Archive for اکتبر 2023

اعتصاب در شرکت استیم!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، کارگران پروژه ای شرکت استیم در پتروشیمی اسلام آباد غرب امروز ٨ آبان دست به اعتصاب زده و به خوابگاههای خود رفتند. این کارگران که از تیرماه تاکنون حقوقشان به عقب افتاده و قرار بود شنبه گذشته حقوق بگیرند با این عهدشکنی دست به اعتصاب زدند. امروز جانشین سرپرست کارگاه اعلام کرد که یکشنبه هفته آینده حقوق ها پرداخت خواهد شد که کارگران در اعتراض دست به اعتصاب زده و اعلام کردند تا تسویه کامل در خوابگاهها خواهند ماند.

شرکت استیم آنچنان بی صاحب است بعد از دوسال هنوز مدیر سایت ندارد و ٨ ماه است سرپرست کارگاه هم ندارد. هیچ مهندس باشخصیتی به این کارگاه بی سر و سامان برای کار نمی آید. اگر تاکنون هم کارگاه سر پا مانده است به دلیل دلسوزی کارگران بر خود است تا بیکار نشوند. …بیشتر

یکشنبه های اعتراض!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، تجمعات یکشنبه ها در اعتراض به هرگونه ستمی که توسط نهادهای دولتی به مردم روا می دارد، سمت و سو یافته و به یک سنت تبدیل شده است. به جز بازنشستگان تامین اجتماعی، شاغلان شرکت نفت فلات قاره و آغاجاری و معلولان هم روز یکشنبه را برای اعتراضات خود انتخاب کرده اند.

امروز 7 آبان در شهرهای اهواز، اراک، شوش، دزفول، کرمانشاه، اصفهان، تهران، بیجار تجمعاتی برگزار شد. 80 نفر بازنشسته تامین اجتماعی در اهواز ضمن راهپیمایی شعار:«حقوق نصفه نیمه/سکوت کنی همینه» را سر دادند. در بیجار 10 بازنشسته تامین اجتماعی با بدست گرفتن خواسته های خود تجمع کردند. در دزفول 30 بازنشسته تامین اجتماعی پس از تجمع در مقابل اداره تامین اجتماعی به دفتر رییس رفته بست نشستند. در اراک 70 بازنشسته تامین اجتماعی تجمع کرده و شعار:«دولت خیانت می کند/ مجلس حمایت می کند» را دادند. در شوش بیش از 100 بازنشسته تامین اجتماعی تجمع کرده و نیکوفرد در بخشی از سخنانش گفت:«متاسفانه نه فرماندار، نه استاندار و وزیر کشور سالهاست حرف ما را نمی شنوند و با آنکه در خیابان فریاد می زنیم کسی جوابگوی ما نیست. ما خواسته های قانونی خود را اعلام می کنیم ولی اینها هیچ ارزشی برای حقوق شهروندی ما قایل نیستند. ما اعلام می کنیم شورایی شدن مدیریت تامین اجتماعی و سه جانبه گرایی، عدم واگذاری بانک رفاه، اجرا شدن اصل 29 قانون اساسی، شبانه روزی شدن درمانگاههای تامین اجتماعی، عیدی کارگری و لغو قوانین ضد کارگری در لایحه هفتم توسعه را خواهانیم. رییس جمهور از قوه قضاییه آمده و می بایست قانون گراترین فرد باشد اما متاسفانه قانون شکن ترین فرد در ایران است. اگر فکر می کنید که ما خسته شده و خیابان را رها می کنیم، اشتباه کرده اید. اساسنامه کانون های بازنشستگی باید اصلاح شود و از مادام العمری شدن هیات مدیره کانون ها جلوگیری شود» بازنشستگان شعار می دادند:« مشکل ما حل نشه/تجمع تکرار میشه – نه سرما نه گرما/ نیست جلودار ما». در رشت احضاریه هایی به دست بازنشستگان فعال رسید که آنان را به دادگستری گیلان برای جلسه دادگاه فرا خواندند. …بیشتر

منوچهر سراج چهره برجسته مردمی در فیروزکوه و عضو سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران به زندان رفت

منم که شهره شهرم به عشق ورزیدن

منم که دیده نیالوده ام به بد دیدن.

وفا کنیم و ملامت کشیم و خوش باشیم

که در طریقت ما کافریست رنجیدن.

مبوس جز لب ساقی و جام می حافظ

که دست زهد فروشان خطاست بوسیدن.

