Archive for فوریه 2017

مالیات کارگران و کارمندان

مصوبه ای امروز 7/12/95 تصویب شد که متفاوت بودن کارگران را از کارمندن نشان می داد. بر حسب این مصوبه کارگران باید بیشتر از کارمندان مالیات بپردازند. مصوبه امروز مجلس مبنی بر تصویب معافیت مالیاتی حقوق کارمندان زیر 2 میلیون تومان و کارگران زیر 1.5 میلیون تومان مطرح شد.
با توجه به اینکه مزدبگیران زیر خط فقر دستمزد می گیرند  ما معتقدیم که مالیات باید از حقوق های 5 میلیون به بالا گرفته شود.  …بیشتر

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از گروه ملی فولاد ایران

خبر این است که، در جلسه‌ای که امروز با حضور استاندار خوزستان، مدیرعامل بانک ملی ایران، اعضای هیات مدیره این بانک، اعضای هیات مدیره گروه ملی فولاد ایران و وکلا و وراث امیرخسرو آریا در دفتر آقای تورک، معاون دادستان تهران برگزار شد، بانک ملی متعهد شد طی 10 روز آینده بخشی از مطالبات کارگران و کارکنان این شرکت را پرداخت کند و همچنین شرکت به فعالیت تولیدی خود ادامه دهد.

…بیشتر

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از ایران خودرو

طی سه سال گذشته سرعت خطوط در ایران خودرو ٣٥ درصد افزایش یافته است. خطوط در هم ادغام شده و تعداد نفرات خط تولید نیز کاهش پیدا کرده است.

تولید خطوط از ٣٠ خودرو به ٤٢ خودرو افزایش یافته که در حقیقت با افزایش سرعت و کاهش نفرات خطوط، خستگی های مفرط، استرس بیشتر، از طرف مدیران به کارگران خطوط تحمیل شده است.

یعنی کارگر ایران خودرو ٢ برابر ٣ سال قبل کار می کند ولی حقوقش افزایش نیافته و میزان دریافتی اش بابت رکودهم ثابت مانده است.

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از پاداش مدیران خودرو سازی ها

هاشم یکه زارع در گفتگویی اعلام کرده است که پاداش مدیران در پایان سال یک شصتم سود کارخانه هاست.

ما از مدیران خودرو سازی ها می پرسیم که خودروهای معیوب که به دلیل قطعات وارد شده غیراستاندارد از خارج بر روی خودروها بسته می شوند و شرکت هایی که شماها با رانت تاسیس کرده اید و هیات مدیره هایش از اعضای خانواده و دوستانتان می باشند چرا باید سود یک شصتم بگیرند؟؟ ایا این پاداش به دلیل تولید خودروهای معیوب است که به شما می دهند؟؟ …بیشتر

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از ایران خودرو دیزل ( خاور )

کارخانه ایران خودرو دیزل تولید کننده کامیون و کامیونت با ٤٨٠٠ کارگر و کارمند واقع در جاده ساوه از کارخانه های قدیمی و به نام تهران است.

این کارخانه که امروز زیرمجموعه کارخانه ایران خودروست بیش از ١٥٠ کارگر و کارمند زن در آن مشغول بکارند.

…بیشتر

بیانیه ی سندیکای کارگران هفت تپه: ما اعلام می کنیم از فقر خسته شده ایم

در حالیکه به پایان سال ۹۵ خورشیدی نزدیک میشویم مسئله افزایش دستمزد در سال جدید از مهمترین دغدغه کارگران بشمار میرود. نظر به اینکه داشتن یک زندگی شایسته و شرافتمند، حق مسلم هر انسانیست، از ینرو افزایش هرچه بیشتر حقوق و دسترنج کارگر نقش مهم و اساسی بازی می کند. درین رابطه و بر اساس قانون کار که مبتنی بر اصل سه جانبه گرایی (نمایندگان کارگران، کارفرماها و دولت) هر ساله در اسفند ماه کمیته دستمزد درین باره تصمیم می گیرد. تصمیمی که تاثیر بسیار مهمی در زندگی و معیشت کارگران بجا می گذارد. در قانون کار این افزایش دستمزد باید مبتنی بر دو اصل مهم و اساسی باشد. اول اینکه، افزایش حقوق کارگران باید بر اساس میزان تورم واقعی که مبتنی بر منابع اماری مختلفی باشد صورت گیرد و نه فقط بر اساس آمارهای دولتی. دوم، دستمزد مصوب در کمیته دستمزد، باید بالاتر از خط فقر افزایش یابد. خط فقری که در حال حاضر، حتی بر اساس آمارهای دولتی و بانک مرکزی بالاتر از ۴ میلیون تومان است. …بیشتر

اعتصاب در سایت ٣ پتروشیمی بوشهر

دروود به کارگران سرزمینم.
در تاریخ۳۰/۱۱/۱۳۹۵ به دنبال پیمان شکنی کارفرمای پتروشیمی بوشهر سایت ۳ و رییس شرکت ساختمان و نصب در پای بندی به تعهداتشان در حضور کارگران و نماینده و بازرس اداره کار عسلویه مبنی بر پرداخت کردن حقوق کارگران در موعد سر رسید، کارگران دست به اعتصاب زدند.
کارگران باز هم بدون هیچگونه چانه زنی و مماشاتی دست به اعتصاب زدند و سرکارهایشان نشستند و تا امروز، سه روزی هست که هیچ خبری از پول نیست و معلوم نیست کی به حساب آنها پول ریخته خواهد شد.
همچنین در این ماه پایانی سال بیشتر کارگران پروژه ای مجبور به اعتصاب و درگیری برای رسیدن به دستمزدهایشان می باشند.
با سپاس.
(وارتان خرمدین،عضو سندیکای فلز کارمکانیک ایران ۲/۱۲/۱۳۹۵)

پیام سندیکا، شماره 55 بهمن 95 منتشر شد

نشریه پیام سندیکا، پیام آور سندیکاهای کارگری شماره 55 بهمن ماه 1395 بصورت الکترونیکی و چاپی در ایران منتشر شد.

در این شماره می خوانید: …بیشتر

نتیجه شرکت در انتخابات شورای فرمایشی

” به نام دادگر “

.آیین نامه انضباط کار شرکت واحد را که اخیرا تصویب شده و کاملا به ضرر کارگر و به نفع کارفرما را منتشر خواهیم کرد 
.این آیین نامه بدون حضور نمایندگان کارگر و بصورت یکطرفه از سوی کارفرما منتشر شده است
در مقدمه گفته است که  این آیین نامه برای « تنظیم و بهبود کار بین کارگر و کارفرما و ایجاد محیطی سالم و ایمن و رعایت  حقوق انسانی …» تدوین شده است. 

…بیشتر

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از ایران خودرو

در ماههای اتی کارگران ایران خودرو منتظر اعلام پاداش ازدیاد تولید هستند. بنا به گفته فعالین این شرکت با توجه به افزایش سرعت خطوط تولیدی و پشت سر گذاشتن رکورد تولید سال قبل ، حداقل انتظار از مدیریت ایران خودرو پاداش یک میلیونی به کارگران شرکت می باشند. سال گذشته این پاداش ٦٥٠ هزار تومان بود.