Archive for اکتبر 2014

انتخابات نمایشی فرمایشی کانون بازنشستگان دیروز ششم آبان ماه ۹۳ در ورزشگاه شهید معتمدی برگزار شد

kanounbazneshategi

داود رضوی

انتخاباتی که برگزار کننده ها هم کاندیدا بودند و هم میدان دار و آنها تعیین می کردند که هیئت رئیسه که باشد و ناظر بر انتخابات چه کسانی باشند ، شاید شمارش آرا هم از وظایفشان بوده؟
من به اتفاق آقای مددی و عباس نژند کودکی و سید رضا نعمتی پوربه محل برگزاری این انتخابات رفتیم متاسفانه تمام عوامل سرکوب سندیکای کارگران شرکت واحد و حمله کنندگان به سندیکای شرکت واحد ،مجری وبرگزار کننده و کاندیدای این انتخابات فرمایشی بودند، عواملی چون حسن صادقی و اکبر عیوضی از چماقدارن و طراحان حمله به سندیکای کارگران شرکت واحدکه سالها منافع کارگران را اپایمال کرده اند و با نوچه پروری و باند بازی از منافع کارگران ،علیه کارگران استفاده کرده اند

…بیشتر

حداقل دستمزد کارگری باید تامین‌کننده هزینه خانوار چهارنفره بشود

madadi

ابراهیم مددی

اصولا تعیین دستمزد در آیین‌نامه سازمان بین‌المللی کار، بر اساس تامین نیازمندی های یک خانوار کارگری در کشورهای عضو درخواست و تعیین شده است. برای تعیین دستمزد کارگری مطابق نرم هایی که وجود دارد؛ حداقل دستمزد بر پایه تعیین حداقل معیشت در نظر گرفته می شود. این درحالی است که درنظر گرفتن حداقل ها اجحاف در حق خانوارهای کارگری است و چرا باید همواره حداقل ها در مورد این قشر در نظر گرفته شود. در هر صورت اگر این اصل را مبنا قرار دهیم و بر اساس آنچه در قانون کار آمده است؛ گفته شده که حداقل دستمزد کارگری در کشور ما باید تامین کننده مخارج زندگی خانوار چهار نفره باشد. اما مطابق آماری که توسط بانک مرکزی و مراکز آمار و مراکز اقتصادی مستقل دیگر کشور اعلام می شود، رقم های اعلام شده از سوی وزارت کار طی ۲۵ سال گذشته با این مبلغ اصلا تطابق ندارد و هر سال فاصله این رقم تعیین‌شده دستمزد از سوی وزارت کار با رقم واقعی در حال زیاد شدن است

…بیشتر

گزارش کارگر فلزکار از ایران خودرو

logofelezkar300x300

:کارگر ایران خودرو گزارش می دهد

با توجه به بد قولی مدیرعامل ایران خودرو – هاشم یکه زارع – به کارگران در مورد جبران کمی مبلغ دستمزدهای امسال ، در ۱۴ مهر ماه سالن مونتاژ ایران خودرو دو روز دست به اعتصاب زده و از رفتن به سالن غذا خوری خوداری می کنند. در روز دوم هاشم یکه زارع که کارگران او را هاشم گدا خطاب می کنند به سالن مونتاژ آمده و می گوید دستمزد ۶۰۰ هزار تومانی مصوب دولت است و او نمی تواند کاری بکند. یکی از کارگران با اشاره به سنگینی کار در این سالن می گوید که پیمانکاران نیروی انسانی شرکت ایران خودرو در اول مهرماه ۱۵۰ کارگر را برای کار به این سالن فرستادند که بیش از ۱۰ روز نتوانستند در اینجا کار کنند و همگی فراری شدند، چون دستمزدمان با کاری که می کنیم جور نیست. هاشم یکه زارع قول می دهد که برای جبران کمی حقوق پاداشی برای کلیه .کارگران در نظر بگیرد
این درحالی است که شرکت ایران خودرو با ظرفیت کامل کار کرده و سودهای نجومی شرکت و پاداش های چند صد میلیونی مدیران ایران خودرو هرساله نقل هر محفلی است ، ولی از بالا بردن دستمزد کارگران خودداری می کنند

