Archive for می 2022

گزارشی از فعالیت های کمپین ٢٠/١٠

با درود به دوستان پروژه ای، برای دستیابی به حقوق کارگران پروژه ای از سال گذشته دیدارهایی با بازرسی شرکت نفت، بازرسی وزارت کار، شرکت مهندسی توسعه نفت(متن) و مدیریت آموزش و برنامه ریزی نیروی انسانی و تحول اداری وزارت نفت انجام شد. در همین راستا دیدار و گفتگو با مدیر منطقه ویژه در ١٠ اردیبهشت مهندس محمدعلی موسوی و مهندس حاجیان بازرس منطقه ویژه و امضای صورتجلسه ای به دست خط مهندس موسوی منجر شد که همه شرکت ها را موظف به افزایش حقوق ٣٨ درصد + ٥١٥ هزار تومانی کارگرانشان و ارسال بیمه واقعی کارگران به سازمان تامین اجتماعی و پیگیری موضوع سخت و زیان آور بودن شغل های موجود در منطقه ویژه و همچنین رعایت مسایل بهداشتی و رفاهی طبق قانون کار صورت گرفت. با توجه به مذاکرات انجام شده با این وزارت خانه ها و مدیریت منطقه ویژه نام شرکت های متخلف از قوانین کار در خرداد ماه به آنان به شرح زیر اعلام شد:
١-پیمانکاران خط لوله گوره به جاسک
٢- پیمانکاران تلمبه خانه شماره ٥ بندرعباس …بیشتر

نامه به ریاست سازمان تامین اجتماعی

به نام دادگر
ریاست محترم سازمان تامین اجتماعی آقای دکتر میرهاشم موسوی

احتراما، اینجانب مازیار گیلانی نژاد نماینده ٢٠٠٠ کارگر پروژه ای نفت و گاز در جلسه ای که ١٠ اردیبهشت ١٤٠١ با مدیر منطقه ویژه اقتصادی و انرژی پارس با حضور آقای حاجیان بازرس منطقه ویژه و یک شرکت پیمانکاری برگزار نمودیم مشخص شد که پیمانکاران در زمان تنظیم لیست بیمه شغل کارگران متخصص را کارگر ساده نوشته و حق بیمه یک کارگر ساده را واریز می کنند. در حال حاضر کارگران متخصص اعم از جوشکار، فیتر، داربست بند… حقوق ماهانه ای بیش از ٢٠ میلیون تومان را دریافت می کنند که حق بیمه آنان می بایست بطور متوسط بیشتر از ٥ میلیون تومان و یا بیشتر به سازمان واریز گردد، که نمی شود. در سایت ١ پتروشیمی بوشهر فقط ٥ هزار کارگر کار می کنند که ماهیانه می توانند حداقل ٣٠ میلیارد تومان برای سازمان ورودی داشته باشند. اگر بازرسان شما کمی سختگیرانه تر این موضوع را بررسی کنند بی تردید سازمان در سراسر کشور دریافتی خوبی خواهد داشت که از ورشکستگی نیز رها خواهد شد. …بیشتر

یکشنبه های اعتراض!

به گزارش خبرنگاران پیام سندیکا، با وجود پیامک های هشداری که از سوی پلیس سیاسی به بازنشستگان ارسال شده بود و به آنان اخطار گردید که از رفتن به تظاهرات خودداری کنند اما باز هم در شهرهای قزوین، تبریز، کرمانشاه، اراک، اهواز، شوش و اصفهان تجمعات اعتراضی در خصوص افزایش نیافتن مستمری ها طبق ابلاغیه شورای عالی کار برگزار شد.
متاسفانه در رشت به دلیل اختلافاتی که از سوی حامیان کانون بازنشستگان دامن زده می شود این هفته تجمعی برگزار نشد.
در قزوین بیش از ٢٠٠ نفر بازنشسته با وجود انبوه پلیس در مقابل سازمان تامین اجتماعی جمع شدند. بازنشستگان به پلیس می گفتند که:« ما جای پدر شما هستیم و زندگیمان نمی چرخد، آیا پدر شما بازنشسته نیست؟ زندگیش روبراه است؟ فردا شما هم در زمان پیری همین گرفتاری ها را خواهید داشت که ما در حال برطرف کردنش هستیم» …بیشتر

