Archive for فوریه 2020

ایران خودرو و کرونا

در شرکت عریض و طویل ایران خودرو به جز کارکنان حراست که به ماسک و دستکش مجهز شده اند به بقیه کارگران و کارکنان هیچ چیزی برای پیشگیری ارایه نشده است. فقط اوارق تبلیغاتی که در همه جا می توان یافت را در پانل ها نصب کرده اند. همین. بخشی از کارکنان اداری و فنی با ابتکار شخصی اقدام به ضدعفونی کردن وسایل کار خود نموده اند.این در حالی است که اگر یک مورد بیماری کرونا در این شرکت مشاهده شود معلوم نیست چه فاجعه ای رخ خواهد داد.

کارشناسان سندیکایی ایران خودرو پیشنهادهای زیررا برای مقابله با بیماری کرونا در شرکت ایران خودرو ممکن می دانند:
…بیشتر

نامه سرگشاده به رییس جمهور آقای دکترحسن روحانی!

با سلام، آقای دکتر روحانی نظر به رعایت موارد بهداشتی، این نامه را در فضای مجازی منتشر می کنیم و امید که رعایت موارد زیر، ما را از دست زدن به اقدامات دیگر باز دارد.

همچنانکه شما نیز اطلاع دارید موضوع بیماری کرونا و پیشگیری از آن به یک امر ملی و حیاتی برای مردم ایران زمین تبدیل گشته است، لذا به اطلاع شما می رسانیم که متاسفانه در تمامی مراکز پروژه های نفتی و گازی به ویژه در جنوب کشور اقدامات اولیه برای پیشگیری این بیماری، صورت نگرفته است. به عنوان نمونه در پایتخت کشورمان در کارخانه های خودروسازی نیز این اقدامات پیشگیرانه بصورت ناقص انجام شده است. به همین منظور از شما می خواهیم که اقدامات زیر را به وزارت کار، وزارت صنایع ابلاغ و وزارت بهداشت را نیز ناظر به اقدامات زیر بفرمایید:
…بیشتر

پیشگیری بیماری کرونا در پتروپارس!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، شرکت پتروپارس واقع در عسلویه طی روزهای اخیر اقدام به ضدعفونی کردن خوابگاههای کارگران کرده است و همچنین در مخازن مایع دستشویی را به فراوانی در سرویس های بهداشتی پر کرده است. شرکت اقدام به برپایی جلسات توجیهی در مورد بیماری کرونا و راههای مقابله با آن برای کارگرانانجام داده است. اما آنچه هنوز هم انجام نگردیده و عامل سرایت بیماری خواهدشد:

١- آمارگیری ها و مسایل اداری همچنان بصورت سنتی ودستی انجام می شود

٢- اقداماتی برای شستشوی لباس های کارگران …بیشتر

همکاری شرکت کیسون با کرونا!

شرکت کیسون که با پیمانکاری آقای شاهگلدی در نخل تقی خطوط لوله های آفساید را که با ٨٠ کارگر کار می کند از بهداشتی کردن محیط خوداری کرده و حتا شرکت کیسون به خود زحمت نمی دهد تا وضعیت کارگران زیر مجموعه خود را بازدید کند.

یکماه است که سرویس های بهداشتی و حمام را تمیز نکرده اند. از سه ماه پیش تاکنون خوابگاهها را سمپاشی ننموده اند. افسران ایمنی شرکت یکبار به این مجموعه سرکشی نکرده اند تا اوضاع را از نزدیک بررسی کنند. حیاط محوطه را گند برداشته است، بارها شده مایع دستشویی تمام شده و بیش از ٤ روز طول کشیده تا برای کارگران مایع دستشویی تهیه شود. …بیشتر

می توان کرونا را شکست داد!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، وضعیت کارخانه‌ها در شهر صنعتی ساوه برای چگونگی مبارزه و پیشگیری از بیماری کرونا و زدودن نگرانی از کارگران دست به اقدامات زیر زده اند:

کارخانه بهستان دارو:

کارگرانی که سرما و یا آنفلوانزا گرفتند می توانند مرخصی با حقوق بگیرند

ضد عفونی نمودن محوطه کارخانه و سوله

در اختیار گذاشتن دستکش یک بار مصرف و ماسک برای همه بصورت اجباری

تبدیل دستگاه ساعت زنی از انگشت به چشمی .

…بیشتر

اعتصاب کارگری در دهلران

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، شرکت فراپتروسازان که در دهلران ایلام پروژه ای در دست ساخت دارد به دلیل اینکه حقوق کارگرانش را در ماههای آذر و بهمن نپرداخته است با اعتصاب کارگری روبرو گشته است. در این پروژه که ١٠٠ کارگر کار می کنند سه روز متوالی است که کارگران دست از کار کشیده اند تا شرکت مجبور شود حقوق این دو ماه را پرداخت کند.