روابط عمومی سندیکای کارگران فلزکارمکانیک

 

کوبانی سرزمین زحمتکشان

Maziar-2“.خبر کوتاه بود :« نیروهای داعش از کوبانی بیرون رفتند
تازه از سرکار آمده بودم و لباسهایم را در می آوردم و هم زمان خبر ساعت ۱۲ شبکه ۵ تلویزیون را تماشا می کردم. منهم مانند میلیونها انسان دیگر خوشحال شدم. کوبانی تاریخ را برایم تکرار کرد. در دهه هفتاد میلادی پدرم روزی شادمان به خانه آمد. ما آن روزها تلویزیون نداشتیم و نمی دانستیم که چه شده ، اخبار ساعت ۸ شب را از دست داده بودیم . وضعیت مالی ما زیاد خوب نبود و برای شادمانی و جشن باید اتفاق خارق العاده ای روی می داد. آری آن روز زحمتکشان ویتنامی در جنگی مردمی بر بزرگترین ارتش دنیا پیروز شده بود، و پدرم با وجود تنگدستی فراوان با خرید میوه و شیرینی جشنی کارگری را برای خانواده اش تدارک دیده بود. من مثل پدرم این قدر خوش شانس نبودم که جشنی را تدارک ببینم. زن و مرد کوبانی با سازماندهی کارگری توانستند پوزه یکی از وحشی ترین ارتش های دنیا را به خاک بمالند و آنان را وادار به فرار کنند.ارتشی که توسط آمریکا بوجود آمده و توسط ترکیه،قطر،عربستان پشتیبانی مالی و تسلیحاتی می شود.

…بیشتر

تهدید فعالان کارگری کارخانه نیشکر هفت تپه

logofelezkar300x300

پس از پیگیری های فعالان کارگری نیشکر هفت تپه در رابطه با طبقه بندی مشاغل غیر قانونی و شکست این طرح با پافشاری و اعتصاب کارگران ، ۲۱ نفر از فعالان کارگری نیشکر هفت تپه توسط حراست شرکت نیشکر هفت تپه تهدید به عدم استخدام رسمی در کارخانه هفت تپه شدند. فعالان کارگری نیشکر هفت تپه نامه ای را به امضای کارگران رسانده اند که در آن به عضویت آقایان مهندس سواری رییس اداره آموزش و آقای مهندس کیارسی رییس اداره کشاورزی واحد شهدا در شورای اسلامی کارخانه اعتراض شده است. پس از این حرکت آقای زارع و آقای حنیفه فر روسای حراست کارخانه این فعالان را احضار کرده و به آنان متذکر شده است که پیگیری این نامه را متوقف کنند ، در غیر این صورت از استخدام رسمی این کارگران جلوگیری خواهد شد.قابل ذکر است بعضی ازاین کارگران از سال ۱۳۹۰ به بعد که با بازگشت به کارشان توسط اداره کار استان موافقت شد تا کنون به استخدام رسمی کارخانه درنیامده اند.
همچنین باخبر شدیم که ۵۰ کارگر زوز مزد کارخانه که در اعتصاب قبلی با قول مدیریت منبی بر پرداخت حقوق آنان از اسفند تاشهریور سال جاری به تعهد خود عمل نکرده اند و این کارگران به نماینده گی ۴۰۰ کارگر روزمزد ، دوباره اعتصاب کرده و درب ای کارخانه را در مقابل دیدگان حراست بسته اند و اجازه ورود و خروج به هیچ کس و هیچ چیز نمی دهند.این کارگران کشاورزی نی بُر می باید از اول آبان به بریدن نیشکر اقدام کنند.

