Archive for ژانویه 2021

وضعیت نابسامان در دشت آزادگان!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، وضعیت نابسامان در دشت آزادگان در ٢ سایت شمالی و جنوبی با ٤٠٠ کارگر به کارفرمایی آسفالت طوس به همه کارگران قول می دهند که در این شرکت عقب افتادگی حقوق وجود ندارد و ٢٥ هرماه واریزی داریم. ولی هر ماه باید برای غذا و حقوق اعتصاب کرد تا پیگیر حقوق ها شده و واریز کنند. اعتراض کارگران برای افزایش حقوق و بهتر شدن غذا و به موقع دادن حقوق ها با یک چشم تمام می شد اما باز هم همان روال ادامه پیدا می کرد. یکی از مشکلات کارگران موقعیت کارگران بومی هویزه و سوسنگرد است. کمکیهای که از عرب‌های بومی هستند با حقوق 3 میلیون کار می کنند. حقوق مونتاژکار با ٢٣ روز کار ٦ میلیون و فیترهم با ٢٣ روز کار ٧ میلیون می گیرند.

در شرکت پارسیان ایده یک هفته قبل به بهانه ریزش نیرو ٤ کارگر ٢ فیتر و ٢ مونتاژکار که بهترین نیروهایشان بودند و اغلب اعتراضها هم از سوی این کارگران بود را، پیمانکار پروژه آقای کارگر اخراج کرد. حتا فورمن نیز به این اخراج اعتراض کرد اما سودی نداشت. قتی زمان تسویه پول کارگران شد پیمانکار یه فقره چک برای اسفندماه داد که کارگران قبول نکردند و با رفتن به حراست پیمانکار مجبور شد نصف حقوق ها را پول نقد و بقیه را برای آخر بهمن ماه بدهد. …بیشتر

خواسته ی اصلی ما، معیشت است و درمان

می آییم با سفره ای خالی!

و دست هایی چروکیده از رنج کار،

تا بگوییم حق ما این نیست.

پیرو اعتراضات قبلی، به اطلاع همه بازنشستگان عزیز می رسانیم که تجمع سراسری بازنشستگان، مستمری بگیران ، از کارافتادگان و بازماندگان بیمه ی تامین اجتماعی در استان تهران ، استان ها و شهرستانهای همجوار (کرج و البرز و قزوین و غیره) در تاریخ ٢٦ بهمن ساعت ١٠ و ٣٠ دقیقه صبح در اعتراض به وضعیت معیشتی خود در مقابل مجلس شورای اسلامی برگزار می شود.
…بیشتر

گزارشی از شرکت ملی حفاری ایران!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، ١٥٠ کارگران اداره خدمات غذای شرکت ملی حفاری ایران که زیر پوشش شرکت پیمانکاری شرکت آبادان گران جنوب هستند از اول سال ۹۹ تاکنون بیمه تامین اجتماعی آنها رد نشده و خانواده های این کارگران سرگردان هستند. مدیران شرکت ملی حفاری ایران در این خصوص هیچ پاسخی نمی دهند که کارگران بدانند با این دفترچه های بی اعتبار چه کنند.

با اتحاد، ترفندهای مدیریت را بی اثر کنید!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، در اقدامی تفرقه اندازانه و با هماهنگی حراست عده ای ورزشکار را به عنوان استخدامی اما برای ایجاد رعب و وحشت به گروه ملی فولاد آورده که اعتراض کارگران را در پی داشته و در گفتگو با این جوانان ورزشکار معلوم می شود موضوع استخدامی در میان نیست. خشم کارگران زمانی بیشتر شد که مدیرعامل هم از این کار حمایت به عمل آورد. با ورود نیروی انتظامی ضمن تلاش برای کنترل محیط، خواسته های کارگران را جویا می شوند. کارگران ضمن افشای این ترفند کودکانه مدیریت، بر لزوم اخراج این مدیر فاسد حراست تاکید می کنند. مدیریت که از برخورد اینچنینی کارگران جا خورده بود به میان کارگران آمده و سخنرانی می کند که با سکوت کارگران مواجه می شود و در می یابد که حنایش رنگی ندارد و بهتر است از شرکت بیرون رود.

امید که با اتحاد بخش اداری و کارگران تولید اینگونه ترفندها رنگ باخته به اتحاد هرچه بیشتر کارگران بخش اداری و تولیدی و مهندسین بیانجامد.

قانونی مزخرف به نام دو برادری!!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، قوانین مسخره ای در ایران خودرو حکمفرماست که باعث خشم کارگران شده است. در شرکت ایران خودرو اگر دو برادر همزمان شاغل باشند فقط یکی از آنها می تواند به صورت قراردادی باشد. یکی از کارگران نیرو محرکه که ٢٨ سال سابقه کار در ایران خودرو دارد به دلیل اینکه برادرش در سیران خودرو شاغل و قراردادی است تبدیل وضعیت نشده و کماکان از مزایای ایران خودرو بهره مند نیست. از این قوانین مسخره در ایران خودرو کم نداریم.