*سختی کار و طبقه بندی مشاغل در ایران خودرو!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، موضوع تعلق سختی کار به کارگران ایران خودرویی که برای پیمانکاران کار می کنند و موضوع طبقه بندی مشاغل از مهمترین مشکلات کارگران این کارخانه است.
متاسفانه در سال جدید به جز پیمانکاری نیما ســرویس سایر شرکت ها هنوز سختی کار کارگرانشان هنوز اعلام نشده است از جمله پارس پاکان، یاوران، خدمات همکار، بهارروب تهران . با آنکه این کارگران در خطوط تولیدی کار می کنند اما همچنان سرگردان مانده اند تا کی این مشکل شان حل شود.
این در حالی است بعد از طبقه بندی مشاغل در سال ٧٥ و بازنگری آن در سال ٩٤ و قول اینکه این طبقه بندی بعد از ٢٦ سال دوباره انجام خواهد شد مدیریت هنوز برای این موضوع کاری صورت نداده است و با مراجعه به مدیران منابع انسانی فقط این پاسخ شنیده می شود:«طرح طبقه بندی مشاغل بسته به شرایط سازمان و در صورت رسیدن اکثر کارکنان به سقف گروه و یا ایجاد زیادی مشــاغل جدید انجام خواهد شد که در حال حاضر این شرایط به وجود نیامده است» یعنی هیچ. با توجه به اینکه شرکت قول طبقه بندی مشاغل را در اعتصاب آبان به کارگران قول داده بود اما با این اظهارت یعنی طبقه بندی بی طبقه بندی.

مسکن بی مهری!!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، بعد از ١٧ سال انتظار مدیریت شهرک پرند خانه های اعضای تعاونی مسکن کارگران صنعت فلزکارمکانیک را با وضعیتی اسفناک در بلوک ٢٣٢ به آنان تحویل داده است. در عکس های ارسالی کارگران شیشه های بلوک شکسته وضعیت راهرو خراب و درب اصلی بلوک را هم با زنجیر قفل کرده اند. آب موجود نیست و به دلیل بی مبالاتی مدیریت کنتور آب به سرقت رفته و کرگرانی که قرر است بهسر خانه و کاشانه خود بروند باید بدون آب سر کنند.
نمونه ای از مدیریت در بخش مسکن

هشدار به قانون شکنان!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، شرکت اکسیر صنعت واقع در نیروگاه غرب کارون، جفیر اهواز با پیمانکاری آقای باقراسکندری، هنوز با شرایط ٣٠ روز کار میکند و جهت شغل عایقکاری ١٢ تومان، ورقکار ١٤ تومان و کمکی ٩ تومان برای ٣٠ روز کاری!!!! پرداخت می کند. این پیمانکار علاوه بر اینکه شرایط کمپین ٢٠ /١٠ را رعایت ننموده، همچنین در خصوص افزايش حقوق ٣٨ درصدی که وزارت کار اعلام نموده را نادیده گرفته و با شرایط من درآوردی، نیروها را مانند برده بکار گرفته است.
به ایشان اخطار می کنیم هرچه سریعتر شرایط قانون کار را اعمال وحق و حقوق کارگران را، آنچه وزارت در نظر گرفته اعمال نماید، در غیر اینصورت ایشان را به مسوولین شرکت نفت معرفی خواهیم کرد.