منوچهر سراج چهره برجسته مردمی در فیروزکوه و عضو سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران به زندان رفت. با توجه به زیر فشار نهادن وثیقه گذار این انسان شریف، منوچهر سراج امروز ٧ آبان ١٤٠٢ خود را به زندان اوین معرفی نمود تا ٣ سال و ٦ ماه وادار به سکوت شود. …بیشتر

مجمع عمومی تعاونی یا مجمع دلالان!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، مجمع عمومی تعاونی مصرف کارکنان و کارگران ذوب آهن در تاریخ ١٠ مهر در آمفی تاتر دانشکده شهید مهاجر اصفهان برگزار شد. در این مجمع عمومی گزارش هیات مدیره از عملکرد خود و مدیر مالی تعاونی گزارش مالی را ارائه دادند.

سپس موضوع پاداش هیات مدیره، نحوه پرداخت سود به سهامداران و مجوزهای مورد درخواست هیات مدیره جهت روند اجرایی شرکت تعاونی مطرح و تصویب شد. امین قنبری مدیرعامل شرکت تعاونی گزارش داد که مبلغ ٥٧ میلیارد و ٦٠٠ میلیون تومان تعاونی سود داشته و در مقایسه با سال ١٤٠٠ رشد ٤٥ درصدی داشته است. پس از سخنرانی ها اعضای هیات مدیره قبلی ب رای گیری دوباره ابقا شدند. لازم به ذکر است که در این تعاونی ٥٠ هزار و ٩٦١ نفر عضو هستند.

آنچه در این میان گفته نشد چگونگی کسب سود است. یکی از راههای کسب سود این تعاونی معرفی اعضای تعاونی به فروشگاههای خیابانی جهت خرید اجناس مورد نیازشان است. اجناسی که خود تعاونی می تواند ارزان تر تهیه کرده و در تعاونی عرضه کند اما ترجیح می دهد اعضا را روانه فروشگاههای دیگر کند و از این فروشگاهها پورسانت بگیرد.

رای به دلالی و منحرف شدن تعاونی از اهداف اصلی خود که همانا تهیه اجناس به قیمت ارزان برای اعضاست. در نامه ای که بعد از برگزاری مجمع از سوی کارگران معترض، به مدیریت ذوب آهن نوشته شده است چنین می خوانیم:«برنامه ریزی جهت نظرسنجی از عملکرد تعاونی مصرف»

برای دختر سرزمین خوبان، آرمیتا گراوند!

دخترم سنت شان بود زنده به گورت کنند. تو کشته شدی تا ملتی همچنان زنده به گور مدام باشند. ببین، که چه آرام سر به بالش می گذارد او که پول مرگ تو را گرفته و شام حلال می خورد.

تو فقط ایستاده بودی و خوشدلانه نگاه می کردی که به خانه ات برگردی، اما دیگر اتاق کوچک خود را نخواهی دید دخترم، و خیل خیال های خوش آینده تو، بر در و دیوار اتاقت پر پر می زند.

تو نخواهی مرد، سیل دخترانی چون تو، همیشه تاریخ را با گیسوان معترض شان پر کرده و می کنند و خواهند کرد. تو دختر کارگرانی هستی که مدام می جنگند برای نان، برای آزادی، برای صلح، برای شادی، برای شعر و موسیقی، برای عشق.

هیات تحریریه پیام سندیکا

٦ آبان ١٤٠٢

بازنشستگان را به کجا برده اید؟

صحنه ای که امروز توجه بسیاری از بازنشستگان معترضی که در مقابل کانون بازنشستگان تهران جمع شده بودند را به خود جلب کرده بود، رهگذری بود که کالسکه چرخ دستی در دست و آن را از کارتن و مقوا و پلاستیک پر کرده بود. وقتی جمع شلوغ بازنشستگان را در مقابل کانون دید، سوال کرد:

-« آقا اینجا چه خبره؟ و این ساختمان چه اداره ای هستش؟»

بازنشسته ای گفت:« اینجا کانون بازنشستگان هستش»

و ازش پرسید:« شما بازنشسته هستید؟» …بیشتر

شرکت های بد حساب باید از پروژه ها بیرون انداخته شوند!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، شرکت سکاف مستقر در ایستگاه گاز شهرستان مهر به پیمانکاری داود اسدی و سرپرست کارگاهی مهندس سلطانی و ریاست کارگاه مهندس مجد تا امروز ٥ ماه حقوق ١٠٠ کارگرش را پرداخت نکرده است. بیمه های کارگران را بصورت کارگر ساده به بیمه ارسال می کند. غذای بی کیفیت و در حد شخصیت خود به کارگران می دهد. خوابگاه هایش کثیف و پر از سوسک است. به هیچوجه شرایط کمپین ٢٠/١٠ را در مورد دستمزد و ساعات کار و مرخصی کارگران رعایت نمی کند.

با آنکه بارها به کارگران گفته ایم که قراردادهایشان را طبق کمپین بسته و چنانچه کارفرمایی سر ماه نتوانست حقوق شان ا پرداخت کند به کار ادامه نداده و تا پرداخت حقوق در خوابگاهها بمانند اما متاسفانه چنین اتفاق هایی روی می دهد.