تخلفات شرکت ها را برایمان گزارش کنید!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، اوضاع شرکت پناه صنعت پارت که در پتروشیمی گچساران کار می‌کند رضایت بخش نیست. به گزارش کارگران این شرکت کلیه پیمانکاران در پتروشیمی به جز پیمانکاری تیام صنعت که آقای سلحشور می‌باشند، از فامیل های مدیریت شرکت پناه صنعت می‌باشد و به همین خاطر شرکت صنعت پارت دست به تخلف های زیادی زده است.وضعیت غذا افتضاح پیمانکار که برادر مدیر عامل شرکت می‌باشد (آقای پناهی) نادیده گرفته می شود. حقوق ها زیر قیمت تعیین شده کمپین می‌باشد. عیدی و سنوات از حقوق ثابتی که توافق شده کسر می‌شود که آخر سال اگر پرداخت شود. مالیات از حقوق کسر می‌شود از عیدی سنوات هم کم می شود، یعنی عملا دو مالیات از یک حقوق نصفه و نیمه کسر می شود. از سندیکای فلزکاران و طراحان کمپین درخواست رسیدگی داریم.

خواسته ی ما همینه، زندگی بهینه!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، امروز طبق اعلام قبلی ٥ هزار بازنشسته در ١٦ شهر، قزوین، تبریز، کرمانشاه، بروجرد، مشهد، رشت، نیشابور، کرمان، خرم آباد، ایلام، اهواز، ساری، اراک، اصفهان، بجنورد، تهران تجمع کردند. با آنکه روز قبل نیز تجمع اعتراضی توسط خانه کارگر در مقابل سازمان برنامه بودجه براه انداخته شده بود اما تفرقه ای میان بازنشستگان اتفاق نیفتاد و بازنشستگان از این تجمع نیز استقبال کردند. در تبریز تجمع بازنشستگان با ورود نیروی انتظامی که برای محدود کرد تظاهرات آمده بود، به درگیری لفظی و عقب راندن تجمع کنندگان کشیده شد.در تهران ساعت ۱۰ و نیم جمعیت بازنشستگان که نسبت به تجمع قبل تعدادشان بیشتر شده بود( بیش از هزار نفر) در جلوی وزارت کار حاضر شدند. ابتدا نیروی انتظامی از بستن بنرها ممانعت کرد که با درایت بازنشستگان و گفتگو با افسران نیروی انتظامی این مشکل حل شد. البته نیروی انتظامی به بازنشستگان گفت که به داخل سالن وزارت کار بروند که بازنشستگان اعلام کردند که:« همانطوری که دیروز رییس سازمان برنامه و بودجه به میان تجمع کنندگان آمده است آقای وزیر هم به میان بازنشستگان آمده و حرف بزند» و از رفتن به داخل وزارت کار خودداری کردند. شعارها مثل دفعات قبل درباره معیشت و درمان و انتقاد از متناسب سازی ( نه همسان سازی ) بود. …بیشتر

نگاهی به روند جنبش کارگری و سندیکایی در ایران!(٢)

مردمی کردن و فراگیر کردن اعتصاب در اواخر دهه هشتاد و در اعتصابات کارگران معادن کرمان به ویژه در معدن سنگرود به کار برده شد و با سرکوب شدید انجمن صنفی این کارگران روبرو گشت. این دستاورد در اعتصابات هفت تپه و فولاد نه تنها به کار گرفته شد بلکه با راهپیمایی های هر روزه و سخنرانی فعالین کارگری کارخانه فولاد برای کارگران و مردم رنگ و بویی جانانه یافت. با یورش پلیس سیاسی به آن شورای بیست و چند نفره، یا بخشی به سمت همکاری با شوراهای اسلامی رفتند یا استعفا داده و بخشی هم اخراج شدند و بخشی هم راهی دیار غربت شدند. …بیشتر

در شرکتهای پیمانکاری به کارگران چه می گذرد؟

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، شرکت احداث فاز۱۴ کنگان یکماه است که به کارگرانش دستکش نداده است. کفش های ایمنی بسیار بی کیفیت است که چند روز کار نکرده پاره می شوند. افسران ایمنی جرات گرفتن ایرادات ایمنی را ندارند، چون سریع اخراج میشوند. بعضی از این افسران ایمنی به دلیل اجاره دادن چندین دستگاه ماشین به شرکت مجبورند به خاطر منافعشان، نبود ایمنی را چشم پوشی کنند و از سلامت کارگر دفاع نکنند.

شرکت جهانپارس با اینکه به کارگران قول داده بود اگر اعتصاب را شکسته به کارگاه بیایند با آنها طبق حقوق اعلامی کمپین رفتار کند که شوربختانه بد عهدی کرده و الان در همه کارگاههایش، پایه حقوق سال قبل را به کارگران می دهد. …بیشتر

هیاهویی برای هیچ!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، با توجه به اعتراضات کارگران بخش های مختلف کارخانه ذوب آهن در مورد کمی دستمزدها و گرانی های روز افزون، در جلسه شورای معاونین شرکت ذوب آهن « بر ضرورت بهبود معیشت کارکنان از طریق راهکارهای قانونی تاکید شد» اینکه این راهکارها چیست و بالاخره شورای معاونین کی می خواهد به این موضوع بپردازد مبهم مانده است. البته شورای معاونین برای سرپوش گذاشتن به اعتراضات کارگران چنین فیلمی بازی کرده است وگرنه خودشان بهتر می دانند که با طبقه بندی درست می توان بخشی از دستمزدها را پوشش داد. اما جالبتر اینکه در شورای معاونین از «بستن قرارداد خودروی سبک با شرکت تعاونی مصرف کارگران » رونمایی شد.

تعاونی مصرفی که باید به دنبال برداشتن بار گرانی ها از دوش کارگران باشد با آمدن مدیرعامل تعاونی مصرف منصوب شده توسط کارخانه به دنبال تحصیل سود از هر راهی است و از وظایف خود غافل مانده است و فقط به دنبال برداشتن بار از دوش مدیران ذوب آهن و درگیر کردن سرمایه کارگران عضو تعاونی در مسیرهای دیگری است.