Archive for ژانویه 2022

بازگشت به گذشته تحقیرآمیز امکان ندارد!

با افزایش تورم و گرانی هر روزه که منجر به اعتراضات از اوایل سال گردیده است، متاسفانه مدیران جامعه به جای حل مشکلات معیشتی مردم دست به ارعاب زده و پلیس سیاسی برای توقف اعتراضات به میدان آمده است.

پس از اعتراضات ١٢٠ هزار نفره کارگران پروژه ای(کمپین ٢٠/١٠) در تابستان امسال بسیاری از فعالان این کمپین با تهدیدهای پلیس سیاسی روبرو شده و حتا بخشی از این فعالان با همدستی پیمانکاران تاکنون بیکار مانده اند.

کنشگران جنبش بازنشستگان هم بارها با تهدیدهای پلیس سیاسی روبرو شده و تعدادی از آنان بازداشت گردیدند که با اعتراضات وسیع بازنشستگان آزاد شدند. …بیشتر

شرایط در پتروپالایش ابوالفارس همچنان خوب نیست!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، شرکت بین المللی پتروپالایش ابوالفارس که چندی پیش با گزارش سندیکا، منجر به آمدن بازرسان اداره کار و حتا مهندس حبیبی خراسانی مدیرعامل شرکت به محل پروژه گردید و با کارگران دیدار کرده و قول هایی مبنی بر بهبودی وضعیت به آنان داد، شوربختانه همچنان دستمزدها کمتر از ٤ میلیون بابت ٩ ساعت کار روزانه که هفته ای ٢١٦ ساعت می گردد بدون اضافه کاری به کارگران پرداخت می شود. این شرکت از دادن قراردادها به کارگران خودداری کرده و می گویند:« شرکت خصوصی است و از جیب خودمان دستمزدها را می دهیم و اگر ناراحتی برو بیروت. اخراج»

مدیران این شرکت از محرومیت منطقه سواستفاده کرده و به دلیل نبود شغل کافی و بیکاران زیاد حتا از دادن مرخصی 5/2 روز در ماه به کارگران خودداری می کنند. مدتهاست دسر از ناهار کارگران هم ناپدید شده است و می گویند:« اینگونه کارها هزینه بر است»

آیا بازرسان اداره کار نباید این امور را که تخلف آشکار از قانون کار است را پیگیری و دست متخلف را کوتاه کنند؟

مسئولیت اجتماعی!

دیر زمانی است که انسان ها شهرنشین شده و تقسیم کار اجتماعی هم صورت گرفته است. همانطوری که هر انسانی در قبال شغلی که برای درآمدزایی انتخاب کرده است، مسئول است تا حاصل تلاشش هم به نفع خود و هم به نفع جامعه باشد، مسئول است در قبال جامعه ای که در آن زندگی می کند نسبت به مشکلاتش حساس بوده و برای رفع آن نیز بکوشد. هرچند دولت ها، که می بایست حاصل انتخاب مردم باشند بیشترین وظیفه را در قبال این مشکلات دارند اما انسانها نیز به عنوان عناصری که در این جامعه زندگی می کنند نیز مسئولیت دارند تا این مشکلات را دیده و منعکس کرده و برای رفعش اقدام کنند و از اجزای دولت بخواهند در قبال مسئولیت های به عهده گرفته شده به خوبی انجام وظیفه کنند.

در این خصوص سازمان های مردم نهاد نقش تعیین کننده ای در فضای مسئولیت پذیری، علیه فساد، پشت هم اندازی و از زیرکار در رفتن مسوولین، تذکر و پیگیری مشکلات در نهادهایی که وظایف خود را به درستی انجام نمی دهند، دارند. …بیشتر

نمایندگان کارگران را به كار برگردانيد!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، امروز در دومین روز اعتراضات کارگران پتروشیمی رازی واقع در منطقه نفتخیز ماهشهر که به عقب افتادن حقوق ها معترض بودند و همچنین تعدادی از نمایندگان کارگران را به محل کار راه نداده بودند، مطلع شدیم امروز نیز از ورود 3 کارگر دیگر جلوگیری شده که منجر به اعتصاب گردید. اسامی بخشی از نمایندگان کارگران بدین شرح است: مهدی طبیعی، علی ساجدی نژاد، علی البوغبیشیان، هادی سرهانی، توفیق احمدی، محمدرضا صالحی، سید هاشم شبیبی، احمد عساکره.

طبق مقررات کمپین در سال گذشته کارفرمایان، به رهبران کمپین قول داده بودند دستمزدها دیگر عقب نخواهد افتاد.

ما ضمن حمایت از خواسته های کارگران پتروشیمی رازی خواهان ورود نمایندگان کارگران به سرکار خود هستیم.

