Archive for اکتبر 2015

بسته پیشنهادی و مشکلات پیش رو

بسته پیشنهادی رییس جمهور برای برون رفت از رکود کنونی کشور به مسایل اساسی که عامل این رکود می باشد، نپرداخته است. این بسته پیشنهادی بیش از توجه مشخص و کارشناسانه به مشکلات کشور، با هدف حمایت از سرمایه داری مالی که باعث افزایش فساد و نابودی صنعت در این سالها بوده، تدوین شده است. سرمایه داری مالی با نفوذ در دولتهای پس ازجنگ از سالها پیش سیاست های مخرب خود را اجرایی کرده وعامل اصلی تنش در سیاست خارجی و پیش بردن سیاست های جنگی برای ایجاد بستر تحریم ها علیه کشور و رشد دلالی در اقتصاد کشور می باشد. سرمایه داری مالی که در سیستم بانکی لانه کرده و با سفته بازی و نزول خواری آشکار نبض بازار و دولت را در دست گرفته ، در این سالها باعث اختلاسهای کلان و رواج فساد های اجتماعی بیشماری گردیده است. در آخرین نمونه ها خاوری از بانک ملی، بابک زنجانی از وزارت نفت ، آریا از فولاد، ضراب دلال نفتی، را می توان نام برد، که با حمایت سرمایه داری مالی و بردن ثروت زحمتکشان ایران به خارج از کشور باعث فلاکت روز افزون زحمتکشان ایران شده اند و باید همه مردم ایران جبران این غارت را با گرانی، دادن مالیات، کم کردن بودجه آموزش و پرورش  و بهداشت از طرف دولت را به دوش بکشند. …بیشتر

مشکلات کارگران نقاش

هیچ مقام مسوولی یادی از ما کارگران نقاش ساختمان نمی کند اما جناب نیروی انتظامی برای این مسئله تاب نیاورده دست به کار میشود وحضرات انجمن صنفی هم که خود فروخته هستند درخدمت جناب نیروی انتظامی به خدمت کارگران نقاش ساختمان می رسند این خدمت گزاری را هم برای دست گرمی وهم برای تمرین مناسب می بینند. اما یه کم دور تر میریم از اول شروع میکنیم بنده دقیقا یادم هست که کارگران نقاش پاتوقشان در تهران پارس فلکه چهارم خیابان وفادارشرقی ایستگاه مسجد بود تقریبا 20 سال پیش روزی شهردار آمد گفت :برای شما جای سر پوشیده درست خواهیم کرد. 

رکود اقتصادی

ف صفاری افشین

 متاسفانه بسته خروج از رکود که دولت ارایه کرده ، مُسکن چند هفته ای بیشتر برای اقتصاد در حال سقوط ما نیست. در هر جای دنیا هر کشوری وارد مرحله رکود اقتصادی میشه ، وضع کشور به حالت اضطراری درمیاد و دولت بطور کلی برای حل این معضل از  سندیکاهای کارگری همون کشور و احزاب طرفدار طبقه کارگر و اقتصاددانان حرفه ای تقاضای کمک می کنه. با کمک سازمان مردم نهاد کارگری ( سندیکای کار گری ) تلاش می کنه از رکود خارج بشه.

اما دولت ما موضوع رو کاملا شوخی گرفته. انگار نمیدونه اگر رکود کمی بیشتر ادامه پیدا کنه مانند هواپیمایی که موتورش خراب شده وداره سقوط میکنه اقتصاد ایران به زمین میخوره و نابود میشه. اقتصاد نابود بشه باید به دشمنانمون مثل امریکا و انگلیس التماس کنیم تا بیان به ما پول قرض بدن تا زن و بچه هامون از گرسنگی نمیرن ،در صورتی که کشور ما غرق ثروتهای خدادای هست. تمام دنیا سندیکای کارگری دارن که رسمی قانونی وکاملا محترمانه فعالیت میکنن، اما تو کشور ما درست برعکسه.

الان یونان دچار رکود اقتصادی شده روزی ده بار تظاهرات سندیکایی میشه تا به عنوان مادر بتونن دولت کودک رو از بیماری نجات بدن. واقعا حالا دولت بدون سندیکای کارگری چطور میخواد از رکود خارج بشه. سندیکای کارگری انقلاب رو انجام داد تا وضع جامعه از حالت دیکتاتوری به سمت همکاری جمعی و خرد جمعی رشد کنه، اما متاسفانه بعد انقلاب دولت مبارزه شدیدی کرد و صدها ساختمان سندیکای کارگری رو تعطیل و پلمپ کرد ( تا مبادا دوباره انقلاب کنن).

آقای دولت ! هرجای دنیا کشوری وارد مرحله رکود میشه فقط با همفکری سندیکای کارگری می تونه خودش نجات بده. برای نجات کشور هم که شده اجازه فعالیت سندیکاهای کارگری را بدهید تا دیرتر از این نشده است.