روابط عمومی سندیکای کارگران فلزکارمکانیک
۲۷ /مهر/ ۹۳

 

مذاکره ی نماینده سندیکای کارگران فلزکار مکانیک با FIOMمسئول روابط بین الملل

Fiom_simboloFIOM_sfondoROSSO-295x300

مذاکره ی نماینده سندیکای کارگران فلزکار مکانیک با مسئول روابط بین الملل FIOM

صبح روز جمعه ۲۵ مهر ۹۳ در ساعت ۱۰:۳۰ صبح نامه ی دوستی و ارتباط سندیکای کارگران فلزکار مکانیک در محل ساختمان سندیکای کارگران فلزکار”فیوم” به ” استفان ماروکا ” مسوول راوابط بین الملل این سندیکا داده شد

در این جلسه شرایط فعالیت سندیکای کارگران فلزکارمکانیک و دیگر سندیکاهای کارگری ایران برای رفیق کارگرمان استفان ماروکا توضیح داده شد.

مسوول راوابط بین الملل سندیکای فلزکارایتالیا نیز طی گفتگویی از پیشنهاد همکاری دوجانبه استقبال کرد.

” روابط عمومی سندیکای کارگران فلزکار مکانیک ”

۲۶ /مهر/ ۹۳

گفتگوی صمیمانه با مسوول نشریه پیام سندیکا به مناسبت چهارمین سال انتشار

logofelezkar300x300گفتگوی زیر به پیشنهاد مسوول سایت سندیکای فلزکارمکانیک صورت گرفته که در آن عده ای از دوستان سندیکای کارگران فلزکارمکانیک پرسش های خود را مطرح نمودند. در این گفتگو مسوول سایت سندیکای کارگران فلزکارمکانیک، مسوول سایت معلم و کارگر، مسوول رادیو کوچه و یکی از فعالان سندیکای یونیسیون انگلیس ( اتحادیه کارمندان بخش عمومی ) شرکت دارند.

مسوول سایت سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ( عمو عزت ) : در ابتدا از طرف مسوولین سندیکای کارگران فلزکارمکانیک و همکارانم در سایت از اینکه دعوت ما را برای این مصاحبه پذیرفتید ، سپاسگزاری می کنم و آغاز چهارمین سال انتشار پیام سندیکا را به همه دوستان دست اندرکار نشریه و شما خسته نباشید و تبریک می گویم. چه انگیزه ای باعث انتشار نشریه پیام سندیکا شد؟

…بیشتر

قانون زدایی از پروژه های ساخت صنایع نفت و صنایع بزرگ ایران

logo-felezkar3

اطلاعیه اتحادیه ی نیروی کار پروژه ای ایران
قانون زدایی از پروژه های ساخت صنایع نفت و صنایع بزرگ ایران

قانون زدایی از پروژه های تولید صنایع نفت و پتروشیمی و صنایع بزرگ صنعتی ایران، کارگران و همه ی نیروی کار فنی- صنعتی و دانش آموخته ی کشور را به چالش گرفته است. زیرا دولت، دولتی که می باید نماینده ی همه ی مردم ایران باشد و حامی و نگهبان قانون اساسی کشور، قانون اساسی را ندیده می گیرد و تنها از منافع واسطه ها و دلال ها و سرمایه داران مالی حمایت می کند (حمایت از بخش خصوصی). همه ی مناطق بزرگ صنعتی کشور را منطقه ی آزاد تجاری- صنعتی اعلام نموده تا همه ی کارگران و نیروی کار شاغل در این مراکز صنعتی را از شمول قانون کار خارج نماید. قانون کاری که با همه ی کاستی هایش برآیند قانون اساسی ایران بود. در کتاب (روابط کار، قراردادهای کار و مقررات تامین اجتماعی برای مناطق آزاد تجاری- صنعتی) که به وسیله ی موسسه ی کار و تامین اجتماعی در سال ۱۳۷۳ تدوین شده است، بدون اعلام رسمی به مردم و کارگران، در اختیار ادارات این مناطق و کارفرمایان قرار گرفته، برای اجرا. اجرایی در سایه و پنهان از نیروی کار.
رویه ۲۷ این کتاب (کارفرمایان مناطق آزاد ویژه به موجب مقررات خاص آن مناطق، در هیچ ماده ای یا تبصره ای (مکلف) به بیمه نمودن کارگرانشان نشده اند.)
رویه ۳۷ همان منبع (کارفرما می تواند … کارگر را بدون وجود هیچ گونه دلیل موجهی از کار اخراج کند.)
این شیوه و عمل کرد دولت های پس از جنگ و تداوم آن به وسیله ی دولت جدید، سوالات زیادی را برای نیروی کار پروژه های صنعتی- نفتی ایران به وجود آورده است.
یا مناسبات اجتماعی بدون قانون امکان پذیر است؟