کارگران پروژه ای عضو سندیکای کارگران فلزکارمکانیک در خوزستان

٥ بهمن ١٤٠٠

پتروشیمی ها و پالایشگاه تهران در اعتصاب!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، در پالایشگاه تندگویان تهران، پتروشیمی ایلام، پتروشیمی رازی منطقه ویژه سربندر، کارگران در اعتراض به پایمال شدن حقوقشان دست به اعتصاب زده اند.

از صبح امروز در پالایشگاه تندگویان تهران ١٨٠٠ کارگر به دلیل اجرا نشدن طبقه بندی مشاغل از امروز دست به اعتصاب زده و در محوطه پالایشگاه تجمع کرده اند.

مدیریت پتروشیمی ایلام ٢٠ نفر از کارگران را می خواهد اخراج کند چرا که برای ١٥ روز کار فقط می خواهد ١٥ روز حقوق بدهند و استراحت و مرخصی کارگران را نادیده گرفته که کارگران را خشمگین و آنان دست به اعتصاب زده اند. …بیشتر

نامه یک کارگر پروژه ای به سندیکا!

«سلام خدمت دوستان پروژه ای، الان دم عیده و خودتونم میدونین کار پیدا کردن سخته، من در پتروشیمی مروارید عسلویه و برای شرکت ساپک و علی لیموچی کار میکنم که دیروز همه ی کارگرا اخراج شدن و البته جا داره از آقای علی لیموچی تشکر کنم که حقوق بر اساس کمپین زدند. ولی این وسط آقای علی لیموچی بی تقصیر بود و شخص ساپک احتمالا طبق شنیده ها قراره پیمانکاری بیارن که پشت بکنه به کمپین. به حمایت شما نیازمندیم تا جلوی این حق خوری ها گرفته بشه و کسی با حقوق زیر کمپین کار نکنه. الان طبق برنامه قراره پولمونو بگیریم اما فعلا جوابی از طرف کارفرما داده نشده و تعداد صد نفر نیروی کار در بلاتکلیفی محض هستیم. لطفا اطلاع رسانی کنید و اجازه داده نشه پیمانکاری با حقوق زیر کمپین نیرو جایگزین کنه، با تشکر.»
…بیشتر

نان، همبستگی، پیروزی ادامه دارد!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا امروز دوشنبه چهارم بهمن ماه ساعت ۱۰ صبح تعداد زیادی از بازنشستگان فرهنگی در میدان فاطمی مقابل سازمان صندوق بازنشستگی کشوری تجمع کردند.و شعار می دادند:« این همه بی عدالتی هرگز ندیده ملتی /فریاد، فریاد…از این همه بیداد…/ کشوری،لشگری،تامین اجتماعی…اتحاد اتحاد»

با سخنرانی تعدادی از فرهنگیانی که از بیست سال پیش همدیگر را می شناختند و هر هفته دوشنبه ها در پارک شهر تهران در این تجمعات شرکت می کردند ولی از دو سال پیش که با شیوع کرونا این تجمعات قطع شده بود، امروز دوباره پس از دو سال یکدیگر را پیدا کرده بودند. آنها بعد از سخنان اعتراض آمیز تعدادی از همکاران از جمله آقای نورایی و کریمی که خواستار حضور آقای اسکندری مدیرعامل صندوق بازنشستگی بودند و با خواندن قطعنامه ای که خواسته هایشان در آن منعکس شده بود از تجمع کنندگان خواستند که پس از قرائت قطعنامه متفرق نشوند که از آقای اسکندری بخواهیم بیایند و در مورد مشکلات ما پاسخ بدهند. فرهنگیان و بازنشستگان وقتی دیدند کسی از مسئولین صندوق پاسخگوی آنها نیستند خود تصمیم گرفتند که به طور دسته جمعی وارد ساختمان صندوق بازنشستگی شوند و جواب سوالات خود را بگیرند. در سالن کنفرانس ساختمان که در طبقه نهم بود جمع شده و خواستار حضور آقای اسکندری شدند. مسئولین که در رده معاون و حسابرس صندوق بودند، تاکید میکردند که آقای اسکندری الان میایند. یکی از معاونان صندوق بازنشستگی به عنوان پاسخگو به بازنشستگان کمی درباره بیمه تکمیلی صندوق بازنشستگی کشوری صحبت کرد. که بازنشستگان به صحبتهای او معترض بودن و هردم خواستار حضور خود آقای اسکندری مدیرعامل صندوق بازنشستگی بودن. …بیشتر