اعضای پروژه ای عضو سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران در خوزستان

*در «تک ماکارون» چه می گذرد؟

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، کارخانه تک ماکارون واقع در جاده کرج قزوین با دارا بودن ٥٠٠ کارگر در تولید ماکارونی حرف اول را در کشورمان می زند. تولید هر خط این شرکت ساعتی ٣ تن ماکارونی است. کارگران در ٣ شیفت کار می کنند. قراردادهای سرپرستان و سرشیفت ها ٦ ماهه و دیگر کارگران ٣ ماهه و یک ماهه است.
از ابتدای امسال مدیر کارخانه آقای مهرداد نوری به همه کارگران اعلام کرده است که می بایست یک سفته ٥٠ میلیونی سفید امضا برای تمدید قراردادشان به کارگزینی ارایه دهند وگرنه از تمدید قراردادهایشان خودداری خواهد شد.
پرسش کارگران این است چرا بازرسان اداره کار هشتگرد به این تخلف ورود نمی کنند؟ آیا به تازگی قانون کار عوض شده است یا مدیر کارخانه قصد دارد ضد قانون کار عمل کند؟

خبرهایی از معدن آهن سیرجان!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، در معدن آهن سیرجان معدن3 قسمت گلفا 60 نفر از کارگران دستمزدهایشان پرداخت نشده است. شرکت ngs کار را از ماشین سازی گرفته و مسولینش، مهندس نعیم اسحاقی صاحب شرکت، مهندس پورقاسمیان مدیر شرکت، مهندس ایمانی و مهندس ثوارکوب روسای کارگاه می باشند. کارگرانی که برای این شرکت کار کرده اند از قبل عید سرگردان برای تسویه حقوق هستند. شرکت می گوید حقوق را با کسی به نام عبداله حیدری که دوست صاحب شرکت است، تسویه کرده و کارگران باید به ایشان مراجعه کنند. کارگران با مراجعه به حیدری پاسخ می شنوند که:« من پولی بابت شما نگرفته ام و شرکت پول شما را نگه داشته است و دروغ می گوید.»
بعد از سماجت کارگران و معلوم شدن دروغگویی های شرکت، با اطلاع به اینکه این کارگران به مازیارگیلانی نژاد نماینده کارگران پروژه ای مراجعه کرده اند با کارگران تماس گرفته اعلام نموده اند:«تا فردا پول میزنیم حسابتون. ولی طبق لیست بیمه میزنیم یعنی طبق اداره کار» یعنی حقوق کارگر ساده و اضافه کاری هم بی اضافه کاری. مهندس پور قاسمیان به کارگران معترض می گوید:« همینه که هست هر کاریم میتونی برو انجام بده» …بیشتر

اعتصاب پاسخ عقب ماندگی حقوق!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، در شرکت جهان پارس پیمانکاری کیانپور سایت 1 پتروشیمی بوشهر کارگران هنوز حقوق اسفندماه خود را نگرفته اند و کارگران دست به اعتصاب زده اند. با اینکه دو هفته پیش این پیمانکار پول صورت وضعیت خود را دریافت داشته اما به کارگران دستمزدهای معوقه را پرداخت نمی کند.
این پیمانکار قول داده بود 20 اردیبهشت حقوق اسفندماه را به کارگران بپردازد. اعتصاب آنگاه شروع شد که کارفرما زیر قول خود زد و اعلام نمود شرایط کمپین 20/10 را که قبلن پذیرفته بود را لغو می کند. یعنی 38 درصد افزایش حقوق و 20 روز کار 10 روز مرخصی را اعمال نخواهد کرد.

طبق توافق 10 اردیبهشت و صورتجلسه آن که مدیر منطقه ویژه و مازیار گیلانی نژاد نماینده کارگران پروژه ای و پیمانکار سازه پاد امضا کردند باید 38 درصد افزایش حقوق و 10 روز مرخصی اجرایی شود

اعتصاب در شرکت پیمانکاری ناورود!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، امروز 5 خرداد کارگران پروژه ای شرکت پیمانکاری ناورود در پتروپالایش کنگان به دلیل عدم افزایش 38 درصدی مصوب دولت و مدیرمنطقه ویژه و عدم رعایت قوانین 20/10 و وضعیت افتضاح غذا و خوابگاههای بی کیفیت و غیربهداشتی دست به اعتصاب زدند. این شرکت به کارگران اعلام کرده زیر بار قوانین کمپین نرفته و 24 روز کار و 6 روز مرخصی را اعمال خواهد کرد که با اعتراض سخت کارگران روبرو شده است.