خواسته ی ما همینه، زندگی بهینه!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، امروز طبق اعلام قبلی ٥ هزار بازنشسته در ١٦ شهر، قزوین، تبریز، کرمانشاه، بروجرد، مشهد، رشت، نیشابور، کرمان، خرم آباد، ایلام، اهواز، ساری، اراک، اصفهان، بجنورد، تهران تجمع کردند. با آنکه روز قبل نیز تجمع اعتراضی توسط خانه کارگر در مقابل سازمان برنامه بودجه براه انداخته شده بود اما تفرقه ای میان بازنشستگان اتفاق نیفتاد و بازنشستگان از این تجمع نیز استقبال کردند. در تبریز تجمع بازنشستگان با ورود نیروی انتظامی که برای محدود کرد تظاهرات آمده بود، به درگیری لفظی و عقب راندن تجمع کنندگان کشیده شد.در تهران ساعت ۱۰ و نیم جمعیت بازنشستگان که نسبت به تجمع قبل تعدادشان بیشتر شده بود( بیش از هزار نفر) در جلوی وزارت کار حاضر شدند. ابتدا نیروی انتظامی از بستن بنرها ممانعت کرد که با درایت بازنشستگان و گفتگو با افسران نیروی انتظامی این مشکل حل شد. البته نیروی انتظامی به بازنشستگان گفت که به داخل سالن وزارت کار بروند که بازنشستگان اعلام کردند که:« همانطوری که دیروز رییس سازمان برنامه و بودجه به میان تجمع کنندگان آمده است آقای وزیر هم به میان بازنشستگان آمده و حرف بزند» و از رفتن به داخل وزارت کار خودداری کردند. شعارها مثل دفعات قبل درباره معیشت و درمان و انتقاد از متناسب سازی ( نه همسان سازی ) بود.

شعارها قبل از اینکه جمعیت تکرار کند برای بازنشستگان از سوی تریبون توضیح داده می شد و بعد جمعیت شعار می دادند. خانم روحزنده یکی از مستمری بگیران گفت که:« با حقوق ناچیز زیر یک میلیون چگونه می توان آنهم در گرانی روزافزون زندگی کرد و این همسان سازی نیست» ناصر اسالو در انتقاد از:« خصوصی سازی ها و اینکه دولت شرکت های ورشکسته را به تامین اجتماعی واگذار می کند تا بخشی از بدهی دولت را داده باشند تا تامین اجتماعی زمینگیر شود بطور نمونه هپکو که بیش از ۱۲۰۰ میلیارد تومان بدهی دارد که سازمان خصوصی سازی ببار آورده و انصاف نیست سازمان تامین اجتماعی بپردازد و دولت باید اشتباه خود را از جیب مدیرانش پرداخت کند نه جیب بازنشسته ها همچنین پرداخت بدهی دولت به سازمان در بودجه جاری، لزوم متناسب سازی تا قبل از پایان سال ۱۳۹۹، شفاف سازی تامین اجتماعی تا معلوم شود شما که بودجه کافی ندارید چرا به مدیران سازمان و شستا حقوق های میلیونی و پاداش های آنچنانی و وام های کلان بدون بازگشت می دهید. در واقع اساس سیاست های شما ظلم به اکثریت است. چرا از بودجه دولت بدهی سرمربی تیم ملی پرداخت نشده است و دست در جیب بازنشستگان و بیمه شده ها شده است و هنوز هم این پول به صندوق سازمان تامین اجتماعی برنگشته است بعد می گویند برای همسان سازی پول نداریم پول خودمان را به خودمان بدهید تا حقوق بازنشسته ها افزایش یابد» دیگر سخنرانان خواستار تأسیس بیمارستان ها و درمانگاه های ملکی سازمان شدند. بازنشسته دیگر می گفت:« من از کار افتاده چگونه باید خرج یک خانواده ٤ نفره را با ٢ میلیون و ٦٠٠ تامین کنم بعد با این حقوق سازمان تامین اجتماعی خدماتش را هم برایمان کاهش داده است(بطور مثال خروج سیصد قلم دارو از پوشش بیمه شده، منجمله آمپول قند )». سخنرانان از اجرا نشدن قانون ساختار که تا حدودی شفافیت را برای سازمان رقم می زند و از سال ٨٤ با اینکه همه مسوولین آن را امضا کرده اند با دخالت مافیا اجرایی نشده است. همچنین از همبستگی فرهنگیان و بازنشستگان صندوق کشوری که برای اتحاد در این تجمع شرکت کرده بودند سپاسگزاری شد.

