Archive for فوریه 2019

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از پروژه ها

١- در نیروگاه کاشان پیمانکاری به نام حمزه درخشان پس از دو ماه که ٢٠ کارگربرایش کار کرده اند از مهرماه تاکنون حقوقشان را پرداخت ننموده و جواب تلفن ها را هم نمی دهد.

٢- پتروشیمی مبین با عوض شدن پیمانکاران دست به کم نمودن حقوق کارگران زده است و کارگرانی را که با حقوق روزی ٢٢٠ هزار تومان کار در دیماه کار می کردند را با عوض شدن پیمانکار در بهمن ماه با ١٢٠ هزارتومان استخدام کرده است. …بیشتر

وضعيت صندوق آينده ساز

بنام خدا

اعضا محترم صندوق آينده ساز وضعيت صندوق را بطور خلاصه ملاحظه كنيد.

مطابق گزارش ساليانه صندوق آينده ساز كه براي مجمع سال جاري تهيه شده است ١١ نشان ميدهد ١٤٤٨٠ نفر صندوق عضو دارد و حدود ٥٠٠٠ نفر بازنشسته كه نسبت بازنشسته به شاغل ١ به ١/٨١ است يعني به ازاء هر بازنشسته كمتر از دو نفر شاغل داريم.

در صورتيكه در صندوق تامين اجتماعي اين نسبت ١ به ٦/٧ است.
…بیشتر

پیام سندیکا، شماره 76 بهمن ماه 1397 منتشر شد!

ماهنامه نشریه پیام سندیکا، پیام آور سندیکاهای کارگری ایران شماره 76 بهمن 1397 در ایران بصورت چاپی و الکترونیکی منتشر شد.
در این شماره می خوانید: …بیشتر

بازنشستگان برای زندگی بهتر از پا نخواهند نشست!

امروز ٥ اسفند همه آمده بودند. از بازنشستگان تامین اجتماعی، صندوق ورشسکسته فولاد، آموزگاران و دیگر قشرهای بازنشسته. در این اجتماع، همه خواهان ترمیم و بهبود دریافتی ها، بیمه تامین اجتماعی و علیه فقر فزاینده که از سیاست های غلط برخاسته است، معترض بودند. در این اجتماع بازنشستگان فلزکارمکانیک نیز حضور داشته و بر علیه طرح پارامتریک و شفاف سازی تامین اجتماعی تاکید داشتند. …بیشتر

کارگران کارخانه های شیشه می پرسند اخراج چرا؟؟

بنا به گزارش خبرنگار پیام سندیکا در گفتگو با اکثر کارگران کارخانه های شیشه، کارگران می پرسند چرا کارفرمایان مان دست به اخراج کارگران می زنند؟ مگر نه اینکه سود شان ٤ برابر شده است؟ و قیمت سیلیس، پتاس، فلداسپات پتاسیم که همگی در معادن ایران موجود است و از خارج وارد نمی شود که به دلار ربط داشته باشد یعنی مواد اولیه تولید شیشه موجود است. چرا کارگران را اخراج می کنند؟ …بیشتر

از کارخانه شیر پگاه خبرهای خوبی نمی رسد!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا کارخانه شیر پگاه بعد از کم حجم کردن شیرهای خود و همچنین گران کردن آن اقدام به کاهش قیمت شیر خریداری شده از دامداران کرده است تا سود بیشتری را به جیب بزند.

این در حالی است که طی ششماه گذشته تعدادی از کارگران خود را نیز اخراج نموده و کار آن کارگران هم به دوش کارگران شاغل افتاده است.

جالب این جاست در این تغییر قیمت ها و بردن سود بیشتر هیچ اقدامی برای بهبود دریافتی کارگران نمی کنند.

از تجمع بازنشستگان تهرانی حمایت می کنیم!

با اعلام پنج تشکل بازنشستگان برای تجمع در مقابل مجلس روز ٥ اسفند، سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران از این تجمع پشتیبانی کرده و به آن می پیوندند. به همین منظور از همه اعضای سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران می خواهیم در این تجمع شرکت کرده و همنوا با خواهران و برادران خود از حقوق انسانی و کارگریمان دفاع کنیم.

دفاع از سفره های کارگری که هر روز کوچکتر می شود.

دفاع از سازمان تامین اجتماعی که می خواهند به نابودی و ورشکستگی بکشانند.
…بیشتر

از کارخانه های شیشه چه خبر؟

به گزارش خبرنگارپیام سندیکا از کارخانه های شیشه با توجه به گران شدن شیشه در سه مرحله در سال جاری به میزان ٢٣٠ درصد و همچنین به جای گرفتن چک های یکساله به نقدی و سود چهار برابری کارفرمایان، اما وضعیت کارگری در این واحدها به شدت نگران کننده است. بسیاری از کارخانه های دست به اخراج بیشتر کارگران خود زده اند. بطور مثال کارخانه جام ایمن در جاده ساوه که کارخانه ای با ٣٢٠ کارگر بود امروز به ١٥٠ نفر تقلیل یافته و این در حالی است که حقوق کارگران ٣ ماه است پرداخت نشده است. این کارخانه از کارخانه هایی است که با حضور کوشندگان سندیکایی هیچگاه تاکنون مزد کارگرانش عقب نمی افتاد و کارگران ٥ ام (پنجم) هر ماه حقوق خود را دریافت می کردند.

مشکلات کارگران ذوب آهنی به پیام سندیکا گفته شد

١- در سفرکارت کارکنان مبالغی موجود است که می باید به کارگران پرداخته و کارسازی شود

٢- فرایند اداری بازنشستگی کارگران و کارکنان طولانی است چرا مدیریت توجه نمی کند؟ و این باعث دیر پرداخت شدن حقوق مستمری بازنشستگان می شود که باید مدیریت فکری بکند.

٣- اتخاذ تصمیمات مدیریتی جهت جبران خدمت کارگران و کارکنان با توجه به سختی کار و مشکلات قوانین موجود شرکت ذوب آهن.
…بیشتر

مازیار گیلانی نژاد در گفت‌وگو با ایلنا مطرح کرد

افزایش دستمزد باید به اندازه تغییرات نرخ دلار باشد/ دولت‌ به‌جای اعانه‌پردازی به کارگران از واحدهای تولیدی حمایت کند

مازیارگیلانی‌نژاد با انتقاد از رویکرد غیرسه‌جانبه‌ی مجموعه وزارت کار گفت: کارگران به بیست درصد افزایش مزد رضایت نمی‌دهند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، پیش‌بینی ۲۰ درصد افزایش حقوق کارمندان دولت و صحبت‌های وزیر کار مبنی بر اینکه وزارت متبوع ایشان با افزایش ۲۰ درصدی دستمزد کارگران همراه است و علاوه بر آن باید با بسته‌های حمایتی کمبودهای معاش مزدبگیران را جبران کرد، نگرانی‌های بسیاری را برای طبقه‌ی کارگر به همراه آورده است؟ آیا قرار است بازهم در مذاکرات مزدی، نص صریح قانون یا همان ماده ۴۱ قانون کار، پشت در گذاشته شود و دوباره با دستاویز قرار دادن مشکلات تولید و کارفرمایان، کارگران را مجبور به کوتاه آمدن کنند؟ …بیشتر