 

گسترش شکاف طبقاتی در جامعه

از زمانی که دولت قبلی اجرایِ هدفمندی یارانه‌ها را- مطابق دستور صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی-آغاز کرد، تا امروز که دولت برنامهٔ آزادسازیِ قیمت‌ها را آهسته درحال پیاده کردن آن است،مانند گران شدن 20 درصدی آب ، میلیون‌ها تن از مردم کشور به‌ویژه توده‌های محروم جامعه، بیش‌ازپیش به درهٔ فقر سقوط کرده‌اند.سیستم سرمایه داری آب و نان را هم از زحمتکشان دریغ می کند.

 

بی خاصیتی تشکل های کارگری دولتی

رهبران تشکل‌های زرد همچون خانه کارگرکه بی‌وقفه به فریب کارگران، تراشیدن دشمنان واهی، و بیرون کشیدن کارفرمایان از زیر ضربه، مشغو‌لند. به عنوان نمونه، محجوب و صادقی- دبیرکل و معاون ضدکارگری خانه کارگر- به خبرگزاری‌های  ایلنا و ایسنا، به ترتیب در ۹ و ۱۳ شهریور ماه ۹۴، گفتند: “وجود اتباع غیر ایرانی در بازار کار باعث کاهش توانایی چانه‌زنی کارگران ساختمانی شده است”. یعنی بی عرضه گی ما نیست که دستمزد ها بالا نمی رود ،بلکه افغانی های بی پناه مقصرند

سندیکا های کارگری می گویند:

سازمان‌دهیِ مبارزات کارگران، بالا بردنِ سطح همبستگی مبارزاتی، و مبارزه‌یی متحد با برنامه‌های اقتصادی ضدکارگری، تنها راهی‌ست که در مسیر آن کارگران می‌توانند به منافع طبقاتی‌شان دست یابند. باید در راستای برپاییِ سندیکاهای مستقل کوشید، و از این راه  موقعیتِ جنبش کارگری را، در مقام نیروی مهم و مؤثرِ تثبیت کرد

سندیکای کارگران فلزکارمکانیک

 

خبرنگار پیام سندیکا از شرکت واحد گزارش می دهد

خبر اول : در حالی که واگن سازی اراک و مجموعه کارخانه های خودروسازی های کشور از رکود رنج می برند و در اقدامی ناباورانه شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و با دستوراقای قالیباف شهردار تهران دست به خرید 200 اتوبوس دو کابین برای خطوط   بی. آر. تی. تهران از چین نموده است. متاسفانه سیاست نابخردانه دلالی به هر شکل آن چنان تارو پود سیستم دولتی را در برگرفته که فقط جیب دلالان اصل هر حرکت اقتصادی است. این خرید که در آینده پورسانت هایش افشا خواهد شد، بسیاری از عوامل شهرداری و اتاق بازرگانی ایران و چین را شامل خواهد شد.
خبر دوم : با توجه به خرید اتوبوس های دو کابین ، رانندگانی که این اتوبوس ها را می رانند از هیچگونه سختی و کار و افزایشی در دستمزد برخوردار نخواهند بود و مانند دیگر رانندگان دستمزد خواهند گرفت. آنچه مورد اعتراض کوشندگان سندیکایی است نه تنها فشار کاری راندن این اتوبوس هاست بلکه این اتوبوس ها بیمه کامل ندارند و در صورت تصادف مشکلات بسیاری دامن گیر این رانندگان خواهد شد.
خبر سوم : مالیات بر حقوق رانندگان شرکت واحد بسیار از کارگران و رانندگان این شرکت را ناراضی کرده است. رانندگان شرکت واحد بیش از 150 هزار تومان در فیش های حقوقی اشان مالیات پرداخت می کنند. در سال دهه 40 و با دعوت سندیکای کارگران شرکت واحد به رهبری ساروخانیان دبیر سندیکا از نخست وزیر وقت از آقای امینی در تعمیرگاه نارمک از او خواستند که مالیات بر درآمد رانندگان و کارگران شرکت واحد از سود شرکت واحد پرداخت شود. این قانون تا چند سالی بعد از انقلاب نیز رعایت می شد که با دستگیری رهبران سندیکایی در دهه شصت ، مدیریت وقت شرکت واحد این جسارت را در نبود سندیکای کارگران شرکت واحد به خود داد و برداشت مالیات از حقوق کارگران و رانندگان شرکت واحد را اجرا کرد.
30/7/94