در مناسبات بدون قانون چه کسی از چنین شرایطی خوشه چینی خواهد کرد؟

قانون از چه زمانی وارد مناسبات اجتماعی ایران شد و چرا؟

…بیشتر

چهارمین شماره پیام آور سندیکا ( نشریه انگلیسی زبان پیام سندیکا ) منتشر شد

 

UnionMessengerSep-221x300

:در این شماره می خوانید
تبریک به مناسبت چهارمین سالگرد انتشار پیام سندیکا
 کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه در اعتصاب هستند- ۱ اکتبر
اعتصاب در هفت تپه تا رسیدن به خواسته های کارگران ادامه دارد- ۴ اکتبر
صدها نفر از کارگران روزمزد مجتمع نیشکر هفت تپه به اعتصاب پیوستند- ۶ اکتبر
مصاحبه ناصر آقاجاری با ایلنا: بیکارکزدن کارگران با بهانه کهنه شده تحریم
چگونه دستورالعمل های صندوق بین المللی پول در کشور ما اجرا می شود- رضا کارشناسان
کارگر فلزکار گزارش می دهد:  وقتی مدیران دولتی خود به دلال تبدیل می شوند
جان بهنام ابراهیم زاده در خطر است- بیائید کمک کنید و به نجات او بشتابیم
همبستگی بین المللی- نامه دبیر کل سندیکای معلمان انگلستان به رئیس جمهور ایران در رابطه با بهنام ابراهیم زاده
” روابط عمومی سندیکای کارگران فلزکارمکانیک “

گسترش فعالیت های بین المللی سندیکای کارگران فلزکار مکانیک در دفاع از حقوق سندیکایی

logofelezkar300x300امروز چهارشنبه 23 مهرماه 1393 ( 15 اکتبر 2014)، نماینده دفتر اروپایی سندیکای کارگران فلزکار مکانیک ایران طبق قرار قبلی در استانبول با آقای عدنان سرداراوغلو، رهبر اتحادیه فلزکاران ترکیه، ملاقات و در رابطه با گسترش روابط دو اتحادیه مذاکره داشت.  در این گفتگوها شرایط کار سندیکا های مستقل و واقعی در ایران و دشواری هایی که سندیکای کارگران فلزکارمکانیک برای نمایندگی موثر خواست ها و حقوق کارگران صنایع فلزکاری خودرو سازی و صنایع وابسته با آن روبرو هستند، مورد توجه قرار گرفت.  نمایندگان دو سندیکا توافق خود در مورد ضرورت و علاقه متقابل طرفین در رابطه با همبستگی سندیکایی، تبادل تجربه در رابطه راهکارهای موثر برای آموزش های سندیکایی و راه های عملی برای همکاری در مورد آموزش کادر سندیکایی اعلام کردند.  نماینده دفتر اروپایی سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران با ارائه شماره های اخیر نشریه «پیام سندیکا» و نشریه انگلیسی زبان «پیام آور سندیکا» در رابطه با کوشش های سندیکالیست های شش اتحادیه کارگری ایران- سندیکای کارگران شرکت واحد، سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، سندیکای کارگران نقاش و تزیینات ساختمانی، سندیکای کارگران بنا ها، اتحادیه نیروی کار پروژه ای توضیحاتی داد.  در خاتمه نمایندگان دو سندیکا ضرورت گسترش ارتباط های دو سندیکا را مورد تاکید قرار دادند

…بیشتر