تا تصویب قانونی برای منع پیمانکاری و بیرون انداختن همه پیمانکاران از صنعت و تولید فعلن برای پیمانکاران بدحساب کار نکنیم و آنها را تحریم کارگری کنیم.

کارگران پروژه ای عضو سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران

گروه پایپینگ و اکیپ پروژه ای ها

چه کسانی خواهان نابودی تامین اجتماعی هستند؟

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، با آنکه مخالفت گسترده زحمتکشان علیه لایحه هفتم توسعه هر روز بالاتر می گیرد اما خبرها از صحن مجلس نگران کننده است. به گفته نایب رییس مجلس آقای ذالنوار در زمان بررسی لایحه هفتم توسعه ٩٠ نفر از نمایندگان غیبت داشتند یعنی یک سوم نمایندگان و این به معنای این است که حضور نمایندگان در مجلس برای بررسی این لایحه نمایشی است و بود و نبودشان مهم نیست و از قبل مقرر شده که بر سر این لایحه و آینده زحمتکشان چه ها آورده شود.

از سوی دیگر رییس و مدیران سازمان تامین اجتماعی در مقابل دستگاههای دولتی از جمله برنامه و بودجه، وزارت بهداشت، وزارت اقتصاد و دارایی و اتاق بازرگانی سکوت کرده و در مقابل حرکات مجلس حاضر به دفاع از منافع سازمان تامین اجتماعی و بیمه شده ها نیستند. حتا معاون پارلمانی سازمان را هم منع کرده اند تا در دفاع از سازمان تامین اجتماعی در مقابل لایحه ضد کارگری هفتم توسعه واکنشی نشان دهد. …بیشتر

اعتصاب در شرکت ثمین!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، امروز ٢ آبان ماه کارگران پروژه ای شرکت ثمین با نگرفتن ٤ ماه حقوق دست به اعتصاب زده به خوابگاههای کثیف خود رفتند. این شرکت زیر مجموعه شرکت پتروپارس است و در منطقه جفیر کار می کند و نه تنها قوانین ٢٠/١٠ را رعایت نمی کند بلکه با دغلکاری مسایل رفاهی را هم رعایت نمی کند. شرکت ثمین به مدیرعاملی کوروش آهنج و به سرپرستی علی آهنج با کارگرانشان قرارداد نبسته و روز اول با گول زدن آنان دستمزدی را توافق می کنند و بعد از سه ماه که پدر کارگر را درآوردند حقوقی را پرداخت می کنند که بسیار کمتر از توافق اولیه می باشد.

به اضافه اینکه در خوابگاه کارگران که یک اتاق ١٢ متری است ٨ کارگر را جا می دهند و غذای افتضاحی را که از آشپزخانه مدیرعامل برایشان آورده می شود را به زور به خورد کارگر می دهند. مدیرعامل برای آنکه بیشتر سود کند خود آشپزخانه ای را تدارک دیده است.

کارگران اعلام کرده اند تا تسویه کامل حقوق، به سرکار باز نخواهند گشت.

بارها به کارگران گفته ایم و باز هم می گوییم اگر سر ماه حقوق نگرفتید به کار کردن ادامه ندهید.

شرکت های بدحساب و بی شخصیت را بشناسیم!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، شرکت بدنام و تحریم کارگری شده کیسون در پروژه گل گهر سیرجان 5 ماه است حقوق کارگران خود را پرداخت نکرده است و به 70 کارگر اجرایی و 30 کارگر اداری همچنان به دروغ وعده پرداخت حقوق در سر ماه را می دهند، اما چه ماهی؟؟؟ خدا می داند و این شیاطین پول پرست.

آقای مهندس آذرمیر رییس کارگاه، آقای مهندس خانعلی پور معاون کارگاه، آقای مهندس اسعدی سرپرست اجرا کمی از خودتان خجالت بکشید که عمله زور شده و دروغ های شرکت بدنام و بی شخصیت کیسون را مدام بلغور می کنید. مگر خودتان زندگی ندارید؟ خرج ندارید؟ که کارگران را با این دروغ های مسخره می کنید؟

دومین شرکت بدحساب و بدنام پیمانکاری اسدی در شرکت پاسارگاد در 50 کیلومتری اهواز به جفیر می باشد. با اینکه از روز اول کاری شرط کرده بودند که حقوق را طبق گفته کمپین 20/10 سر هر ماه تسویه کنند اما در حال حاضر 3 ماه عقب ماندگی حقوق دارد و هر اعتراضی را هم به حفاظت خبر داده و برای کارگر معترض پرونده سازی می کنند.

بارها به کارگران گفته ایم و باز هم تکرار می کنیم اگر یک ماه حقوق تان عقب افتاد به کارکردن ادامه ندهید.