خبرنگار پیام سندیکا گزارش می دهد

وقتی آش آن قدر شور می شود که آشپزهم صدایش در می آید.
اخبار  20:30 تلویزیون شبکه 2 با نشان دادن فیش حقوقی معاون بیمه تامین اجتماعی دست به افشاگری از رقیب سیاسی خود کرد
مبلغ دریافتی :
27 میلیون و 856 هزارو 652 تومان
نکته جالب توجه قسمت دریافت وام ایشون بود :
مبلغ وام دریافتی :
480 میلیون تومان وام دریافتی
وقسمت جالبترمبلغ ماهانه قسط وام :
570 هزارتومان یعنی این کارمند دون پایه حقیر فقیر باید تقریبا 90سال دیگه وام رو پس بده !!! واقعا به این سیستم دولتی باید ……گفت.
روابط عمومی سندیکای کارگران فلزکارمکانیک 27/7/94

خبرنگار پیام سندیکا گزارش می دهد: کارگران ساختمانی بی پناه ترین کارگران ایران

خبر اول : در پروژه عمرانی در عظیمیه کرج یک کارگر ساده به دلیل فقر و دوری از خانواده و نگرفتن چندین ماه دستمزد ماهانه به قصد خودکشی خود را از بالای ساختمان به پایین پرت کرد و متاسفانه قطع نخاع گردید. این کارگر بیمه نبوده و کارفرما هم از پر کردن برگه حادثه خوداری نموده است. کارگر مصدوم به مساعدت دیگر کارگران و با جمع آوری پول به روستای خود رفت. …بیشتر

پیام رسیده از «کنفدراسیون اتحادیه های کارگری بخش عمومی (دولتی) ترکیه» (کیسک)

 

در پاسخ به اطلاعیه ای که از طرف سندیکای کارگران فلزکار مکانیک در روز 19 مهرماه برابر با 11 اکتبر 2015  منتشر شد، از طرف هیئت اجرائیه کیسک اخیراٌ نامه ای خطاب به سندیکا دریافت شده است که متن آن به قرار زیر است:

رفقای عزیز،

ما، در مقام سازمان های کارگری و انجمن های حرفه ای اصلی در ترکیه، به منظور مطرح کردن صدای خود در رابطه با اوضاع  پر هرج و مرج و درگیری های فعلی، فرا خوانی برای برگزاری یک تظاهرات صلح دادیم.  هدف این تظاهرات مقابله با جو و فضای جنگ و بیان خواسته های مان در رابطه با صلح و دموکراسی بود.  ما می خواستیم از طریق برگزاری چنین تجمعی، بر ارتباط مستقیم بین حقوق کارگران و صلح تاکید کنیم. …بیشتر

خبرنگار پیام سندیکا از کارگران قالی باف گزارش می دهد

1-با قطع بیمه قالیبافان از اول مهر امسال و با دریافت نکردن پول حق بیمه از کارگران قالی باف ، این کارگران که اکثرن زنان و دختران بودند که از این بیمه استفاده می کردند در بی خبری و سرگردانی بسر می برند. روسای شعب بیمه تامین اجتماعی اظهار بی اطلاعی کرده و از پاسخگویی سرباز می زنند.
2- با اخراج های پی در پی کارگران در ششماهه اول سال ، ازدحام کارگران اخراجی برای دریافت بیمه بیکاری در شعب بیمه تامین اجتماعی بسیار زیاد شده است و به بهانه های مختلف تلاش می کنند از ارایه بیمه بیکاری خودداری کنند و کارگران را سر می دوانند.
همچنین شعب بیمه تامین اجتماعی برای پرداخت بیمه بیماری و حوادث به بلیمه شده ها هم بهانه گیری کرده و از انجام تعهدات خود شانه خالی می کنند.
سازمان تامین اجتماعی به سمت سخت گیری هرچه بیشتر در راستای عدم خدمت رسانی به کارگران گام برمی دارد.
روابط عمومی سندیکای کارگران فلزکارمکانیک 26/7/94
 

خبرنگار پیام سندیکا از کارخانه های زنجیره ای ماموت گزارش می دهد

کارخانه های زنجیره ای ماموت سازنده کانتینرهای تریلی و کامیون واقع در 15 کیلومتری اتوبان کرج – قزوین با داشتن 3 شعبه واحد تولیدی همچنان بهترین و بی رقیب ترین سازنده کانتینر در ایران محسوب می شود. این کارخانه از سال گذشته با رکود پیش آمده در بازار دست به کاهش نیرو زد. در تازه ترین خبر از اخراج 50 کارگر جوشکار و ورق کار در این کارخانه اطلاع یافتیم. کارگران می گویند بعد از عید نوروز سرویس حمل و نقل کارگران در جاهایی که کارگر کمتری برای سوار شدن به سرویس وجود داشته، سرویس حمل و نقل کارگران برداشته شده و اعتراض کارگران هم ثمری نداشته است.
روابط عمومی سندیکای کارگران فلزکارمکانیک 25/7/94