«دستخوش» به صدا و سیما به چه منظور؟

۶ میلیارد اهدایی وزیرکار به برنامه «میدون» صداوسیما که روزگاری عبدالملکی وزیرکار در آن به داوری می‌پرداخت بسیار مورد انتقاد شبکه‌های اجتماعی قرار گرفته است. «دستخوش» به صداوسیما در حالی است که صداوسیما نه تنها اعتراضات سراسری کارگران پروژه‌ای را منعکس نکرد بلکه به نامه ای هم که بدین منظور سال ۹۸ به صداوسیما نوشته و خواسته شد که خبرنگارانش برای دیدن مشکلات و انعکاس آن به پروژه ها بیایند اعتنایی نکرد. تماس های تلفنی کارگران پروژه ای نیز برای مسئولین صداوسیما ارزشی نداشت. این در حالی است که سال گذشته اعتراضات سراسری هر هفته ای بازنشستگان تامین اجتماعی برای همسان سازی هم برای مسئولین صداوسیما ارزش خبری نداشت.

در همین روزهایی که «دستخوش» به صداوسیما از طرف وزیرکار داده شد، اعتراضات سراسری فرهنگیان و بازنشستگان تامین اجتماعی و اعتصابات کارگری هم از سوی خبرنگاران و هم مسئولین صداوسیما با سکوت مواجه شد. آیا اینگونه «دستخوش ها» برای شیرین کاری های صداوسیما در پوشش ندادن اعتراضات زحمتکشان، نیست؟ …بیشتر

“گذشته چراغ راه آینده است”

“در این یا آن واقعه چنان مستغرق نشویم که از سیر کل امور غافل بمانیم”

راستش این جمله از زنده یاد احسان طبری مرا چنان غرق شرایط حال ایران کرد که نتوانستم بی خیال باشم و مروری بر گذشته و بعضی حرکت های فعالین عرصه های مختلف امروز نداشته باشم. آنچه از گذشته حداقل از جنبش مشروطیت تا حال مطالعه نموده ام و یا شنیده ام و به خصوص در انقلاب بهمن ٥٧ که هم در آن حضور داشته ام و به چشم خود دیده ام، یک سوال اساسی برایم پیش آمده است: چرا با وجود نقش فعال طبقه کارگر و احزاب و گروه های سیاسی مترقی، عدالتخواه و تحول طلب و دیگر لایه های جامعه ایران که از حاکمان مستبد و وابسته به حکومتهای استعمارگر و امپریالیستی آسیب دیده اند و باعث برانداختن سلسله ها و پادشاهان متعددی شده اند، چرا برای طبقه کارگر و لایه های مختلف جامعه ایران که از نظرآزادی، فقر، سرکوب، زندان و شکنجه، بهداشت، آموزش و… در رنج بوده اند همیشه در بر روی یک پاشنه چرخیده است. عده ای از حکومت خلع شده وعده ای دیگر جای آنها را گرفته با همان شیوه حکومت گذشته البته جای قدرتهای امپریالیستی واستعمارگر هم گاهی عوض شده اند. مانند آنچه در جریان ملی شدن نفت اتفاق افتاد. البته که در این تغییرات قوانینی جدید جاری شده و تغییراتی در آموزش، بهداشت و اجتماع بوجود آمده و یا آزادیهایی مقطعی فراهم گردیده که با تثبیت قدرت حاکمان پس گرفته شده اند. …بیشتر

جذب بی ضابطه ی نیرو در شرکت های اقماری مجتمع مس سرچشمه!

براساس گزارش دریافتی از گزارشگر پیام سندیکا در مجتمع مس سرچشمه، پیرو فراخوان های قانونی شرکت ملی صنایع مس برای جذب نیرو و برگزاری آزمون، روند جذب نیرو در شرکت های اقماری نظیر “افق” و ” همگامان” بدون رعایت مسیرهای قانونی و رابطه ای است.

شرکت های نامبرده، به صورت موردی و ظاهرا فقط با استفاده از روابط مدیران در چندین مرحله اقدام به جذب نیرو نموده اند و مصاحبه های تصنعی برگزار می نمایند.

روزانه، شاغلین در شرکت مس شاهد ورود نفرات جدیدی هستند که بنا بود با آزمون های اعلام شده ی قبلی جذب گردند؛ اما به صورت رابطه ای جذب می گردند.

شایعه هایی مبنی بر شناسایی افرادی در بدنه ی این شرکت ها پخش شده که روایت می نمایند، آنها با دریافتِ پول های هنگفت از نفراتی که جذب می نمایند، به اخاذی از نفرات پرداخته اند. ابهام در جذب بی رابطه، این گمان زنی ها را ایجاد کرده است.

گزارشگر پیام سندیکا – مجتمع مس سرچشمه