پیام سندیکا: موفقیت شان را آرزومندم

کرونا خطرناک است یا مدیریت نادان؟

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، خبرها حاکی از عدم رعایت حداقل های بهداشتی در بیمارستان هاست. در بیمارستان مدنی کرج هیچیک از پرستاران و کارگران خدماتی ماسک ندارند و نمی زنند و حتا دستکش هم ندارند. آن هم در موقعیتی که پرستاران و کارگران خدماتی در راس حمله این ویروس قرار دارند.

در کارخانه ایران خودرو به جای کم کردن پرسنل، کارخانه سه شیقت در حال تولید است و با اینکه در سالهای گذشته توافق شده بود که کارگران جمعه ها تعطیل باشند در جمعه گذشته کارگران سرکار بوده اند. …بیشتر

کرونا و وظایف دولت!

با توجه به شایع شدن ویروس کرونا از دولت و وزارت بهداشت انتظار می رود تا برای پاسداری از حقوق انسانی و بهداشتی مردم ماسک رایگان در اختیار مردم قرار دهد و جلوی سودجویی سوداگران مرگ را بگیرد. شستشوی مرتب مکان های عمومی چون اتوبوس ها و متروها و سالن های مترو، مدارس و دانشگاهها می تواند ابتلا به بیماری کرونا را کاهش دهد. اکنون پرستاران، رانندگان اتوبوس، متصدیان ارایه خدمات عمومی مانند فروشندگان فروشگاههای بزرگ و….. در معرض بیشترین آسیبها می باشند. وزارت کار باید با گسیل بازرسان طب کار تمامی خوابگاههای کارگری به ویژه در مناطق عسلویه و کلیه مراکز کارگری را مورد بازدید قرار داده و کارفرمایان را موظف کنند نسبت به سمپاشی خوابگاهها و دادن محلول های ضدعفونی کننده به کارگران اقدام فوری کنند. رستوران های کارگری همچون ذوب آهن، ایران خودرو، فولاد، …… به سرعت ضدعفونی و رعایت دقیق بهداشت انجام گیرد. اینها کارهای روزمره ای است که وزارت کار سالهاست از آن غافل است و امروز با هر لحظه غفلت فاجعه ای را رقم خواهد زد.
…بیشتر

آفتابه لگن هفت دست، شام و نهارهیچی!

در کنفرانس حمل و نقل ریلی که در ٧ بهمن در دانشگاه علم و صنعت برگزار گردید سخنرانان از مدیرعامل ذوب آهن تا معاون برنامه ریزی و توسعه راه آهن، که با شعار از سنگ آهن تا ریل راه آهن برگزار گردید همگی در مورد تولید ریل سمبل و نماد توسعه یافتگی، تولید ریل در ذوب آهن به سرعت در حال انجام است، ریل مترو و کلان شهرهای کشور تا ٤ سال آینده از ذوب آهن تامین شود، تا یک شاخه ریل نباید به کشور وارد شود داد سخن دادند.

در این کنفرانس همه حرفی زده شد جز اینکه چه زمانی باید قرارداد نهایی با راه آهن سراسری و قطار مترو شهری بسته شود و کوتاه شدن دست مافیا از واردات ریل صورت پذیرد …بیشتر

دستمزد واقعی امکان پذیر است!

ماههای پایانی هر سال با دلهره و نگرانی بابت تعیین حداقل دستمزد برای کارگران همراه است، زیرا نمایندگان واقعی و مستقل کارگران در شورای عالی تعیین دستمزد حضور ندارند تا بتوانند از حق کارگران دفاع کنند. نمایندگانی هم که از سوی تشکلهای مذهبی کارگری در این جلسات شرکت می کنند به دلیل عدم توانایی و همچنین داشتن محضورات حتا نمی توانند از حداقل هایی که در قانون اساسی و قانون کار برای کارگران در نظر گرفته شده را به دولت و کارفرمایان بقبولانند. در بهترین حالت افرادی هستند که دغدغه کارگری دارند ولی نمی خواهند به قدرت کارگران اتکا کنند .

در اصل ٤٣ قانون اساسی آمده است، تأمین نیازهای اساسی: مسکن، پوشاک، بهداشت، درمان، آموزش و پرورش و امکانات لازم برای تشکیل خانواده برای تمام ایرانیان توسط دولت فراهم گردد و در اصل ٤١ قانون کار تأکید گردیده بر اساس تأمین سبد معیشت خانواده و هم جبران میزان تورم سالیانه، دستمزد تعیین گردد. …بیشتر