تعدادی از شعارها بشرح ذیل بود :

خواسته ی اصلی ما / حقوق طبق تورم – تنها کف خیابون / بدس میاد حقمون – خواسته ی ما این زمان/ معیشت است و درمان – خواسته ی ما همینه/ زندگی بهینه – گرانی، تورم / بلای جان مردم – خط فقر ده میلیون / حقوق ما دو میلیون – هزینه ها دلاریه / حقوق ما ریالیه – تا حق خود نگیریم / از پا نمی نشینیم – این همه بی عدالتی هرگز ندیده ملتی – صندوق بازنشسته / چرا به گل نشسته – بدهی سازمان پرداخت باید گردد – بازنشسته بیدار است / از تبعیض بیزار است

فریاد، فریاد / از این همه بیداد

حقوق های نجومی/ فلاکت عمومی

کشتی بازنشسته/ دیگه به گل نشسته

حق و حقوق ما را / دولت بالا کشیده

مسئولین بی کفایت / استعفا استعفا

اختلاس ها قطع بشه /مشکل ملت حل میشه

تعدیل اقتصادی /بیکاری فلاکت

آموزش رایگان /,حق مسلم ماست

درمان رایگان /حق مسلم مااست

کار خصوصی سازان /چپاول است وغارت

اتحاد اتحاد /رمز پیروزی است

در ساعت ۱۱ و سی دقیقه قطعنامه توسط ناصراسالو قرائت شد که بند بند آن با ابراز احساسات حاضران تایید گردید. سپس توسط قریب به اتفاق حاضران امضاء و جهت رویت و پاسخگویی وزیر محترم کار تحویل دبیرخانه ی وزارتی در طبقه نهم گردید. بازنشستگان با سر دادن شعار «تا حق خود نگیریم از پا نمی نشینیم» به ادامه مبارزه خود تا کوتاه کردن دست سوداگران سود پرست از منابع مالی صندوق تامین اجتماعی تاکید نمودند .

تجمع در ساعت ۱۲ خاتمه یافت!

متن بیانیه پایانی تجمع ۷ بهمن ۱۳۹۹ که به شماره ی ۲۰۵۱۹۸ در دبیرخانه ی وزارتی وزارت کار ، رفاه و تأمین اجتماعی ، جهت اطلاع و پاسخگویی وزیر ثبت شده است.

بنام خدا

با توجه به افزایش سرسام آور همه ساله هزینه‌های زندگی و عدم افزایش حقوق بازنشستگان براساس افزایش هزینه‌های زندگی منطبق بر ماده ٩٦، و وضعیت بد معیشتی بازنشستگان و مستمری بگیران هر روز بیشتر از روز قبل رو به وخامت گذاشته، اما دولت همچنان از پرداخت بدهی خود به صندوق بازنشستگان تأمین اجتماعی که بالغ بر ۳۴۰ هزار میلیارد تومان است علی الرغم بند الف ماده ١٢ قانون برنامه ششم توسعه، خودداری می نماید. این درحالی است که هیچ مسئولیتی هم در قبال سازمان تأمین اجتماعی برعهده نمیگیرد و روسای کانون عالی کارگری و نمایندگان مجلس نیز علیرغم تمامی وعده هایی که داده اند نتوانسته اند مطالبات ما را تا اجرایی شدن آنها پیگیری نمایند. ما بازنشستگان امروز در اینجا جمع شده ایم که یکبار دیگر با صدای بلند مطالبات قانونی و مشروع خود به شرح زیر را بیان کرده و خواهان اجرای فوری آنها شویم:

خواسته اصلی بازنشستگان :

-اصلإح متناسب‌سازی از ابتدای سال ١٣٩٩ بر اساس افزایش نسبت همسانسازی بازنشستگان کشوری و لشکری از محل تتمه ۳۳ هزار میلیارد تومان و اضافه کردن بر پایه حقوق مستمری درحکم بازنشستگان

– دائمی نمودن قانون متناسب‌سازی در احکام و فیش حقوقی بازنشستگان

۱- براساس ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی، درصد افزایش حقوق بازنشستگان باید یکسان بوده و هریک از این بازنشسته‌ها به تناسب پرداخت حق بیمه از افزایش حقوق برخوردار ‌شوند؛ سازمان تأمین اجتماعی تا قبل از پایان سال ۱۳۹۹ مکلف به افزایش و ترمیم عقب ماندگی حقوق بازنشستگان همتراز با نرخ تورم و افزایش هزینه های زندگی و خط فقر است که الان به ده میلیون تومان رسیده است از ابتدای سال ١٣٩٩ می باشد.

٢- سازمان تامین اجتماعی طبق ماده ۵۴ قانون تامین اجتماعی مسئول تامین درمان کامل بازنشستگان بیمه ‌پرداز اجباری به طور مستقیم است و ما خواهان اجرایی شدن این ماده قانونی هستیم.

٣- ما خواهان اجرای بند (ب) ماده ۱۲ برنامه ششم توسعه اقتصادی هستیم که سازمان تامین اجتماعی را مکلف به متناسب سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران بر اساس افزایش هزینه زندگی و همانند بازنشستگان کشوری و لشکری می نماید می باشیم.

۴- ما خواهان رفع تبعیض بین بازنشستگان همکار و غیرهمکار سازمان تامین اجتماعی و لغو ماده ٦٩ آیین نامه استخدامی سازمان تامین هستیم.

۵- ما خواهان پرداخت عیدی برابر با شاغلین کارگری به میزان ۲ ماه مستمری به بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی هستیم.

٦- سازمان تامین اجتماعی مسئول اجرای وظایف حمایتی و دولتی از گروه‌های حمایتی نمی‌باشد. و باید هزینه‌های حمایتی از گروه‌های حمایتی را از دولت اخذ نماید و نباید از دسترنج بازنشستگان و شاغلان بیمه‌پرداز برای گروه‌های حمایتی هزینه گردد. لذا لازم است از این گونه اهمال‌کاری‌ها جلوگیری شود.

۷- سازمان تامین اجتماعی موظف است به وضعیت از کار افتادگان و مستمری بگیرانی که در شرایط سخت مالی بسر می برند و توان اداره امور خود و انجام شغل دیگری را ندارند رسیدگی نموده و مشکل معیشتی و بیمه آنها را حل نماید.

۸- با اینکه در آذر ماه وعده داده شده بود که افزایش مستمری مشاغل سخت و زیان آور بابت ۴ درصد پرداختی، انجام می‌شود اما این کار صورت نگرفته و می بایست که بابت مشاغل سخت وزیان آور این افزایش صورت بگیرد.

٩- ما خواهان‌ اجرای بند ج ماده ۱۱۲ قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و پرداخت حق منطقه جنگی بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی در مناطق جنگی هستیم.

در پایان بر دو نکته میخواهیم تاکید کنیم :

یکم : هر گونه اظهار نظر غیرکارشناسانه و غیرقانونی از جانب برخی مسئولین و یا مجریان صداوسیما در مورد حقوق بازنشستگان را محکوم کرده و از آنها میخواهیم در بیان مطالب دقت نظر لازم را مبذول کنند.

دوم: در صورتی که به خواسته های فوق ترتیب اثر داده نشود حق تجمع و اعتراض مجدد برای بازنشستگان و مستمری بگیران محفوظ است.

بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی

هفتم بهمن ماه ۱۳۹۹