠ تومانی، کارگر ایرانی ماهانه ٢٦٥ دلار دستمزدش بود.امسال با حداقل حقوق ١میلیون ٥١٦هزار تومان و ٨٨٢ تومان و با محاسبه دلار ١٢ هزار تومانی دستمزد هر کارگر به ماهانه ١٢٦ دلار تقلیل یافته است و این در حالی است که نماینده کارگری در شورای عالی دستمزد از افزایش 1 میلیون ٨٠ هزار تومانی دستمزد برای امسال صحبت می کرد.

این همدستی آشکار دولت و کارفرمایان و تمکین نماینده گانی که از توان و ظرفیت کارگری نمی خواهند برای پیشبرد خواسته های زحمتکشان استفاده ببرند و همه چیز را در مذاکره خلاصه کرده اند، کاری جز محروم کردن بیش از پیش خانواده های زحمتکشان از بهداشت و درمان و غذا و کار کردن با نصف دستمزدی سال قبل، فرمان کشتار خانواده های کارگری است. این فرمان در حالی صادر شده است که اختلاس گران یا از راههای امن و یا در دادگاههای بی خاصیت در امان هستند. سیاست حقوق های نجومی و دلالی با جان مردم توسط دولت گوش به فرمان ثروتمندان، سالهاست به اجرا گذاشته شده است.

تحمیل چنین زندگی فقیرانه ای برای تامین بودجه دولت است. آن هم بازی با سلامت و جان ٩٠ درصد انسان های این مرز و بوم. این تامین بودجه نه با گرفتن مالیات از نهادهای رسمی که از دادن مالیات فرار می کنند، نه با زندان افکندن دلالان، بلکه با ارعاب طبقه کارگر و به زندانی کشاندن کوشندگان هفت تپه، گروه ملی فولاد، سندیکای کارگران شرکت واحد و فلزکارمکانیک ایران و با تصویب دستمزدی نصف سال گذشته، صورت می گیرد.

دولت دکتر روحانی برخلاف گفته اقتصاددانان نه تنها ناکارآمد نیست بلکه بسیار کارآمد بوده و در راستای حفظ منافع سرمایه داران داخلی و خارجی و اجرای دستورات صندوق کارگر کُش بین المللی پول کار می کند. دولت در راستای جهانی کردن قیمت کالاهاست اما از جهانی کردن قیمت نیروی کارمان چشم پوشی می کند.

خواهران و برادران زحمتکش،

چاره کار ما فقط اتحاد است و بس. با قفل شدن دست های خسته از کارمان می توان آینده ای در خور فرزندانمان رقم بزنیم. تصمیم با ماست.

باز هم تکرار می کنیم، ما دست اتحاد بسوی همه تشکل های کارگری دراز کرده و از آنان می خواهیم با درک شرایط حاضر به تحکیم پیوند در جنبش کارگری همت گمارند.

متحد شویم و دستمزد و دوستان دربند خود را از اسارت نجات دهیم.

سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران

٢٨ اسفند ١٣٩٧

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از تجمع بازنشستگان صندوق آینده ساز

امروز ٢٧ اسفند بنابر در خواست بازنشستگان صندوق آینده ساز، بیش از ١٠٠ نفر از بازنشستگان از استان های مرکزی، اراک، گیلان، آذربایجان، تهران، البرز در اعتراض به عدم شفاف سازی دراین صندوق و حیف و میل های فراوان در مقابل سازمان مدیریت صنعتی در تهران تجمع کردند.
این بازنشستگان که در کارخانه هایی چون ایران خودرو، ماشین سازی تبریز، ماشین سازی اراک… شاغل بودند به بلایی که سازمان گسترش در پیرانه سر بر آنان روا داشته و سختی کار آنان در زمان بازنشستگی لحاظ نشده و همچنین حقوق های نجومی و دست اندازی های مدیران دولتی گمارده شده در این صندوق که منجر به ورشکستگی این صندوق گردیده، معترض بودند. این بازنشستگان حتا به اندازه بازنشستگان تامین اجتماعی حقوق شان رعایت نشده و خواهان تحت پوشش قرار گرفتن اعضای خود در تامین اجتماعی هستند و سازمان تامین اجتماعی هم آنان را تحت پوشش خود قرار نمی دهد. با توجه به اندوخته این صندوق بازنشستگی که در روزهای گذشته خبرهایی از آن را در سایت سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران منتشر کردیم، این صندوق تا دوسال دیگر ورشکسته کامل خواهد شد و بازنشستگانش از مستمری محروم می گردند.

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از مشکلات کارگران ذوب آهنی

١- مشکلات کارگران با عوض شدن بیمه دانا به جای بیمه ایران در موضوع بیمه های تکمیلی بسیار زیاد شده است. از موضوع طرف قرارداد داروخانه ها، مراکز چشم پزشکی، داندن پزشکی تا الی آخر. چرا مدیریت این موضوع این قدر برای کارگران مشکلات ایجاد کرده است.

٢- سهم ٣ درصدی بیمه بیکاری کارکنان موقت فصل ١٦ پرداخت نشده است چرا؟ …بیشتر

دست فاسدان از صندوق آینده ساز کوتاه!

اعضای محترم و مال باخته صندوق آینده ساز،

بهوش باشیم که ریشه اصلی فساد و تباهی در صندوق بوده و هست و باید در اولین قدم با بیرون راندن این متخلفین نجومی خوار رانتی، راه را برای رسیدن به خواسته های قانونی و بر حقمان هموار نمائیم ، زیرا که ؛

١- با عنایت به گزارشات مالی صندوق و بازرس قانونی خودشان و تحلیل نسبتاً جامع آن که صد البته فقط نمودی از عمق فساد و تخلف را به ظاهر نشان داده و اگر خواسته های ما که در مصوبات شورای عالی واقعی در ۱۵ مرداد آمده و حسابرسی ویژه شده، عملی گردد ، به لایه هائی از فسادمالی و تخلفات وسیع و فجیع دست خواهیم یافت که بسی فراتر از این تحلیل های مستند به گزارشات سطحی در دست و منتشره می باشد. لذا مطالعه تحلیلی که بنده در مردادماه گذشته نموده و تقدیم حضار محترم در جلسه ۱۵ مرداد گردید و در افق نیز منتشر شد لازم میدانم نکات عمده ای از آن را در اینجا مطرح نمایم تا روشن شود ، با این شعبده بازیها ، از جمله طرح تحول دروغین و موقت درمان و یا با شوهای تبلیغاتی و نمایش های مبتذلی که صندوق در فضای مجازی به راه انداخته است ، فریبی بیش نبوده و فقط برای کش دادن و سرگرم کردن اعضاء می باشد که مفری برای خود و اربابانشان پیدا کنند !! …بیشتر